Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social choice theory
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
I would like to thank Professor Gardawski for inviting me here. I must admit I accepted this invitation rather blindly as I am a 'migrant' both in the sense of place, as I graduated from the University, and faculty, because mine is mathematics. I have been dealing with the mathematical economics for many years and I think I can say I also deal with economics. However, my approach, my views and what I consider scientific knowledge is contrary to most opinions that have been expressed here so far. (fragment tekstu)
2
Content available remote Are We Done with Preference Rankings? If We Are, Then What?
80%
Intransitive, incomplete and discontinuous preferences are not always irrational but may be based on quite reasonable considerations. Hence, we pursue the possibility of building a theory of social choice on an alternative foundation, viz. on individual preference tournaments. Tournaments have been studied for a long time independently of rankings and a number of results are therefore just waiting to be applied in social choice. Our focus is on Slater's rule. A new interpretation of the rule is provided. (original abstract)
Teoria wyboru społecznego zajmuje się warunkami nakładanymi na sposoby realizacji pożądanych dla społeczeństwa rozwiązań, przy ustalonych preferencjach i użytecznościach członków grupy lub społeczeństwa. Zadanie tej teorii może być jednak sformułowane również ogólniej - badanie teorii normatywnych, które wskazują, jakie rozwiązania są bardziej pożądane ze społecznego punktu widzenia. Metody wyboru społecznego mają różne cele, na przykład podejmowanie decyzji demokratycznych, podejmowanie decyzji o charakterze poznawczym, respektowanie praw indywidualnych osób i grup, sprawiedliwy podział dóbr. Są one uzasadniane przez zestawy postulatów, które reprezentują różne podstawowe wartości społeczne. (abstrakt oryginalny)
Podział zbioru niepodzielnych i niejednorodnych dóbr prawie nieuchronnie powoduje nierówność udziałów uczestników podziału i stwarza konieczność stosowania losowych metod podziału. Klemens Szaniawski sformułował dwie probabilistyczne zasady równości: równość szans satysfakcji i równość szans wyboru. Wykazał, że nawet w bardzo uproszczonej sytuacji możliwe są różne koncepcje równości, które mogą być sprzeczne ze sobą i z innymi wymaganiami stawianymi metodom podejmowania społecznej decyzji. Taki sposób badania i porównywania zasad sprawiedliwości dystrybutywnej jest obecnie dominujący w teorii wyboru społecznego. (abstrakt oryginalny)
Podejmowanie decyzji w organizacjach międzynarodowych jest wieloetapowym, złożonym procesem. W artykule ograniczę się jednak tylko do jednego, najważniejszego etapu, tj. do głosowania nad określoną propozycją, którą można przyjąć lub odrzucić, bądź też do wyboru jednej z dwóch alternatywnych propozycji. Tę pozornie prostą, dychotomiczną decyzję można jednak podejmować za pomocą bardzo wielu metod głosowania, tj. różnych typów większości: zwykłej, bezwzględnej, kwalifikowanej, głosowania wymagającego quorum, głosowania ważonego, głosowania dopuszczającego zgłoszenie weta itp. Metody te różnią się swoimi własnościami: jednakowym lub zróżnicowanym traktowaniem uczestników zgromadzenia decyzyjnego, sposobem respektowania praw mniejszości, jednakowym lub różnym traktowaniem obu możliwych decyzji, wrażliwością na zmiany decyzji poszczególnych uczestników, efektywnością i innymi. Własności te wyrażają postulaty: anonimowości, samodualności, suwerenności obywatelskiej, monotoniczności i mocnej monotoniczności, jednomyślności, nieograniczonej dziedziny itp. Niektóre z tych własności wzajemnie się wykluczają. Wybór określonej metody głosowania oznacza akceptację pewnych postulatów i rezygnację ze spełniania przez zastosowaną metodę innych postulatów. (abstrakt oryginalny)
