Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategia zaopatrzenia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedstawione zmiany w strategiach zaopatrzeniowych polskich przedsiębiorstw w sektorach AGD i browarniczym wskazują na duży wpływ procesów globalizacyjnych na zachowania polskich przedsiębiorstw. Zmiana warunków konkurencyjnych spowodowana obecnością firm zagranicznych powoduje zmiany w strategiach (także zaopatrzeniowych) polskich firm. Po włączeniu polskiego przedsiębiorstwa do grupy z podmiotem zagranicznym przejmowane są rozwiązania strategiczne od partnera zagranicznego również w stosunkach z dostawcami.(fragment tekstu)
Podstawowym warunkiem osiągania dobrobytu w danym regionie jest wzrost gospodarczy. Stymulatorami wzrostu są między innymi działania inwestorów nakierowane na zwiększanie produkcji. Jednym ze źródeł kapitału są bezpośrednie inwestycje zagraniczne, w wyniku których powstają przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego. W niniejszym artykule skupiono się na ukazaniu szans regionalnego wzrostu gospodarczego, jakie pojawiają się wraz ze specyfiką rynkowych zachowań przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego w zakresie nakładów inwestycyjnych oraz strategii zaopatrzeniowo-handlowej. W rezultacie przeprowadzonych analiz z wykorzystaniem unikalnych danych statystycznych w woj. warmińsko-mazurskim wyłonił się następujący obraz: przedsiębiorstwa tego typu wykazywały tendencję do ponoszenia ponadprzeciętnie wysokich nakładów inwestycyjnych. Ponadto, mimo częstego zaopatrywania się poza granicami Polski, negatywne skutki importu były w pewnym stopniu rekompensowane eksportem, którego wartość przewyższała import. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Wpływ międzynarodowego zaopatrzenia na funkcjonowanie przedsiębiorstw
100%
Artykuł prezentuje wpływ koncepcji międzynarodowego zaopatrzenia, tzw. Global Sourcing na rozwój i funkcjonowanie przedsiębiorstw. Przedstawia najważniejsze korzyści krótko- i długoterminowe, jakie płyną z omawianej idei po jej implementacji przez przedsiębiorstwo. (abstrakt oryginalny)
4
84%
W artykule przedstawiono wyniki badań ankietowych dotyczących aktualnej praktyki organizacji procesów zakupowych w organizacjach gospodarczych oraz nakreślono kierunki zmian następujących w kontekście obserwowanego wzrostu rangi zaopatrzenia. Próba badawcza objęła 101 podmiotów stanowiących zarówno przedsiębiorstwa krajowe, jak i zagraniczne koncerny. Uzasadnieniem podjęcia badań jest brak systematycznych analiz z obszaru zakupowego oraz zapotrzebowanie na tego typu informacje płynące z praktyki gospodarczej. W artykule przedstawiono, w jaki sposób realizowane są zakupy w przedsiębiorstwach, jaka jest ich rola, jakie są wykorzystywane strategie zakupowe, a także sposób, w jaki dzieli się asortyment na pozycje zakupowe. Zaprezentowano również działania planowane przez menedżerów w najbliższych 2-3 latach w obszarze zakupów.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Zarządzanie zaopatrzeniem a wartość przedsiębiorstwa
84%
Celem artykułu jest zweryfikowanie związków zarządzania zaopatrzeniem ze strategią przedsiębiorstwa oraz wartością przedsiębiorstwa. Punktem wyjścia do prowadzonych analiz są badania przeprowadzone wśród polskich menedżerów, dotyczące roli zakupów w przedsiębiorstwie, w 2008 i 2010 roku. Wykorzystano modele mapy strategii Nortona i Kaplana, model czynników wartości Waltersa oraz EVA. Najważniejsze wnioski wynikające z przeprowadzonych analiz są następujące: zarządzanie zaopatrzeniem jest ściśle powiązane z łańcuchem wartości całego przedsiębiorstwa oraz wszystkimi perspektywami strategicznymi, nośniki wartości istotne dla zarządzania zaopatrzeniem wpływają na wartość przedsiębiorstwa w wymiarze operacyjnym i strategicznym. Przeprowadzone analizy potwierdzają, że przywiązywanie najmniejszej wagi do strategicznego zarządzania zakupami i zaopatrzeniem przez polskich menedżerów jest nieuzasadnione i ma negatywny wpływ na budowanie wartości przedsiębiorstw w perspektywie długoterminowej. (abstrakt oryginalny)
