Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 109

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Struktura eksportu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Poland, although a few years ago was indicated among the countries that were in danger of falling into the middle income trap, nowadays in most studies is counted among the rich countries. Poland was examined in this article as a successful case of "escaping from middle income trap". This article searched for the keys to the success story of Poland among its trade patterns. In the analysis the author used the product space approach first developed by Hidalgo et al. (2007), and added to it market analysis, mainly using the growth-share matrix of the Boston Consulting Group, first formulated by Henderson (1970). The results show that Poland is achieving a healthy transformation towards medium technology automotive and engineering products and some high technology products. To improve its position in world markets, Poland should also carefully examine the market structure of its exports.(original abstract)
Problematyka napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych w ostatnich latach jest często poruszana w wielu publikacjach naukowych, ponieważ jest to zjawisko mające istotny wpływ na rozwój gospodarki kraju przyjmującego. W artykule zaprezentowano wyniki badania wpływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych na zmiany w poziomie i strukturze polskiego eksportu. Głównym celem artykułu jest analiza wielkości napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych i ich porównanie z eksportem oraz prezentacja empirycznej weryfikacji modelu eksportu na poziomie danych czasowo-przekrojowych. W badaniu wykorzystano informacje sektorowe dla lat 1999-2002. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano oceny skali i kierunków wpływu istotnego czynnika, jakim jest struktura eksportu (towarowa i geograficzna), na jego dynamikę w warunkach współczesnego handlu międzynarodowego. Analizą objęto region Ameryki Łacińskiej. W pierwszej części opracowania omówiono rolę krajów i subregionów Ameryki Łacińskiej w eksporcie światowym. W kolejnych przedstawiono zróżnicowanie dynamiki wartości eksportu w badanych regionach i krajach oraz skalę odmienności ich struktur eksportowych, a także zachodzące w nich zmiany w XXI wieku z uwzględnieniem wpływu ruchu cen eksportowych. Przeprowadzone rozważania pozwalają stwierdzić, że surowcowo-rolna specjalizacja eksportowa krajów i regionów okazuje się istotnym pozytywnym czynnikiem determinującym dynamikę eksportu w warunkach współczesnego handlu międzynarodowego. Wynika to z faktu utrzymywania się w XXI wieku nowych, korzystnych dla dóbr podstawowych długookresowych relacji cenowych. (abstrakt oryginalny)
Konkurencyjność gospodarki wiąże się z zestawem cech, które umożliwiają strukturalne dostosowanie do globalnych trendów technologicznych, i dzięki temu, wzrost standardu życia jej obywateli. Dla gospodarki doganiającej, zbliżenie poziomu PKB do najbardziej rozwiniętych krajów świata, stanowiące jej główny cel rozwojowy, ma swoje źródło w zdolności do ewolucji struktury produkcji i eksportu w kierunku specjalizacji opartej na wiedzy i innowacji. W niniejszym artykule konkurencyjność oceniamy poprzez strukturalne dostosowania eksportu, które dla gospodarek doganiających (w tym artykule: kraje UE-10) można rozumieć jako zdolność domknięcia luki do krajów najbardziej rozwiniętych (tutaj: jako najsilniejsza gospodarka w UE: Niemcy). Analizujemy ewolucję specjalizacji eksportowej UE-10 w latach 2000 i 2014, sprawdzając, czy można zaobserwować konwergencję do niemieckiego wzorca eksportowego, oraz które z analizowanych krajów wykazują największą zdolność do zmiany struktury eksportu w kierunku specjalizacji w obszarze zaawansowanych technologii. Analizujemy ponadto struktury eksportowe w 2004 r. (przystąpienie do UE 8 z 10 krajów próby) oraz w 2009 r. (załamanie światowej gospodarki podczas kryzysu gospodarczego). Analiza opiera się na koncepcji ujawnionej przewagi komparatywnej (RCA) B. Balassy (1965). Używamy danych statystycznych UN COMTRADE według Standardowej Klasyfikacji Handlu Międzynarodowego (SITC), Rev. 4. Poszczególne grupy towarowe klasyfikujemy według metodologii opracowanej przez Z. Wysokińską (1997, s. 18). (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Tendencje w polskim eksporcie usług i poziomie jego konkurencyjności
