Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 86

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek międzybankowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Zależności pomiędzy stopami procentowymi rynku międzybankowego w Polsce
100%
W artykule badamy kierunki przenoszenia się zmienności pomiędzy stawką POLONIA oraz stopami procentowymi rynku międzybankowego o dłuższym czasie zapadalności. Szczególny nacisk został położony na określenie siły impulsów wysyłanych przez stawkę POLONIA oraz stopę WIBOR SW. Ta pierwsza jest stopą kontrolowaną przez Narodowy Bank Polski począwszy od 2008 roku, natomiast na druga była nią wcześniej. Ponieważ warunkowa zmienność stop procentowych jest nieobserwowalna, a brak dostępności danych śróddziennych uniemożliwia szacowania zmienności zrealizowanej, wyznaczamy zmienność warunkową wykorzystując w tym celu wprowadzony przez Van der Weide [25] model GO-GARCH. Do identyfikacji impulsów w szeregach wariancji warunkowej wykorzystaliśmy model VAR. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono cele operacji otwartego rynku oraz opisano rodzaje operacji tegoż rynku. Scharakteryzowano politykę operacji otwartego rynku w Polsce w latach 1993-1999, zwracając szczególną uwagę na jego oddziaływanie na rynek międzybankowy.
Celem artykułu jest zatem zaprezentowanie propozycji zmian w sposobie wyznaczania indeksu WIBOR i LIBOR, które będą odzwierciedlały rzeczywistą cenę pieniądza niezależnie od sytuacji panującej na rynku finansowym, a w szczególności międzybankowym.(fragment tekstu)
Międzybankowy rynek pieniężny jest praktycznie jedynym segmentem rynku, na którym bank centralny może skutecznie interweniować za pomocą dostępnych instrumentów (poprzez stworzony przez siebie kanał transmisji). Przyczynia się do tego przede wszystkim jego pojemność - stosunkowo niewielka - która pozwala na dużą ingerencję zarówno pod względem ilościowym jak i jakościowym. Na przestrzeni ostatnich kilku lat znaczenie operacji otwartego rynku, jako podstawowego instrumentu interwencji na rynku międzybankowym systematycznie rosło, nie tylko ze względu na fakt ich procentowego udziału ale przede wszystkim wpływu, jaki mają na krzywą dochodowości rynku pieniężnego. Niniejszy artykuł, będący kontynuacją analizy lat 1993-1997, obejmuje okres od początku 1998 roku, tj. wprowadzenia nowego prawa bankowego i ukonstytuowania się Rady Polityki Pieniężnej (RPP) do 30.06.2001 roku. Nowopowstały organ, jakim jest Rada Polityki Pieniężnej, wyróżnił trzy podstawowe stopy procentowe obrazujące prowadzoną przez NBP politykę pieniężną. Obok stopy kredytu lombardowego i redyskontowego trzecią stopą została stopa 28-dniowego bonu pieniężnego emitowanego przez bank centralny. Choć w zamierzeniu ma się ona stać dolną granicą stawek międzybankowych, permanentna nadpłynność rynku i konieczność jej redukcji przez bank centralny powoduje, iż obecne oprocentowanie bonu pieniężnego stanowi nadal atrakcyjną formą lokowania środków przez banki komercyjne. (fragment tekstu)
W artykule omówiono zagadnienia związane z transakcjami międzybankowymi w Polsce. Przeanalizowano dane statystyczne za lata 2008-2011.