Przemysł drzewny i meblarski zawsze odgrywał istotną rolę w polskiej gospodarce. Od przełomu lat 90. ta branża, jak żadna inna, odczuła zmiany, jakie nastąpiły w związku z wprowadzaniem zasad wolnego rynku, takie jak prywatyzacja, upadłości państwowych przedsiębiorstw, postępujące rozdrobnienie, nierówna konkurencja przestarzałych polskich technologii z nowoczesnym know-how zagranicznych przedsiębiorstw. Do tego doszła skomplikowana sytuacja z zakupem surowca drzewnego od Lasów Państwowych, która w 2001 roku doprowadziła do upadku wiele zakładów. Kolejnym momentem przełomowym stało się wejście Polski do Unii Europejskiej. Polski przemysł drzewny dołączył do europejskich liderów w branżach: meblarskiej, produkcji palet drewnianych czy małej architektury ogrodowej. Polski eksport mebli przyniósł w roku 2005 4,38 mld euro. Na liście największych światowych eksporterów Polska zajęła czwarte miejsce za Chinami, Włochami i Niemcami, a wyprzedziła Kanadę i USA. Otwarcie europejskich granic sprawiło, że pojawili się zagraniczni inwestorzy w zakładach produkujących płyty drewnopochodne i meble, do Polski trafiły najnowocześniejsze technologie. Dzięki unijnym funduszom swoją pozycję wypracowały także małe i średnie przedsiębiorstwa, wpisując się trwale w krajobraz branży drzewnej i meblarskiej. W obliczu trwającej od trzech lat doskonałej koniunktury eksportowej firmy rozwijają się, ale napotykają także problemy. Niektóre z nich są specyficzne dla przemysłów drzewnego i meblarskiego, np. brak surowca drzewnego i zmiany zasad jego nabywania, rosyjskie embargo na polskie produkty drzewne, problemy z zatrudnieniem fachowców w dziedzinie technologii drewna. Inne, równie istotne, są wspólne także dla pozostałych branż, tj. wahania kursu euro i dolara, problemy z pozyskaniem kapitału na rozwój czy pozyskaniem nowych rynków zbytu. Przemysł drzewny i meblarski z jednej strony właśnie teraz korzysta ze swoich pięciu minut, stając się jedną z ważniejszych gałęzi polskiej gospodarki. Z drugiej zaś strony, wieloma konfliktami, choćby na linii stosunków z Lasami Państwowymi, być może odbiera sobie szansę na znacznie więcej. Warto zastanowić się, co nas czeka w tej dziedzinie za kilka czy kilkanaście lat. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji wykorzystania Joint Precision Airdrop System w procesie zaopatrywania w działaniach bojowych. W pierwszej części pracy przedstawiono problem i wyzwania konwojów lądowych. Następnie opisano podstawowe założenia systemu JPADS poprzez przedstawienie elementów składowych systemu oraz nakreślenie zalet i wad tego systemu. W dalszej części pracy scharakteryzowano wybrane konfiguracje systemu JPADS dostępne na rynku. Kolejnym etapem była krótka analiza procesu zaopatrywania z wykorzystaniem transportu powietrznego i transportu lądowego.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Strategia zaopatrzenia w przedsiębiorstwie X
84%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie czym jest strategia dla przedsiębiorstwa i jaką pełni w nim rolę. Opisano w nim przykład strategii zaopatrzenia opracowanej na podstawie macierzy Kraljica dla przedsiębiorstwa X. Przedstawiono też problemy, zagrożenia oraz trudności, jakie przedsiębiorstwo X może napotkać w procesie zaopatrzenia oraz podano sposoby i propozycje działań, które mogą przyczynić się do usprawnienia procesu zaopatrzenia. W artykule wykorzystano literaturę przedmiotu, aktualne zbiory Internetu oraz studium przypadku. (fragment tekstu)
