Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 234

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rozwiązywanie konfliktów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
W artykule omówiono trzy sposoby rozwiązywania konfliktów międzygrupowych w organizacji. Są to: sposób hierarchiczny, mediacja menedżerska, bezpośrednie negocjacje międzygrupowe.
Artykuł podejmuje następując zagadnienia: 1. panelowa procedura rozstrzygania sporów, 2. charakterystyka sporów wnoszonych na forum WTO, 3. Polska a rozstrzyganie sporów w WTO, 4. wyzwania stojace przed systemen rozstrzygania sporów w WTO.
The emergence and development of mediation occurred in different historical periods, in different geographical areas and various categories of social practice. It also used in various forms, which are more or less approaching today's understanding of mediation. Mediation as an approach, the idea of conflict resolution by a third, independent party there for several centuries, as adversarial way. Go for mediation in the history of ideas, is to go back through many centuries, until the beginning of mankind. (original abstract)
Konflikty rozwiązywane w prawidłowy sposób i na bieżąco nie są odbierane przez żadną ze stron jako wojna, a raczej - jako wyzwanie. Jeśli jednak podejdziemy do nich, jak byśmy szli na wojnę lub będziemy udawać, że nie widzimy, co się dzieje, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przerodzą się w szykany lub mobbing. (fragment tekstu)
Artykuł kontynuuje cykl, którego tematem jest, jak koordynować działania jednostek organizacyjnych w firmie, aby nie dopuścić do napięć między działami. W niniejszej części przedstawiono główne rodzaje działań koordynacyjnych zapobiegających konfliktom pomiędzy działami firmy.
W roku 1994 Wspólnota Europejska powołała stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich (Ombudsman) - urzędu, którego zadaniem jest rozstrzyganie sporów i rozwiązywanie konfliktów pomiędzy obywatelami krajów Wspólnoty a jej urzędami. Opracowanie prezentuje genezę powstania instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich UE, procedurę jego powoływania oraz gwarancje jego pozycji ustrojowej, kompetencje i zakres funkcjonowania.
W opracowaniu omówiono role pracowników w centrum zakupu (buying center). Ograniczono się do scharakteryzowania następujących modeli: Webstera/Winda, Judda, Wittego, Strothmanna, Droegera/Beckhausa/Weibera, Koppelmanna, Hammera i sieciowego (komunikacyjnego). Podano przyczyny powstawania konfliktów między pracownikami centrum zakupu i sposoby ich przezwyciężania.
Artykuł ma na celu przedstawienie możliwości rozwiązywania konfliktów za pomocą analizy transakcyjnej. Przedstawiono w nim rodzaje konfliktów i znane nam sposoby ich rozwiązywania. Większą część artykułu poświęcono założeniom analizy transakcyjnej. Omówiono podstawowe jej założenia, strukturę osobowości, rodzaje transakcji oraz gier. Wiedza ta pozwoli czytelnikowi świadomie kontrolować własne reakcje, odnaleźć się w konflikcie, prawidłowo zdiagnozować stan ego adwersarza i oczywiście umiejętnie to wykorzystać do osiągnięcia zwycięstwa. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Zdolności wywiadowcze Organizacji Narodów Zjednoczonych
75%
Wydaje się, że kluczową rolę z punktu widzenia omawianej problematyki odgrywa, utworzony w 1992 roku Departament Operacji Pokojowych (Department of Peacekeeping Operations - DPKO), który już od chwili powstania stał się główną strukturą planowania i koordynowania działań ONZ, reagujących na pozimnowojenne konflikty. Proces planowania w departamencie obejmuje aspekty polityczne, wojskowe, bezpieczeństwa, humanitarne, ekonomiczne i społeczne. Planując operacje ONZ, zajmuje się także zapewnieniem im wsparcia wywiadowczego, wykonując funkcje formułowania zapotrzebowania na informacje, ich zbierania i analizowania. Zakres zainteresowania wywiadowczego departamentu obejmuje większość wspomnianych aspektów procesu planowania. Należy jednak zauważyć, że każda operacja ma swoją specyfikę - różny mandat, różne cele oraz różne wymagania. Bez względu na charakter operacji oraz niezależnie od wielkości komponentu wojskowego czy cywilnego wydaje się, iż można wyodrębnić zawsze dwa czynniki warunkujące zbieranie informacji wywiadowczych. Po pierwsze - zaangażowanie ONZ w konflikcie jako trzeciej, obiektywnej strony wpływa bezpośrednio na istniejący i przyszły stan rozwoju sytuacji w danym kraju lub regionie. Po drugie - zawsze istnieje mniejsze lub większe zagrożenie dla zaangażowanego w operację personelu misji pokojowych. Biorąc pod uwagę obydwa czynniki, do przeprowadzenia operacji absolutnie konieczne jest posiadanie nie tylko precyzyjnych i aktualnych informacji dotyczących sytuacji, ale także informacji istotnych do planowania sił, środków oraz implementacji mandatu misji.(fragment tekstu)
