Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 171

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Produkcja mięsa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Głównym celem artykułu jest przedstawienie polskiego rynku wołowiny po wejściu do Unii Europejskiej w kontekście polskiego handlu zagranicznego produktami wołowymi. Po akcesji do UE obserwuje się tendencję rosnącą w obrotach produktami wołowymi. Wzrost eksportu był możliwy dzięki znacznemu zmniejszeniu krajowej konsumpcji, co przyczyniło się do poprawy samowystarczalności Polski w produkcji wołowiny. Ponadto polskie produkty wołowe posiadły przewagę cenową na rynku unijnym. W badanym okresie Polska była eksporterem netto większości asortymentów produktów wołowych, produkcja cielęciny spadła niemal o połowę, zaś wołowiny wzrosła znacznie (o ok. 17%). Tendencji wzrostowej obrotów handlowych produktami wołowymi towarzyszyły dosyć powolne procesy koncentracji produkcji żywca wołowego(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Naturalne antyutleniacze stosowane do mięsa
100%
Na podstawie przeglądu literatury wskazano możliwości stosowania przeciwutleniaczy naturalnych w przetwórstwie mięsa. Zaprezentowano informacje dotyczące skuteczności dodatków przeciwutleniaczy naturalnych, w tym ziół i przypraw, ekstraktów z nasion zbóż i pestek owoców, herbaty, ziół oraz przypraw, będących ich bogatymi źródłami. Praca przedstawia możliwe korzyści, które można osiągnąć dzięki stosowaniu antyoksydantów naturalnych, m.in. dla zachowania lub poprawy właściwości technologicznych oraz bezpieczeństwa surowca i gotowych produktów mięsnych.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest zaprezentowanie potencjału konkurencyjnego producentów żywca wieprzowego woj. podkarpackiego na tle producentów krajowych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest identyfikacja stosowanych bodźców pozacenowych w umowach rolnych, które mogłyby potencjalnie skłaniać agenta do działania zgodnego z interesem kontraktora. Zastosowanie tego typu zachęt może potencjalnie minimalizować problem pokusy nadużycia ze strony agenta jeszcze w trakcie jej obowiązywania, tj. w trakcie produkcji rolnej. Dla realizacji założonego celu wykorzystano badanie własne z użyciem ankiety. Badanie empiryczne przeprowadzono wśród grup producentów rolnych działających na rynku drobiu, a przedmiotem badań były kontrakty rolne podpisane w 2014 roku. Na podstawie przeprowadzonych badań zidentyfikowano bodźce pozacenowe, które mają pomóc monitorować i łagodzić problem pokusy nadużycia z ukrytym działaniem po stronie agenta. Rozpoznano pięć tego typu bodźców.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Substytuty mięsa firmy QUORN™ na polskim rynku. Część 2
75%
W 1 części przeglądowego artykułu scharakteryzowano rynek wegetariański w Polsce i na świecie, przedstawiono korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania tej diety oraz zapoznano czytelników z działalnością firmy QUORN™ oferującej na rynkach amerykańskim i brytyjskim szeroką gamę produktów o znacznej wartości odżywczej, będących substytutami mięsa. Wskazano także na czynniki, które determinują akceptację nowej technologii i/lub nowego produktu na rynku. Celem II części przeglądowego opracowania jest zaprezentowanie stanu wiedzy i preferencji konsumentów w odniesieniu do spożywania mięsa i jego substytutów, a szczególnie tych, które produkuje się z wyjściowego surowca, jakim jest grzybnia grzyba Fusarium venenatum. Na podstawie wyników przeprowadzonych badań ankietowych określono także stopień zainteresowania respondentów produktami firmy Quorn™, czyli jednoznacznie nowego w Polsce asortymentu żywności, jakim jest substytut mięsa produkowany z grzybni Fusarium venenatum. Zwiększające się zainteresowanie żywnością wegetariańską w Polsce oraz rosnąca świadomość konsumentów powodują coraz większe zainteresowanie alternatywnymi dla obecnych na rynku produktów bezmięsnych, o dużej zawartości składników odżywczych.(abstrakt oryginalny)
