Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 314

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Płynność finansowa przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
W artykule omówiono pojęcie i pomiar płynność finansowej przedsiębiorstwa, która należy do podstawowych wyznaczników efektywności ekonomicznej przedsiębiorstwa, a w szczególności charakteryzuje jego zdolność do pozyskiwania środków pieniężnych. W artykule omówiono przykład obliczenia wielkości wskaźnika bieżącego i skorygowanego wskaźnika bieżącego.
Zakres zainteresowania podmiotów gospodarczych sposobami kształtowania cash flow i płynności finansowej świadczy o rzeczywistej roli kategorii finansowych w zarządzaniu firmą. Rentowność i płynność są w gospodarce rynkowej wyrazem działania zorientowanego na wynik ekonomiczny i finansowy. Przedsiębiorstwa działające w gospodarce rynkowej muszą być zorientowane na osiągnięcie pożądanej płynności finansowej, ponieważ jej utrata może stanowić czynnik decydujący o wyeliminowaniu danego podmiotu z rynku. Doświadczenia w pełni rozwiniętych gospodarek rynkowych wskazują, że główną przyczyną bankructw i upadłości firm nie jest ponoszenie przez nie strat, lecz utrata płynności finansowej". Analizując Cash flow statement należy wskazać trzy sfery działalności każdego przedsiębiorstwa: sferę działalności operacyjnej, sferę działalności inwestycyjnej oraz sferę działalności finansowej. Podstawowy strumień pieniądza (nadwyżka) generowany jest w działalności podstawowej, tzn. operacyjnej. Najogólniej rzecz ujmując działalność operacyjna dotyczy sprzedaży rzeczy lub usług produkowanych przez daną firmę w ramach jej działalności statutowej. Zasadniczymi podmiotami, w których koncentruje się działalność operacyjna przedsiębiorstwa to, w zdecentralizowanym przedsiębiorstwie, centrum przychodów i centrum kosztów. Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja organizacyjnych instrumentów controllingu w zarządzaniu Cash flow i płynnością finansową na poziomie operacyjnym. (fragment tekstu)
Autorzy, na podstawie przeprowadzonych badań, przedstawili wskaźniki płynności finansowej przedsiębiorstw korzystających z faktoringu.
W artykule podjęto się analizy problemów płynnościowych przedsiębiorstw z uwzględnieniem ich wewnętrznej i rynkowej wartości płynności. Odniesiono się również do opinii przedsiębiorstw o ich sytuacji płynnościowej. Stwierdzono, że działalności gospodarczej towarzyszy niepewność co do warunków prowadzenia działalności gospodarczej w przyszłości, dopływu środków pieniężnych oraz kosztu pozyskania źródeł finansowania. Niepewność jest jednym z czynników kształtujących wewnętrzną wartość płynności, wpływając na poziom optymalnego jej poziomu. Wykazano, że przedsiębiorstwa nie uzyskują optimum płynności. Ich wartość wewnętrzna przewyższa wartość rynkową płynności. Oznacza to dla nich konieczność poszukiwania źródeł finansowania oraz określenia sposobów pozyskania środków pieniężnych w procesie upłynniania należności i zapasów, a także kształtowania poziomu zobowiązań bieżących.(abstrakt oryginalny)
Płynność finansowa jest dla jednostki gospodarczej równie ważna, jak rentowność, a w niektórych przypadkach nawet istotniejsza. Utrzymanie płynności finansowej na odpowiednim poziomie jest uwarunkowane wieloma czynnikami wpływającymi na działalność jednostki. W opracowaniu analizowano, jak kształtowała się płynność finansowa przedsiębiorstwa w okresie sześciu lat.(abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem artykułu jest zwrócenie uwagi na kategorię rezerw bilansowych przedsiębiorstwa, która winna zostać uwzględniona w analizie kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Rezerwy stanowią istotny składnik pasywów przedsiębiorstwa i są źródłem środków gospodarczych i źródłem finansowania działalności gospodarczej przedsiębiorstwa. Wskazują na osobę wyposażającą przedsiębiorstwo w określone środki gospodarcze. W opracowaniu podjęto próbę wskazania, że wykorzystanie w zarządzaniu nowych współczynników stosowanych do oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa jest uzasadnioną - nie tylko teoretycznie - konstrukcją metodologiczną tej miary oceny, lecz wynika ono także z potrzeby uwzględnienia poziomu istotności błędów przez przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Przedstawiono rozważania na temat wartości płynności finansowej oraz zwrócono uwagę na konieczność utrzymywania rezerw płynności, w tym rezerw gotówkowych.