Literatura naukowa na temat operacji pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) rozwinęła się zarówno pod względem ilościowym, jak i swej złożoności, odkąd przeprowadzono pierwszą misję pokojową niedługo po utworzeniu ONZ. Wczesne piśmiennictwo skupiało się na próbach budowy konceptualnych i teoretycznych zrębów peacekeepingu; późniejsze badania dążyły do oceny sukcesów i porażek poszczególnych misji. W okresie zimnej wojny zarówno same operacje pokojowe, jak i studia nad nimi skupiały się na konfliktach międzypaństwowych, aczkolwiek przy zachowaniu odniesienia do wymiaru uwarunkowań wewnętrznych. Wraz z końcem zimnej wojny, krótkotrwały optymizm dotyczący nowych możliwości w zakresie utrzymywania pokoju, połączony z normatywnym przesunięciem z zainteresowania suwerennością do zainteresowania implementacją praw człowieka i budowaniem pokoju po konfliktach, doprowadził operacje pokojowe ONZ do zawiłej sytuacji, pełnej wymagających wyzwań i trudności, które podważyły ogólną efektywność tego rodzaju operacji, a której upatrywano w braku obecności dawnego klinczu między supermocarstwami. W niniejszym artykule zaprezentowano wybrane badania nad operacjami pokojowymi ONZ, przeprowadzonymi w trakcie zimnej wojny i po niej, a jego celem jest zilustrowanie faktu, że dychotomie między okresem zimnej wojny i czasem pozimnowojennym oraz między konfliktami międzypaństwowymi i wewnątrzpaństwowymi, nie są aż tak istotne, jak często się sądzi i mogą w istocie przesłaniać inne cechy operacji pokojowych, ważne z perspektywy analiz naukowych. (abstrakt oryginalny)
Jakość wzajemnych interakcji, współpracy i komunikacji kadry zarządzającej w znacznym stopniu przekłada się na efektywność całej organizacji. Coraz więcej zarządów zaczyna rozumieć, że bez konsekwentnej pracy nad rozwojem i doskonaleniem pracy top managementu organizacje nie są w stanie skutecznie się rozwijać i osiągać zakładanych wyników. Często inicjatorem nowego podejścia do rozwoju jest szef działu HR, któremu z mniejszym lub większym sukcesem udaje się zainspirować zespół do rozwoju. (fragment tekstu)
12
Content available remote Different Cultures in Contemporary Negotiation: Role and Nature
75%
Cultural differences occur frequently in many negotiations. They don't have to stand in the way to agreement but may actually facilitate it, and assist in relationship-building and follow-up, if skillfully approached. (original abstract)
Dążenie do uzyskania ładu przestrzennego może być urzeczywistniane tylko przez badanie istniejących i potencjalnych pól konfliktów, rozpoznawanie przyczyn ich powstawania oraz określanie sposobów ich likwidowania lub minimalizowania. Główne konflikty w osiąganiu ładu przestrzennego noszą cechy: funkcjonalno-gospodarcze, społeczno-kulturowe lub przyrodniczo-ekologiczne. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Rozwój moralny a metody rozwiązywania konfliktów w organizacji
75%
W dotychczasowej literaturze dotyczącej tematyki kulturowych uwarunkowań wyboru metody rozwiązywania konfliktu zarysowały się dwa przeciwstawne stanowiska. Pierwsze z nich, powszechniejsze, zakłada istnienie wpływu wartości kulturowych, w tym etycznych, na wybór sposobu podejścia do konfliktu. Przedstawicielami tego stanowiska są: K.M. Kozan, W. French, H. Zeiss, A.G. Schere oraz M.A. Rahim. Drugie stanowisko, będące w opozycji do pierwszego, przyjmuje założenie o braku istotnych różnic kulturowych, w tym etycznych, w ocenach sytuacji konfliktowych i wyborze metod rozwiązywania konfliktów. Jest ono reprezentowane między innymi przez A. Russella, N. Deana, i N.S. Higgs. W ostatnich latach pojawiły się również badania wskazujące na poziom rozwoju moralnego jako czynnik warunkujący wybór podejścia do konfliktu. Dowodzi to konieczności nowego, szerszego spojrzenia na tak ważne dla każdej organizacji zagadnienie sposobu rozwiązania konfliktu. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono podstawowe informacje dotyczące metod consensusu i środowiska, w którym są wykorzystywane. Zdefiniowano system rozproszony i pokazano jego przykłady, przedstawiono różne definicje konfliktu i klasyfikację konfliktu w systemach rozproszonych, zaprezentowano różne metody konsensusu i ukazano przegląd ich zastosowań. Charakterystykę formalną metod consensusu przedstawiono przy założeniu wieloatrybutowych i wielowartościowych struktur danych.