75%
Celem artykułu jest analiza wielkości i dynamiki polskiego eksportu usług ogółem (tj. usług czynnikowych i nieczynnikowych) oraz ich struktury rodzajowej i geograficznej w kontekście konkurencyjności tego eksportu, ze szczególnym uwzględnieniem relacji z krajami członkowskimi Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
6
75%
W pracy przedstawiono analizę zmian struktury wartości eksportu produktów rolnych w Polsce w latach 1980 - 2010 w porównaniu z innymi krajami UE. Do analizy porównawczej wybraliśmy następujące kraje UE: Niemcy, Francję, Wielka Brytanię, Holandię, Hiszpanię oraz Włochy. Do badania zmian struktury eksportu w okresie 31 lat wykorzystaliśmy uogólniony wskaźnik Giniego oraz jedno z narzędzi gradacyjnej analizy odpowiedniości i skupień (GCCA - Grade Correspondence Cluster Analysis). Analiza wykazała różny poziom zróżnicowania struktur eksportu produktów rolnych w badanych krajach. (abstrakt oryginalny)
Celem prowadzonych badań było wyodrębnienie faz rozwoju struktur handlu zagranicznego wybranych państw świata. Badaniem objęto towarowe struktury handlu zagranicznego, będące istotnymi wskaźnikami znaczenia poszczególnych państw w gospodarce światowej. Przez towarową strukturę eksportu (importu) rozumie się wielkość i udział poszczególnych grup towarów w eksporcie (imporcie) badanego państwa.Problemem badawczym jest analiza porównawcza towarowych struktur eksportu i importu wybranych państw świata w układzie czasowym. Jako całości są traktowane gospodarki narodowe wybranych państw. Zakres badań został ustalony przez wyszczególnienie przestrzennego, typologicznego i rodzajowo-czasowego aspektu struktury. (fragment tekstu)
W artykule ukazano pozycję województwa wielkopolskiego w handlu międzynarodowym na tle innych województw Polski. Przedstawiono również największych odbiorców towarów pochodzących z Wielkopolski i strukturę produktową eksportu. (abstrakt oryginalny)
Omówiono strukturę eksportu i importu Polski w latach 1990-2004 oraz wpływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych na strukturę towarową eksportu Polski poprzez zwiększenie dynamiki i konkurencyjności gospodarki, postęp produktowy i procesowy.
11
Content available remote Eksport małych i średnich przedsiębiorstw w 2012 r.
75%
W 2012 r. wartość eksportu badanych MSP, tj. firm o liczbie pracujących od 10 do 249 osób, wyniosła 147,9 mld zł tj. o 12.7% więcej niż w 2011 r. W eksporcie MSP 62% przypadało na tzw. eksporterów wyspecjalizowanych i nieco ponad 50% - na firmy z udziałem kapitału zagranicznego. Małe i średnie przedsiębiorstwa wykazywały mniejszą skłonność do eksportu niż podmioty duże. Najbardziej proeksportowo były nastawione firmy transportowe, a najmniej - przedsiębiorstwa handlowe. W sektorze MSP firmy z kapitałem zagranicznym wykazywały wyższą skłonność do eksportu niż podmioty z wyłącznym udziałem kapitału krajowego. Jednak te pierwsze były w większym stopniu uzależnione od importu zaopatrzeniowego. (abstrakt oryginalny)
Polski eksport od zmian systemu gospodarczego rozpoczętych w 1989 roku notuje dynamiczny wzrost wartości. Zjawisko to można podzielić na kilka istotnych okresów, w których następowały znaczące przyrosty wartości eksportu. Jednym z nich była akcesja do Unii Europejskiej, a tym samym uczestnictwo w jednolitym rynku, które otworzyło przed przedsiębiorcami nowe możliwości rozwoju. Analiza struktury towarowej polskiego eksportu w okresie okołoakcesyjnym była już przedmiotem badań, jednak dostępna literatura ograniczała się do wskazania głównych grup towarowych polskiego eksportu i fluktuacji wartości ich sprzedaży. W niniejszym opracowaniu opisano ten aspekt, analizując zmiany wartości sprzedaży wszystkich grup towarowych na podstawie podziału zagregowanego w nomenklaturze scalonej CN. Odpowiada ono zatem na pytania związane z najbardziej dynamicznymi sektorami w polskim eksporcie, wartością ich sprzedaży, a także zmianami, jakie nastąpiły w wartości sprzedaży w wyniku członkostwa w Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
Unia Europejska: bezpiecznie, bogaci klienci, ale konkurencja ostra. Wschód- rynek do wzięcia, dla odpornych na polityczne wstrząsy. Azja: daleko, za to oszałamiające perspektywy. Polscy eksporterzy bardzo dobrze odnajduję się w labiryncie szans i zagrożeń na rynkach światowych. I dlatego eksport rośnie.