Przedmiotem badań jest proces wyboru dostawców materiałów w przedsiębiorstwach sektora budowy maszyn. Celem jest identyfikacja czynników ulepszających ten proces w dużych przedsiębiorstwach. Zbudowany model przetestowano na przedsiębiorstwie "KRANEKS". Podstawy teoretyczno-metodologiczne pracy zawierają się w obrębie analizy systemów, rachunkowości zarządczej i ekonometrii. W rezultacie stworzone metodologię oraz algorytm wyboru dostawcy oraz hierarchiczny model wnioskowania rozmytego dla oceny dostawców. Narzędzia te dobrze nadają się do wspierania decyzji o wyborze dostawców w przedsiębiorstwie sektora budowy maszyn. W istocie mogą one wspierać decyzje w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym, które zgłasza zapotrzebowanie na dostawy licznych materiałów. Narzędzia te mają poprawiać efektywność decyzji administracyjnych oraz wspierać działy zakupów tego rodzaju przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Purpose: an attempt to implement the methodology of network thinking in the process of creating procurement strategies for companies. Design/methodology/approach: The basic research methods used in this paper include an in-depth interview with procurement specialists from the selected large companies from the Wielkopolska region. The interview was conducted to identify basic factors influencing the procurement process. Then, elements of network thinking methodology were used to design a procurement strategy. This is a methodology of systemic origin and it allows to analyse the examined phenomena holistically. Findings: The applied research tool allowed us to discern the most important factors the entrepreneurs should take into account when designing their procurement strategies. Research limitations/implications: Due to the fact, that there is a network structure linking manufacturing, trade and service companies, this methodology should be increasingly used while designing corporate strategies. Practical implications: In currently deteriorating market conditions, procurement may increase in importance. Entrepreneurs must strive to maintain continuity of the production process, and this is - undoubtedly - related to meeting the company's needs for materials. Social implications: The results of this research underline the importance of extensive cooperation with many suppliers, especially in times of economic crisis. Thanks to it, many companies in the industry will be able to survive and develop. Originality/value: An important value of this piece of research lies in the attempt to implement and popularize network methods in the process of creating strategies. (original abstract)
11
Content available remote Preferowane kompetencje pracowników ds. zakupów - analiza ofert pracy
84%
W niniejszym artykule podjęto problematykę kompetencji specjalistów ds. zakupów. Powodem zainicjowania prac badawczych jest dostrzeżenie luki w dotychczasowych opracowaniach z zakresu zarządzania kompetencjami w dziedzinie zakupów. Celem pracy jest odpowiedź na pytanie, jakie kompetencje są wymagane przy rekrutacji na stanowisko specjalisty ds. zakupów we współczesnym przedsiębiorstwie. Analizę przeprowadzono z zastosowaniem ilościowej metody badawczej. Na początku dokonano przeglądu literatury poświęconej kompetencjom pracowników. Następnie przedstawiono wyniki badań własnych. W zakończeniu przedstawiono wnioski, które charakteryzują ogólny obraz ofert pracy na stanowiskach w dziale zakupów w kontekście efektywności procesu rekrutacji. Zastosowano metody studiów literaturowych oraz porównawczą. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy procesu zaopatrzenia surowca w przedsiębiorstwie produkcyjnym branży FMCG, która obejmuje dystrybucję towarów szybko zbywalnych. Na przykładzie przedsiębiorstwa opisano proces zaopatrzenia linii produkcyjnej, wskazano występujące problemy oraz zaproponowano propozycję usprawnienia procesu zaopatrzenia przez eliminacje "wąskich gardeł" w podprocesie prognozowania w aspekcie sezonowości wyrobów. Usprawnienie pozwoliło zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia braku dostępności towarów. (abstrakt oryginalny)
