Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przemysł elektrotechniczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wydajność pracy i określające jej poziom czynniki zajmują w naukach ekonomicznych, a zwłaszcza w ekonomice pracy, miejsce centralne. (…) Mianem czynników wydajności pracy określa się elementy procesu pracy oraz takie zjawiska techniczne, ekonomiczne i społeczne, które w sposób bezpośredni powodują zróżnicowanie jej poziomu i dynamiki między poszczególnymi podmiotami gospodarczymi lub różnymi przedziałami czasowymi dla tego samego podmiotu. (…) W artykule przedstawiono własną koncepcję rozwiązania problemu systematyzacji, kwantyfikacji i analizy ilościowej czynników wydajności pracy niewielkich zespołów roboczych w przedsiębiorstwie branży elektronicznej. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono wyniki wdrożenia koncepcji Kompleksowego Utrzymania Ruchu (TPM) w jednym z zakładów produkcyjnych na terenie Polski, będącym filią międzynarodowej korporacji działającej w branży elektrotechnicznej. Celem badania było po-twierdzenie korzyści uzyskiwanych z programu TPM, jednakże na poziomie całego zakładu. Było to zadanie złożone dla tego studium przypadku z uwagi na różnorodność i ilość wyposażenia produkcyjnego. Zebrane dane na przestrzeni ostatnich kilku lat poddano analizie, a jej wynik potwierdza nie tylko słuszność postawionej tezy o skuteczności koncepcji TPM do obniżenia poziomu awarii, ale również daje rekomendacje dla dalszego rozwoju koncepcji w tej firmie i wskazówki dla zarządu. W artykule podkreślono również efekt współdziałania koncepcji TPM z innymi programami ciągłego doskonalenia. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczące analizy pracy stacji lutującej w kontekście występujących awarii w przedsiębiorstwie z branży elektrotechnicznej. Zebrano dane dotyczące rodzajów awarii, ich liczby oraz czasu trwania w badanym okresie 14 dni. Następnie wyznaczono wartości wybranych wskaźników efektywności KPI stacji lutującej, do których należała dostępność techniczna, średni czas pracy pomiędzy uszkodzeniami (MTBF), średni czas przestoju spowodowany awarią (MDT), gotowość obiektu technicznego i współczynnik postoju. Do wyznaczenia wymienionych wskaźników efektywności obiektu technicznego wykorzystano dane pozyskane na potrzeby badań oraz zawarte w formularzu ewidencji awarii, a także w systemie informatycznym służb utrzymania ruchu w badanym przedsiębiorstwie. Ponadto, wykorzystano metodę analizy Pareto-Lorenza w celu identyfikacji awarii o największym znaczeniu. Następnie przeprowadzono analizę przyczyn źródłowych najczęściej występującej awarii. (abstrakt oryginalny)
Według różnorodnych szacunków, w ostatnich latach w Polsce zużywa się rocznie 200-220 mln sztuk baterii rozmaitych typów. Jednakże w roku 2001 ich sprzedaż zmalała, pomimo rosnącej liczby urządzeń, w których są one stosowane. Zjawisko to przyczyniło się do zmiany struktury sprzedaży tych artykułów.
Artykuł ma charakter studium przypadku kultury i etyki przedsiębiorstwa XYZ, jednego z czołowych producentów sprzętu RTV i AGD na świecie. Autor przedstawia różne pojęcia kultury i etyki organizacji, jednocześnie zwracając uwagę na problematyczność ujęcia tego zagadnienia poprzez panujący zamęt pojęciowy. Kultur organizacyjna stanowi zbiór norm i zwyczajów oraz sposób wykonywania pracy przyjęty przez członków danej organizacji. Etyka pojmowana jest jako element kultury, traktujący o wartościach i normach postępowania wobec innych. Autor próbuje przybliżyć kulturę organizacyjną firmy XYZ, która z jednej strony cechuje się dużym naciskiem na innowacyjność, dynamizm i zmienność procesów, a z drugiej nie może pozbyć się pewnych elementów koreańskiej kultury narodowej kraju macierzystego firmy. Powstały dysonans przedsiębiorstwo próbuje zmniejszać wypracowując korporacyjne rozwiązania, które następnie wdrażane są we wszystkich filiach firmy. (abstrakt oryginalny)
Rosnący rozwój cywilizacyjny idzie w parze ze wzrostem konsumpcji energii elektrycznej. Ten wzrost zależności od energii sprawia, że produkcja wyrobów elektrotechnicznych systematycznie zwiększa się, także w Polsce. Produkcja w tym sektorze, począwszy od 1993 r. rokrocznie rośnie u nas o ok. 20 procent Oznacza to, iż sektor elektrotechniczny w Polsce osiąga dwukrotnie większą dynamikę rozwoju niż cały krajowy przemysł.
Utrzymujący się od kilku lat wzrost popytu na krajowym rynku na aparaturę rozdzielczą energii elektrycznej zaspokajany jest głównie przez wzrost importu tych wyrobów. Wartość importu aparatury z firm Siemens, Schneider Group, General Elektric, czy AEG w 1997 r. dorównuje wartości aparatury wytworzonej w kraju. Jeśli w 1998 r. dynamika wzrostu eksportu się utrzyma, branża aparatury rozdzielczej będzie jedną z nielicznych w polskiej gospodarce, w której import przewyższy produkcję krajową.
