Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Struktura płac
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule omówiono zastosowanie wartościowania stanowisk pracy. Zwrócono uwagę jak ograniczyć pracochłonność tego procesu oraz jak uczynić go prostszym. Przedstawiono zastosowanie map kariery.
Dynamiczny rozwój społeczno-gospodarczy w warunkach postępującej globalizacji i rosnącej konkurencji nie pozostaje bez wpływu na systemy wynagrodzeń. Rośnie ich znaczenie jako istotnego narzędzia skutecznego motywowania pracowników do coraz większych osiągnięć. Pociąga to za sobą zmiany charakteru i wewnętrznej struktury wynagrodzeń. Zmiany te nadają wynagrodzeniu bardziej kompleksowy charakter, uwzględniający materialne i niematerialne składniki wynagradzania i większą równowagę między nimi. Celem niniejszego artykułu jest prezentacja zmian w strukturze wynagrodzenia całkowitego. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Zasady budowy współczesnych systemów wynagradzania w przedsiębiorstwach
75%
Wynagrodzenie spełnia szereg funkcji w przedsiębiorstwie w tym funkcję motywacyjno- integracyjną, kosztową, dochodową i społeczną. Projektowanie współczesnych systemów wynagradzania należy do przedsięwzięć trudnych. Wymaga uwzględnienia dwóch podejść metodologicznych: diagnostycznego i adaptacyjnego. Celem artykułu jest sformułowanie zasad i wariantów (opcji) polityki płacowej w przedsiębiorstwach. Autorzy artykułu realizując założony cel omawiają: unormowania prawne dotyczące wynagrodzeń w Polsce, rodzaje wynagrodzeń, formy i składniki płac oraz pozapłacowe rodzaje wynagrodzeń. Wskazując na trzy możliwe opcje polityki płacowej w przedsiębiorstwie, szczególnie dużo uwagi poświęcają płacy godziwej i sprawiedliwej. W artykule zwrócono ponadto uwagę na główne typy współczesnych systemów wynagradzania. Przedstawiono najbardziej popularny, tradycyjny system taryfowy, w którym wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od trudności pracy na stanowisku pracy, a następnie na jego modyfikacje, jakimi są systemy: kafeteryjny i pakietowy. System kafeteryjny wynagrodzeń zakłada, że pracownik otrzymuje część wynagrodzenia w formie świadczeń rzeczowych i usługowych wybranych z listy, zaś system pakietowy oznacza, że poszczególnym grupom pracowniczym, czy nawet poszczególnym pracownikom, oferuje się wynagrodzenia skomponowane z szeregu składników, odpowiadających randze stanowiska i potrzebom pracowników.(abstrakt oryginalny)
Jest wiele czynników, które mają zasadniczy wpływ na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. Pogrupować je można w zasadzie w dwie kategorie reprezentowane przez (1) czynniki osobowe i (2) czynniki środowiskowe. Pierwsze z nich są w pewnym sensie zależne od samej osoby pracującej, a więc od poziomu i kierunku wykształcenia, specjalizacji zawodowej, stażu pracy, doświadczenia zawodowego, dotychczasowego rozwoju zawodowego, zajmowanych uprzednio stanowisk, posiadanych referencji itp. Nie bez znaczenia jest też zespół cech osobowych, jakie potencjalny pracodawca może poznać podczas rozmowy wstępnej. Szczególną rolę odgrywają, jak się wydaje: miła powierzchowność, elokwencja, refleks, umiejętność podejmowania decyzji, elastyczność działania, kreatywność, asertywność, kultura osobista, a także wiek, płeć oraz w pewnym stopniu prezencja, z ubiorem włącznie(fragment tekstu)
5
Content available remote Behavioral Finance - The Manager's Pay and the Increase in the Value of a Company
75%
This article analyses the influence of the compensation model on the managers' actions, which is related to the increase in the value of companies in the long term. The aim, however, is to highlight the need to consider also behavioral paradigm by researchers and shareholders. The following paper presents both a prospect theory proposed by Daniel Kahneman and Amos Tversky and possible application of this approach to the analysis of the managerial pay, as well as a review of research into this field carried out in recent years. (original abstract)
Celem tego opracowania była analiza tendencji rozwoju wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w latach 1999-2002 w województwie dolnośląskim. Analizę przeprowadzono na podstawie informacji statystycznych dotyczących przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw.