Jedna z metod wyłaniania optymalnej preferencji grupowej jest maksymalizacja jej indeksu względem układu preferencji indywidualnych. Konstrukcja taka została zaproponowana w 1999 r. przez A. Smoluka w kontekście optymalizacji w sensie Condorceta. W prezentowanym artykule dokonuje się modyfikacji pozwalającej na otrzymanie preferencji optymalnej w sensie Bordy.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Społeczno-ekonomiczne aspekty głosowania elektronicznego
51%
Artykuł dotyczy społecznych oraz ekonomicznych aspektów związanych z możliwością prowadzenia głosowania drogą elektroniczną. Pod pojęciem głosowania autor rozumie przeprowadzenie wyborów do Sejmu czy Senatu, wyborów Prezydenckich, wyborów samorządowych, referendów itp. Artykuł jest próbą oszacowania czy zasadne byłoby wprowadzenie nowych możliwości i nowych dróg oddania głosu. Słowa kluczowe: głosowanie elektroniczne,(abstrakt oryginalny)
W głosowaniu aprobującym głosujący może wybrać dowolną liczbę alternatyw. Średnia liczba wybranych alternatyw jest zmienna w zależności od głosowania. W niniejszym artykule opisano i zanalizowano przeprowadzone badania eksperymentalne, mające na celu ustalić, czy istnieje związek pomiędzy liczbą wybieranych alternatyw a subiektywną ważnością danego głosowania. Daje się zauważyć taki związek (im ważniejsze głosowanie, tym mniej wybieranych alternatyw) w wypadku analizowanych głosowań politycznych i społecznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule rozpatruje się "dopuszczenie" zastosowania pojęcia rynek w badaniach polityko- -elektoralnej sfery tranzytywnego (przejściowego) społeczeństwa. Mimo szerokiego zastosowania danego pojęcia, zwłaszcza w krajach WPN, badacze nie są jednoznaczni w jego określeniu. Autor publikacji stwierdza, że pod danym terminem rozumie się po pierwsze, społeczeństwo posttotalitarnego rozwoju w jego przejściu do demokracji, a po drugie, wschodnioeuropejskie kraje jako państwa osobliwego historycznego losu. Jednym z głównych paradygmatów do jego poznania jest koncepcja rynku politycznego, która pozwala badać także procesy w postaci odnawiania rynkowego współdziałania podmiotów polityki. Za klucz do takiego poznania tranzytywnego społeczeństwa autor uważa hipotezę rynku politycznego jako swoistej metafory naukowej. W artykule udowadnia się, że "metaforyzacja" rynku jest ważnym instrumentem wytwarzania nowej naukowej wiedzy w dziedzinie marketingu politycznego. W aspekcie gnoseologicznym termin rynek polityczny dla tranzytywnego społeczeństwa jest więc dopuszczalną abstrakcją, biorąc pod uwagę, że w ujęciu ontologicznym ona ma "wypełnioną" obiektywną treść: partie i politycy - sprzedający, wyborcy - nabywcy, środki komunikacji masowej - pośrednicy, natomiast wybory - wymiana wartości. (abstrakt oryginalny)
Niezbywalną cechą federacji jest posiadanie przez jej człony pewnej autonomii, chociaż systemy federacyjne różnią się jej zakresem. Respektowanie praw grupowych w procesie podejmowania decyzji społecznych w federacjach może być w konflikcie z zasadą optymalności Pareto. Jest to istota tzw. paradoksu federalizmu. W odróżnieniu od paradoksu liberalizmu, tzn. podobnej potencjalnej sprzeczności między respektowaniem autonomii osób a podejmowaniem efektywnych decyzji społecznych, paradoks federalizmu nie został w pełni przeanalizowany. W artykule, po przypomnieniu szczegółowo opisanego w literaturze paradoksu liberalizmu, charakteryzuje się formalnie paradoks federalizmu. Ponadto, wskazuje na kilka innych problemów związanych z podejmowaniem decyzji w federacjach. (abstrakt oryginalny)
