Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Public Transport Company
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule dokonano analizy funkcjonowania gospodarki naprawczej oraz skuteczności napraw realizowanych w przedsiębiorstwie komunikacji miejskiej. Pokazana organizacja gospodarki naprawczej oraz zawarta w pracy analiza wyników badań eksploatacyjnych dostarcza informacji o jakości realizacji procesu naprawczego w badanym systemie oraz o możliwościach poprawy skuteczności tego procesu. (abstrakt oryginalny)
W ostatnim czasie, zwłaszcza po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, wzrosło zapotrzebowanie na informacje o wysokości kosztów. Szczególnego znaczenia nabrały koszty pośrednie, które zbliżają się do poziomu 50% ogólnej liczby kosztów. Tradycyjny rachunek kosztów (rachunek kosztów pełnych), który jest stosowany w przedsiębiorstwach komunikacji samochodowej jest znacznie rozbudowany, dostarczając wiele ważnych informacji. Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników badań o stosowanym rachunku kosztów w przedsiębiorstwach komunikacji samochodowej i poddanie jego analizie. Badania, które zostały przeprowadzone miały za zadanie dostarczyć informacje o rodzajach kosztów pośrednich występujących w przedsiębiorstwach komunikacji samochodowej i ich ewidencji na miejsca powstawania kosztów. (fragment tekstu)
Przedstawiono specyfikę działalności gospodarczej przedsiębiorstw komunikacji miejskiej i jej wpływ na kondycję finansową, rolę analizy w systemie oceny kondycji finansowej tych przedsiębiorstw, a także teoretyczny i empiryczny model oceny kondycji finansowej.
W artykule przedstawiono wykorzystanie Pilskiej Karty Miejskiej (PKM), która służy jako bilet w komunikacji miejskiej w Pile (MZK). W kolejnym etapie badań zostaną zaprezentowane inne możliwości jego wykorzystania. Celem pracy była analiza istniejącego systemu PKM oraz poznanie opinii publicznej na temat jego funkcjonowania i możliwości szerszego wykorzystania. Badania przeprowadzono na terenie miasta Piła za pomocą kwestionariusza składającego się z 12 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru i 2 pytań otwartych. Mieszkańcy Piły byli zadowoleni z usług świadczonych przez MZK oraz wprowadzenia biletu elektronicznego zakodowanego w PKM. Funkcjonowanie tej karty znacznie ułatwia podróżowanie. Respondenci przekazali również wiele ciekawych sugestii dotyczących innych zastosowań PKM niż tylko w komunikacji. Część propozycji, po konsultacjach z władzami miasta i MZK, jest obecnie wdrażana.(abstrakt oryginalny)
Deficytowy charakter usług świadczonych w ramach publicznego transportu zbiorowego powoduje, że zastosowanie formuły efektywnościowej Du Ponta do oceny przedsiębiorstw transportowych funkcjonujących w różnych modelach organizacyjnych - mimo zbliżonej sytuacji rynkowej - może dać zgoła odmienne wyniki. Model Du Ponta jest bardzo dobrym narzędziem do oceny efektywności gospodarczej, jednak o kształcie poszczególnych agregatów finansowych powinna decydować nie zasada ekonomiczna, a sytuacja na danym rynku usług transportowych.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem dociekań niniejszej pracy jest wykorzystanie koncepcji Public Value w zarządzaniu spółkami samorządowymi na przykładzie sektora publicznego transportu zbiorowego, w miastach będących stolicami województw. Przyjmuje się jako hipotezę dla przeprowadzonej analizy, że koncepcja ta może dostarczyć użytecznego instrumentarium pojęciowego usprawniającego, zgodnie z postulatem Moore'a, zarządzanie strategiczne spółkami publicznymi z perspektywy podmiotów wykonujących funkcje ich właścicieli. Wnioski wyróżnione na końcu pracy określają uwarunkowania zastosowania koncepcji wartości publicznej dla oceny jakości funkcjonowania tego typu przedsiębiorstw. Należy zaznaczyć, że spektrum zainteresowań teoretyków i praktyków zajmujących się koncepcją Public Value obejmuje nie tylko przedsiębiorczość sektora publicznego, w której bez wątpliwości można mówić o zarządzaniu publicznym, ale też działalność urzędów administracji publicznej [Spano 2009] oraz korporacji prywatnych [Moore, Khagram 2004], pozostaje to jednak poza podjętą tu tematyką. Wybór sektora komunikacyjnego jest natomiast o tyle istotny, że wiąże się z typem przedsiębiorstw komunalnych szczególnie interesujących z punktu widzenia struktury ich finansowania oraz zaangażowania poszczególnych grup interesariuszy. Materiały źródłowe i metodologia badań(abstrakt oryginalny)
