Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 265

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Processing management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Dokonując przeglądu literatury w poszukiwaniu sposobów i uwarunkowań zapewniających kreowanie i osiąganie elastyczności jako pożądanego atrybutu współczesnej organizacji, wskazano na zarządzanie procesowe. Zauważono, że w jego istotę wpisany jest naturalny mechanizm wspomagania elastyczności organizacji.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagadnienia znaczenia czasu w procesach firmy, podstawowe strategie procesowe konkurowania czasem realizacji zamówień oraz analizę projektu, w którym redukcja czasu miała kluczowe znaczenie. Autor prezentuje pogląd, że rola czasu realizacji, jako czynnika konkurencyjności, nabiera coraz większego znaczenia.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem opracowania jest prezentacja gospodarstwa wiejskiego w ujęciu procesowym wraz z określeniem relacji pomiędzy wyodrębnionymi procesami. W pierwszej jego części omówiono koncepcję podejścia procesowego do zarządzania przedsiębiorstwem. Następnie podjęto próbę strukturyzacji procesów składających się na działalność gospodarstwa wiejskiego. Dokonano tego na drodze analizy procesów tworzących wartość dodaną w gospodarstwie wiejskim z uwzględnieniem jego specyfiki. W podsumowaniu sformułowano problemy badawcze, których próbę rozwiązania Autorzy podejmą w kolejnych publikacjach. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę zaprezentowania istoty orientacji procesowej, biorąc pod uwagę wieloznaczność obecnych jej ujęć. Wskazano na ważny jej element, to znaczy na założenia ideowe wsparte proprocesową kulturą organizacyjną. Przedstawiono wyniki badań, prezentowane w literaturze przedmiotu, dotyczące stosowania orientacji procesowej w praktyce różnych organizacji. Wskazano na zasadnicze prace, jakie powinno się podjąć, aby zwiększyć skuteczność wprowadzania tej orientacji do organizacji.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem badawczym rozważań zawartych w niniejszym opracowaniu jest ukazanie specyfiki, zasad i korzyści wynikających z wdrożenia (w ramach budżetowania zadaniowego) metody zarządzania przez cele i metody zarządzania procesowego w jednostkach administracji publicznej. Tak postawionemu celowi podporządkowano układ niniejszej pracy. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano wyniki badań, których celem była weryfikacja teoretycznego i normatywnego ujęcia podejścia procesowego w praktyce. Zwrócono uwagę na to, co należy uwzględnić w podejściu procesowym w celu spełnienia warunków i charakterystyk systemowych. Problem przedstawiono na przykładzie czterech przedsiębiorstw.
Celem opracowania jest przedstawienie programu lojalnościowego jako narzędzia przedsiębiorcy, wskazanie koncepcji procesowego podejścia do opracowywania i wdrażania takich przedsięwzięć oraz omówienie studium przypadku oferenta usług procesowych w tym zakresie. Rosnące zainteresowanie programami lojalnościowymi sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej oprogramowania i usług związanych z obsługą programów. Szczególnie ważne staje się zaadaptowanie metodyki i zasad zarządzania procesowego do tworzenia i wdrażania programów lojalnościowych, co zostało zaproponowane w artykule.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie prezentuje problemy związane z projektowaniem i wdrażaniem finansowych i pozafinansowych systemów pomiarowych w organizacjach zorientowanych procesowo. Przedstawiono wymiary systemu pomiarowego podkreślane w koncepcji łańcucha tworzenia wartości i wyniki badań ilościowych, w których poddano weryfikacji empirycznej wyodrębnione teoretycznie wymiary wyników organizacyjnych i ich zmienne. Hipoteza badawcza brzmiała: Pomiar wyników organizacyjnych w organizacjach zorientowanych procesowo dotyczy czterech wymiarów: finansów, klientów, pracowników i dostawców. W badanych organizacjach wyróżnić można trzy wymiary wyników organizacyjnych: jeden dotyczy finansów, a dwa pozostałe pozafinansowych miar: pracowników oraz wspólnego wymiaru klientów i dostawców.(abstrakt oryginalny)
W artykule opisano procesowy charakter piłki nożnej. Na tej podstawie zaproponowano podział ról w zespole procesowym, wskazano na konieczność wyćwiczenia rutynowych zachowań, opisano pożądaną alokację utalentowanych pracowników oraz tworzenie i pielęgnowanie kultury organizacyjnej zespołu. Przedstawiono ponadto model zespołu procesowego oraz struktury organizacji procesowej. (abstrakt oryginalny)