Celem niniejszego artykułu jest analiza, w jaki sposób Umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej reguluje mechanizmy kontroli jej stosowania i rozwiązywania sporów. Wszystkie rozwiązania opierają się o prawnomiędzynarodową zasadę dobrej wiary, która zobowiązuje strony Umowy do jej pełnego stosowania. Stały kontakt między stronami zapewnia Wspólny Komitet wraz ze Specjalnymi Komitetami. Wszelkie spory mogą być rozwiązywane jedynie w oparciu o postanowienia zawarte w Umowie, w oparciu o arbitraż międzynarodowy przed panelem arbitrażowym. Interesujące są również postanowienia regulujące szczególne rozszerzenie jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz dotychczasowa praktyka stron. W badaniu zastosowano dwie metody analizy prawnej: dogmatyczną (analiza postanowień Umowy) oraz funkcjonalną (próba przewidywania skutków ich realizacji)(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono rolę procesu mediacji w prawie pracy i sporach zbiorowych. Zaprezentowano korzyści płynące z przeprowadzenia mediacji w przypadku konfliktu. Przedstawiono również pojęcie prawne sporu zbiorowego.
18
Content available remote Społeczny rozwój mediacji
75%
Mediacja stanowi pewnego rodzaju fenomen zarówno z punktu widzenia prawniczego, jak i społecznego oraz socjologicznego. Jednak nie jest łatwo uchwycić ją w ramy definicyjne, ponieważ napotka się wielopłaszczyznowe problemy metodologiczne. Związane jest to z wielością oraz różnorodnością stosowanych technik oraz metod mediacyjnych. Niekiedy odmienne są również cele i funkcje mediacji. Tym samym niniejsza praca ma na celu wskazanie kierunków rozwoju mediacji głównie w prawie cywilnym i prawie pracy. Przedstawiono definicje mediacji, jej cechy nadrzędne i podrzędne, osobę mediatora oraz przeanalizowano dane statystyczne uzyskane z Ministerstwa Sprawiedliwości pod kątem rozwoju tej metody i ewentualnych barier związanych z jej stosowaniem.(abstrakt oryginalny)
Zjawisko popularyzacji alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów jest powszechne w Polsce na poziomie zarówno rządowym, jak i samorządowym. Łącząc interdyscyplinarny dorobek praktyki i doktryny, powstają liczne projekty oraz programy mające zachęcić strony i profesjonalnych pełnomocników do stosowania mediacji w procesie opanowywania sporów. Bazując jednak na danych statystycznych wykazujących zastosowanie mediacji sądowej na poziomie 1,6% w sprawach, w których mogła być ona podjęta, należy stwierdzić, że droga mediacji do stania się "pełnoprawną" metodą rozwiązywania konfliktów, stanowiącą realną alternatywę dla tradycyjnego adiudykacyjnego sposobu rozwiązywania sporów, jest jeszcze długa. Celem artykułu jest przedstawienie wyników empirycznych badań przeprowadzonych przez autorów w ramach działań naukowych związanych z realizacją założeń Akademickiego Centrum Mediacji funkcjonującego przy Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Artykuł został podzielony na trzy części. W pierwszej zaprezentowano przedmiot, zakres i cele badań oraz hipotezy badawcze, założenia i szczegóły metodologiczne. W drugiej przedstawiono wyniki przeprowadzonych badań empirycznych oraz wnioski cząstkowe. Ostatnia część stanowi zestawienie wniosków z przeprowadzonych badań. (abstrakt oryginalny)
W artykule zawarto wskazówki jak zapanować nad konfliktem w organizacji, aby zminimalizować straty w firmie. Rozwinięto problem eskalacji konfliktu. Zaprezentowano perspektywę subiektywną konfliktu w organizacji.
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.