8
Content available remote Regional Structure of Wages in Poland over the Period 1995-2009
75%
In this paper, we test empirically for the increasing returns-based agglomeration and investigate the impact of the economic integration with the European Union on regional wage inequalities in Poland. In our study, we use the wage data for 16 Polish regions over the period of 1995-2009. Our results are consistent with the predictions of the core-periphery models of the New Economic Geography. In particular, we find that wages decrease as one moves away from the Mazowiecki capital region, as well as from the border with Germany. (original abstract)
W artykule przedstawiono oszacowania miar nierówności płac w polskich województwach w 2014 roku wraz z krótką ich analizą. Do badań wykorzystano nieidentyfikowalne dane jednostkowe GUS dotyczące płacy brutto i pochodzące z badania Struktury wynagrodzeń według zawodów w październiku 2014 roku. Jako narzędzie analizy wykorzystano koncepcje krzywej Lorenza oraz uogólnionej krzywej Lorenza. Analizę uzupełniono o oszacowania popularnych miar nierówności - w tym o współczynnik Giniego oraz współczynnik Atkinsona, a także skróconej funkcji dobrobytu (indeks Sena). Dodatkowo przedstawiono też prostą dekompozycję ze względu na współczynnik Giniego. Analiza z wykorzystaniem krzywych Lorenza wykazała, że w pewnych przypadkach krzywe te przecinają się wzajemnie. Uniemożliwia to proste wnioskowanie o porządku tych rozkładów i jest często spotykanym problemem w badaniach empirycznych. Jak się jednak okazuje porządki generowane przez współczynnik Giniego, współczynnik Atkinsona oraz indeks Sena są relatywnie zgodne. Do regionów o zdecydowanie najwyższym poziomie nierówności płac można zaliczyć m.in. województwo mazowieckie, dolnośląskie, śląskie, pomorskie i małopolskie. (abstrakt oryginalny)
Polityka płac w opracowaniach z tej dziedziny traktowana jest jako część polityki społeczno-gospodarczej zmierzającej do takiego kształtowania dynamiki i struktury płac, które stymulowałyby rozwój społeczno-gospodarczy kraju oraz pozwalały na zaspokojenie konsumpcyjnych i moralnych potrzeb pracowników. W tym ujęciu funkcje polityki płac przedstawiane są bardzo pojemnie i tylko część z nich wydaje się bezpośrednio styczna z funkcjami polityki rynkowej zmierzającej do zrównoważenia rynku. Funkcje te obejmują następujące grupy zadań: równoważenie rynku poprzez hamowanie tempa wzrostu dochodów nominalnych stymulujących wzrost popytu konsumpcyjnego, motywowanie wzrostu wydajności pracy, co może się przyczyniać pośrednio do wzrostu podaży towarów konsumpcyjnych, racjonalizacja wykorzystania zasobów siły roboczej poprzez porządkowanie relacji płacowych między działami i gałęziami gospodarki narodowej. Ostatnia grupa zadań polityki płacowej może sprzyjać równoważeniu rynku /wzrostowi podaży/ gdy przewiduje się "dowartościowanie" płacowe działów i gałęzi produkujących towary konsumpcyjne oraz sfery handlu i usług, ale może też pogłębiać nierównowagę rynkową i stymulować inflację celem zrównoważenia rynku, gdy nie prowadzi się polityki takiego "dowartościowania". (fragment tekstu)
Główny problem rozważany w niniejszym artykule dotyczy dwóch podstawowych kategorii ekonomicznych z zakresu teorii i polityki płac, a mianowicie płacy minimalnej oraz płacy przeciętnej. Płaca minimalna jest najniższym poziomem płacy ustalonym przez państwo, poniżej którego pracodawca nie może opłacać pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. W literaturze toczą się spory na temat celowości stosowania płacy minimalnej oraz spory o to, czy poziom płacy minimalnej powinien być jednakowy w całym kraju, czy też mógłby być zróżnicowany w zależności od regionu. Argumenty, jakie wysuwa się odnośnie powyższych alternatyw, wiążą się z odmienną sytuacją ekonomiczną w poszczególnych regionach kraju. W różnych państwach uregulowania płacy minimalnej są odmienne. Z kolei druga wymieniona kategoria - płaca przeciętna - zależy od stopnia zamożności kraju. W pierwszej części artykułu przedstawiono poziom płacy minimalnej i płacy przeciętnej w Polsce w latach 1995-2005 w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej w wybranych latach. W dalszej części niniejszego artykułu przedstawiono proporcję płac przeciętnych według hierarchii zawodów w Polsce w latach 1996-2004. (fragment tekstu)