W artykule rozważane są czynniki determinujące stopy overnight na polskim rynku międzybankowym, przy czym jako miernik ich wysokości przyjmuje się stawkę POLONIA. Od 2008 roku celem operacyjnym NBP jest ustalanie stawki POLONIA na poziomie zbliżonym do stopy referencyjnej NBP. Wskazano zbiór czynników wpływających na stopy overnight, a mianowicie płynność, oczekiwania i zaufanie na rynku międzybankowym. Starano się ustalić, w jakim stopniu każdy z tych czynników wpływał na stawkę POLONIA w latach 2006-2016. Wykorzystano w tym celu metodę dynamicznego uśredniania modeli (dynamic model averaging), która pozwala ustalić, jaki zbiór zmiennych niezależnych w najlepszym stopniu objaśnia zmienną objaśnianą. Wyniki pokazują, że przed wybuchem kryzysu finansowego w 2008 roku spread między stawką POLONIA i stopą referencyjną najlepiej wyjaśniała sytuacja płynnościowa. Po rozpoczęciu kryzysu wzrosło znaczenie oczekiwań dotyczących przyszłych stóp procentowych(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Zaufanie jako czynnik kształtowania stabilności rynku międzybankowego
75%
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie skutków spadku zaufania na niezwykle ważnym dla banków, a co za tym idzie dla całej gospodarki, rynku międzybankowym. Opisane zostały reakcje banków komercyjnych z tym związane i podejmowane przez banki centralne inicjatywy, które zmierzają do poprawy płynności w obrębie charakteryzowanego segmentu rynku finansowego. (fragment tekstu)
W artykule scharakteryzowano światowy rynek derywatów kredytowych, czyli kredytowych transakcji terminowych. Omówiono podstawowe instrumenty finansowe z tego segmentu, jak np. swapy kredytowe. Na koniec przedstawiono prawne podstawy funkcjonowania rynku kredytowych transakcji terminowych w Polsce.
W artykule omówiono zagadnienia związane z oprocentowaniem na rynku międzybankowym (LIBOR i WIBOR). Poruszono problem manipulacji tymi stawkami. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie o możliwość utrzymania WIBOR jako stawki transakcyjnej oraz o istnienie alternatywy dla WIBOR.
In the paper we seek to investigate different liquidity or information-oriented factors that exert an impact on the submission of iceberg (i.e., partially hidden) orders in the Reuters Dealing Spot 3000 Matching System, the major interbank order-driven market for EUR/PLN spot trading. With this empirical analysis, we present the first - to our knowledge - market microstructure study on the order exposure decisions in FX markets. Our results indicate that the decision whether to hide a part of the submitted order size is significantly influenced by order attributes, measures of the order book shape, and the prevailing market conditions. Thus, we evidence that FX dealers perform a constant monitoring of time-varying market conditions and constantly adjust their individual trading decisions with regard to the continuously changing market environment. The most significant factors explaining order exposure include the size of submitted order and the level of its aggressiveness, different measures of the instantaneous liquidity of the market, the time of a day, previously observed returns, volatility, and the types of orders previously observed. When having taken into account all of these explanatory factors that may be either observable or unobservable by other market participants, the prediction accuracy of the endogeneity-corrected probit model for the decision whether to submit an iceberg order is very high. (original abstract)
Celem artykułu jest próba określenia roli, jaką może pełnić rynek międzybankowy w finansowaniu specjalistycznego banku hipotecznego. Pożyczki udzielane na tym rynku są przedstawione jako uzupełniająca forma finansowania jego działalności, szczególnie na tle możliwej (choć w ograniczonym zakresie) działalności depozytowej kierowanej do podmiotów sektora niefinansowego. Zbadane zostaną również kwestie związane z potencjałem rozwojowym rynku międzybankowego i określone kierunki jego możliwego rozwoju w Polsce. (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest pokazanie, że stopy WIBOR wykazują wspólne wzorce zmienności w czasie, które mogą być modelowane na gruncie hipotezy (teorii) oczekiwań struktury czasowej stóp procentowych (expectations hypothesis of term structure of interest rates). Stopy te znajdują się w długookresowej równowadze, do której w krótkim okresie dostosowują się asymetrycznie. Za przyczynę tego stanu rzeczy uważamy odmienne zachowania uczestników rynku w okresach wzrostów i spadków stóp procentowych. (fragment tekstu)
