Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 154

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Praca w stresie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Stres jest obecny w życiu każdego człowieka. Nie da się go wyeliminować, a teorie o bezstresowym wychowaniu czy życiu bez stresu już dawno włożono między bajki. Stres jest naszym codziennym towarzyszem, ale mimo to musimy sprawnie funkcjonować. Ważne jest zatem, by umiejętnie radzić sobie w sytuacjach stresowych. (abstrakt oryginalny)
2
100%
W badaniach nad stresem i w wielu publikacjach naukowych próbowano przyjąć różne określenia pojęcia ,,stres", dochodząc jednocześnie do wniosku, że jest on pojęciem wieloznacznym, nie mającym jednej definicji i może być rozpatrywany na wielu płaszczyznach [O'Connor 2005, ss. 24-25]. Wyróżnić można trzy sposoby rozumienia pojęcia stres, które utożsamiają go z: - bodźcem, sytuacją lub wydarzeniem zewnętrznym o określonych wła- ściwościach; - reakcją wewnętrzną człowieka, zwłaszcza reakcją emocjonalną, do- świadczaną wewnętrznie w postaci określonego przeżycia; - relacją (interakcją) zachodzącą między jednostką a otoczeniem, w któ- rej ważne jest nie tyle samo doświadczane wydarzenie, ile to, jak jest ono spostrzegane i interpretowane [Heszen-Niejodek 2006, s. 467](fragment tekstu)
Stres w pracy jest obecnie jednym z największych zagrożeń. Niesie ze sobą nie tylko konsekwencje natury neuropsychologicznej, lecz także ekonomicznej. Koszty związane ze stresem są szacowane w Unii Europejskiej na 617 mln euro w skali roku. Dobre sposoby zapobiegania stresowi swoich pracowników - funkcjonariuszy znaleziono w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Koszalinie. Doceniła to Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, przyznając tej jednostce nagrodę w Konkursie Dobrych Praktyk, przeprowadzonym w ramach unijnej kampanii "Stres w pracy? Nie, dziękuję!". (fragment tekstu)
Fuzja, jak każda zmiana, rodzi wiele niepokojów. Z perspektywy psychologicznej dla pracownika nie ma znaczenia, czy jest z firmy przejmującej, czy przejmowanej. W początkowej fazie zmiany każdy zakotwicza się w tym, co potencjalnie może stracić i nie wie, co go ostatecznie czeka. Jak zatem można pomóc ludziom w tym procesie? (fragment tekstu)
5
Content available remote Źródła stresu zawodowego wśród pracowników sektora wydobywczego
100%
Celem artykułu jest prezentacja wyników badania przyczyn i skutków stresu zawodowego wśród pracowników sektora wydobywczego. W badaniu wzięło udział 164 pracowników. Diagnoza psychologiczna została oparta na 4 kwestionariuszach - OSI, JCQ, GHQ-28 oraz autorskim kwestionariuszu źródeł stresu. Wyniki wskazują, że głównym źródłem stresu jest fizyczne środowisko pracy oraz, choć w mniejszym stopniu, presja czasu, nierytmiczność pracy i konflikt roli zawodowej. W zakresie ogólnego zdrowia psychicznego nie zarejestrowano żadnych trudności Dzięki zastosowanym metodom i narzędziom badawczym uzyskano klarowny obraz stresorów oraz ich natężenie i konsekwencje. Pozwoliło to na wybór programu związanego z treningiem interpersonalnym oraz treningiem opartym na uważności.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Identyfikacja stresorów i zarządzanie stresem w firmie
75%
W artykule przedstawiono zastosowanie dwuparametrowego modelu logistycznego do analizy stresorów. Model ten może być wykorzystany do określania względnej siły oddziaływania stresorów na poszczególnych respondentów. Jednocześnie zaproponowano wykorzystanie prognozowania w celu wspomagania procesu zarządzania stresem. Zarządzanie stresem powinno polegać na zapobieganiu pojawieniu się stresorów. Dzięki proponowanym metodom możliwe jest porównanie siły, z jaką oddziałują stresory na pracowników w poszczególnych okresach, sprawdzenie, jak w przyszłości zostanie odebrana przez pracowników wprowadzona zaplanowana zmiana. Dodatkowo wykorzystanie analizy skupień pozwala na znalezienie optymalnego sposobu grupowania stresorów.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Psychologiczne i ekonomiczne wskaźniki szacowania stresu zawodowego
75%
