Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1243

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 63 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Regional policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 63 next fast forward last
Celem opracowania jest przedstawienie i ocena wymiaru społecznego polityki regionalnej na Dolnym Śląsku. Ocenie poddano również potencjał ludnościowy i stan infrastruktury społecznej w regionie ze szczególnym uwzględnieniem Wrocławskiego Obszaru Metropolitalnego. Polityka regionalna to "całokształt czynności państwa w zakresie świadomego oddziaływania na rozwój społeczno-ekonomiczny regionów kraju. Według innej definicji polityka regionalna to: "świadoma i celowa działalność organów władzy publicznej zmierzająca do rozwoju regionalnego, tj. mająca na celu optymalne wykorzystanie zasobów regionów dla trwałego wzrostu gospodarczego i podnoszenia ich konkurencyjności". Należy podkreślić znacznie trzech wymiarów rozwoju w ujęciu regionalnym: społecznego, ekonomicznego i przestrzennego, które są ze sobą ściśle powiązane. Co więcej, występują między nimi liczne sprzężenia zwrotne. W ramach niniejszego opracowania szczególną uwagę skoncentrowano na aspekcie społecznym polityki regionalnej. (fragment tekstu)
Polityka regionalna jako integralna dziedzina współczesnej polityki gospodarczej państwa jest dziedziną stosunkowo młodą, gdyż początki swoje datuje dopiero na lata trzydzieste XX w. Wtedy to zaistniały pierwsze motywacje i przesłanki dla wprowadzenia działań państwa związanych z tą polityką. W kolejnych latach w miarę rozwoju sytuacji zarówno politycznej, społecznej, jak i gospodarczej pojawiały się coraz to nowe przesłanki przemawiające za stosowaniem w szerszym zakresie polityki regionalnej. Obecnie, tj. w początkach XXI w., polityka regionalna stała się integralnym elementem polityki gospodarczej państw oraz instytucji ponadnarodowych. W praktyce oznacza to, że większość działań gospodarczych podejmowanych przez organy władzy państwowej ma wymiar regionalny. W tym miejscu należy podkreślić, że polityka regionalna - jej kształt oraz charakter - w dużej mierze zależy od przyjętych doktryn ekonomicznych oraz od założeń polityki gospodarczej określonego państwa. Bezsprzecznie najszerzej polityka regionalna rozwinęła się w państwach europejskich, szczególnie w państwach Unii Europejskiej, choć i wśród nich można wskazać na istotne pewne różnice. Polityka regionalna, a zwłaszcza te jej dziedziny, które dotyczą kształtowania procesów wzrostu gospodarczego w skali regionalnej, musi mieć odpowiednią podbudowę instytucjonalną. (fragment tekstu)
Po krótkim omówieniu geostrategicznego znaczenia Primorskiego Kraju dla Rosji przedstawiono jego polityczną elitę oraz kluczowe instytucje. Analizuje się stopień otwartości centrum i możliwość oporu sił starego porządku dążących do ustanowienia władzy autorytarnej w regionie.
5
Content available remote Strategie Unii Europejskiej w zakresie polityki regionalnej
100%
Artykuł poświęcony jest strategii Unii Europejskiej w zakresie polityki regionalnej. Pierwsza część artykułu stanowi wprowadzenie z krótką genezą kształtowania się polityki regionalnej w Europie. Następnie przedstawiono cele polityki regionalnej i Strategiczne Wytyczne Wspólnoty. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono program rozwoju obszarów wiejskich wspierany przez Unię Europejską. Wymieniono czynniki decydujące o poziomie konkurencyjności regionów. Przypomniano zadania, utworzonych na początku lat 90-tych funduszy strukturalnych, a także cele na jakie zostaną one wykorzystane. Zauważono, że rozwój infrastruktury w większym stopniu sprzyja rozwojowi rolnictwa niż tradycyjne metody polityki rolnej. Stwierdzono także, że konkurencyjność regionów zależy nie tylko od poziomu rozwoju infrastruktury, ale w coraz większym stopniu od jakości czynnika ludzkiego.
Autor podejmuje próbę ukazania województwa świętokrzyskiego w świetle innych województw naszego kraju pod względem rozwoju gospodarczego, współpracy z innymi województwami oraz przygotowań do wejścia w struktury europejskie.
W 1989 r. podjęto działania służące transformacji ustroju gospodarczego w Polsce. Polityka regionalna stanęła przed nowymi wyzwaniami. Bezpośrednio po 1989 r. miała ona słabą pozycję, ze względu na strukturę przestrzenną Polski odziedziczoną po gospodarce centralnie planowanej.
