Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rezerwy celowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W niniejszym artykule zostały przedstawione podstawowe obszary praktycznego tworzenia rezerw celowych w bankach komercyjnych oraz założenia teoretyczne, które wpływają na ich ekspozycję w sprawozdawczości finansowej. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że tworzenie rezerw celowych jest obligatoryjne dla każdego banku komercyjnego i - jednocześnie - nie powinna zaistnieć sytuacja, w której kosztem zaniżania poziomu rezerw bądź też ich nietworzenia wykazywany zostanie wysoki wynik finansowy, ponieważ strata, powstała jedynie na skutek tworzenia rezerw przy odpowiednim poziomie kapitału, nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa banku. (fragment tekstu)
W bankach obowiązuje zasada obligatoryjnego tworzenia odpisów aktualizujących wartość należności kredytowych, które przyjmują formę albo tworzonych rezerw celowych, albo odpisów z tytułu utraty wartości. Wszystkie banki w Polsce na potrzeby sprawozdawczości wysyłanej do NBP, jak również na potrzeby prawa podatkowego, ustalają wysokość rezerw celowych, niezależnie od tego, jakie zasady w zakresie rachunkowości stosują. Rezerwy celowe stanowią koszt dla banku, a tym samym mają olbrzymi wpływ na kształtowanie wyniku finansowego banku, także z punktu widzenia podatkowego. Celem artykułu jest zaprezentowanie kwestii podatkowych związanych z tworzeniem rezerw celowych w polskich bankach oraz wskazanie na problemy wynikające z tych rozwiązań. W artykule wykorzystano literaturę krajową z tego zakresu oraz akty prawne, zastosowano metodę analizy, przeprowadzono studium przypadku. Na zakończenie przedstawiono wnioski wynikające z badań..(abstrakt oryginalny)
Rezerwy w rachunkowości są kategorią złożoną. Zmienia się pojęcie, zakres i warunki tworzenia rezerw w regulacjach prawnych; również teoria rachunkowości nie wypracowała do tej pory jednolitego stanowiska wobec rezerw. Są one różnie interpretowane, w zależności od przyczyn tworzenia, prezentacji w sprawozdaniach finansowych czy ujęcia w księgach rachunkowych. W artykule została podjęta próba określenia zakresu przedmiotowego oraz istoty rezerw w rachunkowości. Rezerwy są rozumiane jako kategoria obejmująca swoim zakresem nie tylko rezerwy na zobowiązania, ale również rezerwy na utratę wartości składników majątkowych oraz rezerwy kapitałowe. Podstawową przesłanką tworzenia i wykorzystywania szeroko rozumianych rezerw jest ryzyko, które zawsze było i będzie nieodłącznym atrybutem działalności gospodarczej. Zadaniem rezerw jest odzwierciedlenie tego ryzyka w systemie rachunkowości, w celu zapewnienia wiernego i rzetelnego obrazu sytuacji majątkowo-finansowej przedsiębiorstwa oraz zarezerwowania odpowiednich środków na pokrycie oszacowanych ubytków aktywów netto, tak aby kapitał przedsiębiorstwa mógł być odtwarzany z okresu na okres. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie zasad zarządzania portfelem kredytowym banku w sytuacji, kiedy banki są zobowiązane tworzyć rezerwy celowe na należności kredytowe.(fragment tekstu)
Zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny banki spółdzielcze zobowiązane są do tworzenia rezerw celowych na należności zagrożone, spośród których na należności poniżej standardu tworzą rezerwy w wysokości 20% ich wartości, na należności wątpliwe - 50%, a na należności stracone - 100%. Wraz z tworzeniem rezerw na należności zagrożone BS-y równocześnie naliczają koszty z tytułu odpisów na rezerwy, co powoduje obniżenie ich wyników finansowych. Wysokość utworzonych rezerw celowych w bankach spółdzielczych ma bardzo duży wpływ na ich sytuację finansową, stąd w niniejszym artykule podjęto właśnie ten temat. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza kredytów zagrożonych i rezerw celowych w sektorze bankowym w Polsce w latach 2008-2010. Źródłem danych są statystyki, raporty i opracowania KNF oraz NBP. Aktywa sektora bankowego w Polsce stanowią ok. 70% całego sektora finansowego. Jednocześnie, jak wynika również z ostatniego globalnego kryzysu finansowego, podstawowym rodzajem ryzyka w działalności bankowej pozostaje ryzyko kredytowe. Podstawowym narzędziem łagodzącym skutki ryzyka kredytowego jest tworzenie rezerw celowych w oparciu o klasyfikacje należności (ekspozycji kredytowych), korygowane stopą ryzyka. Klasyfikacja ekspozycji kredytowych opiera się na dwóch głównych kryteriach: kryterium terminowości spłaty rat kapitałowych lub odsetek oraz kryterium sytuacji ekonomiczno- finansowej dłużnika. Niekorzystny wpływ na wyniki finansowe banków w latach 2008-2010 miało ujemne saldo rezerw celowych. Ujemne saldo odpisów wyniosło 11,6 mld w 2009 r. wobec 4,1 mld w 2008 r. Duży wzrost rezerw był konsekwencją drastycznego wzrostu ryzyka w segmencie kredytów dla klientów detalicznych, przede wszystkim kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych. (abstrakt oryginalny)