Od prawie 20 lat, tj. od 1991 roku, trwa nieprzerwanie ekspansja ekonomiczna Australii, jaka nie ma precedensu wśród innych krajów OECD. Było to efektem większej otwartości gospodarki australijskiej na wymianę zagraniczną i inwestycje, a także dobrze przeprowadzonych reform gospodarczych. Siłą napędową gospodarki australijskiej były zwłaszcza korzystne uwarunkowania zewnętrzne -bliskość dynamicznych rynków azjatyckich i ich zapotrzebowanie na surowce mineralne Australii (Chiny, Indie). Niemniej recesja w gospodarce światowej i u jej głównych partnerów handlowych, która ma miejsce od połowy 2008 r., nie ominęła także Australii. Różnica polega na tym, że podczas gdy recesja z 1991 r. spowodowana była przede wszystkim przez politykę wewnętrzną, to obecnie przyczyny są związane z warunkami zewnętrznymi, z sytuacją gospodarki światowej.(fragment artykułu)
Eksport jest jednym z czynników istotnie warunkujących rozwój gospodarki narodowej, wpływającym zarówno na tempo wzrostu, jak i na jej strukturę. Wspieranie eksportu leży zatem w sferze szczególnych zainteresowań państwa. Przejawiają się one w tworzeniu ram prawnych oraz stosowaniu różnorodnych form i narzędzi umożliwiających jego rozwój. Wśród tych środków znajdują się ubezpieczenia kredytów eksportowych, wykorzystywane również w Polsce. Celem opracowania jest zaprezentowanie funkcjonowania ubezpieczeń kredytów eksportowych w Polsce, przy czym skoncentrowano się na Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. jako jedynej instytucji prowadzącej tego typu działalność na rachunek Skarbu Państwa. (fragment tekstu)
Omówiono zmiany wolumenu i struktury obrotów handlu zagranicznego Polski w latach 1998-2007, kształtowanie się przewagi konkurencyjnej Polski w handlu z krajami UE oraz zmiany struktury handlu zagranicznego Polski z UE na tle pozostałych krajów członkowskich Europy Środkowo-Wschodniej.
Omówiono kształtowanie się wpływów z eksportu w ujęciu rzeczowym i płatniczym i czynniki wywierające wpływ na kształtowanie się eksportu. Przedstawiono działania podejmowane przez rząd w celu poprawy sytuacji w eksporcie.
Znaczenie sektora prywatnego w poszczególnych rodzajach obrotów Polski z zagranicą jest zróżnicowane i wykazuje stały wzrost. Prywatny eksport zdecydowanie zmienił strukturę geograficzną handlu w kierunku krajów Europy Zachodniej, towarzyszył mu jednak ujemny wpływ na zmiany w strukturze towarowej tj. w imporcie zwiększający się udział towarów konsumpcyjnych, a w eksporcie przewaga surowców.
Przedstawiono rolę handlu zagranicznego w gospodarce i udział Polski w handlu międzynarodowym, strukturę geograficzną i towarową obrotów, rolę sektora prywatnego w polskim handlu zagranicznym i perspektywy rozwoju udziału Polski w wymianie międzynarodowej.
Przedstawiono wyniki badań, które miały na celu ustalenie wykazu najważniejszych towarów i grup towarowych, składających się przede wszystkim na poważne rozbieżności między urzędowymi statystykami eksportu Polski do Niemiec w 1992 roku i importu Niemiec z Polski. Wielkość niemieckiego importu z Polski jest o 28,9 procent większa od wartości polskiego eksportu do Niemiec, wykazanej w statystykach GUS.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.