13
84%
Celem artykułu jest przedstawienie istoty i konstrukcji planu sourcingowego, jako jednego z dwóch rodzajów planów strategicznych1 wykorzystywanych w działalności zakupowej przedsiębiorstw. Znaczenie planu sourcingowego wynika z faktu, ze jest on opracowywany dla produktów zaopatrzeniowych, charakteryzujących się znaczącym wpływem na wyniki finansowe i sprzedażowe przedsiębiorstwa oraz dużym ryzykiem dostaw. Celem planu jest sformułowanie strategii pozyskiwania produktu zaopatrzeniowego (sourcing strategy), a takze przygotowanie odpowiednich programów wdrożeniowych. Ze względu na skale zakupów i zakres prowadzonej analizy plan sourcingowy jest przygotowywany przez zespoły zakupowe wspierane przez specjalistów różnych dziedzin. Horyzont czasowy planu wynosi kilka lat (najczęsciej od 3 do 5 lat) i jest zwykle opracowywany w dużych przedsiębiorstwach, najczęściej w międzynarodowych korporacjach. W mniejszych przedsiębiorstwach wykorzystywanie planów sourcingowych nie jest jednak rozpowszechnione, dlatego pośrednim celem artykułu jest przedstawienie tej dobrej praktyki i wskazanie na wynikające z jej zastosowania korzyści.(fragment tekstu)
Analiza logistyczna procesów zaopatrzenia dotyczy identyfikacji procesów logistycznych, zamówień publicznych, zakupów zaopatrzeniowych oraz organizacji procesu zaopatrzenia. Prowadzi to do oceny stanu istniejącego procesów zaopatrzenia w wybranej kopalni węgla kamiennego oraz określenia możliwych rozwiązań odnoszących się do poprawy działań w zakresie logistyki zaopatrzenia. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie zawiera analizę zmian zachodzących w aktywności ekonomicznej mieszkańców wsi w okresie funkcjonowania Polski w strukturach Unii Europejskiej (UE). W odniesieniu do sytuacji na rynku pracy przedmiot dociekań stanowiły procesy przeobrażeń w zatrudnieniu i bezrobociu ogółu ludności wiejskiej oraz według: związku z gospodarstwem rolnym, sektorów (rolnictwo - działy nierolnicze) charakteru zatrudnienia (najemnie - na własny rachunek). Tendencje w aktywności ekonomicznej mieszkańców polskiej wsi zostały skonfrontowane ze zmianami zachodzącymi w tej płaszczyźnie wśród ludności miejskiej oraz w innych krajach UE. Podstawę analizy stanowiły dane statystyki powszechnej (GUS i Eurostat) i wyniki badań terenowych IERiGŻ-PIB oraz literatura przedmiotu. Ze względu na konieczność spadku liczby pracujących w sektorze rolniczym z perspektywy zmniejszania dystansu ekonomicznego między wsią i miastem oraz polskim i unijnym rolnictwem, w pracy dużo miejsca poświęcono problematyce dywersyfikacji aktywności zawodowej ludności rolniczej. Podjęto również próbę określenie roli Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w kreowaniu miejsc pracy na obszarach wiejskich i dezagraryzacji zatrudnienia. Wykazano, że w okresie objętym analizą względnie stałemu poziomowi aktywności zawodowej ludności wiejskiej towarzyszył wzrost zatrudnienia i spadek bezrobocia. Z tym procesem szła w parze dywersyfikacja zatrudnienia. W konsekwencji zatrudnienie w rolnictwie miało niespełna 10% ogółu pracujących w polskiej gospodarce i 22% mieszkańców wsi. Pozostali pracowali głównie w usługach w miastach. Kreowanie miejsc pracy nie jest traktatowym celem WPR, to działania w tym zakresie stanowiły integralną część programów na rzecz rozwoju obszarów wiejskich finansowanych w ramach WPR. Z analizy sposobów i efektów ich oddziaływania wynika, że inicjatywy te przyczyniały się do wzrostu nierolniczego zatrudnienia. Słowa kluczowe: ludność wiejska: rolna i bezrolna, rynek pracy dostępny dla ludności wiejskiej, dywersyfikacja aktywności zawodowej, Wspólna Polityka Rolna, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. (abstrakt oryginalny)