Wsród badaczy problematyki bezpieczeństwa nie zabrakło również przedstawicieli nauk o zarządzaniu. Stanowią oni jeszcze skromną liczebnie grupę, ale potencjał badawczy, który mogą oni wnieść, powinien stanowić znaczący wkład w rozwój nauki o bezpieczeństwie. Stąd też celem opracowania jest próba nakreślenia procesowego i systemowego ujęcia zarządzania bezpieczeństwem. Niewątpliwie problematyka bezpieczeństwa ma multidyscyplinarny wymiar. Daje to ogromną szansę dla implementacji badawczej metod i praktyk także z obszaru dorobku nauki teorii i zarządzania. Samo bezpieczeństwo jest kategorią niezwykle trudną do jednoznacznego zdefiniowania. Dla specjalistów z nauk o zarządzaniu stanowi obszar stwarzający okazję do ukierunkowania właściwego podejścia do tej problematyki. Materia, z którą mają kontakt na co dzień w postaci własnych badań i dociekań, zawiera bowiem podobne charakterystyki, właściwe istocie bezpieczeństwa. (fragment tekstu)
Artykuł jest teoretyczno-empirycznym badaniem poświęconym wykorzystaniu analizy wartości cyklu procesu w programie redukcji zużycia zasobów produkcyjnych. W części pierwszej artykułu omówiono ramy konceptualne mapowania procesów produkcji, teoretyczne aspekty analizy wartości oraz charakterystykę cyklu procesu produkcyjnego. W drugiej części artykułu przedstawiono, w formie studium przypadku, metodykę analizy wartości dodanej cyklu procesu produkcyjnego, której efektem jest skracanie czasów cyklu i eliminowanie zasobów produkcyjnych niekreujących wartości dodanej dla klienta. W artykule zaprezentowano analizę wartości dodanej cyklu procesu jako narzędzia programu redukcji kosztów produkcyjnych(abstrakt oryginalny)
W artykule zawarto rozważania na temat wybranych aspektów zarządzania procesowego i jego wpływu na działalność innowacyjną przedsiębiorstw. Ukazano korzyści wynikające z zarządzania procesami - oszczędność czasu i pieniędzy, poprawę jakości, tworzenie wartości dla klientów, systematyczne doskonalenie i poprawę wyników. (abstrakt oryginalny)
W każdym przedsiębiorstwie występujące procesy można podzielić na podstawowe, obejmujące czynności dodające wartość materiałom i procesy pomocnicze (wspomagające). Procesy podstawowe reprezentują istotę każdej działalności i mają zasadnicze znaczenie przy tworzeniu wyników bo przynoszą korzyści mierzalne. Procesy pomocnicze stabilizują efektywne funkcjonowanie każdego przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie procesów zasadniczych, ich identyfikacja i analiza, a w konsekwencji ich usprawnianie (projektowanie korekcyjne funkcjonowania przedsiębiorstwa). Punktem wyjścia w zarządzaniu procesowym jest jasne zrozumienie procesu jako ukierunkowany łańcuch (ciąg) czynności (zdarzeń) następujących po sobie w czasie i stanowiących, fazy, etapy rozwoju lub przeobrażeń, a także przebieg następujących po sobie i powiązanych przyczynowo określonych zmian. Jako przykłady procesów w literaturze przedmiotu wymienia się przede wszystkim procesy ekonomiczne, gospodarcze, produkcyjne, usługowe, technologiczne i inne. Przy prawidłowym zarządzaniu z wykorzystaniem podejścia procesowego, każdy proces powinien posiadać procedury, w których opisane powinno być, jak jest, kto ma rozwiązywać bieżące problemy procesu i jak ma doskonalić proces, a pomocnym narzędziem są procedury realizacji procesów. Tworzą one obraz rzeczywistych stosunków panujących w przedsiębiorstwie, wymagając nie tylko wyszczególnienia najważniejszych funkcjonujących w organizacji procesów, ale też odpowiedniego przedstawienia istniejących powiązań. Opracowanie mapy procesów wymaga zaangażowania właścicieli wszystkich procesów, ale może w znaczny sposób usprawnić realizację celów organizacji. (abstrakt oryginalny)
Ubezpieczenia społeczne stanowią podstawowy instrument polityki społecznej oraz państwa i dotyczą niemal każdego człowieka. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako największa i najważniejsza instytucja w zakresie ubezpieczeń społecznych w Polsce, korzystając z bogatego doświadczenia i ukształtowanej pozycji, w sposób ciągły dostosowuje się do oczekiwań społecznych poprzez m.in. wdrażanie nowoczesnych technologii umożliwiających szybki i przyjazny dostęp do szerokiego zakresu danych. Wprowadzony w Zakładzie model zarządzania procesowego ma na celu usprawnienie pracy pracowników i poprawę jakości realizowanych zadań, co w konsekwencji powoduje również wzrost satysfakcji klientów. W części pierwszej artykułu przedstawiono możliwe do wprowadzenia w danej jednostce administracji publicznej aspekty zarządzania procesowego. Uwzględnienie ich w bieżącej pracy wynika z charakterystyki danej organizacji i możliwości uzyskania jak najlepszych efektów. W części drugiej wskazano szczegółowe sposoby wdrażania zarządzania procesowego w jednostkach administracji publicznej, wskazując konieczność pełnego zrozumienia i zaangażowania wszystkich pracowników jednostki. W ostatniej części zaprezentowano model zarządzania procesowego wprowadzony w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wskazano także na potrzebę ciągłego doskonalenia i optymalizowania istniejących procedur związanych z dokonującymi się zmianami otoczenia Zakładu.