Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategic IQ
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem niniejszego opracowania jest próba udowodnienia, że wdrożenie przedsięwzięć technicznych, organizacyjnych i społecznych związanych z realizacją programów społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa (S.O.P) powinno być połączone ze stałym wzrostem poziomu strategicznej inteligencji firmy wyróżniającej się w działaniach jej kierownictwa oraz akcjonariuszy na rzecz spełniania oczekiwań wewnętrznych i zewnętrznych interesariuszy dla sprostania wymaganiom zrównoważonego rozwoju oraz najnowszym trendom zarządzania strategicznego.(fragment tekstu)
2
100%
Zaprezentowano wyniki wywiadów pogłębionych. Ustalono, że barierami w realizacji celów (będących konsekwencją przyjętych dobrowolnie programów środowiskowych) były w badanych podmiotach komponenty świadczące o niewystarczającym poziomie inteligencji strategicznej. Badani wskazywali m.in. na: znaczny niedobór środków finansowych, brak czasu, negatywną postawę personelu, brak know-how w przedsiębiorstwie, brak wsparcia ze strony najwyższego kierownictwa, duży stopień sformalizowania dokumentów, brak zainteresowania i wsparcia ze strony rynku. Zaledwie 41,9% badanych udało się osiągnąć wszystkie założone do realizacji (w rocznej perspektywie czasowej) cele. Przedsiębiorstwa, które przyjęły model dynamiczny (bazujący na proekologicznych i proaktywnych strategiach ofensywnych i innowacyjnych), zwiększają prawdopodobieństwo tworzenia ekoinnowacyjnych rozwiązań produktowych, procesowych, organizacyjnych oraz marketingowych. Zwiększają także realną szansę na generowanie ekoinnowacji zarówno przyrostowych, jak i radykalnych. Taki typ strategii (pod warunkiem, że jest kompatybilny z przyjętą misją i wizją) umożliwia bowiem budowanie przewagi konkurencyjnej także w długim okresie czasu, w niepewnym otoczeniu
3
Content available remote Inteligencja strategiczna w myśleniu sieciowym
100%
W artykule autor przedstawił pojęcie inteligencji strategicznej oraz jej poziomy. Wskazano na zależność między poziomem inteligencji strategicznej oraz jakością formułowanej strategii. W sieciowym kontekście działania przedsiębiorstw pojęcie inteligencji strategicznej powinno być poszerzone o nowe zdolności. Należą do nich: umiejętność adaptacji do zmienności impulsów sieciowych, umiejętności jednoczesnej konkurencji i współpracy, umiejętności przewidywania zmienności warunków działania w całej sieci, jak i poza nią, zdolność elastycznego działania w sieci, zdolność optymalnego wykorzystania zasobów organizacji dla zdobycia przewagi konkurencyjnej lub/i maksymalizacji wartości efektu sieciowego, umiejętność dualnego spojrzenia na problemy strategii organizacji i strategii sieci jako całości. (abstrakt oryginalny)
Świat, w którym żyjemy, stał się światem miast, Europa - kontynentem miast. Cieszy to wielu ekspertów od spraw rozwoju. W dalszej ekspansji miast dopatrują się lepszych szans na dobrobyt i niższych szkód wyrządzanych środowisku naturalnemu i klimatowi. Nie mówi się tylko, że powszechnej urbanizacji będzie towarzyszył zmierzch miasta. Miasta będzie ubywać nawet wtedy, kiedy wieś zniknie z krajobrazu planety, ponieważ rozwijająca się na naszych oczach cywilizacja globalna nie potrzebuje ani miasta, ani idei miasta znanych z przeszłości. Coraz mocniej będziemy doświadczać "odchodzenia" miasta, jakie znamy z krajobrazu naszej cywilizacji [Häussermann, 2005]. Mowa o mieście, które ewoluowało w tradycji Zachodu, poczynając od weberowskiej koncepcji miasta średniowiecznego, poprzez industrialne i postindustrialne formuły miast cywilizacji anglo-amerykańskiej, aż po współczesne kreacje urbanistyczne i polityczne. Te ostatnie zaś pokazują (jak w przypadku miast zadekretowanych), że nadchodzi era, w której tzw. miasto Zachodu wejdzie w fazę schyłkową w miarę rozwoju technik i technologii cyfrowych oraz sztucznej inteligencji [www1]1. (fragment tekstu)