Zaprezentowano zagadnienie procesu rozwoju regionalnego, wskazując na różne jego etapy i mechanizmy funkcjonowania. Przedstawiono następujące kwestie teoretyczne: sekwencja etapów procesu rozwoju regionalnego, różne podejścia do procesu, mechanizmy w ramach procesu, zasady i zabezpieczenie procesu, jak również efektywność procesu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia dokumenty opracowane przez CUP: "Raport o polityce regionalnej" oraz "Zasady polityki regionalnej państwa".
The article examines the Polish experience of the regional development agencies (RDAs) as a mechanism for resolving contradictions in the regional policy of Ukraine. It is proven that the principles for creation and activity of RDAs adopted in the legal regulation of Ukraine raise the question about the functioning of regional political regimes in Ukraine that continue to reproduce the informal practices of coordinating interests in the triangle of power, business and the public sector. (original abstract)
Artykuł omawia różne formy popierania i działania na rzecz rozwoju regionalnego small businessu na świecie i w Polsce.
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji polskiej polityki regionalnej oraz próba określenia wyzwań stojących przez polityką rozwoju regionalnego po roku obecności w strukturach unijnych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono autorską metodę diagnozowania szczególnych obszarów kooperacji w gospodarce regionu, bazującą na macierzy przepływów międzygałęziowych, na przykładzie diagnozy powiązań występujących w gospodarce województwa lubelskiego. Rozwiązanie powyżej sformułowanego problemu badawczego przyczyni się do lepszego zdiagnozowania słabych i silnych stron województwa lubelskiego. Opracowana metoda pomaga twórcom dokumentów strategicznych określić, w którym kierunku powinien być rozwijany potencjał społeczno-gospodarczy województwa, tak, aby tworzyć możliwie silną i stabilną, a jednocześnie zróżnicowaną bazę zrównoważonego rozwoju. W artykule udowodniono, że sama analiza przepływów międzygałęziowych jest obecnie raczej środkiem do celu niż rozwiązaniem. Jej zastosowanie może stanowić jednak podstawę dalszych badań w zakresie rozwoju regionalnego i czynników go determinujących.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Prowadzenie polityki regionalnej wspierającej przedsiębiorczość prywatną
80%
Problem rozwoju regionalnego jest przedmiotem wielu rozważań i analiz. W pracy przedstawiono ustalony porządek tworzenia mechanizmu rozwoju regionalnego, którego kluczowym elementem jest dokument strategii rozwojowej samorządu terytorialnego. Zwrócono szczególną uwagę na kwestie tworzenia sprzyjających warunków dla przedsiębiorczości prywatnej w ramach polityki regionalnej i lokalnej.(fragment tekstu)
Kapitał kreatywny jest uznawany za kluczowy czynnik rozwoju społeczno-gospodarczego oraz kształtowania społeczeństwa i gospodarki opartych na wiedzy. W artykule przedstawiono kapitał kreatywny jako ważny zasób w gospodarce regionalnej. Zwrócono uwagę na istotę kapitału kreatywnego i jego najważniejsze związki z kapitałem ludzkim, znaczenie kapitału kreatywnego w rozwoju regionów, a także na kapitał kreatywny jako wyznacznik kształtowania gospodarki regionalnej w polityce regionalnej. Ponadto ujęto również ogólne wnioski i zalecenia dotyczące rozważanej problematyki(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Efekty rozwoju infrastruktury transportu w zakresie regionalnym
80%
Celem artykułu jest próba ukazania transportowych i pozatransportowych efektów rozwoju infrastruktury transportu w regionie. Do szczegółowej analizy posłużył przykład mostu Oresund, który niedawno obchodził dziesięciolecie swojego istnienia i stał się ważnym czynnikiem rozwoju regionalnego w Szwecji oraz Danii.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych wad, które są na stałe wpisane w stosowane narzędzia i które implikują obniżoną efektywność europejskiej polityki regionalnej. Bez względu na to, jak duże możliwości absorpcyjne cechują gospodarkę-beneficjenta pomocy i jak bardzo system kontroli wydaje się szczelny, pewnych problemów nie można wyeliminować. Zachowanie dzisiejszego kształtu polityki regionalnej oznacza konieczność pogodzenia się z istnieniem takich zjawisk, jak efekt wypierania, pokusa do nad¬użyć oraz pogoń za rentą, których działanie zostało opisane w artykule. Ich skala pozostaje nieznana m.in. ze względu na nierejestrowany charakter powyższych działań. (abstrakt oryginalny)
Omówiono zadania polityki zagospodarowania przestrzennego oraz przedstawiono kształt polskiej polityki przestrzennej. Zwrócono uwagę także na wzajemne związki pomiędzy polityką przestrzenną a polityką spójności w Unii Europejskiej.
first rewind previous Strona / 63 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.