Przestrzenny zasięg rynku komunikacji miejskiej jest wyznaczony przez układ jej tras, który powinien być dostosowany do zgłaszanych potrzeb przewozowych predestynowanych do obsługi przez lokalny transport zbiorowy. Podstawowy układ tras koncentruje się w obrębie miasta lub aglomeracji miejskiej. Część tras wykracza jednak poza granice administracyjne miast i obejmuje obszary podmiejskie, pomiędzy którymi a miastem lub miastami w aglomeracji miejskiej występują silne powiązania funkcjonalne determinujące miejski charakter potrzeb przewozowych. Obszary takie określa się mianem obszarów organicznie powiązanych z miastem. Miasta wraz z obszarami podmiejskimi organicznie z nimi powiązanymi tworzą tzw. obszar zurbanizowany stanowiący rynek usług komunikacji miejskiej. (fragment tekstu)
Autorzy przedstawili projekt badawczy, zrealizowany przez studentów Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, którego celem był pomiar satysfakcji klientów MPK w Poznaniu. Warunkiem kompleksowej realizacji projektu, była identyfikacja i hierarchizacja oczekiwań klienta MPK względem świadczonej usługi komunikacyjnej. Przedmiotem rozważań autorów, była zarówno metodologia pomiaru satysfakcji klienta na przykładzie organizacji świadczącej usługi w zakresie publicznego transportu pasażerskiego oraz ocena uzyskanych wyników.
Wskazano elementy, które umożliwiają definiowanie, klasyfikowanie i dobieranie sposobów świadczenia usług komunalnych. Do tego celu wykorzystano schematy teoretyczne (typ, strukturę, postać instytucjonalną, formę prawną). Zwrócono uwagę na duży wpływ uwarunkowań zewnętrznych prowadzenia usług. Przeprowadzono analizę wewnętrzną usługi "komunikacja zbiorowa w dużej aglomeracji". Na podstawie Gminy Wrocław przybliżono i oceniono dotychczasowe działania związane ze zmianą sposobu świadczenia tej usługi. Nakreślono realny, docelowy scenariusz kreowania efektywnych rozwiązań. Jest on konsekwencją przyjętej przez Gminę koncepcji restrukturyzacji w sferze komunikacji zbiorowej, przy uwzględnieniu specyfiki lokalnych warunków i preferencji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono jedno z narzędzi budowy Zrównoważonej Karty Wyników, jakim jest mapa strategii. Strategiczna Karta Wyników (SKW), jest ważnym narzędziem wdrażania nadzoru strategii przedsiębiorstwa, nakierunkowanym na wypełnianie założeń misji przedsiębiorstwa. Zaproponowana mapa strategii obrazuje powiązania miedzy poszczególnymi strategiami wyznaczonymi przez cztery perspektywy SKW. Tak przygotowana mapa strategicznej organizacji stanowi podstawę do budowy zrównoważonej karty wyników. Posłuży ona w badanym przedsiębiorstwie do pomiaru efektywności podmiotu w wielu perspektywach oraz umożliwi jego skuteczne zarządzanie. (abstrakt oryginalny)
Zmiany zachodzące w otoczeniu przedsiębiorstw wymuszają na uczestnikach rynku działania, dzięki którym będą oni w stanie sprostać nowej rzeczywistości ekonomicznej w dobie kryzysu światowego. W znacznym stopniu działania przedsiębiorstw opierają się na rywalizacji z innymi podmiotami gospodarczymi i budowaniu przewagi konkurencyjnej. W artykule przedstawiono zarządzanie liniami komunikacyjnymi w Przedsiębiorstwie Komunikacji Samochodowej "Polonus" w Warszawie Spółka Akcyjna na rynku przewozów pasażerskich w latach 2006-2010. (abstrakt oryginalny)
Wraz ze zmianą formy własności i rozszerzeniem zakresu działalności miejskich przedsiębiorstw komunikacyjnych nastąpiły zmiany w strukturze organizacyjnej i sposobie prowadzenia ewidencji. Celem artykułu jest analiza ewidencji kosztów produkcji podstawowej.
