Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pomoc de minimis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
Program de minimis to szczególny rodzaj wsparcia udzielanego przez państwo podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. W ramach tej pomocy mogą być finansowane m.in. projekty współfinansowane ze środków unijnych, specjalistyczne usługi doradczo-szkoleniowe, subsydia podatkowe. Pomoc de minimis jest udzielana przede wszystkim na rozwój działalności mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Celem artykułu jest wskazanie na znaczenie pomocy publicznej jako instrumentu oddziaływania państwa na gospodarkę oraz omówienie roli i głównych przesłanek stosowania pomocy de minimis w Polsce. Na podstawie danych empirycznych zostanie ponadto dokonana ocena systemu wsparcia pomocą de minimis w Polsce.(tekst z oryginału)
Rządy zawsze ingerują w obszar gospodarki swoich państw. Skala takiej interwencji jest zróżnicowana pod względem zakresu. Obecnie, jednym z najważniejszych instrumentów rządowej ingerencji w gospodarkę jest zapewnienie pomocy państwowej. Pomoc taka stawia beneficjentów w uprzywilejowanej pozycji, co podnosi wagę monitorowania przyznawanych środków pomocowych oraz wprowadza ograniczenia w kwestii zakresu i kwot. Szczególnym typem pomocy państwowej jest pomoc de minimis, której udziela się bardzo często ze względu na jej niską wartość jednostkową. W wyniku tego, całkowita wartość takiej pomocy, a co za tym idzie - jej wpływ - mogą być bardzo wysokie. Nasuwają się istotne pytania czy i jak ten typ wsparcia wpływa na wdrożenie koncepcji zrównoważonego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Wzrost produktywności roślin jest uzyskiwany głównie poprzez postęp w hodowli odmian. Z tego powodu wykorzystanie nasion kwalifikowanych w produkcji jest bardzo ważne, a realizowany program ma doprowadzić wyższego poziomu zużycia nasion kwalifikowanych. Celem opracowania jest ocena poziomu i zakresu wsparcia upowszechniania kwalifikowanego materiału siewnego w Polsce w ramach działania Agencji Rynku Rolnego oraz określenie przestrzennego jego zróżnicowania. Analizą objęto cały okres realizacji działania, czyli lata 2007-2016. Stwierdzono, że wsparcie do obejmowało prawie całą podaż kwalifikowanego ziarna zbóż oraz sadzeniaków ziemniaka w Polsce i dotyczyło około ponad 1 mln ha rocznie, w tym średnio 14% powierzchni zasiewów zbóż i 10% powierzchni produkcji ziemniaków. Korzystanie z programu było silnie zróżnicowane regionalnie. W regionach o wyższym poziomie rozwoju rolnictwa objęto nim ponad 10% gospodarstw i 20% powierzchni zasiewów. W regionach ze słabym i rozdrobnionym rolnictwem było to tylko 1% gospodarstw i około 4% powierzchni zasiewów. Zainteresowanie wdrażaniem postępu biologicznego w warunkach rozdrobnionego rolnictwa utrzymuje się na niskim poziomie, a oferowane wsparcie nie było skuteczne. (abstrakt oryginalny)
Wejście w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku nowej ustawy Prawo Restrukturyzacyjne dało wiele możliwości przedsiębiorcom do skorzystania z pomocy w celu utrzymania przedsiębiorstwa na rynku. W ramach tego postępowania konieczne jest ustalenie czy udzielona pomoc nie stanowi niedozwolonej pomocy publicznej zakłócającej reguły wolnego rynku. Odpowiedź na to daje przeprowadzenie testu prywatnego wierzyciela, testu prywatnego inwestora. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedmiotem badania są związki pomiędzy wielkością pomocy publicznej oraz deminimis, jaką otrzymują przedsiębiorstwa w Polsce a wartością ich nakładów inwestycyjnych. Wybór zagadnienia podyktowany był istniejącą luką badawczą w tym obszarze. Przeprowadzona analiza statystyczna wykazała istnienie związku pomiędzy uzyskaną pomocą a nakładami inwestycyjnymi mikroprzedsiębiorstw oraz w niektórych przypadkach firm średnich i dużych. Interpretację uzyskanych wyników przedstawiono na końcu artykułu. (abstrakt oryginalny)
W ramach zdecydowanej większości działań programów operacyjnych współfinansowanych przez fundusze strukturalne udzielana będzie pomoc publiczna. Formy, jakie przyjmie pomoc, można pogrupować w sposób następujący: pomoc udzielana zgodnie z zasadą "de minimis", pomoc udzielana w ramach tzw. wyłączeń grupowych oraz pomoc publiczna udzielana w ramach działań wymagających zatwierdzenia ze strony Komisji europejskiej. Autor kolejno poddaje analizie wymienione formy pomocy.