Badano wpływ kazeinianu sodu i białka izolatu sojowego SUPRO 500E na kształtowanie mikrostruktury modelowych farszów i produktów mięsnych, bez i z 3% dodatkiem chlorku sodu. Ocenę mikrostruktury przeprowadzano przy zastosowaniu systemu analizy obrazu mikroskopowego MultiScan 5.01. Stwierdzono, iż 3% dodatek soli wysoko istotnie wpłynął na poprawę dystrybucji tłuszczu w strukturze farszów i produktów w badanych wariantach. Białka mięśniowe wykazywały wysokie zdolności rozpraszania tłuszczu. Kazeinian sodu w obecności soli, miał wysoko istotny wpływ na poprawę dystrybucji tłuszczu w mikrostrukturze farszu i produktu. Białka izolatu sojowego miały podobny wpływ na mikrostrukturę farszu i produktu jak białka mięśniowe. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Rynek krajowy baraniny na tle standardów Unii Europejskiej
75%
Baranina jest jednym gatunkiem mięsa w Unii Europejskiej, którego produkcja nie pokrywa potrzeb rynku wewnętrznego i konieczny jest import. Samowystarczalność mięsa baraniego od lat mieści się na poziomie ok. 8o%. Rynek baraniny w krajach UE stanowi niszę i jest dostępny dla polskich producentów. Produkcja w Polsce mięsa jagnięcego w 2011 roku kształtowała się na poziomie 3.6 tys. ton. Spożycie jagnięciny w Polsce niezmiennie od wielu lat kształtuje się na bardzo niskim poziomie w porównaniu z tendencjami widocznymi w innych krajach Unii Europejskiej. O polskiej produkcji owczarskiej decyduje głównie rynek zagraniczny, w tym możliwości eksportu jagniąt rzeźnych na rynek krajów Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Podjęto próbę określenia struktury jakości żywca wieprzowego wyprodukowanego w 40 gospodarstwach z województwa podkarpackiego oraz wpływu skali produkcji, ilości zużytej paszy, końcowej masy ciała tucznika oraz średniego dziennego przyrostu masy ciała na mięsność tuszy. W oddawanych do zakładów mięsnych tuszach dominował surowiec z klasy E i U (55,5 i 23,9%), co odzwierciedliło wyniki osiągane w kraju i regionie południowo-wschodnim. (abstrakt oryginalny)
W latach 1991-1995 w Przedsiębiorstwie Przemysłu Mięsnego we Wrocławiu nastąpiło zmniejszenie rozmiaru produkcji ogółem i większości grup asortymentowych. Wzrosła tylko produkcja wędlin podrobowych. Przyczyną tej sytuacji były trudności surowcowe, spadek konsumpcji mięsa i nasilająca się konkurencja.Na pozytywną ocenę zasługuje szeroki i ciągle uzupełniany asortyment wyrobów.W strukturze produkcji dominują uboje trzody chlewnej i bydła. Wśród wędlin przeważają kiełbasy nietrwałe i wędliny mięsne.Przedsiębiorstwo nie wykorzystuje posiadanych mocy produkcyjnych, przy czym najniższy wskaźnik ich wykorzystania osiągnięto w przypadku uboju bydła.Mimo tendencji do zmniejszania produkcji rosną koszty, co wpływa na pogorszenie efektywności ekonomicznej.W strukturze kosztów najwyższy udział mają materiały i wynagrodzenia. (fragment tekstu)
Analizowano wpływ płci tuczników oraz masy i otłuszczenia tusz na wielkość ubytków ich masy w czasie poubojowego wychładzania. Stwierdzono, że wielkość ubytków chłodniczych ujemnie korelowała z masą tusz tuczników, a w przypadku tusz wieprzków również z ich otłuszczeniem. Wyraźną tendencję do zmniejszania strat masy obserwowano w grupie tusz o masie ciepłej powyżej 80 kg. Nie stwierdzono istotnych zależności między płcią tuczników a wielkością ubytków chłodniczych masy tusz. (abstrakt oryginalny)