Celem artykułu jest naświetlenie problematyki finansowania przedsiębiorstw komunikacji miejskiej na przykładzie miasta Poznania w warunkach silnego poczucia niepewności wywołanego procesami przejścia z gospodarki centralnie planowanej do gospodarki rynkowej.
Na przykładzie przedsiębiorstw komunikacji miejskiej w Katowicach, Krakowie i Lublinie autorzy przedstawili wyniki diagnozy stanu zatrudnienia, zmiany form prawno-organizacyjnych, kształtowanie się wielkości i struktury zatrudnienia w latach 1989-1995, a także zmiany w innych sferach funkcjonowania tych przedsiębiorstw.
Przedstawiono problematykę prywatyzacji przedsiębiorstw komunalnych, a w szczególności przedsiębiorstw transportowych - komunikacji miejskiej.
Globalizacja gospodarki i pogłębiające się procesy integracyjne, zachodzące w turbulentnym otoczeniu wymuszają adaptacyjne i elastyczne zarządzanie przedsiębiorstwem a także konieczność budowy jego strategii. Każde przedsiębiorstwo chcące konkurować na rynku musi stale monitorować swoje otoczenie pod kątem pojawiających się w nim szans i zagrożeń. Celem artykułu jest identyfikacja czynników makrootoczenia determinujących tworzenie strategii badanych przedsiębiorstw. W artykule krótko omówiono metodę PEST a następnie przedstawiono analizę wybranych segmentów makrootoczenia z wykorzystaniem tej metody. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu dokonano charakterystyki zbiorowego przewozu osób komunikacją miejską w największych miastach Słowacji (Bratysława, Koszyce, Preszów, Żylina). Komunikacja miejska w tych aglomeracjach jest realizowana przez samodzielne przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej; z punktu widzenia własności są to zakłady budżetowe, spółki akcyjne gminy lub przedsiębiorstwa państwowe.
W artykule przedstawiono krytyczną analizę zakładu budżetowego oraz spółki prawa handlowego jako dwóch najczęściej występujących w Polsce form prawnych przedsiębiorstwa komunikacyjnego.
Celem opracowania jest przedstawienie koncepcji metody oceny jakości usług logistycznych w przedsiębiorstwie komunikacji miejskiej. Zaprezentowane w artykule badania w pierwszym etapie zostały przeprowadzone z wykorzystaniem ankiety służącej ocenie ważności wybranych postulatów przewozowych i wyboru najbardziej istotnych dla klientów. Na tej podstawie dokonano oceny oczekiwań klientów w odniesieniu do wybranych postulatów przewozowych, a następnie ocenie poddano cały proces realizacji usługi z punktu widzenia spełnienia określonych postulatów przewozowych. W efekcie przeprowadzone badania pozwoliły na wyznaczenie luki pomiędzy oczekiwanym poziomem jakości usługi komunikacji miejskiej a faktycznie otrzymaną usługą. Zaproponowana przez autorki koncepcja pozwoli na dokonanie oceny jakości w sposób kompleksowy, czyli uwzględniający zarówno poziom satysfakcji klienta jak i przebiegu procesu realizacji usług komunikacji miejskiej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.