Niniejszy artykuł porusza kwestie pomiaru stresu zawodowego. W pierwszej części podjęto rozważania na temat możliwości pomiaru, a właściwie szacowania stresu zawodowego w aspekcie jego poziomu, skutków oraz przyczyn. Wskazano możliwe narzędzia psychologiczne pomiaru stresu w pracy, opisując krótko ich wartości psychometryczne. Kolejna część artykułu poświęcona została omówieniu wskaźników ekonomicznych, które w literaturze przedmiotu uznaje się za najbardziej właściwe pod względem szacowania poziomu i skutków stresu zawodowego. Szczegółowo omówiono wykorzystanie wskaźnika absencji oraz poziomu zachowań kontrproduktywnych i prezentyzmu w kontekście szacowania stresu w organizacji, a także oceny skuteczności wdrożenia działań redukujących stres. W ostatniej części zaprezentowano sposoby szacowania stresu zawodowego stosowane w organizacjach biznesowych - są to wyniki badań własnych oraz takich instytucji międzynarodowych, jak: Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA), Europejska Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound) oraz Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO). W podsumowaniu wskazano dylematy i rozbieżności w zakresie stosowania metod pomiarowych stresu zawodowego w teorii i praktyce oraz możliwości dalszego rozwoju i współpracy(abstrakt oryginalny)
XXI wiek i narzucone przez niego tempo życia powodują lawinę dolegliwości związanych ze stresem. Większość osób ma świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą przeciążenie napięciem, i to zarówno na funkcjonowanie psychiczne, jak i na stan zdrowia. Nastąpiła zmiana funkcji stresu - z naturalnej reakcji przystosowawczej organizm do zjawiska, które towarzyszy nam na codzień, przyjmując postać chroniczną, prowadzącą do wielu chorób. W artykule przybliżono przyczyny i skutki stresu oraz środki zapobiegawcze.
9
Content available remote Przyczyny i skutki wypalenia zawodowego
75%
W artykule zajęto się problemem wypalenia zawodowego. Przedstawiono charakterystykę wypalenia zawodowego. Pokazano także przyczyny powstania tego niekorzystnego zjawiska oraz jego skutki. (abstrakt oryginalny)
Skutki stresu zawodowego są niekorzystne dla pracownika, instytucji, która go zatrudnia oraz klienta. W przypadku pracowników socjalnych stres prowadzi nieuchronnie do wypalenia zawodowego poprzez obniżenie motywacji do pracy, wyczerpanie emocjonalne, utratę idealizmu, czy poczucie braku znaczenia. Koszty wypalenia zawodowego ponosi pracownik socjalny, podopieczny, jak i ośrodek pomocy społecznej. Autorka podjęła zadanie rozpoznania czynników stresogennych, istotne dla działań mających na celu eliminację źródeł stresu lub przynajmniej ich minimalizację. Materiałem badawczym jest ankieta przeprowadzona w 2006 roku wśród pracowników socjalnych województwa podkarpackiego.
Stres w miejscu pracy, jeśli jego poziom jest zbyt wysoki, ma wpływ nie tylko na pogorszenie jakości życia pracownika, ale i również na jego wydajność, nieobecność w pracy, a co za tym idzie na wzrost kosztów i obniżenie zysków. Artykuł jest próbą ukazania czynników stresogennych, który mogą występować w życiu zawodowym. W części teoretycznej oprócz przedstawienia definicji stresu pracy, krótko opisano czynniki stresogenne oraz przykładowe działania umożliwiające walkę ze stresem. W części praktycznej przedstawiono wyniki badań jakościowych. Studia przypadków dokumentują sytuacje stresowe z życia zawodowego, z którymi stykają się respondenci. (abstrakt oryginalny)
Kompetencje to określone predyspozycje w zakresie wiedzy, umiejętności i postaw, zapewniające realizację zadań zawodowych na wysokim poziomie. Wykonywanie powierzonych zadań w sposób pożądany może jednak zostać zaburzone. Stres menedżerski prowadzi do obniżenia skuteczności działań menedżera, co przejawia się np. w trudności podejmowania właściwych decyzji, strachu przed ryzykiem i odpowiedzialnością, konfliktach z podwładnymi. Wszelkie dysfunkcje zakłócają sprawne działanie organizacji. W artykule podjęto próbę określenia przyczyn i skutków stresu menedżerskiego w organizacji oraz zaprezentowano propozycje jego pokonywania. Wśród omawianych metod przeciwdziałających powstaniu stresu wyróżnić należy krytyczną edukację menedżerską (Critical Management Education, CME), która jest szansą na nabycie kluczowych kompetencji niezbędnych do radzenia sobie ze stresem. (abstrakt oryginalny)
Nowoczesne organizacje prowadzą aktywne kampanie na rzecz dbałości o wysoką jakość pracy i dobrą kondycję psychofizyczną swoich pracowników. Wiąże się to z wysokim poziomem wiedzy na temat kosztów psychicznych ponoszonych przez pracowników w trakcie wprowadzania zmiany. Jednym z negatywnych zjawisk występujących w procesach wdrażania innowacji w przedsiębiorstwach jest stres. Autorka prezentuje wyniki badań, jakie przeprowadziła na próbie 151 osób będących pracownikami przedsiębiorstw wdrażających zintegrowane systemy informatyczne będące przykładem zmiany głębokiej i rozległej (abstrakt oryginalny).