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest opracowanie propozycji klasyfikacji metod definiowania procesów w organizacji. Punktem wyjścia jest omówienie procesu kształtowania organizacji zorientowanej na procesy, co pozwoliło na wyprowadzenie dwóch podstawowych podejść do definiowania procesów w organizacji, a także na zdefiniowanie ich zalet i ograniczeń. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Zarządzanie procesowe w wybranym instytucie sieci badawczej Łukasiewicz
61%
W artykule zaprezentowano wykorzystanie metody procesowej w praktyce zarządzania na przykładzie wybranego Instytutu, wchodzącego w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz. Opracowano mapę procesów, prezentującą procesy główne, pomocnicze i zarządcze. Wskazano i opisano elementy wejściowe oraz sposób doskonalenia procesów dla uzyskania pożądanych elementów wyjściowych systemu. (abstrakt oryginalny)
O złożoności procesu fuzji świadczy fakt, że duży odsetek tych transakcji kończy się fiaskiem. Kluczowym elementem w transakcji fuzji jest proces integracji. Stworzenie jednolitego i skutecznie działającego przedsiębiorstwa uzależnione jest od właściwie przeprowadzonych zmian we wszystkich obszarach zarządzania. Zmiany powinny być przeprowadzone w trzech obszarach: kulturowym, strukturalnym i procesowym. Biorąc pod uwagę znaczenie czynnika ludzkiego w organizacji kluczowe wydają się zmiany w obszarze kulturowym. Nacisk na elementy kulturowe pokazuje, że integracja, a nie tylko proste wykonywanie transakcji, staje się coraz ważniejszą kompetencją. Wiąże się z tym nie tylko realizacja zakładanych parametrów finansowych, ale także pomyślne zarządzanie ludźmi, wiedzą oraz wspólną pracą w środowisku, które powstaje po fuzji. Czynniki te są coraz częściej postrzegane jako decydujące o wydobyciu pełnej wartości z realizowanych fuzji i przejęć. (abstrakt oryginalny)
Wprowadzanie do zarządzania organizacjami publicznymi koncepcji stosowanych w podmiotach biznesowych jest obecnie coraz bardziej popularne. Jedną z takich koncepcji jest zarządzanie procesowe. Rozwiązanie oparte na procesach, znane z organizacji biznesowych, w zarządzaniu organizacjami publicznymi wymaga zidentyfikowania wewnętrznych i zewnętrznych możliwości ich implementacji. Zależą one od wielu czynników występujących m.in. w takich obszarach organizacji, jak struktura organizacyjna, motywacje i postawy pracowników, finanse, procesy świadczonych usług, rozwiązania informatyczne oraz od wpływu czynników zewnętrznych, np. uwarunkowań prawnych. Jednym z obszarów krytycznych, wprowadzania zarządzania procesowego w organizacjach publicznych jest kultura organizacyjna, która może wspierać te rozwiązania lub je bojkotować. Kultura organizacyjna jest związana ściśle z realizacją zadań każdej organizacji, w tym urzędu administracji publicznej, i dlatego też uznawana jest za czynnik pozwalający organizacji na sprawniejsze i skuteczniejsze spełnianie celów. Celem badań zawartych w artykule jest identyfikacja wpływu elementów kultury organizacyjnej na poziom wdrażaniu zarządzania procesowego w organizacjach publicznych, na przykładzie urzędów miast. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono procesowe podejście do innowacji. Zauważono, że wpływ innowacji powstałych wewnątrz przedsiębiorstwa jest nieoceniony, a potencjał tkwiący w głowach pracowników przeogromny. Jedynym problemem pozostaje stworzenie warunków do jego realizacji i opracowanie modelu postępowania.
Prezentowany artykuł porusza zagadnienia związane z procesowym podejściem do zarządzania. Autor starał się wykazać, że zrozumienie związków przyczynowo-skutkowych w poszczególnych działaniach samorządu terytorialnego może zwiększyć efektywność jego funkcjonowania. Zarządzanie procesowe w samorządzie terytorialnym staje się koniecznością z racji coraz większych obowiązków nakładanych na samorządy oraz ograniczonych zasobów pieniężnych. Zwiększenie efektywności gospodarowania środkami pieniężnymi można uzyskać poprzez wnikliwą analizę działań, wprowadzenia mierników ich oceny oraz sprawnego systemu kontroli.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.