Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 50

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Struktura budżetu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Budżet główny przedsiębiorstwa zawiera budżety cząstkowe, które dotyczą różnych obszarów jego działalności i odpowiedzialności. W artykule przedstawiono i porównano struktury budżetu głównego, które prezentowane są w literaturze oraz w wybranych przed­siębiorstwach. Przedstawiono różnice i podobieństwa w strukturach budżetu głównego pre­zentowanych w literaturze przykładach. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono istotę budżetowania. Przedstawiono etapy procesu budżetowania i rodzaje budżetów. Wymieniono problemy jakie można napotkać w czasie tworzenia budżetów, a także zasady budowy i realizacji budżetu.
Głównym celem francuskiej reformy finansów publicznych było doprowadzenie do bardziej efektywnego i przejrzystego zarządzania środkami publicznymi poprzez usprawnienie procedury budżetowej, zmianę struktury budżetu i zwiększenie odpowiedzialności dysponentów środków publicznych. Uważa się, że konstrukcja budżetu zadaniowego, którą przyjęto we Francji, pozwala na bardziej racjonalne zarządzanie wydatkami poprzez określenie celu dla poszczególnych zadań oraz skutków, jakie nowe rozwiązania będą niosły dla społeczeństwa i gospodarki. (abstrakt oryginalny)
W dalszej części artykułu podjęto próbę wykorzystania odległości Mahalanobisa do zbadania zróżnicowania struktury zrealizowanych dochodów budżetów wybranych powiatów województwa dolnośląskiego w dwóch okresach (w roku 1999 i w roku 2000). (fragment tekstu)
Budżet państwa uchwalony przez Parlament w ramach ustawy budżetowej to podstawowy plan finansowy państwa. Nadrzędność budżetu państwa nad innymi planami finansowymi sektora finansów publicznych wynika z Konstytucji RP, a jego szczegółowa struktura i treść w tradycyjnym układzie, uwzględniającym klasyfikację budżetową według części, działów, rozdziałów i paragrafów - z regulacji zawartych w ustawie o finansach publicznych i wydanych na jej podstawie rozporządzeniach. Budżet tradycyjny prezentuje określone dla danego roku limity wydatków, pokazuje kierunki ich wydatkowania, ogólny podział według grup ekonomicznych oraz rodzaj ponoszonego wydatku. Budżet w układzie tradycyjnym jest krytykowany ze względu na brak czytelności i ograniczony zakres informacji, np. z powodu nieuwzględniania zadań, na które przeznaczono środki, co w konsekwencji uniemożliwia kontrolę celowości ponoszonych wydatków oraz pomiar ich skuteczności. Uzupełnienie tych informacji zawiera budżet według układu zadaniowego, obejmujący zestawienie zadań, w ramach planowanych kwot wydatków budżetowych, opis ich celów, mierniki wykonania oraz przewidywane wieloletnie koszty związane z ich realizacją. (abstrakt oryginalny)
Konstrukcja artykułu podporządkowana została chęci aktywnego udziału dyskusji dotyczącej zmiany dotychczasowego rozumienia zasad kształtowania polityki budżetowej w Polsce, na tle procesów restrukturyzacji i przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Unifikacja przyszłych rozwiązań systemowych w zakresie polityki budżetowej, w tym zwłaszcza w sektorze samorządności terytorialnej, wyznacza przyszłe pole działań w zakresie maksymalizacji funkcji dochodów budżetowych i optymalnego ich podziału w fazie realizacji wydatków budżetowych. Wyrażam jednoznaczny pogląd, iż dotychczasowe metody bilansowe analizy i projekcji dochodów oraz wydatków budżetowych muszą być poddane weryfikacjom, opartym na procedurach modelowania statystyczno-matematycznego. Istniejący sprzęt komputerowy w organach samorządności terytorialnej wymaga dodatkowego oprogramowania, umożliwiającego zastosowanie zunifikowanych technik przetwarzania danych na użytek planowania dochodów budżetowych i optymalnego podziału zasobów środków na wydatki budżetowego. Inicjatywę z tej dziedziny programowania, wspomaganego komputerowo, musi podjąć Ministerstwo Finansów, aby zapewnić spójność i ujednolicić zasady dotyczące aktywnej polityki budżetowej w sektorze publicznym. (fragment tekstu)
Dokonano charakterystyki struktury wydatków budżetowych. Na zmianę tej struktury wpłynęło ograniczenie dotacji dla przedsiębiorstw państwowych i spółdzielczych. Zwrócono uwagę na duży udział w wydatkach budżetu wydatków zdeterminowanych ustawowo lub wynikających z wcześniej podjętych zobowiązań. Uwzględniono lata 1998-2001.
