Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 107

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przemysł przetwórstwa rolnego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Głównym celeme artykułu było przedstawienie znaczenia agrobiznesu w gospodarce narodowej w Polsce przez pryzmat jego wyników produkcyjnych i dochodowych w latach 1995-2000. Wraz ze zmianą znaczenia agrobiznesu, zmianie ulega także jego wewnętrzna struktura. Natomiast prawidłowością jest, że w miarę rozwoju agrobiznesu udział rolnictwa maleje, a wzrasta udział przemysłu spożywczego i przemysłów wytwarzających środki produkcji i usług.
Pudliszki SA to znana i ceniona na polskim rynku firma, produkująca przetwory warzywne, główne pomidorowe. Ostatnio zarząd spółki, chcąc sprostać ostrej walce z konkurencją, stawia na jakość ekologiczną swoich wyrobów i wdraża program nazwany "Oaza natury w Pudliszkach". Kierownictwo firmy jest przekonane, że poprawi to kondycję ekonomiczną przedsiębiorstwa.
W pracy przedstawiono efekty tworzenia instytucji otoczenia agrobiznesu w Rosji. Zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych w 34 zakładach przetwórstwa żywności i 120 gospodarstwach o różnych formach własności. (skróc. oryg. streszcz.)
Przetwórstwo owoców i warzyw należy do jednej z najbardziej dynamicznych branż przemysłu spożywczego. Stało się to możliwe także dlatego, że powoli zmienia się dotychczasowa struktura spożywanej przez nas żywności. Również zmiana zasad funkcjonowania gospodarki nie wpłynęła, w przeciwieństwie do innych branż w rolnictwie na spadek produkcji prztworów owocowo - warzywnych w kraju.
Przedstawiono sytuację ekonomiczną poszczególnych etapów przetwarzania w procesie produkcji pszenicy w porównaniu z przemysłem spożywczym. Przeanalizowano wpływ poszczególnych czynników na opłacalność uprawy pszenicy i piekarnictwa. (abstrakt oryginalny)
Autor prezentuje strukturalne i systemowe ograniczenia jakie napotkał polski przemysł spożywczy w procesie transformacji systemowej. Na wstępie omówiono bariery rozwoju, ukształtowane przez gospodarkę centralnie planowaną, które wymuszały przekształcenia przemysłu spożywczego i tworzyły przez to warunki dla jego rozwoju. Następnie omówiono tendencje rozwojowe w przetwórstwie żywności w latach 90-tych.
Omówiono problemy rozwoju rolnictwa w RFN w 1998 roku w tym produkcję zbóż, sytuację na rynku jabłek w Niemczech w latach 1994-1998, powierzchnię upraw ważniejszych odmian jabłek w Niemczech w latach 1992-1997 oraz import i eksport jabłek w latach 1990-1996. Skrótowo przedstawiono rozwój metalurgii żelaza i stali w RFN oraz dostawy polskiego węgla kamiennego do RFN w latach 1996-1999.
Tematem artykułu są zmiany dokonujące się na rynku owoców i warzyw w latach dziewięćdziesiątych oraz ich wpływ na funkcjonowanie zakładów. Zwrócono szczególną uwagę na główne rejony produkcji ogrodniczej w Polsce. Na tle tej produkcji pokazano koncentrację przetwórstwa owocowo-warzywnego w wybranych głównych rejonach.
Celem artykułu jest omówienie najważniejszych mocnych i słabych stron przetwórstwa ekologicznych surowców żywnościowych. Podstawą analizy były wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród 75 przetwórców ekologicznych. Stwierdzono, że podjęcie przetwórstwa ekologicznego jest atutem i silną stroną badanych jednostek z uwagi na rosnący i niezaspokojony popyt na jego produkty. Natomiast słabą stroną przetwórstwa jest niski poziom produkcji wynikający z ograniczeń po stronie zaopatrzenia w surowce pochodzące z upraw ekologicznych oraz rozproszenie dostawców. Tworzenie grup producenckich po stronie podażowej oraz innych powiązań kooperacyjnych może w przyszłości przyczynić się do osłabienia wskazanych ograniczeń i lepszego wykorzystania potencjału tkwiącego w rolnictwie ekologicznym jako dostawcy surowców dla przetwórstwa.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera charakterystykę przyczyn upadłości ekonomicznej indywidualnych gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw przetwórstwa spożywczego w Polsce w latach 1990-2001. W odniesieniu do indywidualnych gospodarstw rolnych, które w sensie prawnym nie mają tzw. zdolności upadłościowej, upadłość ekonomiczna utożsamiana jest z zaprzestaniem przez rolników prowadzenia działalności gospodarczej.
Artykuł pokazuje szanse i zagrożenia dla polskiej żywności pochodzenia zwierzęcego na europejskich rynkach. Przystąpienie do Unii Europejskiej wywołało konieczność restrukturyzacji podmiotów gospodarczych działających na rynku mięsa i mleka oraz dostosowania do wymogów prawa Unii Europejskiej.
