Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 154

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Structure of unemployment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Autorzy artykułu zweryfikowali wyniki wcześniejszego badania przyczyn bezrobocia regionalnego w Polsce [A. Newell, F.Pastore 1999]. W tym opracowaniu starają się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w niektórych zurbanizowanych regionach Polski bezrobocie jest niskie. Postawiono pytanie w jakim stopniu przewagi konkurencyjne gospodarki Polski w pracochłonnych działach przemysłu przetwórczego wpływają na regionalną strukturę bezrobocia. Wykazano, że wysokie bezrobocie w niektórych województwach w Polsce jest bardziej wynikiem wysokich napływów do bezrobocia niż niskich odpływów z tego stanu.
Celem pracy jest analiza struktury bezrobocia w województwie śląskim według wybranych cech demograficznych, takich jak: płeć, wiek, wykształcenie. (fragment tekstu)
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie czy i na ile dotychczasowe procesy transformacji ustrojowej naszej gospodarki wpłynęły korzystnie na efektywność wykorzystania zasobów pracy na wsi i w rolnictwie, czy też i dlaczego nasiliły trudności w tej dziedzinie.
Przedstawiono i omówiono dane statystyczne dotyczące struktury bezrobocia w Polsce w latach 1992-2002 według wykształcenia, według wieku i według czasu pozostawania bez pracy.
Autorzy poświęcili szczególną uwagę kształtowaniu się zjawiska bezrobocia wśród kobiet w takich miastach jak, Warszawa i Poznań będących ważnymi ośrodkami przemysłowymi, kulturalnymi i naukowymi. Autorzy prześledzili, w jaki sposób kształtowała się w tych miastach liczba bezrobotnych kobiet w latach 1994-2002 oraz jak przedstawiała się struktura pozostających bez pracy pań według wybranych cech demograficznych oraz społeczno-zawodowych.
Artykuł omawia stan bezrobocia i jego strukturę wg. płci i województw w Polsce w 1993 roku.
Artykuł dotyczący łódzkiego rynku pracy, został zawężony do podstawowych informacji o stanie i strukturze bezrobocia od stycznia do czerwca 2003 roku, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. W omawianym przypadku łódzki rynek pracy objął działania Powiatowych Urzędów Pracy nr 1 i nr 2 w Łodzi. Jako materiał źródłowy wykorzystano sprawozdania o rynku pracy sporządzane przez wspomniane urzędy.
8
Content available remote Bezrobocie w województwie opolskim - zmiany i tendencje rozwojowe
75%
Przeprowadzona analiza badawcza struktury bezrobotnych pozwoliła na zidentyfikowanie określonych zmian, problemów, które występują na opolskim rynku pracy. W ramach poszczególnych grup bezrobotnych obserwuje się jednak odmienne tendencje, w niektórych przypadkach sytuacja ulega poprawie, a w innych pogarsza się. (fragment tekstu)
9
Content available remote Aggregate Matching Function. The Case of Poland
75%
The main goal of this paper is to analyze the matching function in the Polish labour market in 1994-2008. Matching function is the relationship between outflows from unemployment to employment and the number of unemployed persons and vacancies as well as other variables which affect the efficiency of the matching process directly or indirectly. Such matching function in its augmented form is estimated here for Poland with the use of data from register of unemployed persons. The results indicate that there is a statistically stronger impact of the unemployed than vacancies on new hires. Furthermore, the institutional conditions of the labour market, the structure of the unemployed and the participants of active labour market programs (ALMP) play a role in the matching process. (original abstract)
Od początku lat 90. zmiany w poziomie i natężeniu bezrobocia znajdują się w centrum zainteresowania wielu dyscyplin naukowych. Celem artykułu jest ukazanie dokonujących się przestrzennych przekształceń populacji bezrobotnych według wybranych charakterystyk społeczno-demograficznych oraz konstrukcja miary syntetycznej uwzględniającej wszystkie te zmienne łącznie. Podejście to pozwoli na wyodrębnienie województw podobnych ze względu na omawiane charakterystyki, a tym samym na ukazanie pewnych specyfik regionalnego rynku pracy i określenie stabilności tego podziału w czasie. (abstrakt oryginalny)
11
75%
Opierając się na analizie danych statystycznych, przedstawiono stan i dynamikę bezrobocia w województwie zachodniopomorskim w latach 1998-2002. Analiza prowadzi do wniosku, że większość bezrobotnych pochodzi z realnej sfery gospodarki, w szczególności sfery produkcji i handlu. Znaczący udział w całkowitej liczbie bezrobotnych mają kobiety i sytuacja ta nadal się pogarsza. Bezrobocie wiąże się w dużym stopniu z poziomem wykształcenia - stopa bezrobocia jest wyższa wśród grup ludności o niższym poziomie wykształcenia.