11
75%
Materiał doświadczalny stanowiło 167 buhajków rasy holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czarno-białej, żywionych dawką pokarmową z dużym udziałem pasz treściwych, z dodatkiem siana i słomy. Opas doświadczalny prowadzono do uzyskania przez buhajki masy około 570 kg. Tusze objętych badaniami buhajków, pomimo ich intensywnego żywienia i przyrostów dobowych powyżej 1 kg, zostały zaklasyfikowane w systemie EUROP do klas R (22,75 %) i O (77,25 %), natomiast w ocenie otłuszczenia do klasy 1. (11,38 %), klasy 2. (58,69 %) oraz klasy 3. (29,94 %). Buhajki, których tusze zaliczono do klasy R charakteryzowały się większą średnią: masą ciała po zakończeniu opasu, masą przedubojową, masą tuszy cieplej, a także większą o 1,52 % średnią wartością wskaźnika wydajności rzeźnej. Z kolei buhajki, których tusze zaklasyfikowano pod względem otłuszczenia do klasy 1., w porównaniu z buhajkami, których tusze zaliczono do klas 2. i 3., odznaczały się mniejszymi przyrostami dobowymi oraz mniejszą masą przedubojową, a po uboju mniejszą masą tuszy oraz niższym wskaźnikiem wydajności rzeźnej. Przeprowadzone badania wykazały dużą zmienność średniej wartości wskaźnika wydajności rzeźnej buhajków oraz występowanie dodatniej i statystycznie istotnej współzależności wydajności rzeźnej z masą ich tuszy, a ujemnej z masą przedubojową. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote The Issue of Stability of Revenue in Pig Production in Poland
75%
Produkcja trzody chlewnej podlega wahaniom wynikającym z cyklu świńskiego. Wahania te powodują, że podaż wieprzowiny jest bądź nadmiernie wysoka, bądź zbyt niska w stosunku do danego popytu przyjmowanego na zasadzie ceteris paribus. W pierwszym przypadku ceny wieprzowiny, a zwłaszcza żywca wieprzowego są wysokie, a w drugim niskie. W rezultacie zmieniają się odpowiednio przychody producentów rolnych. Można przyjąć, iż ujemne skutki przychodowe spadku cen skupu są kompensowane przez dodatnie z tytułu większej sprzedaży tuczników. Dlatego uznaje się, że zmienność przychodów powinna być mniejsza niż obu składowych. Celem niniejszego artykułu jest weryfikacja tego poglądu, co można uznać za hipotezę. W szczególności chodzi o odpowiedź na pytanie, czy na rynku trzody chlewnej mamy do czynienia ze zmiennością czy względną stabilnością przychodów. Kwestia ta jest istotna nie tylko dla samych producentów, ale także dla polityki rolnej. Posługując się prostymi metodami statystycznymi, dokonano oceny zmienności przychodów w latach 2005-2020, czyli po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Uznawszy, że nie był to okres jednorodny, przychody oceniono także w dwóch podokresach tych lat, czyli 2005-2012 i 2013-2020. Stwierdzono, że przyjęte założenie i hipoteza badawcza o względnej stabilności przychodów w związku z pewną przemiennością poziomu ceny i wielkości skupu znalazły jedynie dość niepełne potwierdzenie dla okresu lat 2005-2012. Dla okresu 2013-2020 analiza wykresów, współczynników zmienności oraz korelacji dała inne wyniki, które nie pozwalały na potwierdzenie założenia i hipotezy. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest ocena oddziaływania wirusa grypy ptaków HPAI/H5N8 na funkcjonowanie i rozwój branży drobiarskiej w Polsce. Wirus ten pojawił się w Polsce na przełomie 2016/2017 roku (po dziesięcioletniej przerwie) i był obecny na terenie 12 województw przez 3,5 miesiąca, tj. od 4 grudnia 2016 roku do 16 marca 2017 roku. Na szeroką skalę wirus ten wystąpił w całej Europie. Pierwsze zachorowania drobiu domowego i dzikiego stwierdzono pod koniec października 2016 roku. Do połowy marca 2017 roku odnotowano już ponad 2,3 tys. ognisk tej choroby w 23 państwach UE, w tym ponad tysiąc ognisk odnotowano u drobiu. Wirus stwierdzano zarówno u drobiu utrzymywanego w systemie przyzagrodowym, jak i w chowie fermowym. Pojawienie się wirusa grypy ptaków w Polsce było czynnikiem negatywnie oddziaływującym na branżę drobiarską, powodującym straty w produkcji i ograniczenia eksportowe wprowadzone przez kraje pozaunijne. Nastąpiło spowolnienie dynamiki wzrostu produkcji sektora drobiowego w Polsce oraz zmniejszenie eksportu żywego drobiu. Było to jednak zjawisko przejściowe. Mimo zaistniałych zagrożeń systematycznie rośnie konsumpcja mięsa drobiowego w Polsce. Jest to tendencja korzystna, z punktu widzenia interesów handlowych Polski, która stała się największym producentem mięsa drobiowego w UE.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Produkcja wołowiny w Polsce oraz czynniki determinujące jej opłacalność
75%
Celem badań była ocena wyników ekonomicznych produkcji żywca wołowego oraz identyfikacja głównych czynników determinujących jej opłacalność. Wyniki produkcji żywca analizowano w trzech grupach gospodarstw, wydzielonych według kwartyli nadwyżki bezpośredniej, tj. w gospodarstwach najlepszych, średnich i najsłabszych. Analizie poddano średnie trzyletnie. Głównym czynnikiem różnicującym efekty ekonomiczne produkcji żywca wołowego były poniesione koszty, wpływ ceny sprzedaży był mniejszy. Decydujący wpływ miały koszty bezpośrednie, które w kolejnych grupach gospodarstw sukcesywnie rosły: w średnich gospodarstwach były wyższe niż w najlepszych o 40,2%, a w najsłabszych - o 82,0%. Wysokość kosztów bezpośrednich była determinowana głównie przez koszt wymiany stada, wpływ miał także koszt pasz. Produkcja żywca wołowego ekonomicznie efektywna była tylko w gospodarstwach najlepszych, wskaźnik opłacalności wynosił 111,9%, natomiast w średnich i najsłabszych koszty produkcji zostały pokryte częściowo, odpowiednio w 88,8 i 72,4%. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem opracowania jest ocena możliwości wykorzystania rodzimych roślin strączkowych jako alternatywnych źródeł białka w mieszankach paszowych przez producentów trzody chlewnej i producentów drobiu. Dane do realizacji postawionego celu pochodziły z wywiadu bezpośredniego przeprowadzonego w 2018 roku, którym objęto 23 producentów drobiu i trzody chlewnej. Do badań wykorzystano dane statystyczne zgromadzone w bazach GUS i Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. W obliczeniach wykorzystano miary statystyki opisowej. Otrzymane wyniki zilustrowano graficznymi metodami prezentacji danych. Z przeprowadzonych badań wynika, że głównymi barierami wykorzystania rodzimych roślin strączkowych w żywieniu zwierząt, w opinii producentów, były: udział substancji antyżywieniowych, problemy ze strawnością roślin strączkowych, niska zawartość białka w nasionach, problemy z technologią produkcji oraz wyższy koszt mieszanek paszowych.(abstrakt oryginalny)
Kłopoty finansowe spowodowały przekształcenia sektora. Polegają one na: przyspieszeniu prywatyzacji; zmianie strategii na orientację rynkową; zmniejszeniu zatrudnienia; wyprzedaży zbędnego majątku; efektywniejszym wykorzystaniu powierzchni produkcyjnych; zwiększeniu środków na inwestycje; kompleksowym rozwijaniu jakości; rozwoju marketingu; przebudowie kanałów dystrybucji; wprowadzeniu działań promocyjnych; zadbaniu o estetykę opakowań; ograniczeniu produkcji trudnej do sprzedaży; wzbogaceniu asortymentu oferowanych produktów.
