Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Renowacja środków trwałych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Głównym celem artykułu jest rozpoznanie procesów odnowienia majątku w gospodarstwach rolnych w Polsce. Zakres czasowy analiz odnosi się do okresu 2004-2011 i opiera się na wynikach gospodarstw rolnych w Polsce prowadzących rachunkowość rolną systemu FADN. Istnieją różnice w zakresie procesów odnowienia majątku ze względu na profil produkcji w grupie badanych gospodarstw rolnych. Dostrzeżono, że w gospodarstwach rolnych specjalizujących się w produkcji mleka procesy modernizacji zapewniały względnie wysoką aktywność w odnowieniu majątku. Z kolei w jednostkach bez specjalizacji mieliśmy do czynienia z niskim poziomem odnowienia środków trwałych, co skutkuje ich dekapitalizacją. Odnotowano relatywnie niewielkie zmiany stopy akumulacji, co może wskazywać na to, że relacja ta związana jest z długookresowym mechanizmem dostosowawczym gospodarstw rolnych, polegającym na zachowaniu względnie podobnego poziomu inwestycji w relacji do wypracowanych efektów ekonomicznych (dochody).(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono działania Dolnośląskiej DOKP w zakresie przebudowy obiektów inżynieryjnych. Doświadczenia zdobyte przy projektowaniu przebudowy takich obiektów wskazują na zasadność stosowania analizy hydrologiczno-hydraulicznej.
Zaprezentowano krótki przegląd technik renowacji użytków zielonych ze szczególnym uwzględnieniem nowego agregatu do szeroko pasowego podsiewu. Istniejące obecnie na rynku urządzenia do renowacji użytków zielonych nie są dostosowane do wszystkich typów gleby i stanowisk łąkowych. Siewnik firmy Vredo jest bezużyteczny na glebach murszowych, podczas gdy agregat firmy Moore wymaga aplikacji herbicydu, co wyłącza jego przydatność w gospodarstwach ekologicznych. Alternatywna konstrukcja zaprojektowana w ITP Kłudzienko (agregat do podsiewu szeroko pasmowego) jest urządzeniem efektywnym i ekonomicznym, do zastosowania również na glebach murszowych i niewymagającym posiewnej aplikacji herbicydu. Działanie maszyny polega na frezowaniu szerokich (ok.10 cm) pasów darni i podsiewie nawozów mineralnych, nasion roślin motylkowych, traw i ziół. Glebogryzarka pasowa napędzana jest od WOM ciągnika. Poprzez zmianę rozstawu podsiewanych rzędów może być zmieniany udział podsianej powierzchni w granicach 20-40%. Skutki podsiewu, oceniane od pierwszego pokosu w roku następnym po podsiewie, wykazywały wzrost plonów siana o 0,8-1,2 ton s. m. w pierwszym pokosie. Tego typu innowacyjna konstrukcja jest szczególnie przydatna w fermach krów mlecznych, gdzie niezbędna jest najwyższa jakość paszy.(abstrakt oryginalny)
Z pomocą metod statystyki opisowej oraz metod wskaźnikowych dokonano analizy dynamicznej procesu reprodukcji środków trwałych w rolnictwie polskim w latach 1990-2004. Badania pozwoliły na ustalenie dysproporcji w obrębie czynników procesu odtwarzania środków trwałych. Wzrost likwidacji środków trwałych przy wysokim stopniu ich zużycia nie równoważył tempa wzrostu środków trwałych uzyskanych z działalności inwestycyjnej. Skutkowało to pogłębiającym się regresem wartości netto środków trwałych w rolnictwie polskim w latach 1990-2004. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono historii komunikacji tramwajowej w Bydgoszczy oraz rozwojowi tamtejszego taboru w kolejnych latach, począwszy od uruchomienia pierwszego tramwaju konnego w 1888 roku. Rozważania autor kończy przedstawienie rezultatów oraz planów renowacji zabytkowego taboru tramwajowego.
W referacie przedstawiono charakterystyczne problemy związane z wiekiem mostów, na podstawie wybranych linii kolejowych. Autor omówił kwestie utrzymania mostów oraz podał przyczyny powodujące gwałtowną ich dekapitalizację. Artykuł kończą wnioski, w których autor podaje jak ograniczać i spowalniać proces niszczenia obiektów mostowych.
Autor omawia rolę analizy ekonomicznej w gospodarowaniu środkami trwałymi w przedsiębiorstwie, oceniając krytycznie różne stosowane obecnie rozwiązania metodyczne w tej dziedzinie, także model stworzony przez Centrum Naukowe Eksploatacji Majątku Trwałego w Radomiu.
Autor omówił realizację naprawy mostu kolejowego linii Kraków-Medyka nad rzeką Dunajec w Tarnowie. Przedstawił technologię budowy, sposób zabezpieczenia antykorozyjnego oraz sposób ułożenia hydroizolacji.
Autor, na podstawie doświadczeń zebranych przy zabezpieczaniu tunelu kolejowego w Żegiestowie, omówił technologię zabezpieczenia przeciwwilgociowego dla tego typu budowli.
Autorka przedstawiła istotne zagadnienia dotyczące gospodarki remontowej w sektorze elektroenergetycznym. Omówiła podział stosowanych obecnie strategii remontowych: system remontów planowo-zapobiegawczych, strategie remontów korekcyjnych i prognozowanych oraz nowoczesną strategię remontów skoncentrowanych na zwiększeniu niezawodności urządzeń. W opinii autorki, nowe trendy nakazują, by ingerencja remontowa była ukierunkowana na pojedyncze aparaty i wynikała z faktycznej potrzeby i aktualnego stanu urządzenia.
Autor omówił problematykę obejmującą proces zarządzania inwestycyjną stroną działalności gospodarczej przedsiębiorstw w transporcie samochodowym.
W artkule przedstawiono krótką historią mostu kolejowego przez rzekę Wisłę w Krakowie linii Kraków-Medyka. Główna część referatu dotyczy wzmocnienia filarów nurtowych mostu kolejowego. Przedstawiono ocenę stanu technicznego filarów, zakres robót i sposób ich wykonania. Prace projektowe i wykonawcze związane z remontem mostu powierzono Firmie Kalkon z Krakowa, specjalizującej się w pracach mostowych, hydrotechnicznych i podwodnych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.