Dostrzegając znaczenie procesów zakupu dla firm handlowych w opracowaniu podjęto próbę określenia kierunków rozwoju strategii zaopatrzenia tych placówek w aspekcie ogólnym, a także, bazując na wynikach badań własnych, przeprowadzonych w 2004 roku wśród 240 przedsiębiorców prowadzących jednostki handlu detalicznego zróżnicowane pod względem wielkościowym oraz lokalizacyjnym (obszary miast i wsi) w województwie podkarpackim, przedstawiono zachowania przedsiębiorców w zakresie budowania systemu zaopatrzenia firmy. (fragment tekstu)
Do najważniejszych potrzeb, jakie z mocy ustawy gmina ma zaspokoić, należy zaopatrzenie mieszkańców w wodę, a które wymaga realizacji różnego rodzaju procesów logistycznych. W pracy skupiono się na jednym z nich tj. prognozowaniu zapotrzebowania na wodę. Zaproponowano wykorzystanie do długoterminowej predykcji rocznego zapotrzebowania na wodę w gminie wiejskiej modelu regresyjnego, w którym zmiennymi egzogenicznymi są liczba mieszkańców gminy i liczba osób korzystających z wodociągu, a także udział mieszkań wyposażonych w łazienkę oraz pogłowie zwierząt gospodarskich. Uzyskane błędy prognoz wygasłych są dwukrotnie mniejsze niż przy wyznaczaniu przewidywanego zużycia wody w oparciu o wytyczne wprowadzone Zarządzeniem Ministra Rolnictwa, które obecnie powszechnie wykorzystuje się w prognozowaniu .(abstrakt oryginalny)
W referacie zaprezentowano wyniki badań ankietowych dotyczące realizacji zadań zaopatrzenia w działalności przedsiębiorstw. Przedstawiono wykorzystywane źródła informacji o potencjalnych dostawcach, przesłanki wyboru dostawców, liczbę dostawców i relacje z nimi. Uwzględniono częstotliwość i strukturę dostaw, miejsca dokonywania zakupów, transport i powody zakłóceń w dostawach. Zaprezentowano ponadto wyniki dotyczące określenia strategii zakupów, podstawy określenia zapotrzebowania na materiały, czynników wpływających na efektywność procesu zaopatrzenia, występujących problemów oraz wyodrębnienia kosztów zaopatrzenia w działalności przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
Na treść opracowania składają się rozważania dotyczące znaczenia systemu informacyjnego dla potrzeb organizowania handlowej obsługi obszarów wiejskich. Jakość oferty handlowej i jej dostosowanie do potrzeb konsumentów jest w znacznym stopniu uzależnione od sprawnie funkcjonującego systemu informacyjnego. Różna jest rola poszczególnych ogniw handlu wiejskiego w systemie informacyjnym. Różnice dotyczą udziału w procesach gromadzenia, przekształcania i przechowywania, a podstawą różnicowania są potrzeby decyzyjne poszczególnych podmiotów handlu wiejskiego. Przedstawiony w opracowaniu udział poszczególnych jednostek handlu wiejskiego w systemie informacyjnym stanowi propozycję rozwiązania w tym zakresie, albowiem aktualnie funkcjonujący system ewidencyjno-sprawozdawczy w znacznym stopniu odbiega od wymogów, jakim powinien odpowiadać system informacyjny. Głównymi węzłami informacyjno-decyzyjnymi są gminne spółdzielnie, w pełni odpowiedzialne za kompleksowe zaopatrzenie ludności wiejskiej, powinny więc dysponować najbardziej szczegółowymi informacjami. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono rolę i miejsce gminnej spółdzielni w systemie zaopatrzenia rolnictwa w pasze. Zarysowany został system zaopatrzenia rolnictwa państwowego, uspołecznionego i indywidualnego z omówieniem podstawowych funkcji i zadań poszczególnych ogniw. Na tle scharakteryzowanego systemu zaopatrzenia omówiono szczegółowo zadania gminnej spółdzielni w zakresie gospodarki magazynowej i organizacji sprzedaży pasz. Omówione problemy zilustrowano danymi statystycznymi uzyskanymi w trzech gminnych spółdzielniach województwa poznańskiego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.