Województwa sporządzają kolejne generacje swoich strategii (do 2030 r.). Pojawia się pytanie, czy w pracach nad nimi były stosowane metody sprzyjające inteligencji strategicznej. Przedmiotem prezentowanych w rozdziale badań były scenariusze (w województwie małopolskim prognozy trendów) i ich zastosowanie w ośmiu strategiach rozwoju województw1 lub ich projektach. Celem badań było sprawdzenie, jakie cechy posiadają scenariusze stosowane w strategiach rozwoju województw, jakie pełnią role oraz czy i w jakim stopniu sprzyjają inteligencji strategicznej. Metodą badawczą była analiza strategii rozwoju (właściwie: planów strategicznych) województw, a w nich: scenariuszy - ich miejsca i roli, kryteriów różnicowania, metod budowy i sposobów prezentacji oraz wykorzystania w tworzeniu treści strategicznych. (fragment tekstu)
Od początku XXI w. coraz więcej uwagi poświęca się w Polsce zagadnieniu inteligencji strategicznej jednostek samorządu terytorialnego, przede wszystkim miast i regionów. Jest ona bowiem nie tylko identyfikatorem w dobie postępującej globalizacji, ale wiąże się także z rozpoznaniem lokalnych potrzeb i z wdrażaniem inteligentnych rozwiązań, czy też pomysłów. W tym ujęciu inteligencja strategiczna miasta postrzegana jest współcześnie jako wielodziedzinowa specjalizacja, związana z wykorzystaniem nowych technologii, angażująca jednocześnie jak najszersze grupy interesariuszy. Celem rozdziału jest przybliżenie znaczenia Rad Dzielnic Miasta Krakowa jako istotnego kreatora inteligencji strategicznej miasta. (fragment tekstu)
Rozwój miast jest warunkowany wieloma czynnikami. Współcześnie miasta przekształcają swoją strukturę demograficzną, społeczną, ekonomiczną pod wpływem różnorakich procesów, zarówno o charakterze globalnym, jak również takich, które oddziałują jedynie lokalnie. Wśród czynników kształtujących rozwój polskich miast należy wskazać przede wszystkim procesy powodowane restrukturyzacją gospodarki, postępującą suburbanizacją, a także te wynikające z globalizacji [Jaroszewska, Stryjakiewicz, 2014; Śleszyński, 2016]. W rzeczywistości oznacza to wyludnianie i rozlewanie się miast, przechodzenie z tradycyjnych gałęzi przemysłu do przemysłów wysokich technologii i rozwoju sektora wyspecjalizowanych usług. W obliczu tych zjawisk w szczególnej sytuacji znalazły się małe miasta. Tradycyjnie ośrodki te stanowiły zaplecze dla obsługi rolnictwa, część z nich była miastami jednego zakładu przemysłowego. Ich cechą charakterystyczną była więc monofunkcyjność. Wiele z tych miast znalazło się także w strefie oddziaływania dużych ośrodków miejskich, wchodząc tym samym w skład aglomeracji, czy metropolii. Złą sytuację gospodarczą małych miast często potęguje równie zła sytuacja demograficzna, rozumiana jako wyludnianie się tych jednostek. Niesprzyjające rozwojowi zjawiska społeczno-gospodarcze przyczyniły się do zaniku dotychczasowych funkcji dominujących (egzogenicznych), co w konsekwencji zagraża egzystencji małych miast. (fragment tekstu)
Celem rozdziału jest ukazanie takich aspektów inteligencji strategicznej, które - przyjmując hybrydowe formy - podnoszą jakość zarządzania terytorialnego i otwierają go na społeczności, organizujące się w różnych skalach terytorialnych. Rozdział ma charakter teoretyczny. Został opracowany na podstawie studiów literaturowych oraz osobistego doświadczenia autora, związanego z doradztwem dotyczącym prowadzenia polityki rozwoju w skalach krajowej, regionalnej i lokalnej. We wnioskach podkreślono charakter i znaczenie hybrydowych struktur oraz instytucji o wysokim poziomie złożoności dla formułowania inteligentnych i sprawnych środków oddziaływania na nadchodzącą rzeczywistość. (fragment tekstu)
Na treść rozdziału składają się przemyślenia autorów na temat inteligencji strategicznej wykorzystywanej do kształtowania przyszłości miast i regionów miejskich. Są one rezultatem studiów literaturowych, a także wynikiem eksperckich sesji warsztatowych z udziałem środowisk akademickich i badawczych oraz samorządowych poziomu miejskiego i regionalnego.(...)W treści opracowania zwrócono uwagę na wielkoskalowe projekty rozwoju miejskiego, które wspomagają zmianę strategiczną w przestrzeniach miejskich i przygotowują miasta do wejścia na nowe ścieżki rozwoju. Finalnym rezultatem pozostaje budowanie siły konkurencyjnej miast i regionów miejskich w wymiarze krajowym i globalnym. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.