This study aimed to identify the impact of work stress on job performance of nursing workers in Al-Awda Hospital in Gaza Strip. The researchers used the descriptive and analytical approach. The study population was selected from nursing staff in Al-Awda Hospital, where the size of the study sample reached 60 nurses. The researchers used the comprehensive enumeration method for all members of the study population. Questionnaire was used for data collection because the size of the study popula-tion is small. The most important findings of the study are: The level of the respondents' answers in Al-Awda Hospital about work stress was 68.8%, job performance was 78.13%, and there is a direct statisti-cally significant relationship between the dimensions of work stress and the job performance of nursing workers at Al-Awda Hospital, where the correlation coefficient was 0.318. Furthermore, the results showed a statistically significant effect between the dimensions of work stress on job performance at Al-Awda Hospital. The study recommended that senior management at Al-Awda Hospital pay attention to all dimensions of work stress, the elements that contribute to improve job performance of nurses, and their impact on improving job performance at Al-Awda Hospital(original abstract)
Call centers are contact centers that act as communication facilities between customers and businesses with the help of customer representatives. The call center sector where transactions are carried out largely without face to face communication is known as a sector with the most stressful and is also known with having the highest employee turnover rate. Customer representatives are not able to use any initiative and they have too many workloads; for this reason, they are frazzled. In addition, customer representatives need to play role despite of their natural emotions. This affects the emotional labor behavior of sector employees. In this study, the job stress' mediating role at emotional labor's effect on intention to leave is investigated. Data was collected from two call centers operating in Bitlis province in Turkey by using survey method. Analyzes were made with the SPSS 23 and AMOS 22 programs through 207 valid questionnaires. In the analyzes made, job stress has full mediating effect at emotional labor variable's surface acting dimension's effect on intention to leave. Due to the correlation analyzes performed, there was a significant relationship between surface acting and natural emotions (expression of naturally felt emotions) dimension of emotional labor variable with job stress and intention to leave.(original abstract)
Problematyka zagrożeń psychospołecznych i ich wpływu na bezpieczeństwo i funkcjonowanie człowieka w pracy, jest jednym z najbardziej aktualnych obszarów zainteresowania instytucji i organizacji zajmujących się zdrowiem i bezpieczeństwem zatrudnionych. Warunki pracy zatrudnionych w transporcie zostały dobrze poznane pod kątem wymagań antropotechnicznych, jednak nadal niewiele publikacji podejmuje problematykę zagrożeń psychospołecznych występujących dla tej grupy zatrudnionych. Niniejszy artykuł przedstawia badania nad skalą zagrożeń psychospołecznych wśród pracowników transportu, wraz ze wskazaniem związku pomiędzy stresogennymi warunkami pracy a zawodowym funkcjonowaniem respondentów i ich zdrowiem. W badaniach wykorzystano Skalę Ryzyka Psychospołecznego przeznaczoną do badania występowania ogólnych i specyficznych stresorów zawodowych oraz poziomu ich stresogenności. Analiza objęła 491 pracowników na stanowiskach związanych z transportem i pracą w magazynie. Wyniki badań wykazały, że pracownicy transportu częściej doświadczają stresu zawodowego związanego z kontekstem pracy, czyli z cechami środowiska pracy generowanymi przez sposób zorganizowania pracy, możliwość rozwoju zawodowego i relacje z innymi, niż stresu związanego z treścią pracy (czyli rodzajem zadań, które realizują). Ponadto wykazały, że doświadczanie stresu w pracy podnosi absencję, stanowi ryzyko dla zdrowia, oraz wpływa na zaangażowanie w pracę i zadowolenie z pracy.