Jednym z czynników mających istotny wpływ na wartość tworzonych i utrzymywanych przez banki rezerw celowych są zabezpieczenia przewidziane w prawie oraz zwyczajami przyjętymi w obrocie krajowym i zagranicznym, których banki mogą żądać od swoich klientów przed zawarciem lub w trakcie trwania umowy kredytowej. Celem artykułu jest analiza i prezentacja zasad wykorzystywania przyjętych przez banki zabezpieczeń w procesie tworzenia rezerw celowych. Zakres czasowy analizy obejmuje lata 1992--2008, a dokładniej okres od momentu nałożenia na banki w Polsce obowiązku tworzenia rezerw celowych, co nastąpiło w listopadzie 1992 r., do końca stycznia 2009 r. (abstrakt oryginalny)
W nowoczesnych gospodarkach, usługi ubezpieczeniowe stanowią specyficzny sektor skupiający się głównie na akumulacji, zarządzaniu oraz dystrybucji rezerw technicznych. Rezerwy techniczne przedsiębiorstwa ubezpieczeniowego definiowane są jako fundusze klientów, akumulowane jako proporcja składki ubezpieczeniowej oraz obliczone na podstawie aktuarialnej matematyki. Zarówno akumulacja rezerw technicznych, jak również formy i limity ich alokacji stanowią przedmiot specyficznych uwarunkowań prawnych w poszczególnych państwach Unii Europejskiej. Dyrektywy unijne wyznaczają minimalne standardy w tym zakresie, jednak państwa mogą zaostrzać kryteria we własnym zakresie. W artykule przestawiono porównanie krajowych limitów rezerw technicznych w usługach ubezpieczeniowych w wybranych państwach UE.(abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie ma na celu przedstawienie aktualnego stanu prawnego w tematyce tworzenia rezerw na ryzyko, ewentualnych zmian dotyczących sposobu kwalifikacji ekspozycji kredytowych. Jest próbą wprowadzenia stosownych schematów księgowania rezerw, pozwalającego na ewentualną optymalizację kosztów rezerw celowych. (fragment tekstu)
Biorąc pod uwagę znaczenie właściwego ustalenia poziomu rezerw celowych dla prawidłowego i rzetelnego przedstawienia sytuacji majątkowej i finansowej w sprawozdaniu finansowym banku, a także znaczenie tych rezerw jako instrumentu ograniczania ryzyka ponoszonego przez banki, zagadnienie to musi być istotne dla każdego audytora badającego sprawozdanie finansowe banku. Z przedstawionych tu rozważań wynika, że dodatkowo w dobie recesji i wysokiego bezrobocia działalność kredytowa jest obarczona stosunkowo wysokim ryzykiem, o czym świadczy pogarszająca się struktura należności kredytowych w bankach i rosnący poziom utworzonych na te należności rezerw celowych. Jednocześnie banki, chcąc pokazać korzystne wyniki finansowe tak wobec klientów jak i akcjonariuszy, przy braku normalnych możliwości wygenerowania zysku, uciekają się do zaniżania wymaganego poziomu tworzonych rezerw. Nie można zakładać, że jest to praktyka powszechna, jednak poważne zmiany prezentowanych wyników zdarzające się po przeprowadzonej inspekcji nadzoru bankowego lub zbadaniu sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta w niektórych przypadkach są spowodowane koniecznością utworzenia rezerw celowych we właściwej wysokości. (fragment tekstu)
Związek Banków Polskich proponuje ponad 20 zmian w zasadach klasyfikacji należności i tworzenia rezerw celowych. Ich wprowadzenie przyczyniłoby się do zwiększenia kredytu dla gospodarki.
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości zamierza wydać nowy MSSF [X] "Zobowiązania", który ma zastąpić MSR 37 "Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe". W lutym 2010 roku została przedstawiona wersja robocza nowego standardu. Proponowane zmiany są radykalne, a dotyczą przede wszystkim zmian w stosowanej terminologii i kryteriach ujmowania zobowiązań. Artykuł poświęcony jest problematyce zmian w obszarze rezerw zaproponowanych przez RMSR. Celem artykułu jest przedstawienie zakresu regulacji projektu nowego MSSF [X} "Zobowiązania" oraz zaprezentowanie najistotniejszych zmian dotyczących rezerw na zobowiązania jakie wprowadza projekt nowego standardu. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przejrzysta prezentacja nowych unormowań odnoszących się do zagadnień wchodzących w zakres pierwszej z wymienionych grup. Omawiamy w nim pojęcie i zakres ekspozycji kredytowych stanowiących przedmiot tworzenia rezerw celowych oraz ich klasyfikacja. (fragment tekstu)
Szczegółowo omówiono zagadnienie rezerw celowych, zwracając uwagę na ich funkcje, na podstawy prawne ich tworzenia, na cel ich tworzenia i przedmiot oraz na procedurę ustalania ich wartości.