Dorobkiem teorii wyboru społecznego jest szereg dedukcyjnych twierdzeń o własnościach metod głosowania, wykazujących istnienie lub - częściej - nieistnienie metod głosowania spełniających określone postulaty, w tym m. in. postulat odporności na głosowanie strategiczne. "Twierdzenia o nieistnieniu", choć ważne dla teorii, mają jednak ograniczone przełożenie na praktykę. W sytuacji, gdy nie istnieje żadna metoda głosowania spełniająca jakiś postulat racjonalności, istotne pytanie dotyczy wrażliwości różnych metod na paradoks związany z nie spełnianiem tego postulatu. Na pytanie takie zwykle pełniejszą odpowiedź można udzielić wykonując symulacje komputerowe. Choć ich wyniki nie mają wartości twierdzeń dedukcyjnych, to w wielu przypadkach mają wartość hipotez statystycznych, a w pozostałych przypadkach pozwalają na formułowanie hipotez o znacznej wartości dla praktycznego stosowania metod głosowania. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia analizę podatności wybranych metod podejmowania zbiorowych decyzji na głosowanie strategiczne, przeprowadzoną za pomocą symulacji komputerowej. Wybranymi metodami są: metoda większości pierwszeństwa, metoda Bordy i metoda aprobująca. Zastosowana procedura dopuszczała strategiczne zachowania dowolnej liczby wyborców, którym znane były rezultaty zastosowania danej metody w przypadku głosowania szczerego, tj. zgodnego z rzeczywistymi preferencjami wyborców. Dla 24 typów sytuacji, różniących się parametrami głosowania, zbadano po 1000 losowo wybranych profili preferencji wyborców. Otrzymane wyniki różnią się od przewidywanych. (abstrakt oryginalny)
13
51%
Celem artykułu jest zaprezentowanie metod agregacji indywidualnych ocen preferencji za pomocą dwóch miar odległości. Są to odległość Spearmana (Spearman footrule distance) i odległość τ - Kendalla. Miary te są wykorzystywane do agregacji rang w środowisku R. Na zakończenie zaprezentowano przykład agregacji preferencji z wykorzystaniem funkcji BruteAggreg pakietu RankAggreg.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Ethics and Economics : the Moral Foundations of the Market Economy
51%
Celem artykułu jest zbadanie zastosowania reguł etyki do analizy gospodarki rynkowej, tak jak przedstawia się ono w ramach współczesnej liberalnej filozofii politycznej. Stosowane tu narzędzia metodologiczne zaczerpnięte zostały z teorii wyboru publicznego, która łączy rozważania teoretyczne z przykładami empirycznymi i ma na celu formułowanie wniosków normatywnych. Analiza relacji między etyką i rozwojem gospodarczym obejmuje m.in. etyczne uzasadnienie podstawowych pojęć gospodarki rynkowej, konkurencji i własności prywatnej, a także ocenę roli zasad etycznych w gospodarce jako alternatywnych wobec wywieranego przez państwo przymusu. W konkluzji stwierdza się, że teoria wyboru publicznego umożliwia nie tylko ocenę obecnego stanu gospodarki rynkowej, ale także oferuje diagnozę obecnego kryzysu gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
Problemy wyborów społecznych mogą być interpretowane jako problemy wielokryterialnego podejmowania decyzji, gdzie indywidualne preferencje są kryteriami, a planista społeczny (ang. Social planner) jest decydentem. Pojęcie odporności na strategię gier kooperacyjnych dla scenariuszy możliwych do przeniesienia i zastosowania zostało przedstawione w takich problemach. W artykule przestudiowano główne deterministyczne i probabilistyczne schematy społeczne. Zostało wykazane, że nie istnieje społeczeństwo, które odporne na strategię koalicyjną. (AT)
Artykuł poświęcony jest funkcji grupowego wyboru, która w maksymalnym stopniu uwzględnia indywidualne preferencje, oraz tzw. granicznym liczbom Arrowa. (fragment tekstu)
Wybory poczynione w zakresie polityki ziemią w założycielskiej erze USA miały trwały wpływ na rozwój państwowości amerykańskiej. Wpłynęły one także na rząd federalny jako największego właściciela ziemi w Ameryce Północnej i jako zarządcę publicznej sfery, roli, w której to rząd utrzymał się do czasów dzisiejszych. Zachodnie ziemie od Appalachów do rzeki Missisipi spokojnie i szczęśliwie zostały przetransferowane z oryginalnych 13 stanów do rządu federalnego. Rząd federalny opracował reguły, zgodnie z którymi ziemie te mogły zostać nabyte przez obywateli i nowe stany mogły być utworzone. Prawa do własności zostały wyraźnie zdefiniowane. Ziemia miała być rozprowadzana przez licytacje za gotówkę i na kredyt w bezpośredniej zapłacie przez konkurujących cenami obywateli oraz żołnierzy, którzy zdobyli gwarancje nabycia ziemi za służbę dla narodu. (fragment tekstu)
18
Content available remote Paradygmat w ekonomii a paradygmat w zarządzaniu sektorem publicznym