Celem artykułu jest przedstawienie stanu siły konkurencyjnej i strategii konkurowania stosowanych obecnie przez przedsiębiorstwa przetwórstwa rolno-spożywczego w Polsce. Podstawę analizy i wnioskowania stanowiły badania przeprowadzone wśród 32 przedsiębiorstw. Kryterium doboru celowego był fakt reprezentowania przez nie konkurencyjności podstawowej zapewniającej tworzenie i podnoszenie wartości użytkowej dla klienta.
W artykule scharakteryzowano rozwój przemysłu rolno-spożywczego w Polsce w latach 90-tych. Przemysł spożywczy jest tym agregatem agrobiznesu, który wykazuje największą dynamikę rozwoju i wzrostu produkcji. Omówiono również znaczenie przemysłu spożywczego w Unii Europejskiej i kierunki jego rozwoju.
Przedmiotem badań były zmiany, jakie zaszły w gospodarstwach rolnych, zajmujących się także uprawą buraków cukrowych pod wpływem zmian w sektorze przemysłu cukrowniczego. Zastosowano analizę porównawczą. Podstawowym materiałem empirycznym były dane statystyczne GUS, ale przede wszystkim informacje uzyskane w spółkach cukrowych oraz Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, dotyczące sfery surowcowej oraz przetwórczej. Badaniami objęto szeroki przedział czasowy, cofając się nawet do lat 70. minionego wieku, ale skupiono się przede wszystkim na okresie uwzględniającym zmiany, jakie wynikały z najnowszych uregulowań prawnych w sektorze cukrowniczym. (oryg. streszcz.)
Women's economic empowerment has been South Africa's policy priority since the country became a democracy. This paper examines the domains associated with the economic empowerment of small-scale female agroprocessors in South Africa. A sequential exploratory mixed methods research design and a close-ended questionnaire were used to collect quantitative data from 503 small-scale agroprocessors in five provinces. Qualitative data were collected during five focus group sessions aided by the focus group guide. The results show that production decision-making ( β = 0,140;p = 0,003), access to productive resources(β = 0.140, p = 0.001), time allocation (β = 0.327, p = 0.000), and intervention ( β = -0.353, p = 0.004) are the critical domains of small-scale agro-processing empowerment. The study revealed that only four domains of women's economic empowerment have significantly improved the economic status of small-scale agroprocessors. However, the combination of income, leadership, and intervention ( β = 0.009, p = 0.015) was also a significant influencing factor. The study recommends that small-scale agroprocessors be provided with necessary policies and legislative control over their production decisions. This authority is coupled with broadening access to productive resources, time allocation, grants, leadership, and projects to actively empower these entrepreneurs.(original abstract)
Celem badań było określenie potrzeb integracji na rynku trzody chlewnej i wskazanie możliwych rozwiązań organizacyjnych. W analizie wykorzystano dane IERiGŻ-PIB na temat produkcji żywca wieprzowego w kraju oraz dane GIW dotyczące przedsiębiorstw branży mięsnej. Z badań wynika, że polski rynek żywca wieprzowego cechują luźne powiązania sfery produkcji ze sferą uboju. Brak współpracy zwiększa ryzyko i koszty działalności na wszystkich poziomach łańcucha żywnościowego i ogranicza konkurencyjność międzynarodową pojedynczych gospodarstw i przedsiębiorstw oraz sektora jako całości. Większa aktywność zakładów mięsnych w organizowaniu bazy surowcowej może doprowadzić do wzmacniania integracji pionowej na rynku wieprzowiny. (abstrakt oryginalny)
Wejście Polski do Unii Europejskiej jest dla polskiego przemysłu spożywczego zarówno wielką szansą, jak i niemałym zagrożeniem. Ogólnie rzecz biorąc, jest wyzwaniem, któremu trzeba sprostać. Tak czy owak polski przemysł spożywczy będzie pracował głównie na zaopatrzenie krajowego rynku. Eksport będzie stanowił 10-20% jego produkcji; mniej więcej takie też będą rozmiary importu. Wejście na rynki Unii Europejskiej będzie więc miało przede wszystkim ten skutek, że polski konsument znajdzie w sklepach atrakcyjniejsze produkty; w zdecydowanej większości będą to produkty polskie. Grek po wejściu do Unii Europejskiej nadal spożywa przeważnie produkty greckie, a Portugalczyk portugalskie. Nie ma więc podstaw do twierdzenia, że w Polsce stanie się inaczej. (fragment tekstu)
Na krajowym rynku cukru od pewnego czasu utrzumuje się przewaga podaży nad popytem. Wysokiej produkcji cukru towarzyszy malejące jego spożycie wskutek mniejszego zapotrzebowania na ten produkt w gospodarstwach domowych. Źródłem nadwyżki był także import. Niezbyt powiodły się niektóre plany restrukturyzacji, np. sztuczne łączenie dobrych i złych przedsiębiorstw. W tej sytuacji ratunkiem byłaby prywatyzacja polskich cukrowni i napływ do nich kapitału zagranicznego.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.