Zdaniem A. Kalety32, istotnym warunkiem skutecznej realizacji strategii, ale i celu w ogóle, jest jego wyrazistość i jasność, rozumiane jako klarowne, i bywa, że bezkompromisowe ustalenie kierunku i reguł, jednak z założeniem jej elastyczności w czasie i dokonywanych rewizji przyjętego kursu33. Zatem skuteczna strategia ustalania wynagrodzeń i realizująca ją struktura wynagradzania powinny być relatywnie jasne i klarowne w swej konstrukcji. Tym bardziej że dotyczą działu sprzedaży, czyli miejsca w organizacji niezwykle istotnego z punktu widzenia realizacji strategii. To z kolei zmusza do rozpoznania celu wynagradzania w dziale sprzedaży i świadomego doboru poszczególnych jego elementów w taki sposób, by stworzona struktura mogła wspierać jego realizację. Świadomość i wiedza na temat fundamentów doboru poszczególnych sposobów i struktury wynagradzania może się więc okazać kluczowym czynnikiem wpływającym na poziom realizacji strategii organizacji, a zwłaszcza tych jej obszarów, które są ściśle powiązane z przychodami. Przyjęcie założeń co do zasady premiowania samej pracy lub jej efektów, czy też uznawania wypłat jako kosztu bądź inwestycji, to istotne przesłanki do ustalenia odpowiednich proporcji elementów zmiennych i stałych wynagrodzenia w sprzedaży. W wyodrębnionych dwóch współczesnych wyzwaniach w kształtowaniu struktur wynagradzania służb sprzedaży cele są wyraźnie różne, co jednak, wbrew pierwotnym przypuszczeniom, zamiast jednoznacznych i wyraźnie różnych wskazówek do budowy systemów wynagrodzeń, daje jedynie ogólne wytyczne. Choć cele te są rozbieżne, to jednak nie można jednoznacznie stwierdzić, jak powinna szczegółowo wyglądać struktura wynagrodzenia wspierająca dany cel. Bez wątpienia jednak istnieją pewne wskazówki. Przyjęcie bowiem zasady sprzedaży opartej na modelu transakcyjnym wymusza premiowanie zachowań i działań, co z kolei wskazuje na oparcie struktury w dużej mierze na premiach, w mniejszej zaś na stałych elementach wynagrodzenia i prowizjach. W sprzedaży relacyjnej rośnie znaczenie części stałej wynagrodzenia oraz prowizji. Część stała ma na celu zapewnienie zatrzymania wysoko wykwalifikowanych pracowników, zaś prowizja znajduje zastosowanie jako element uzależniony od działania handlowca i od niego zależny. Ograniczona możliwość ustalenia zakresu zadań prowadzących do sukcesu w sprzedaży obniża skuteczność stosowania premii za ich realizację. Bez wątpienia można więc stwierdzić, że struktura wynagradzania w sprzedaży powinna być spójna z założeniem strategicznym, według którego sprzedaż jest realizowana. Może ona także wpływać na powodzenie lub porażkę w realizacji tej strategii. Tym bardziej więc wymaga czasu, zaangażowania wiedzy i doświadczenia menedżerów w jej odpowiednie ukształtowanie i wskazuje na zasadność traktowania tego zadania jako inwestycji w realizacje strategii i przyszłe wyniki podmiotu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono specyfikę poszczególnych etapów budowania systemów wynagradzania pracowników. Wyróżniono i omówiono następujące fazy: dobór osób odpowiedzialnych za projektowanie i wdrożenie w życie zakładowego systemu wynagradzanie pracowników, analiza stanowisk pracy, ustalenie zasad wynagradzania, budowa tabeli płac (na podstawie wyników wartościowania pracy), ustalenie składników wynagrodzenia i ustalenie form wynagrodzenia.