Pomoc de minimis należy do zakresu pomocy krajowej, która jest udzielana na podstawie przepisów prawa krajowego, w granicach określonych rozporządzeniem Komisji. W artykule przedstawiono reguły konkurencji w ramach Wspólnej Polityki Rolnej oraz szczegółowo omówiono subwencjonowanie rolnictwa według zasady de minimis. Następnie zaprezentowano subwencje dla rolnictwa w świetle celów Wspólnej Polityki Rolnej.
W związku rozpoczętym procesem konwergencji wszystkie uregulowania prawne obowiązujące na poziomie wspólnotowym są ważne w Polsce. Celem artykułu jest przedstawienie stopnia wykorzystania pomocy publicznej w poszczególnych województwach w Polsce oraz wskazanie atrakcyjności form wsparcia przedsiębiorczości ze środków bezzwrotnych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie dotacji na zatrudnienie jako formy pomocy publicznej i pomocy de minimis udzielanej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz roli, jaką odgrywa we wsparciu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce. Autor w niniejszym artykule zaprezentował formy pomocy publicznej i pomocy de minimis udzielanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, stosowanych jako wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w latach 2008-2011, oraz określił znaczenie dotacji do zatrudnienia w strukturze udzielanej pomocy publicznej i pomocy de minimis ze środków tego Funduszu(abstrakt oryginalny)
Opisano przepisy prawne regulujące pomoc publiczną. Przedstawiono zarówno regulacje unijne jak i rynku krajowego. Zwrócono uwagę na odrębne przepisy dotyczące pomocy de minimis. Zaprezentowano mankamenty polskich rozwiązań prawnych, które zmniejszają efektywność wykorzystania środków unijnych.
Celem artykułu jest analiza przepisów nowego rozporządzenia Komisji UE nr 360/2012 z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis przyznawanej przedsiębiorstwom wykonującym usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym (Dz. Urz. UE L 114 z 26.04.2012 r., s. 8.). Rozporządzenie to jest jednym z elementów ostatniej reformy unijnych zasad dotyczących oceny rekompensat z tytułu świadczenia usług w ogólnym interesie gospodarczym pod kątem zgodności z przepisami o pomocy publicznej. Głównym celem reformy było wprowadzenie prostszych i bardziej przejrzystszych reguł tej oceny. Rozporządzenie nr 360/2012 jest jednym z najistotniejszych narzędzi uproszczenia podejścia Komisji Europejskiej do zagadnienia rekompensat przekazywanych w związku ze świadczeniem usług w ogólnym interesie gospodarczym. Znacząco zmniejsza ono obciążenia administracyjne spoczywające na organach powierzających świadczenie lokalnych usług w ogólnym interesie gospodarczym o niewielkim zakresie. Rozporządzenie nr 360/2012 wprowadza wyższy limit pomocy de minimis w odniesieniu do środków wsparcia udzielanych w związku ze świadczeniem usług w ogólnym interesie gospodarczym. Zgodnie z rozporządzeniem, wsparcie przyznane przedsiębiorstwu wykonującemu usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym, które w dowolnym okresie trzech lat podatkowych nie przekracza kwoty 500 000 euro nie stanowi pomocy publicznej w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE. Wsparcie jest bowiem tak małe, że można uznać, iż nie ma wpływu na wymianę handlową pomiędzy państwami członkowskimi i konkurencję na rynku wewnętrznym UE. Rozporządzenie nr 360/2012 wymaga jedynie, aby wsparcie było przekazywane w związku ze świadczeniem usług w ogólnym