W niniejszym artykule zostanie przybliżona historia zmian w budżecie UE od początku powstania Wspólnot Europejskich aż do Agendy 2000, która to ewolucja jest istotnym elementem zrozumienia funkcjonowania unii Europejskiej od jej strony finansowej. (fragment tekstu)
Zaprezentowano wyniki przestrzenno-czasowego badania samorządów województw w Polsce. Badania przeprowadzono w latach 1999-2003 pod względem struktur ludnościowej, dochodowej i wydatkowej. Przedstawiono, że struktura ludnościowa pozostawała prawie bez zmian, natomiast udziały wydatkowe i dochodowe ulegały zmianom. Wskazano województwa o największych i najmniejszych udziałach ludnościowych, dochodowych i wydatkowych.
10
75%
W ostatnich latach sytuacja gospodarcza w Polsce podlegała dynamicznym zmianom. Zmiany te oddziaływały na poziom życia Polaków poprzez wpływ na ich sytuację finansową. Artykuł przedstawia oraz analizuje charakterystykę zmian w strukturze budżetów gospodarstw domowych w latach 2008-2018. Omówione zostały zagadnienia, takie jak poziom dochodów i wydatków, struktura wydatków, tendencja oraz dynamika zmian z uwzględnieniem czynników demograficznych i ekonomicznych. Oprócz przeanalizowania danych dotyczących struktury budżetów gospodarstw domowych, zidentyfikowane zostały również przyczyny odpowiadające za takie, a nie inne kierunki zmian. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Ewolucja wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej
75%
Celem artykułu jest zaprezentowanie głównych kierunków zmian dotyczących ram finansowych Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem obecnie obowiązującej perspektywy na lata 2007-2013. Świadomym zamierzeniem autora jest skoncentrowanie się na tak określonym przedziale czasowym, bowiem nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 został poświęcony odrębny artykuł w niniejszym tomie. (fragment tekstu)
12
Content available remote Strukturyzacja budżetów kosztów
75%
W artykule przedstawiono metodykę budowania tabel budżetowych dla kosztów w procesie wdrożeniowym budżetowania operacyjnego w przedsiębiorstwie. Metodyka ta zakłada wykorzystanie klasyfikacji kosztów, ścieżkę budowy wyniku finansowego oraz informacje nt. struktury organizacyjnej i struktury ośrodków odpowiedzialności. Poszczególne wymiary mogą być łączone w na wiele sposobów, dzięki czemu powstają: budżet główny, budżety cząstkowe oraz układ wierszy i kolumn tabel budżetowych. Jeżeli otrzymane w ten sposób układy tabel spełniają potrzeby i cele stawiane przed budżetowaniem, można przejść do kolejnych kroków wdrożenia. W artykule wykorzystano studium przypadku przedsiębiorstwa transportu osobowego, które przeszło proces wdrożeniowy budżetowania, podczas którego wykorzystano wskazaną metodykę(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problem utworzenia dobrego systemu dochodów budżetowych UE. Opisano budżet Unii Europejskiej oraz scharakteryzowano dochody budżetu ogólnego EWG w latach 1971-2004. Zaprezentowano również proponowane kierunki reformy systemu dochodów budżetowych UE.
