Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 417

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Reforma systemu emerytalnego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Jest to wypowiedź przedstawiona na konferencji "Tworzenie prywatnych systemów emerytalnych w Polsce", zorganizowanej przez Instytut Badań Wschód-Zachód, Instytut Pracy i Spraw Socjalnych i fundację CASE w kwietniu 1994 r. W artykule przedstawiono również cechy ogólne systemu emerytalnego w 13 krajach Europy Zachodniej i USA.
Omówienie programu reformy ubezpieczeń społecznych opracowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej.
Kryzys finansowy z roku 2007 i 2008 dotknął, w ten czy inny sposób, systemy emerytalne w wielu krajach. Artykuł ma na celu analizę zmian wprowadzanych w obszarze zabezpieczenia emerytalnego trzech krajów OECD: Chile, Polski i Szwecji. Zmiany w tych krajach, przynajmniej w pewnym zakresie, były odpowiedzią na skutki tamtego kryzysu. Artykuł koncentruje się na podstawowych założeniach wcześniejszych reform przeprowadzonych we wskazanych wyżej krajach. Reformy te spowodowały całkowite lub częściowe zastąpienie systemu repartycyjnego przez system oparty na kapitalizacji. Należy podkreślić, że tzw. reformy strukturalne zostały zainicjowane w różnym czasie (Chile - 1979, Polska - 1997, Szwecja - 2002). Omówiono również najważniejsze rozwiązania wprowadzone w wybranych systemach emerytalnych po kryzysie. Sprawdzono także, w jaki sposób zmiany te wpłynęły na pozycję poszczególnych krajów w prestiżowym globalnym rankingu systemów emerytalnych, ogłaszanym od 2009 r. przez Australian Centre for Financial Studies i globalną firmę konsultingową Mercer. (abstrakt oryginalny)
Autorka podejmuje problem źródeł finansowania rządowego planu przyspieszenia rozwoju gospodarczego. Zastanawia się, czy jednym z tych źródeł może być nadwyżka wypracowana w nowym, zarządzanym przez PTE na rynkowych zasadach, tzw. drugim filarze systemu emerytalnego.
W artykule skoncentrowano się na percepcji długu systemu emerytalnego przez rynki finansowe, na zdefiniowaniu pojęcia skutków finansowych przejścia od jednego do drugiego typu systemu emerytalnego, na analizie różnych wariantów przejścia do nowoczesnego systemu oraz na związanych z nimi kosztach.
Zwrócono uwagę na tendencję zmieniania się proporcji pomiędzy pracującymi a pobierającymi świadczenia emerytalne. Przestarzałe modele emerytalne oparte na umowie międzypokoleniowej grożą katastrofą finansów publicznych. Podkreślono konieczność reform. Przybliżono systemy emerytalne takich krajów jak: USA, Niemcy, Szwecja, Dania, Chile i Polska.
7
100%
Twórcy reformy emerytalnej nie postawili problemu hazardu moralnego wprost, pokazali jednak jego skutki gospodarcze, przynoszące zwrotnie niewydolność systemu emerytalnego. Modyfikacja I filaru wiążąca emeryturę z zaradnością (suma składek dzielona przez dalsze trwanie życia) i renta życiowa jako emerytura z II filaru są środkami przeciwdziałającymi hazardowi moralnemu (swoisty udział własny). Tylko poprzez zwiększenie zaradności ekonomicznej, w tym zwiększenie poziomu aktywności zawodowej, możliwe jest utrzymanie publicznych systemów emerytalnych w nowych warunkach cywilizacyjnych, także przy malejącej stopie zastąpienia1. Jest to kluczowy problem reformy, któremu muszą być podporządkowane jej rozwiązania (np. mechanizmy oszczędzania, redukcja redystrybucji, itd.). (fragment tekstu)
8
Content available remote Przyczyny wprowadzenia reformy systemu emerytalnego w Polsce
100%
Stary system ubezpieczeń emerytalnych, który funkcjonował w Polsce, był bardzo źle oceniany przez naszych rodaków. Był kosztowny, niestabilny i niesprawiedliwy. Dodatkowo pogłębiające się niekorzystne dla tego systemu zmiany demograficzne sprawiły, iż reforma wydawała się wręcz koniecznością. Niniejsze opracowanie jest próbą wskazania najważniejszych przyczyn, które uzasadniały wprowadzenie reformy. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich dekadach w państwach rozwiniętych trwa debata nad funkcjonowaniem systemów emerytalnych i podejmowanych reform (OECD 1988). Wśród czynników wpływających na funkcjonowanie systemów emerytalnych należy wymienić: starzenie się ludności, zmiany struktury gospodarki i będące ich konsekwencją przeobrażenia rynku pracy, aktywizację zawodową kobiet i przeobrażenia rodziny, a także postępującą globalizację. Państwa Unii Europejskiej i Unia, jako organizacja międzynarodowa, uczestniczą w tych debatach i podejmują różne inicjatywy oraz reformy w odpowiedzi na wyzwania związane z funkcjonowaniem systemów emerytalnych. Te wyzwania to przede wszystkim zachowanie wypłacalności systemów i adekwatności świadczeń. Charakter tych wyzwań jest zróżnicowany w poszczególnych państwach europejskich, co wynika m.in. z różnych rozwiązań instytucjonalnych przyjętych w poszczególnych krajach. (fragment tekstu)
A debate on pension systems and reforms is going on in European countries for recent decades. The important factors affecting the operation of pension systems include: population aging, changes in structure of the economy, labour market activity of women and increase in globalization. The main challenges for pension systems reform are: securing the adequacy of the benefits and the financial sustainability of pension systems. The article is presenting the main trends in reforming pension systems in selected countries, Poland among them. (original abstract)
Obecnie nie ma warunków dla zasadniczej reformy systemu emerytalnego rolników. Być może system emerytalny oparty na kapitale gromadzonym ze składek należy budować obok KRUS jak na razie jedynego filaru ubezpieczeniowego.
