Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 244

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Retail banking
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Opracowanie zawiera rozszerzoną wersję projektu autorów prezentowaną na finale 4. edycji konkursu CFA Ethics Challenge 2021. Tekst zawiera fragmenty charakterystyki zdarzeń z tygodnia pracy nowo zatrudnionego doradcy bankowego, oceny tych sytuacji przede wszystkim z uwzględnieniem standardów CFA oraz Kodeksu etyki bankowej. Autorzy analizują sytuacje, w jakich znaleźli się pracownicy, identyfikują naruszenia zasad etyki w ich działalności oraz formułują rekomendacje ogólne. Ich rozwinięciem jest przykładowy test sprawdzający postawy etyczne pracowników instytucji kredytowych. Materiał jest szczególnie przydatny w działalności szkoleniowej z zakresu etyki, a także może być wykorzystany do kompleksowej analizy studium przypadku. (abstrakt oryginalny)
Autor stawia pytanie, czy zastępowanie pracowników banków coraz nowocześniejszą elektroniką ma jakiś głębszy sens? Wskazuje takie zalety bankowości elektronicznej jak: wyrównanie szans między małymi i dużymi bankami, obniżenie kosztów, zmniejszenie odległości między bankiem i klientem, zwiększenie przewagi marketingowej.
Podjęto próbę wyjaśnienia zagadnienia: w czym w stosunku do Internetu leży wartość placówki bankowej, iż banki, które podjęły próbę konkurowania wyłącznie wirtualnego nie okazały się atrakcyjną alternatywą dla klientów. Podkreślono, że stacjonarne bankowe punkty obsługi mają przed sobą optymistyczną przyszłość.
Omówiono zalety bankowości elektronicznej i możliwości jej rozwoju. Podkreślono, iż błędem bylaby całkowita eliminacja tradycyjnych placówek bankowych.
Bgospodarstw domowych, czyli klientom indywidualnym, do których w literaturze fachowej i sprawozdawczości bankowej zalicza się osoby prywatne, rolników indywidualnych i mikroprzedsiębiorców zatrudniających do dziewięciu osób. Ze względu na dużą liczbę klientów obsługiwanych przez banki detaliczne, transakcje detaliczne realizowane są na dużą skalę i są nazywane transakcjami masowymi. Klient masowy korzysta za pośrednictwem sieci placówek bankowych lub elektronicznych kanałów dystrybucji z szerokiej gamy produktów, na przykład rachunków oszczędnościowych, kredytów, kart płatniczych, lokat terminowych i instrumentów rozliczeniowych. Obsługą klienta masowego, czyli bankowością detaliczną, zajmują się banki detaliczne, którymi są zarówno banki uniwersalne, jak i banki specjalistyczne, stanowiące większość istniejących na świecie instytucji kredytowych.(fragment tekstu)
Przedstawiono wyniki z badań jakości obsługi klienta w bankach detalicznych przeprowadzonych przez PROFES w 2002 roku pod nazwą Aktywny Bank. Przeprowadzone badania stały się podstawą do sformułowania Projektu Doradczego Aktywny Bank.
7
Content available remote Źródła przewagi konkurencyjnej w bankowości detalicznej w świetle badań
100%
Niezależnie od przyjętej koncepcji rozwoju, chcąc utrzymać uprzywilejowany status na rynku finansowym, banki powinny dążyć do osiągnięcia, a następnie utrzymania trwałej przewagi konkurencyjnej. Źródłem takiej przewagi mogą być między innymi: cena, wielokanałowa strategia dystrybucji, wizerunek i reputacja firmy czy teŜ poziom jakości obsługi, przekładające się na maksymalizację obopólnych korzyści procesu wymiany. Artykuł przedstawia popytowo-podażową analizę percepcji źródeł przewagi konkurencyjnej na rynku detalicznych usług bankowych.(abstrakt oryginalny)
Autorka opisuje podstawowe elementy decydujące o charakterze działań związanych z pozyskiwaniem i utrzymywaniem klientów banku detalicznego, a także prezentuje najistotniejsze czynniki decydujące o konkurencyjności banków. Formułuje wnioski na podstawie autorskich badań. Ich wyniki przedstawiają najważniejsze zdaniem klientów elementy działalności banku, które mają wpływ na decyzje dotychczasowych i potencjalnych klientów. Badania te powinny dać odpowiedź nie tylko na pytanie, w jaki sposób zarządzać bankiem, ale również powinny uświadamiać, jak kluczowym czynnikiem jest zwrócenie uwagi na potrzeby ludzkie - klientów banków. Ponadto w podsumowaniu opisuje obecną kluczową zmianę w polskiej gospodarce, która już dziś odzwierciedla się realną zmianą w polityce zarządzania portfelem usług bankowych. Zmiany o charakterze polityczno-gospodarczym w ciągu kilku najbliższych lat mogą w znacznym stopniu przedefiniować metody pozyskiwania nowego klienta i sposoby konkurowania na rynku bankowym(abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi syntezę najważniejszych zmian zachodzących w modelach biznesowych banków ze szczególnym uwzględnieniem bankowości internetowej, mobilnej oraz usług konkurencyjnych z sektora pozabankowego. Wstępem do analizy jest opis przekształceń w tradycyjnych modelach biznesowych banków, uwzględniający typy kanałów kontaktu z klientem, zakres świadczonych poprzez nie usług oraz ich istotność dla klienta . Jako rozwinięcie tematu zaprezentowane zostały innowacje produktowe przeznaczone do wykorzystania na urządzeniach mobilnych oraz przykłady aliansów strategicznych pomiędzy bankami a operatorami telefonii komórkowej. W artykule wskazane są również przykłady usług z poza sektora bankowego, takie jak obsługa płatności, które coraz bardziej konkurują z ofertą instytucji finansowych. (abstrakt oryginalny)