Kwantyfikacja ogólnych celów strategicznych następuje na etapie konstruowania długoterminowego planu finansowego przedsiębiorstwa. Na tym etapie sformułowane cele długookresowe zostają poddane ocenie z punktu widzenia tworzenia wartości przedsiębiorstwa. Warunkiem skutecznej realizacji strategii zorientowanej na tworzenie wartości przedsiębiorstwa jest zachowanie ciągłości pomiędzy celami strategicznymi oraz operacyjnymi. Zachowanie tej ciągłości pomiędzy ogólnymi wytycznymi dotyczącymi doskonalenia procesów i działań oraz ograniczania kosztów, które zostają zawarte w planie długoterminowym, a planowaniem w wymiarze operacyjnym gwarantuje stosowanie zintegrowanych metod budżetowania, które wywodzą się z rachunku kosztów działań oraz rachunku kosztów ciągłego doskonalenia. Integracja przedstawionych metod budżetowania może więc w istotny sposób przyczyniać się do podnoszenia wartości przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest omówienie kompetencji organów gminy w zakresie ustalania stawek podatków i opłat lokalnych oraz udziału tych podatków i opłat w dochodach gmin. W części teoretycznej artykułu wyjaśniono istotę oraz rodzaje podatków i opłat lokalnych, kompetencje organów gminy w tworzeniu lokalnej polityki podatkowej oraz zasady ustalania należnych podatków i opłat lokalnych w gminie. W części empirycznej artykułu dokonano analizy stawek podatków lokalnych w gminie Jodłowa i udziału wpływów z tych podatków w dochodach ogółem i dochodach własnych budżetu gminy. Porównano stawki wybranych podatków lokalnych ustalonych przez Radę Gminy Jodłowa z górnymi granicami stawek podatków lokalnych ogłaszanymi przez Ministra Finansów i ustalono konsekwencje obniżenia tych granic dla dochodów własnych gminy Jodłowa. Wykorzystane do tego celu dane pochodzą z gminy Jodłowa z lat 2002-2006. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest ocena kształtowania się struktury dochodów podatkowych budżetu państwa w badanym okresie, z uwzględnieniem czynników wpływających na jej kształt. (fragment tekstu)
17
63%
Artykuł przedstawia treść i układ ustawy budżetowej na 2015 r. oraz znaczenie prawne jej regulacji. Przedstawia propozycje nowego układu polskiej ustawy budżetowej. Aktualny układ ustawy budżetowej w Polsce powinien być zmieniony. Układ ten nie zawiera bowiem ustaleń dotyczących dochodów i wydatków niektórych państwowych funduszy celowych (zwłaszcza Krajowego Funduszu Drogowego), ustaleń dotyczących spółek Skarbu Państwa i regulacji co do pełnego zakresu deficytu publicznego. Osłabia to kontrolną funkcję ustawy budżetowej oraz podważa prawa budżetowe parlamentu. Kierunkiem służącym zbudowaniu nowego układu ustawy budżetowej w Polsce jest podział tej ustawy na: budżet ogólny (administracyjny) i kilka innych budżetów, dotyczących wyodrębnionych dziedzin aktywności państwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono istotę budżetu zadaniowego oraz scharakteryzowano jego strukturę. Przedstawiono również pojęcie i zakres rachunkowości zadaniowej oraz jej miejsce w strukturze budżetowania zadaniowego.
Od kilkunastu lat polityka fiskalna Chile jest oparta na koncepcji równowagi budżetowej. W przeciwieństwie do równowagi efektywnej, która pokazuje aktualną sytuację fiskalną, ta pierwsza odzwierciedla średnioterminową perspektywę budżetu. Nadrzędną zasadą systemu jest szacowanie wpływu netto z podatków w określonym średnim okresie. Wydatki muszą być przy tym równe wpływom. W praktyce oznacza to oszczędzanie podczas wzrostu gospodarczego oraz wydawanie uzyskanej nadwyżki w okresie, kiedy wpływy z podatków są mniejsze. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie przedstawia jak w ostatnich latach różnicowały się - co do wysokości i struktury - dochody czterech miast na prawach powiatu. Przedstawiono ogólny przebieg zmian wielkości budżetów i określono stopień ich stabilności. Porównano wysokości dochodów miast w przeliczeniu na jednego mieszkańca i strukturę dochodów poszczególnych miast w latach 2001-2004. Część badawczą pracy poprzedza krótka charakterystyka miast, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji demograficznej.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.