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono proces readaptacji zawodowej ofiary napadu na bank oraz implikacje praktyczne: zalecenia dla pracownika i pracodawcy, ułatwiające powrót do pracy po traumie napadu. Autorki zaprezentowały zespół stresu pourazowego - PTSD i jego przebieg, koncentrując się na konsekwencjach, jakie dotykają pracowników banku i kantoru, którzy są szczególnie narażeni na doświadczenie zbrojnego napadu. Poradzenie sobie z tą sytuacją jest zależne od umiejętnie udzielonego przez pracodawców wsparcia. Autorki uważają, że podstawowa wiedza na temat specyfiki przebiegu zespołu stresu pourazowego u pracownika banku czy kantoru - potencjalnej ofiary napadu, może istotnie wspierać obszar działań pracodawcy. Będzie on potrafił, po pierwsze, rozpoznać symptomy stresu pourazowego u swojego pracownika, po drugie - udzielić mu konkretnego wsparcia, stymulując jego motywację do podjęcia specjalistycznej pomocy psychologicznej (tzw. interwencji w kryzysie). Walorem artykułu są przede wszystkim jego praktyczne implikacje. (abstrakt oryginalny)
18
75%
Badając indywidualne cechy odporności do stresu przyszłych specjalistów edukacji specjalnej, można wysnuć następujące wnioski. Przyszli pracownicy w dziedzinie edukacji specjalnej muszą opracować jasne pomysły na temat swojej przyszłości, nauczyć się, jak określać osiągalne pozytywne cele życiowe, analizować czynniki, które promują lub utrudniają osiągnięcie celów, konsekwentnie, wytrwale i energicznie dążą do osiągnięcia głównego celu w życiu. Aby zwiększyć odporność na stres, konieczne jest stymulowanie zachowań, które charakteryzują się aktywną i celową działalnością, niejednorodnością interesów, umiejętnością równoważenia działalności biznesowej, intensywną pracą ze zmieniającymi się zawodami i umiejętnie zorganizowanym wypoczynkiem. Przyszli pracownicy edukacji specjalnej, aby zwiększyć odporność na stres, muszą nauczyć się cieszyć się życiem i nauczyć się czuć się szczęśliwymi. Muszą także stworzyć pewien poziom samokontroli, ponieważ wraz ze wzrostem samokontroli zwiększy się ich odporność na stres, ale! Aby zwiększyć odporność na stres, nie muszą martwić się zbytnio o spełnianie wymagań społecznych i dyscypliny! Możemy stwierdzić, że zwiększenie odporności do stresu przyszłych specjalistów w zakresie edukacji specjalnej potrzebuje rozwoju ich zdolności do empatii, współczucia, pragnienia zrozumienia innych ludzi, ich miękkości i ogólnie dbałości o rozwój psychiczny i duchowy. (fragment tekstu)
Zmiany wywołane globalizacją nie ominęły także rynku pracy. Coraz częściej praca wypełnia życie ludzkie, przez co odgrywa znaczącą rolę w egzystencji. Pracownicy ciągle myślą o miejscu pracy i samej pracy, a dla wielu koniec weekendu jest powodem do niepokoju, gdyż kolejny tydzień stanowi ogrom nowych obowiązków i problemów, którym muszą sprostać. Stres może być wywołany przez sytuację w domu i w pracy. Pracodawca nie może zazwyczaj ochronić pracowników przed stresem poza pracą, ale może chronić przed stresem, który powstaje poprzez pracę. Stres w pracy może być prawdziwym problem dla organizacji, jak i jej pracowników. Dobre zarządzanie i dobra organizacja są najlepszymi formami zapobiegania stresu. (abstrakt oryginalny)
Polska należy do krajów o najwyższym w Europie odsetku zestresowanych pracowników. W opracowaniu podjęto próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób destrukcyjny stres w miejscu pracy może niszczyć potencjał zatrudnionych. Dla realizacji tak postawionego celu przyjrzano się istocie stresu związanego z pracą, jego przyczynom i skutkom oraz aktualnej skali zjawiska. Efektem podjętych rozważań są rekomendacje dotyczące tworzenia miejsc pracy przyjaznych zatrudnionym, w których mogą oni podtrzymać i rozwijać tkwiący w nich potencjał. W opracowaniu posłużono się przeglądem literatury przedmiotu oraz dostępnych raportów z badań nad stresem w miejscu pracy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.