41%
Przedmiotem niniejszego artykułu jest nowe zarządzanie publiczne (New Public Management - NPM) interpretowane jako paradygmat w naukach o zarządzaniu sektorem publicznym. Na początku omówiono pojęcie paradygmatu. Następnie przedstawione zostały główne twierdzenia NPM oraz założenia ekonomiczne, które wchodzą w jego skład. Artykuł kończy analiza związków NPM z ekonomią głównego nurtu oraz uwagi odnośnie do zmiany paradygmatu w naukach o zarządzaniu sektorem publicznym. Celem pracy jest pokazanie konsekwencji, jakie dla polityki gospodarczej rodzą założenia ekonomiczne nowego zarządzania publicznego. Pierwszą tezą artykułu jest stwierdzenie, że paradygmat NPM jest koncepcją nadbudowaną nad tzw. mainstream economics. Drugą tezą pracy jest stwierdzenie, że rola i funkcja państwa w gospodarce wynika z przyjętego paradygmatu ekonomicznego nie tylko w ten sposób, iż ekonomia wpływa na politykę gospodarczą, ale również w ten, że determinuje ona sposób działania instytucji realizujących tę politykę. (fragment tekstu)
Założeniem gospodarki opartej na wiedzy jest wykorzystanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych przez sektory prywatny oraz publiczny w celu podniesienia innowacyjności, konkurencyjności, wprowadzenia korzystnych zmian organizacyjnych, osiągnięcia społeczeństwa informacyjnego dla wszystkich, zmiany modelu życia, zachowań społecznych, struktury i sposobu funkcjonowania gospodarki. Dokonać się to ma między innymi poprzez sprawniejszy przepływ i wykorzystanie szeroko pojętej wiedzy w gospodarce, zniesienie dla wszystkich przedsiębiorstw i obywateli barier czy nierównych szans dostępu do informacji. Zjawisko naśladownictwa podatkowego znacząco ogranicza problem asymetrii informacji między rządzącymi, realizującymi politykę gospodarczą, a wyborcami, którzy otrzymują dodatkową możliwość lepszego poznania jakości tej polityki, a dzięki temu i realny wpływ na nią przy okazji kolejnych wyborów. W świetle teorii wyboru publicznego motywem działania przedstawicieli sektora publicznego jest nie tylko chęć zaspokojenia potrzeb swojego elektoratu, lecz również w znaczącym stopniu swoich własnych. W celu sfinansowania optymalnego poziomu dóbr publicznych podatki są ustalane na wyższym niż koniecznym poziomie. Dzieje się tak, ponieważ znaczenie urzędników publicznych jest pozytywnie skorelowane z rozmiarem zarządzanego przez nich budżetu. W tej sytuacji wszelkie próby ograniczenia nieuzasadnionych podwyżek podatków wydają się więc pozytywne dla dobrobytu. Modele ekonomiczne opisujące zjawisko naśladownictwa podatkowego dowodzą, że zniechęca ono polityków do czerpania własnych korzyści. Co więcej, ze względu na to, że dobra i usługi publiczne zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio są wykorzystywane przez firmy prywatne jako czynniki produkcji, polityka dostarczania tych dóbr ma znaczący wpływ na całkowitą produktywność i wzrost. Polityka rozumiana jest nie tylko w kategoriach efektywności alokacji, często pomijanym problemem jest fakt, że prowadzenie polityki wiąże się z wyborem odpowiedniej technologii produkcji. Również i w tym przypadku badania nad naśladownictwem podatkowym wykazują wzrost prawdopodobieństwa wykorzystywania bardziej innowacyjnych technologii. Celem artykułu jest umiejscowienie i utrwalenie koncepcji naśladownictwa podatkowego w ramach strategii rozwoju gospodarki opartej na wiedzy, przegląd teorii i przeprowadzonych badań jego wpływu na wzrost gospodarczy poprzez chociażby redukcję nieefektywności czy promocję innowacyjności sektora publicznego, a także dyskusja na temat możliwych jego zastosowań w polskich realiach. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Koncepcje zawodności państwa
41%
W artykule omówiono teorie kryzysu współczesnego państwa, takie jak: neoliberalizm, monetaryzm, teorię wyboru publicznego, teorię politycznego cyklu koniunkturalnego, teorię biurokracji, teorię buntu racjonalnego wyboru oraz teorię przeciążenia rządu.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.