W opracowaniu podjęta została próba oceny roli WIBOR-u jako najlepszy benchmark dla międzybankowego rynku pieniężnego złotego. Jako stawka referencyjna WIBOR notowany jest od blisko 20 lat. Opis konstrukcji WIBOR-u dokonany w pierwszej części wskazuje na jej unikalne cechy. WIBOR jest zbudowany w prosty sposób. Jest transparentny i ma rynkową naturę. Choć nie uwzględnia wszystkich uczestników rynku, to dzięki swojej konstrukcji jest najlepszą z możliwych stawką wśród dostępnych obecnie na międzybankowym rynku depozytów złotowych. Analiza oparta na danych zebranych za okres od początku 2007 do końca czerwca 2012 roku potwierdziła, że WIBOR notowany jest regularnie. Przedstawia fluktuacje rynkowych cen pieniądza, szczególnie w porównaniu z innymi stopami procentowymi (np. stopami NBP i stawką Polonia będącą stopą referencyjną międzybankowego rynku depozytów typu overnight). Końcowym wnioskiem przedstawionym w opracowaniu jest stwierdzenie, że WIBOR jest najlepszym wskaźnikiem międzybankowego rynku pieniężnego złotego, głównie z uwagi na konstrukcję i regularność notowań. Jego stosowanie w roli cenotwórczej i narzędzia analitycznego wymaga jednak dużej ostrożności i musi uwzględniać proces dezintegracji, jakiemu szczególnie od 2008 roku podlega międzybankowy rynek pieniężny. (abstrakt oryginalny)
Klasyczne kontrakty opcyjne były wykorzystywane przez inwestorów do zabezpieczania się przed ryzykiem od dawna. Jednak na polskim rynku są one obecne dopiero od 10 lat. W 1995 roku Giełda Poznańska, a w 1997 Warszawska Giełda Towarowa, rozpoczęły obrót opcjami wystawianymi na towary rolne. Były to standardowe europejskie i amerykańskie kontrakty opcyjne kupna i sprzedaży opiewające na półtusze wieprzowe i ćwierćtusze wołowe oraz na pszenicę konsumpcyjną, kukurydzę paszową i żyto. Na obu giełdach odbywał się zarówno pierwotny, jak i wtórny obrót opcjami. W tym samym czasie rozwijał się rynek opcji walutowych typu plain vanilla, wystawianych początkowo przez BRE oraz ING Bank, a w późniejszym okresie także BPH PBK i Citibank Handlowy. Były to opcje europejsicie opiewające głównie na dolara amerykańskiego i euro. Z czasem jednak wymienione banki rozszerzyły swoją ofertę o tzw. opcje egzotyczne. Do najpopularniejszych opcji egzotycznych na rynku walutowym należą opcje barierowe, binarne i azjatyckie. Dodatkowo, zawierane są transakcje na opcjach typu lookback, wyboru i wieloczynnikowych, np. koszykowych [8]. Na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych od września 2003 roku notowane są z kolei standardowe opcje indeksowe na WIG20. Jednak o ile sam debiut tych instrumentów na GPW uznano za udany, to kolejne miesiące ujawniły przeszkody na drodze do ich dalszego dynamicznego rozwoju, wśród których najczęściej wymienia się niską płynność tego rynku, niekorzystnie wpływającą na poszerzanie się grona inwestorów zainteresowanych tego typu instrumentami. Jednak na poprawę płynności instrumentu najlepiej wpływa aktywność inwestorów, a więc koło się zamyka.(fragment tekstu)
19
Content available remote Interbank Market under the Currency Board: case of Lithuania
75%
Chapter 14 is devoted to interest rate modeling and studies the liquidity effect under a currency board in Lithuania. It is found that overnight interest rates tend to be higher at the beginning and lower at the end of the reserve holding period. The findings contrast the empirical findings in the literature. Banks tend to accumulate required reserves early in the period being reluctant to minimize excess reserves at the end of reserve holding period. This result can mainly be attributed to a currency board arrangement and only partially to the developing nature of the Lithuanian interbank market. It is argued that falling variability of the overnight interest rates is not a good signal for increased financial stability. (fragment of text)
Artykuł przedstawia model zmienności implikowanej (zmienności oczekiwanej) kursu walutowego. Określone parametry wskazują, że polski rynek walutowy cechuje się znaczną asymetrią ryzyka. Inwestorzy zabezpieczają się walutowymi instrumentami pochodnymi. Osłabienie wartości waluty krajowej powoduje oczekiwanie na dalszą deprecjację. Krzywa zmienności implikowanej jest skorelowana pozytywnie ze zmianami kursu dolara.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.