Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Służby personalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyróżniono szczególne zadania, jakie stoją przed służbami personalnymi w kontekście wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Artykuł przedstawia wybrane zagadnienia statusu prawnego organów gminy w polskim i we francuskim porządku prawnym i ich wzajemne relacje: personalne i funkcjonalne. Analizie poddano podstawowe płaszczyzny relacji organów władzy we wspólnocie lokalnej w oparciu o sposób wyboru organu wykonawczego oraz zestawienie kompetencji wójta/mera w odniesieniu do kompetencji rady gminy w obu porządkach prawnych. Analiza determinantów funkcjonowania organów stanowiących i wykonawczych ma na celu przedstawienie kierunków zmian w zakresie doskonalenia modelu organów gminy, co stanowi wyzwanie dla współczesnego samorządu terytorialnego, dla którego efektywność działania władzy jest najistotniejszym wyznacznikiem sprawnego zarządzania wspólnotą lokalną. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki z badań, których celem poznawczym była identyfikacja działań podejmowanych w kasach chorych na rzecz organizacji funkcji personalnej na dzień 1 stycznia 1999 r. Głównymi problemami badawczymi były następujące zagadnienia: jak wyglądało umiejscowienie komórek personalnych (stanowisk) i jej szefów w strukturze organizacyjnej, kim był statystyczny pracownik działu personalnego i jego szef, jakie najważniejsze zadania wyznaczono działom personalnym w kasach chorych w fazie ich organizacji.
Rola ZZL w organizacjach nieustannie ewoluuje. Zaczęto na nowo definiować pracę służb personalnych i ponownie doceniono specjalistyczną naturę tej funkcji. Wyrazem takiego podejścia jest utworzenie i doskonalenie w wielu firmach funkcji HR jako strategicznego partnera biznesu. Stąd celem artykułu jest przedstawienie, jak ta stosunkowo nowa na polskim rynku funkcja jest realizowana w polskim oddziale międzynarodowego przedsiębiorstwa X Technology Poland (XTP), jak tę funkcję rozumieją pracownicy oraz jakie są przeszkody w jej wdrażaniu i rozwoju. W tym celu, za pomocą przygotowanych kwestionariuszy ankiety, przeprowadzono badania, odrębnie wśród wszystkich osób pełniących funkcję HR biznes partnerów oraz wśród 30 kierowników korzystających w firmie XTP z ich usług. Analiza wyników pozwoliła na wskazanie kompetencji niezbędnych HRBP do właściwej realizacji tej funkcji, obszarów współpracy z kierownikami liniowymi oraz tych wymagających doskonalenia. (abstrakt oryginalny)
Omówiono modele współpracy działu personalnego z kadrą liniową. Wyszczególniono kilka powodów występowania trudności na drodze do realizacji partnerskiego modelu. Skupiono się na temacie jak poradzić sobie z tymi trudnościami. Jak sprawdzić, by zadania polityki personalnej, takie jak rekrutacja, motywowanie, ocenianie, rozwój i szkolenia były realizowane najbliżej konkretnego pracownika, a więc przez jego przełożonych - kierowników liniowych.
Coraz więcej czynności związanych z realizacją zadań gospodarki personalnej wykonywanych jest przy wsparciu komputerów. Zwrócono uwagę na cechy dobrego systemu informatycznego. Przedstawiono podstawowy zakres funkcji oprogramowanie do zarządzania kadrami. Podjęto kwestię, czy informatyzacja działu personalnego się opłaca. Wyszczególniono standardowe pakiety dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Relacja z debaty o przyszłości działów personalnych, jaka odbywała się podczas niedawnej Konferencji Kadr w ramach tzw. debat oksfordzkich. Wymieniono poglądy o obecnej kondycji pionów personalnych, o tym, jak i w jakim stopniu służą organizacjom, kiedy utrudniają - o ile w ogóle utrudniają - a kiedy ułatwiają zarządzanie nowoczesną firmą w trudnych czasach ciągłych zmian. Zastanawiano się również jaka może być przyszłość rodzimych służb personalnych.
Artykuł jest kolejnym głosem w sprawie jak powinny się zmieniać działy personalne, aby włączyć się w pełni w realizację strategii firmy. W artykule omówiono nowe role działu personalnego w firmie: strategicznego partnera, wewnętrznego przedsiębiorcy oraz agenta zmian. Podkreślono przy tym konieczność rozwoju kompetencji pracowników tego działu.
Polska, jak inne kraje członkowskie Unii Europejskiej, musi realizować wytyczne Europejskiej Strategii Zatrudnienia. Ponadto polscy pracodawcy nie mają nawyku realizowania projektów zarządzania wiekiem w swoich firmach. W konsekwencji osoby starsze pozostają w znacznie wyższym stopniu bezrobotne i pozbawione szans na ponowne zatrudnienie niż osoby młode. W artykule omówiono powstanie pomysłu konkursu na projekt rozwiązań aktywizujących, przeznaczonych dla osób powyżej pięćdziesiątego roku życia, jak i jego realizację oraz wyniki.
W niniejszym artykule podjęto temat ewolucji pionów personalnych w krajach rozwiniętej gospodarki rynkowej w ramach modeli personnel management oraz human resource(s) management i próbę odpowiedzi na pytanie - czy piony personalne w tych realiach się przeżyły.
W artykule skoncentrowano się na problemie jak ewolucja pionów personalnych przebiega w polskich warunkach.
Firmy podnoszą swoją produktywność przerzucając ciężar codziennych zajęć związanych z zarządzaniem na inne firmy: agencje oferujące outsourcing i leasing. W artykule odpowiedziano na pytania: dlaczego outsourcing się opłaca, co to jest wspólne zatrudnianie, co oferują agencje leasingowe, czy agencje zagrażają działom personalnym.
Omówiono rolę potencjału ludzkiego w strategii przedsiębiorstwa. Podkreślono, że ludzie to najważniejszy czynnik strategiczny, a sposób ich traktowania jest fundamentem całej działalności. Przybliżono zadania stojące przed działem personalnym.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.