As far as the rapid development of global marketing network is concerned , it is easy to notice that logistics is becoming increasingly important. The growing competition makes these networks more efficient. More and more opportunities to bring products to the customer disorganize sales network management. The analysis of the effectiveness of distribution channels allows a close examination of efficiency of how the company reaches its customers. It also supports decisions regarding the introduction of new, previously unused channels of distribution, or modification of the already in-use ones. The range of work included a manufacturer specializing in meat processing and production of meat products, distributed in southern Poland. Using the point-analytical method, the effectiveness of distribution channels used in the company was evaluated. As a result, it was possible to determine the performance of individual sales channels. There were three distribution channels: by-company, sponsored and networking. The most effective appeared to be the networking channel, which scored a total of 235 points. Given the greatest potential of distribution, this channel, in terms of the size of the batch supplied to markets, without doubt will continue to be one of the leading directions of development in the future of the company. In second place was the by-company channel with 195 points, while the sponsored channel was the least effective. However, as a conclusion from the information gathered from the company itself, each channel will be developed in the future, proportionally to their current rank.(original abstract)
Celem artykułu była identyfikacja zależności między płynnością finansową a rentownością przedsiębiorstw branży mięsnej. Rezultaty badań wskazały na paraboliczną zależność między zmiennymi, co stoi w sprzeczności z badaniami H. Shina i L.A. Soenena. Możliwy jest zatem jednoczesny wzrost płynności finansowej i rentowności oraz optymalizacja tych kategorii ekonomicznych. Przedstawione badania określają również przedziały w zakresie wskaźnika bieżącej płynności finansowej, w których jednostka ponosi konsekwencje z tytułu braku płynności, bądź też z powodu nadpłynności finansowej. Możliwość jednoczesnego kształtowania i poprawy płynności finansowej oraz rentowności pozwala na realizację celów krótkookresowych (przetrwanie) oraz długookresowych (wzrost wartości dla właścicieli z tytułu zainwestowanego kapitału. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Analiza składników mocy napędu masownicy do mięsa
75%
W badaniu wykonano pomiar mocy czynnej pobieranej przez układy masownicy mieszadłowej podczas pracy. Pomiar przeprowadzono dla pracy masownicy bez załadunku i z minimalnym wymaganym załadunkiem. Celem była identyfikacja i analiza energetyczna układów funkcjonalnych masownicy. Na wykresach poboru mocy zidentyfikowano punkty pracy poszczególnych układów funkcjonalnych oraz określono zakresy i porównano wartości mocy czynnej pobieranej przez poszczególne układy podczas pracy z załadunkiem i bez załadunku. Przeprowadzone badania pozwoliły stwierdzić, że zastosowane wypełnienie zbiornika masownicy tylko w nieznacznym stopniu zwiększyło moc napędu mieszadła. Najbardziej dynamicznie pracującym i obciążonym napędem masownicy okazała się pompa próżniowa.(abstrakt oryginalny)
Cechą ferm brojlerów Polski Południowo-Wschodniej jest mała powierzchnia produkcyjna, która nie zawsze zapewnia opłacalną produkcję. Alternatywą dla tych ferm mogłaby być produkcja ekologiczna. Najbardziej predystynowane do takiej produkcji są małe fermy - do 1200 m2 powierzchni produkcyjnej(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.