interesie gospodarczym i aby świadczenie tych usług zostało powierzone beneficjentowi wsparcia na piśmie. Niezmiernie istotne jest jednakże, aby organy przyznające wsparcie stale czuwały nad przestrzeganiem dopuszczalnego limitu pomocy de minimis, gdyż jakiekolwiek (nawet najmniejsze) przekroczenie tego limitu będzie powodować, że całość udzielonego wsparcia, a nie tylko jego nadwyżka, będzie stanowić pomoc publiczną w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE, a tym samym, iż wsparcie to nie będzie podlegać przepisom rozporządzenia nr 360/2012.(abstrakt oryginalny)
W styczniu 2007 r. weszły w życie nowe zasady udzielania publicznej pomocy de minimis (mała pomoc, pomoc bagatelna). Pomoc ta nie wymaga zgłoszenia i akceptacji Komisji Europejskiej. Zgodnie bowiem z zasadą prawa rzymskiego de minimis non curat lex (prawo nie troszczy się o drobiazgi), pomoc o niewielkich rozmiarach nie powoduje naruszenia konkurencji na rynku. Najważniejsze zmiany w przepisach to podwojenie kwoty pomocy, której można udzielać na podstawie tej zasady, oraz poszerzenie katalogu potencjalnych beneficjentów. Wprowadzone zmiany są częścią reformy podjętej przez Komisję Europejską w 2005 r. w celu dostosowania zasad przyznawania pomocy ze środków publicznych do sytuacji gospodarczej krajów Unii Europejskiej oraz zobowiązań międzynarodowych Unii, wynikających z uczestnictwa w Światowej Organizacji Handlu (WTO). Ważnym elementem reformy jest zmiana przepisów w transporcie, rolnictwie i rybołówstwie. W rolnictwie dąży się do zróżnicowania zasad przyznawania pomocy w zależności od tego, czy otrzymują ją rolnicy, czy też przedsiębiorstwa, zajmujące się przetwórstwem lub sprzedażą produktów rolnych. W tym drugim przypadku świadczenie pomocy ze środków publicznych ma się odbywać na zasadach obowiązujących w przemyśle. (fragment tekstu)
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa są znaczące dla polskiej gospodarki nie tylko z uwagi na przeważającą liczebność ich występowania ale również z uwagi na generowane przez nie wartości dodane oraz utworzone przez nie miejsca pracy. Jednak według wielu badań i analiz jednostki te napotykają na liczne bariery w dostępie do kapitału zewnętrznego, niezbędnego niekiedy do prowadzenia działalności i dalszego rozwoju. W interesie zatem państwa jest więc zwalczanie tych barier w różnorakiej formie. Jedną z nich jest program gwarancyjny de minimis, który skierowany jest dla tego sektorprzedsiębiorstw. Celem artykułu jest określenie barier utrudniających finansowanie MSP, przedstawienie działania powyższego programu gwarancyjnego oraz jego ocena w kontekście zwalczania barier dostępu do kapitału.(abstrakt oryginalny)
Banki spółdzielcze zyskają dodatkową pomoc w postaci ulgi w podatku dochodowym od osób prawnych. Czy zapewni im to uprzywilejowaną pozycję na rynku finansowym? Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, ulga podatkowa w ramach tzw. pomocy de minimis przysługuje po raz ostatni za rok 2006. Pomoc dla BS została zakwalifikowana do kategorii pomocy de minimis wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Z ulgi podatkowej banki spółdzielcze mogą korzystać do momentu osiągnięcia funduszy własnych na poziomie równowartości 1 mln euro. Zgodnie z Traktatem Akcesyjnym, wszystkie banki spółdzielcze zobowiązane są do zwiększenia funduszy własnych do tego poziomu do końca 2007 r. Potem banki o niższych funduszach nie będą mogły prowadzić działalności.