W prezentowanych badaniach zastosowano metodę dynamiki systemów zarządzania. Przeprowadzona symulacja pozwoliła na zmniejszenie poziomu kapitału zamrożonego, ukazała obszary w przedsiębiorstwie, których modernizacja funkcjonowania przyczyniłaby się do zwiększenia produktywności, oraz wskazała na błędy w zarządzaniu polegające na utrzymywaniu zbyt dużych przestrzeni magazynowych. (abstrakt oryginalny)
Od roku 1996 przemysł produkujący maszyny i aparaturę elektryczną stał się jedną z branż o najwyższej dynamice rozwoju w gospodarce polskiej. W artykule dokonano analizy tego przemysłu, zamieszczając też ranking liderów tej branży oraz wyniki finansowe przemysłu elektrotechnicznego.
Od kilku lat branża sprzętu oświetleniowego w Polsce rozwija się pomyślnie. Wartość produkcji sprzedanej tego przemysłu stanowi ok.1/7 ogólnej wartości produkcji maszyn i aparatury elektrycznej. Prym na rynku wiodą jednak firmy zagraniczne - światowi potentaci tacy jak Philips, który zdominował produkcję świetlówek. Konwencjonalna żarówka ma bowiem za sobą już najlepsze czasy. Przełomu w tej dziedzinie dokonało pojawienie się lamp wyładowczych - świetlówek nowej generacji zużywających 5-krotnie mniej energii i 10-krotnie trwalszych.
W ciągu ostatnich dwóch lat przemysł produkujący maszyny i aparaturę elektryczną stał się jedną z branż o największej dynamice rozwoju w polskiej gospodarce. Pomimo tych sukcesów volumen produkcji branży elektrotechnicznej pozostaje poniżej poziomu z 1990 r. Prognozy co do dalszej działalności i rozwoju tej ważnej gałęzi przemysłu są jednak optymistyczne.
12
Content available remote Sterowanie ze sprzężeniem zwrotnym od składowej aktywnej prądu trójfazowego
67%
Stosowane w elektrotechnice układy regulacji potrzebują do właściwej i bezpiecznej pracy informacji o wartościach prądów płynących w sterowanych obiektach. W przypadku prądów zmiennych trójfazowych ich wartości chwilowe zmieniają się w czasie, często pozostając w przesunięciu fazowym względem napięcia. W artykule przedstawiono metodę pozyskiwania informacji o wartości składowej aktywnej prądu, która to w głównej mierze odpowiada za wykonywaną pracę. Zmierzona wartość składowej aktywnej prądu wykorzystywana jest jako sygnał sprzężenia zwrotnego w procesie regulacji prądu silnika indukcyjnego. Przedstawiony w artykule sposób pomiaru prądu został zamodelowany i przebadany w środowisku Power Sim.(abstrakt oryginalny)
Wyniki międzynarodowych rankingów wskazują jednoznacznie, iż Polska należy do krajów średnio zaawansowanych technologicznie. Do nielicznych gałęzi przemysłu, które próbują doścignąć światową czołówkę, należy branża aparatury kontrolno-pomiarowej. Niestety udział krajowych producentów na rynku tej aparatury od kilku lat maleje.
Branża sprzętu oświetleniowego jest jedną z nielicznych w gospodarce polskiej, w której w ciągu ostatnich kilku lat odnotowano coroczne wzrosty wartości eksportu. W ciągu ostatnich 3 lat wartość eksportu tych artykułów zwiększyła się o prawie 20 procent Sprzęt oświetleniowy był jednym z przykładów produktów w bilansie handlu zagranicznego w Polsce, gdzie wartości eksportu były wyższe od wartości importu.
Firma Moeller jest producentem najwyższej jakości produktów automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału i dystrybucji energii. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1899 roku przez Franza Klöcknera w Kolonii.
Branża automatyki przemysłowej uważana jest za swego rodzaju wizytówkę sektora elektrotechnicznego w danym kraju. Maszyny, urządzenia, aparatura elektryczna oraz inne wyroby produkowane w tym sektorze mają wpływ na rozwój wielu gałęzi gospodarki narodowej. Branża ta, bardzo różnorodna ze względu na asortyment produktów i usług, jakie w niej występują, tworzy miejsca pracy dla wysokokwalifikowanych specjalistów. Ma to istotne znaczenie w perspektywie wejścia Polski do UE, a co za tym idzie otwarcia zachodnioeuropejskich rynków pracy.
Unijny przemysł wytwarzający urządzenia elektrotechniczne należy do grupy największych sektorów przemysłu przetwórczego w tym regionie. Zdecydowanie najpotężniejsze rozmiary sektor ten przybrał w Niemczech. Kraj ten jest liderem zarówno pod wzgledem wartości produkcji, liczby przedsiębiorstw, stanu zatrudnienia, jak i wartości eksportu i importu. Niemcy są też największym rynkiem zbytu dla tych artykułów.
W krajowej branży silników elektrycznych i prądnic dostrzec można ożywienie. Zwiększa się produkcja, poprawiają się wskaźniki ekonomiczne, powoli rośnie także eksport. Nadzieję wzbudza także fakt przejęcia kilku większych zakładów o tym profilu produkcji przez zachodnich inwestorów.
Rynek sprzętu oświetleniowego podzielić można na dwa zasadnicze segmenty. Pierwszy stanowią źródła światła, drugi - oprawy oświetleniowe i lampy. Na polskim rynku funkcjonują światowi potentaci tej branży, m.in. Philips, Siemens czy General Electric. Biorąc pod uwagę wielkość produkcji sprzedanej oraz bilans obrotów zagranicznych tymi wyrobami można szacować, iż w roku 2003 wartość polskiego rynku sprzętu oświetleniowego zwiększyła się blisko o 13 procent - do 459,6 mln USD.
Rosyjscy producenci telewizorów spodziewają się znacznego wzrostu sprzedaży, wkrótce bowiem znaczna część społeczeństwa będzie wymieniać stare odbiorniki zakupione na początku lat 90-tych. Chłonność rosyjskiego rynku odbiorników telewizyjnych oblicza się 5 mln sztuk rocznie.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.