Tematem pracy jest kształtowanie się zjawiska rejestrowanego bezrobocia na terenie składającym się z trzech przestrzennie zwartych województw Polski Południowo-Wschodniej: woj. małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Analiza obejmuje zróżnicowanie przestrzenne stanu i tempa bezrobocia w latach 1998-2001.
Bezrobocie to jedno z najważniejszych wyznań, wobec którego stają społeczeństwa półkuli północnej. Wbrew prognozom sformułowanym w raporcie Międzynarodowej Organizacji Pracy za lata 1996/1997 następny okres przyniósł pogorszenie w sferze zatrudnienia. W artykule omówiono wielkość i strukturę bezrobocia w krajach OECD. Przeanalizowano czynniki kształtujące wielkość bezrobocia takie jak: wysokość i struktura płac oraz sposób ich ustalania, elastyczność zatrudnienia, system zabezpieczenia na wypadek bezrobocia.
W artykule przedstawiono uwarunkowanie społeczne i ekonomiczne transformacji rynku pracy na Dolnym Śląsku. Zaprezentowano zjawisko deaktywizacji zawodowej ludności oraz ewolucję zmian na rynku pracy na tym obszarze. Dokonano również charakterystyki rynku pracy i bezrobocia na Dolnym Śląsku w układzie przestrzennym i lokalnym.
Sformułowane są dwa główne cele opracowania:po pierwsze, ukazanie zmian wielkości bezrobocia i stopy bezrobocia w Polsce i innych krajach UE27 wraz z określeniem przyczyn tych zmian;po drugie, dokonanie analizy struktury bezrobocia według takich kryteriów, jak: płeć, wiek, poziom wykształcenia i czas pozostawania bez pracy w Polsce i innych krajach UE27.Przeprowadzone analizy wykazały, iż do grup szczególnie zagrożonych na rynku pracy należy zaliczyć: osoby młode, kobiety, ludzi z niskim poziomem wykształcenia i długoterminowo bezrobotnych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie zjawiska bezrobocia na terenach wchodzących w skład Euroregionu "Nysa" i należących do trzech odrębnych państw: Czech, Niemiec i Polski. Z uwagi na ograniczoną dostępność, jak i na odmienne sposoby prezentacji danych statystycznych, analiza jest ograniczona i niepełna. (fragment tekstu)
17
75%
Niniejsze opracowanie ma na celu identyfikację i porównanie rozmiarów, struktury i zmian bezrobocia w Łodzi i innych, dużych miastach Polski, których liczba mieszkańców jest porównywalna z liczbą mieszkańców Łodzi. Miastami tymi są Kraków, Poznań i Wrocław. Analizą objęty został okres od roku 2004, tj. okres od roku akcesji Polski do Unii Europejskich (niekiedy analizą objęto także rok 2003), do roku 2009. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono poziom stopy bezrobocia rejestrowanego w gminach woj. małopolskiego w końcu 2006 r. oraz jego zmiany w odniesieniu do 2002 r. W analizach uwzględniono strukturę demograficzną, migracje zagraniczne, typ gminy oraz sytuację kobiet na rynku pracy. Posłużono się metodami wielowymiarowej analizy statystycznej i przestrzennej oraz modelowania ekonometrycznego. Zwrócono uwagę na terytorialny charakter badanego zjawiska oraz jego względną stabilność w czasie. Odnotowano korzystne oddziaływanie miast, a szczególnie Krakowa, na zmniejszanie poziomu bezrobocia w sąsiadujących gminach. Poruszoną problematykę przedstawiono na tle całego kraju. Dla Polski i Małopolski oszacowano modele opisujące stopę bezrobocia rejestrowanego (1997/2007 — III kwartał 2007 r.), a także wskazano na kwartalną sezonowość zmian jej poziomu. (abstrakt oryginalny)
19
75%
Celem tego artykułu K. Myślińskiej jest przedstawienie tendencji oraz uwarunkowań sytuacji na rynku pracy w woj, łódzkim. Autorka przedstawiła również oszacowania poziomu bezrobocia strukturalnego w woj. łódzkim. (fragment tekstu)
Autor przedstawił poziom bezrobocia w województwie dolnośląskim oraz jego strukturalne cechy w latach 1998-2002. Z punktu widzenia polityki bezrobocia w tym regionie istotne znaczenie ma identyfikacja tzw. szczególnych grup bezrobotnych. Przyjmuje się, że są to te segmenty rynku pracy, które obejmują: długotrwale bezrobotnych, bezrobotnych ze zwolnień grupowych, osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku, bezrobotnych absolwentów, bezrobotnych zamieszkałych na wsi, a także osoby niepełnosprawne pozostające bez pracy.
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.