Bankowość detaliczna jest w naszym kraju ciągle kojarzona z nowością. Koncepcja jej organizacji i rozwoju wymaga korekty, ponieważ dotychczasowe osiągnięcia opierały się na niezagospodarowanych zasobach i potencjałach (m.in, na potencjale marketingowym). Bankowość detaliczna stała się nieodłącznym składnikiem polskiego boomu gospodarczego. Nasze społeczeństwo ulega radykalnym zmianom o wszechstronnym charakterze. Wśród nich szczególnie istotne są zmiany kulturowe, ponieważ są po pierwsze bardzo głębokie, a po drugie, trudno przewidzieć ich konsekwencje. Celem tego opracowania jest wskazanie wybranych wyzwań o charakterze organizacyjnym i rozwojowym, stojących przed bankowością detaliczną w perspektywie najbliższej dekady.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono mcbanki funkcjonujące w Polsce, a więc: Millenium, Handlobank, Integrum. Zwrócono uwagę, że po po zakończeniu procesu integracji bankowość detaliczna Banku Handlowego w Warszawie będzie funkcjonowała na rynku pod nazwą Citibank. Oznacza to koniec istnienia Handlobanku. Podkreślono, że przykład wprowadzonego przez BGŻ Integrum świadczy o tym, że mcbanking nie jest jedynie formą skutecznego dotarcia do klientów detalicznych oraz sposobem na obniżenie kosztów banku. Tworzenie takich sieci jest również szansą na poprawę bądź nawet zmianę dotychczasowego wizerunku.
Artykuł porusza problem zdobywania przez banki pieniędzy. Podano przykład Raiffeisen Banku. Do tej pory zdobywał on środki na finansowanie kredytów od innych banków lub klientów korporacyjnych. Obecnie uruchomił kilka produktów depozytowych oraz zdecydował się na program emisji certyfikatów depozytowych (papierów dłużnych skonstruowanych na podstawie Prawo bankowe). Organizatorem tego programu jest Deutsche Bank oraz Bank Pekao. Podkreśla się, iż zdobywanie pasywów w ten sposób jest stosunkowo łatwe.
Zaprezentowano korzystanie z usług bankowości detalicznej w Polsce. Omówiono czynniki warunkujące rozwój bankowości detalicznej. Scharakteryzowano osoby niekorzystające z usług bankowych oraz przyczyny nie korzystania z usług banków.
Przedłużający się kryzys finansowy ze szczególną siłą ujawnił się w sektorze bankowym. Do jego najważniejszych negatywnych następstw można zaliczyć: duże obniżenie płynności w sektorze międzybankowym, które pociągnęło za sobą trudności banków w zarządzaniu płynnością, ograniczenie wielkości kredytów udzielanych niefinansowym podmiotom i zaostrzenie kryteriów ich udzielania, a także pogorszenie się wyników finansowych banków. Jednocześnie kryzys udowodnił, że bankowość detaliczna jest sferą działalności banków najbardziej odporną na kryzys i mogącą pomóc w jego przezwyciężeniu. W warunkach kryzysu depozyty ludności okazały się najtańszym i najbardziej stabilnym źródłem płynności, a obsługa klientów indywidualnych, w tym udzielanie kredytów konsumpcyjnych, staje się coraz ważniejszym źródłem dochodów obciążonych przy tym stosunkowo niskim ryzykiem. Żeby wykorzystać te niewątpliwe atuty, banki detaliczne powinny w najbliższych latach skupić się na działalności kluczowej i umocnieniu pozycji na miejscowym rynku, rozwijać stacjonarną sieć i budować przemyślaną strategię wielokanałowej dystrybucji, a także odchodzić od strategii nakierowanych na produkt i opracowywać strategie nakierowane na klienta. (abstrakt oryginalny)
Kierunki rozwoju bankowości detalicznej zależą od zmian sytuacji finansowej gospodarstw domowych oraz od wzrostu udziału banków w rynku finansowym. Trendy zmian struktury majątku gospodarstw domowych, wskazujące na mniejszy udział w rynku depozytowym, wzrost zadłużenia kredytowego, funkcjonowanie nowego systemu emerytalnego, będą stwarzały przesłanki rozwoju bankowości detalicznej. Wykorzystanie konta osobistego do aktywizacji sprzedaży pakietu usług bankowych, właściwa segmentacja klientów oraz utworzenie systemu zarządzania relacjami z klientami przy wykorzystaniu programów komputerowych to właściwy kierunek rozwoju bankowości detalicznej. Warunkiem rozwoju bankowości detalicznej jest wprowadzanie na rynek produktów nowoczesnych, co nie jest możliwe bez zastosowania electronic commerce, tj. urządzeń telekomunikacyjnych i informatycznych.