Doświadczenia z kryzysu przedsiębiorstw w ostatnich latach spowodowały wzrost zainteresowania ze strony zarządzających sposobami zapewnienia płynności finansowej i zmniejszania ryzyka prowadzenia biznesu. Sytuacja na rynkach finansowych i mniejsza dostępność kredytów przyczynia się do zainteresowania alternatywnymi formami finansowania działalności. Wciąż najpopularniejsze są kredyt obrotowy czy kredyt w rachunku bieżącym, jednak ich osiągalność jest coraz trudniejsza ze względu na bardziej restrykcyjne podejście instytucji finansowych. Jednym z instrumentów, który zasługuje na szczególną uwagę ze strony przedsiębiorców w dzisiejszych czasach jest faktoring, który znacznie poprawia płynność finansową, a jest ciągle w małym stopniu wykorzystywany przez polskie firmy. (abstrakt oryginalny)
Potrzeby finansowe przedsiębiorstwa związane są głównie z utrzymaniem płynności. Szczególne znaczenie dla utrzymania płynności ma strateg sprawnego zarządzania krótkoterminowymi źródłami finansowania, czyli zarządzania zobowiązaniami bieżącymi. (fragment tekstu)
Autor poruszył problem utraty płynności finansowej przez polskie przedsiębiorstwa i zagrożeń, jakie niesie za sobą masowość tego zjawiska. W zakresie bilansowych objawów utraty płynności, wymienił kilka grup typologicznych oraz podkreślił strategiczne znaczenie problemu przyczyn utraty płynności. Ponad to, autor wskazał na skomplikowany mechanizm narastania niedoborów kapitałowych i na rolę zależności czasowo-przestrzennych, w tym rolę uwarunkowań płynących z niewłaściwych rozwiązań systemowych.
Autor omówił‚ znane z literatury finansowej, definicje płynności i relacje między nimi oraz znaczenie zarządzania płynnością finansową w trakcie realizacji głównego finansowego celu działania przedsiębiorstwa, jakim jest maksymalizacja jego wartości.
W procesie wytwarzania produktów w przedsiębiorstwie konieczne są odpowiednie zasoby środków pieniężnych, niezbędne do realizacji wielorakich zobowiązań. Zasoby te powstają w wyniku realizowania zapłaty za sprzedane towary i usługi, które w małym przedsiębiorstwie spotykają się ze znaczną trudnością wykonania. Znajomość mechanizmów przekształcania się produkcji gotowej w przychody ze sprzedaży, a następnie we wpływy pieniężne, jest warunkiem skutecznego zarządzania małym przedsiębiorstwem. Płynność finansowa małego przedsiębiorstwa należy do najważniejszych jego charakterystyk. W niniejszej pracy przedstawiono nowe mierniki kwartalnej płynności finansowej małej firmy, porównujące skumulowane wpływy pieniężne ze skumulowanymi wartościami produkcji gotowej z rzeczywiście istniejącego małego przedsiębiorstwa wytwórczego. Zaprezentowano elementarne statystyczne narzędzia analizy płynności, rozważanej w formie miesięcznych szeregów czasowych. Umożliwiło to oszacowanie prognozy kwartalnej, czyli średniookresowej płynności finansowej małego przedsiębiorstwa, oparte na porównaniu odpowiednich szeregów czasowych.(abstrakt oryginalny)
Celem analizy finansowej jest przygotowanie i przetworzenie informacji o działalności, wynikach i sytuacji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstwa, stanowiących podstawę podejmowania decyzji gospodarczych. Informacje te, umożliwiają poznanie i ocenę faktów oraz zjawisk gospodarczych, opracowanie sposobów usprawnienia działalności przedsiębiorstwa, a także określenie skutków ekonomiczno-finansowych proponowanych decyzji. W artykule miała miejsce próba usystematyzowania konstrukcji i zawartości niektórych wskaźników płynności finansowej, w związku z wprowadzeniem zmian w bilansie zgodnie z nowelizacją ustawy.
Zaprezentowano przydatność ukazanych w literaturze ekonomicznej wartości normatywnych odnoszących się do poziomu statystycznych wskaźników płynności finansowej. Omówiono zagadnienia z zakresu konstrukcji poszczególnych wskaźników płynności oraz ich użyteczności, wskazując na mankamenty oraz ograniczenia w ich zastosowaniu przy ocenie płynności przedsiębiorstwa.