15
Content available remote Znaczenie prawnych zabezpieczeń kredytów w tworzeniu rezerw celowych w bankach
75%
Działalność kredytowa banku narażona jest na ryzyko kredytowe. Bank może się zabezpieczyć przed skutkami takiego ryzyka poprzez tworzenie rezerw celowych, na których wysokość ma wpływ zarówno rodzaj, jak i wielkość przyjmowanych prawnych zabezpieczeń kredytów. Zasadne wydaje się więc dokonanie analizy wpływu przyjmowanych prawnych zabezpieczeń kredytów na tworzone rezerwy celowe. Celem artykułu jest ukazanie prawnych zabezpieczeń kredytów w aspekcie ich oddziaływania na ograniczanie ryzyka kredytowego, na wielkość tworzonych rezerw celowych w świetle obowiązujących uregulowań prawnych. W artykule wykorzystano literaturę krajową z tego zakresu oraz akty prawne, zastosowano metodę analizy, przeprowadzono studium przypadku. Na zakończenie przedstawiono wnioski. Artykuł może być wskazówką nie tylko dla głównych księgowych banku, ale również dla zarządu banku.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie omawia „nowy” system oceny wypłacalności zakładów ubezpieczeń Solvency II. Przedstawiono nowe podejście do szacowania rezerw techniczno-ubezpieczeniowych dwoma metodami tj. suma najlepszego oszacowania (best estimate) i marginesu ryzyka (risk margin), oraz scharakteryzowano skutki, jakie mogą się pojawić na rynku ubezpieczeniowym po wdrożeniu dyrektywy w życie.
Zasadniczym celem opracowania jest przedstawienie roli i znaczenia tworzenia rezerw na zobowiązania długoterminowe w kształtowania polityki dywidendy przez publiczne spółki akcyjne. Realizacja tego celu oparta została na weryfikacji empirycznej hipotezy badawczej stanowiącej, że wzrostowi rezerw na zobowiązania towarzyszy polityka malejących wypłat dywidendy w publicznych spółkach akcyjnych.
18
Content available remote Rezerwy celowe banków komercyjnych
75%
Szczególne znaczenie w działalności bankowej ma ryzyko kredytowe. W celu zabezpieczenia się przed jego skutkami banki tworzą rezerwy celowe. Istotą rezerw celowych jest więc to, że dotyczą one zarówno pozycji bilansowych, jak i pozabilansowych, które w przyszłości mogą stać się stratami banku. Tworzy się je w szczególności na należności, których spłata jest zagrożona. Celem rezerw jest pokrywanie strat, jakie występują z tytułu niewywiązania się dłużników ze swoich zobowiązań i zapewnienie bezpieczeństwa depozytów. W praktyce międzynarodowej nie występują jednolite standardy tworzenia rezerw celowych, stąd też w poszczególnych krajach stosowana jest zróżnicowana polityka w tym zakresie. Rezerwy celowe znajdują swoje uregulowanie w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości (MSR). W Polsce tworzenie rezerw celowych jest obligatoryjnym obowiązkiem banków, a zasady ich tworzenia mają zewnętrzny charakter regulacji. Podstawą tworzenia rezerw jest klasyfikacja należności do pięciu kategorii ryzyka przy uwzględnieniu odpowiednich kryteriów. Obowiązujące przepisy określają minimalny poziom rezerw na poszczególne kategorie, przy czym im wyższa kategoria, tym wyższe rezerwy. W latach 1998-2003 systematycznie pogarszał się portfel kredytowy banków komercyjnych, co powodowało tworzenie wysokich rezerw i ujemnie wpływało na wyniki finansowe. Zasadnicza poprawa w tym zakresie wystąpiła w 2004 r. na skutek poprawy koniunktury gospodarczej, jak i wprowadzonych zmian w zakresie kwalifikacji należności i tworzenia rezerw. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Finansowe aspekty rezerw - wybrane zagadnienia
75%
Przedstawiono zasady rachunkowości, z których wynika obowiązek tworzenia rezerw. Omówiono wybrane zagadnienia dotyczące rezerw w świetle polskich uregulowań oraz Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Na końcu został wyliczony udział rezerw w sumie bilansowej na przykładzie wybranych spółek.
Prezentowany artykuł dotyczy ustalania stopy dyskonta przy tworzeniu rezerw na wydatki związane z likwidacją zakładów górniczych. Przedsiębiorstwa górnicze, z mocy prawa, muszą tworzyć wymienione rezerwy, a ich wartość ma często istotny wpływ na wynik finansowy. Z kolei, ze względu na zazwyczaj długi okres czasu między momentem ich tworzenia a momentem poniesienia wydatków stopa dyskonta jest bardzo istotnym parametrem określającym wartość rezerwy. Niniejszy artykuł wskazuje na zagrożenia związane ze stosowaniem najbardziej rozpowszechnionych metod ustalania stopy dyskonta bez uwzględniania szczególnych uwarunkowań zachodzących w omawianym przypadku, oraz wskazuje możliwe sposoby uniknięcia tych zagrożeń. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.