W artykule zwrócono uwagę na zakup przez bank PKO BP internetowego banku Inteligo. W ten sposób PKO BP udowodnił, że jest gotów do walki z konkurencją w najmłodszym segmencie bankowości internetowej. Zamieszczono dane dotyczące banków wirtualnych w Polsce (IV 2002 r.) oraz prognozy liczby kont bankowych do 2005 r.
Celem badań było przedstawienie rozwoju detalicznych usług finansowych w warunkach interwencji rządu. Twierdzi się, że nadmierna kontrola stanu rynku detalicznych usług finansowych jest potrzebna w czasach kryzysu, ale nie jest skuteczna w dłuższej perspektywie. Dalszy rozwój można osiągnąć poprzez rozszerzenie prywatyzacji w sektorze bankowym i umożliwiając sektorowi funkcjonować swobodnie według zasad rynkowych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono percepcję czynników warunkujących korzystanie z usług banków w opinii konsumentów niekorzystających z usług banków oraz opinii dyrektorów placówek bankowych. Badania objęły próbę 1000 osób niekorzystających z banków oraz 200 dyrektorów placówek bankowych. Wśród bankowców przeważały brak nawyku i potrzeby oszczędzania, przyzwyczajenie do trzymania gotówki w domu, a także ukrywanie realnych dochodów i oszczędności. Zdaniem badanych konsumentów banki są mało dostępne i mają zbyt duże koszty obsługi, co przekłada się na brak zaufania do tych jednostek i w efekcie niekorzystanie z ich usług. Około połowę badanych, którzy nie korzystali z banków stanowili mieszkańcy obszarów wiejskich. Powody wykluczenia finansowego mieszkańców wsi oraz mieszkańców miast są jednak takie same. (abstrakt oryginalny)
Wejście Polski i innych krajów Europy Środkowowschodniej do Unii Europejskiej powoduje, że do walki o wykorzystanie tego potencjału staną nie tylko banki działające dotąd na rynkach narodowych, ale także gracze regionalni i globalni. Przystąpienie nowych krajów do UE powoduje bowiem powstawanie coraz większego, pod względem obszaru i liczby ludności, wspólnego rynku usług finansowych (w tym usług skierowanych do klienta indywidualnego), jednak chłonność tego rynku w poszczególnych krajach i obszarach jest zróżnicowana. W związku z tym rodzi się pytanie, czy w zmieniających się uwarunkowaniach rynkowych bankowość detaliczna powinna być prowadzona przede wszystkim na szczeblu lokalnym, względnie regionalnym, czy też będzie i powinna podlegać procesowi umiędzynarodowienia? Celem niniejszego opracowania jest próba udzielenia odpowiedzi na to pytanie poprzez skonfrontowanie tradycyjnego podejścia do geograficznego zasięgu działania bankowości detalicznej z nowymi tendencjami obserwowanymi w tym obszarze działalności banków oraz z dotychczasowymi doświadczeniami banków z krajów Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Na zakończenie krótkiej syntezy trendów zmian w bankowości detalicznej nasuwa się pytanie o potencjalny rozwój polskiej bankowości detalicznej. W obecnych warunkach trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi Wydaje się jednak, że bardzo niekorzystna byłaby sytuacja, w której utrzymywanie w dłuższym czasie barier ochronnych dla naszych banków stanowiło czynnik osłabiający ich zdolności konkurencyjne. W sytuacji niedostosowania się banków polskich do swoich zrekonstruowanych odpowiedników międzynarodowych i zniesienia barier ochronnych wątpliwe będą ich zdolności do przetrwania w warunkach intensyfikacji konkurencji. Pod uwagę trzeba byłoby wziąć także możliwość przejmowania coraz większych i atrakcyjniejszych segmentów finansowego rynku detalicznego przez nowych, tańszych uczestników z zagranicy. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.