Celem opracowania było określenie zależności pomiędzy wielkością wskaźnika natychmiastowej płynności finansowej a efektywnością funkcjonowania przedsiębiorstw rolniczych. Analiza dotyczyła zyskowności ziemi, rentowności aktywów trwałych i obrotowych, kapitału własnego, sprzedaży oraz ekonomicznej wydajności pracy. Badania przeprowadzono w spółkach Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR), przedsiębiorstwach z dzierżawą ziemi od ANR oraz w przedsiębiorstwach, w których wystąpił zakup ziemi od ANR. Okres badawczy to lata 2002-2004. Analizowane przedsiębiorstwa rozmieszczone były na terenie całej Polski. (fragment tekstu)
Płynność przedsiębiorstwa rozumiana jako zdolność do bieżącego wywiązywania się ze swoich zobowiązań jest uważana za najczulszy barometr sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Nawet najmniejsze jej zakłócenia są dostrzegane przez otoczenie i wywołują negatywne konsekwencje dla przedsiębiorstwa. Znaczenie płynności w zarządzaniu przedsiębiorstwem potęguje również fakt, że jakkolwiek przedsiębiorstwa mają na celu przynoszenie zysków w długich horyzontach czasowych, to jednak w krótszej perspektywie są w stanie bez nich przetrwać a nawet się rozwijać. Natomiast nie mieć płynności oznacza w praktyce narażać się na upadłość. Na przykład w Wielkiej Brytanii 75-80% przedsiębiorstw zaprzestaje swojej działalności ze względu na kłopoty z utrzymaniem płynności, a nie z uwagi na brak zysku. W operacyjnym sterowaniu płynnością finansową zastosowanie znajduje metoda polegająca na badaniu wartości trzech wskaźników płynności. Z uwagi na swoją prostotę i małą pracochłonność jest ona rozpowszechniona zarówno w praktyce przedsiębiorstw jak i popularna w literaturze. Istota tej metody polega na porównywaniu wartości tych wskaźników do zalecanych normatywów. Odchylenia in minus mają świadczyć o niebezpieczeństwie zakłócenia płynności, natomiast odchylenia in plus o nadpłynności. Zarówno zakłócenia płynności jak i nadpłynność są zjawiskami dla przedsiębiorstwa niekorzystnymi. Pierwsze z powodów omówionych już na wstępie, natomiast drugie świadczy o nieefektywnym wykorzystywaniu kapitałów przedsiębiorstwa. Omawiane wskaźniki należą w naszej praktyce do najpopularniejszych wskaźników finansowych i praktycznie nie istnieje opracowanie analityczne, w którym nie byłyby one zamieszczone. Bardzo często traktowane są one jako główne kryterium przy ocenie wiarygodności (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza zależności płynności przedsiębiorstwa a jego rentowności. Płynność przedsiębiorstwa reprezentowana jest przez współczynnik bieżącej płynności oraz współczynnik płynności szybki. Natomiast rentowność reprezentowana jest przez współczynnik ROE i ROA. Dla realizacji celu postawiono hipotezę mówiącą, że zależność pomiędzy płynnością a rentownością w wybranej grupie przedsiębiorstw ma charakter nieliniowy. Przeprowadzona analiza została wykona na próbie zawierającej 3278 obserwacji pochodzących z 419 przedsiębiorstw funkcjonujących w warunkach rynku polskiego. Poprzez jedną obserwację autorzy rozumieją zestaw pięciu zmiennych w postaci: wskaźnika płynności bieżącej, wskaźnika płynności szybkiej, ROA, ROE oraz wielkości kapitału pracującego w przedsiębiorstwie w danym roku kalendarzowym. Pozyskana próba badawcza obejmuje lata 2002 do 2013, lecz ze względu na niekompletność dostępnych danych dla wszystkich lat we wszystkich analizowanych spółkach, liczba danych pozyskanych dla każdego przedsiębiorstwa nie jest jednakowa. W celu dokonania dokładniejszej analizy w dalszej części badania dokonano szeregu estymacji ekonometrycznych, z których wybrano trzy najlepiej obrazujące postawione problemy badawcze oraz najpoprawniejsze pod kątem statystycznym. Analizując współczynniki znajdujące się przy poszczególnych zmiennych widzimy, iż ponownie płynność niejednoznacznie wpływa na zyskowność przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Econometric Modeling of Monthly Liquidity of Small Enterprise
61%
The central problem of small enterprise is to gain the money supply required to meet obligations on time. The lack of sufficient information in a firm causes that the financial liquidity plays a particular role in small enterprise. The economic activity in small enterprise is usually self-founded; a bank credit is rarely taken out. During the whole transformation period a small enterpise was facing with the prospect of refusing the credit by a bank. These credits were meant as a liquidity bufor (or counterbalancing). Therefore, the financial liquidity of small enterprise depends on its ability to sale and collect payment for sold commodities and services. The cash deficit is rarly filled with credit. Usually it is filled with own resources of firm's owner amongst others the money surpluses cumulated as an effect of periodic overliquidity. In this paper the attention is concentrated on monthly short-run liquidity of small enterprise. (fragment of text)
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.