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej skutkowało zasadniczym ograniczeniem możliwości udzielania pomocy publicznej podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. Jedną z nielicznych dopuszczalnych prawnie form wspierania przez jednostki samorządu terytorialnego działalności gospodarczej na swym terenie jest podejmowanie uchwał (w tym podatkowych) przewidujących w sposób literalny lub dorozumiany udzielenie pomocy de minimis. Artykuł omawia m.in. podstawowe zasady, jakie muszą być przestrzegane przez organy wykonawcze oraz stanowiące jednostek samorządu terytorialnego, decydujących się na udzielenie takiej formy pomocy. Zasadniczym celem rozważań jest kompleksowe przedstawienie problemów, z jakimi borykają się organy samorządowe w swej praktyce legislacyjnej, a które skutkują stwierdzeniem naruszenia prawa przez organy nadzoru, czyli kolegia regionalnych izb obrachunkowych. (abstrakt oryginalny)
The latest Scoreboard of the European Commission regarding the state aid shows that the Member States are using increasingly more opportunities offered by EU rules on state aid. This paper comes to clarify the benefits of accessing the minimis aid by traders, as capital contributions, guarantees, risk capital measures in the innovation process, to create a new product, introducing a new method of manufacturing, entering in a new market or creating a new market, calling for a new raw material.(original abstract)
Dzięki decyzji Rady Ministrów banki spółdzielcze nie spełniające wymogów kapitałowych mogą skorzystać z większej i w dłuższym czasie pomocy publicznej. Ustawą z 1 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy Prawo bankowe oraz o zmianie innych ustaw, Sejm RP znowelizował Ustawę z 27 czerwca 2003 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz ustawy o Narodowym Banku Polskim określając, że banki spółdzielcze do czasu uzyskania zwiększenia sumy funduszy własnych do równowartości 1 000 000 euro, przeliczonej na złote według kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w ostatnim dniu roku poprzedzającego rok osiągnięcia wymaganego progu kapitałowego, mogą odliczać od kwoty należnego podatku dochodowego od osób prawnych kwotę równą kwocie dochodu, jaki uzyskałyby z nabycia, za kwotę odpowiadającą ich funduszom podstawowym, 52-tygodniowych bonów skarbowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest syntetyczne ukazanie zmieniających się uregulowań prawnych, na podstawie których udzielana jest pomoc de minimis, a także przeprowadzenie analizy wielkości i struktury udzielonej pomocy de minimis Polsce w okresie ostatniego kryzysu finansowego. Porównano w nim trzy rozporządzenia Komisji Europejskiej: nr 69/2001, nr 1998/2006 oraz nr 1407/2013. Natomiast analiza udzielonej pomocy de minimis została przeprowadzona ze względu na: formę pomocy, wielkość beneficjenta oraz województwo, w którym znajduje się siedziba Aprzedsiębiorcy będącego beneficjentem pomocy de minimis.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu będzie próba, po pierwsze, oceny zasad i procedury przyznawania pomocy de minimis w rolnictwie wynikających zarówno z nowych przepisów unijnych, jak i polskiego ustawodawstwa oraz, po drugie, dokonanie klasyfikacji tej pomocy i wskazanie danych ekonomicznych. Z uwagi na rozbudowaną problematykę przedstawione zostaną wybrane zagadnienia. Podstawową metodą badawczą będzie dogmatyczna analiza tekstów normatywnych. Badaniu poddane zostaną rozporządzenia unijne oraz polskie przepisy prawne dotyczące pomocy de minimis w rolnictwie. Ze względu na duże praktyczne znaczenie tego zagadnienia bazowanie wyłącznie na wspomnianej metodzie mogłoby nie pozwolić na wiarygodne dokonanie oceny przepisów. Dlatego rozważania typowo prawnicze poparte zostaną danymi ekonomicznymi oraz informacjami praktycznymi. (fragment tekstu)
Pomoc publiczna w formule de minimis w zakresie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowi dla przedsiębiorców zamierzających z niej skorzystać dogodną formę otrzymania wsparcia ze strony państwa. Analizując to zagadnienie, należy mieć na uwadze szczegółowe zasady udzielania pomocy publicznej w ogóle, bowiem skorzystanie z pomocy - nawet udzielonej przez organ państwowy - niesie ryzyko uznania jej przez Komisję Europejską za pomoc niedozwoloną lub nielegalną, co oczywiście wiązać się będzie z koniecznością jej zwrotu. Z drugiej strony istnieje możliwość korzystania z prostszej, lecz ograniczonej kwotowo pomocy w ramach de minimis. Procedura uzyskiwania takiej pomocy jest niewątpliwie łatwiejsza, a uzyskana korzyść szczególnie dla przedsiębiorców małych lub średnich może stanowić znaczące wsparcie. Chociaż wsparcie w ramach de minimis stanowi formę pomocy publicznej "bez konkretnego przeznaczenia", to zasady i warunki jej udzielania są ściśle regulowane przez prawo unijne. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.