Od 1 stycznia 1999 r. działa w Polsce nowy system emerytalny. Został on wprowadzony w miejsce poprzedniego, który jakkolwiek był zdolny jeszcze przez pewien czas wypłacać należne emerytury, to jednak z aktualnego punktu widzenia był bankrutem. Wprowadzenie nowego systemu przerwało niebezpieczne dla przyszłych emerytów zaciąganie przez system zobowiązań, których w żaden sposób nie mógłby spłacić. Problem, który spowodował konieczność zastąpienia starego systemu nowym nie jest czymś specyficznie polskim, ani też związanym z transformacją ekonomiczną. Przeciwnie, jest to problem ogólnoświatowy, który wynika głownie z tego, że bardzo istotnie zmieniła się struktura demograficzna większości społeczeństw. Tradycyjne systemy emerytalne okazały się zupełnie nieprzystające do nowej rzeczywistości.
Artykuł przedstawia podstawy zreformowanego systemu emerytalnego.
15
Content available remote Reformy włoskiego systemu emerytalnego
100%
Włoski system emerytalny przechodził w okresie ostatnich 20 lat przeobrażenia, które miały być odpowiedzią na wyzwania demografii, starzenia się ludności, mobilności obywateli oraz migracji. Są to wyzwania znane wszystkim krajom europejskim. Jednak w przypadku Włoch skala wyzwań w latach kryzysu, który rozpoczął się w 2008 roku, była szczególnie duża. Stąd radykalizm reformy Montiego-Fornero z końca 2011 roku oraz wyraźne preferencje dla dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych. Ograniczenia w dostępie do podstawowych świadczeń emerytalnych oraz ich zakres miały sprzyjać wzmocnieniu roli indywidualnej przezorności i odpowiedzialności za poziom życia na emeryturze. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Polski system emerytalny po zmianie ustrojowej (1989-2014)
100%
Omówiono zmiany w polskim systemie emerytalnym po zmianie ustrojowej do 2014 roku. Przedstawiono zmiany w systemie w latach 1989-1996, 1999 oraz po 2011 roku. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Reformy systemu emerytalnego w Chile w latach 1980-2014
100%
W niniejszym artykule przedstawiono ewolucję systemu ubezpieczenia emerytalnego Chile. Szczególną uwagę poświęcono reformie z 2008 roku, która była odpowiedzią na problem niewystarczającego poziomu dochodu na starość w systemie ze zdefiniowaną składką wprowadzonym ustawą z 1980 roku. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia proces kształtowania się niemieckiego systemu emerytalnego oraz jego aktualny stan, zarówno w zakresie rozwiązań publicznych, jak i dodatkowych. Ponadto wskazane zostały kierunki zmian tego systemu w obliczu obserwowanych zmian demograficznych. (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest zaakcentowanie istotnego wpływu procesu starzenia się ludności świata na dotychczasowe rozwiązania emerytalne przyjęte w różnych krajach. Zauważenie tego problemu w większości państw doprowadza do reform emerytalnych, które są konieczne, aby zapobiec kryzysowi finansowemu mogącemu się pojawić na skutek niekorzystnych tendencji demograficznych. (fragment tekstu)
Artykuł zawiera główne tezy raportu przygotowanego przez Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi, opublikowanego w czerwcu 2000 r.
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.