W roku 2014 w zdecydowanej większości kraju podwyżki będą wyższe, niż te przyznane w roku ubiegłym. Dynamika wzrostu płac najlepiej przedstawia się w Polsce Wschodniej, gdzie płace w zeszłym roku wzrosły o ponad 4%, a wg prognoz, w roku bieżącym wzrost będzie wynosił około 5,5%. Pokazuje to, że trwa powolny proces zmniejszania dysproporcji płacowych tego regionu wobec reszty kraju. Najniższe przewidywane podwyżki dotyczą województw mazowieckiego, dolnośląskiego i opolskiego - nie powinny przekroczyć 3%. (fragment tekstu)
W kolejnym Dossier "Profitu" przedstawiono wyniki badania "Płace w Polsce" zrealizowanego prze firmę badawczą Data Group w lutym 2002 r. Przebadano 254 przedsiębiorstwa, 9 stanowisk menedżerskich i 12 pracowniczych w ośmiu regionach Polski: Mazowsze, Wielkopolska, Pomorze Środkowe, Dolny Śląsk, Górny Śląsk i Małopolska, Pomorze Zachodnie, Łódzkie, Ściana Wschodnia. W badaniu wzięły udział przedsiębiorstwa z dominującym udziałem kapitału polskiego, głównie z sektora prywatnego, zatrudniające od 25 do 180 pracowników. Pominięto jednostki budżetowe, samorządowe i organizacje non-profit. W tabelach przedstawiono wynagrodzenia podstawowe brutto. Oszacowano zarobki ludzi zaliczanych do elity finansowej każdego regionu.
Celem artykułu jest próba zidentyfikowania pierwszych, najwcześniej ujawnionych społecznych efektów transformacji gospodarczej w byłych europejskich krajach socjalistycznych (poza b. ZSRR, b. NRD i b. Jugosławią). Ich wyrazem są zmiany w poziomie i strukturach dochodów ludności.
Strategiczne podejście do wynagradzania, podobnie jak każde podejście strategiczne, opiera się na założeniu, że jeżeli decyzje o wynagrodzeniach będą spójne z ogólną strategią firmy, koniecznymi zachowaniami pracowników i z ich potrzebami, to wówczas wzrośnie konkurencyjność firmy.
Analiza regionalnych rynków pracy pod kątem poziomu wynagrodzeń doprowadziła do konkluzji, iż największe szanse rozwoju ma rynek wielkopolski. Jest to region dobrze rozwinięty pod względem infrastruktury, o wysokim współczynniku różnego rodzaju inwestycji i oferujący najwyższe - po Warszawie - stawki płac oraz najszerszy wachlarz świadczeń pozapłacowych. Artykuł prezentuje wyniki badań pięciu regionów Polski dotyczące tych zagadnień.
Cel: Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja tendencji oraz uwarunkowań związanych z poziom kształtowania się płac w Polsce. Temat ten jest ważny, gdyż wysokość otrzymywanej płacy przez pracowników w zamian za wykonanie przez nich określonych prac odzwierciedla stan rozwoju gospodarczego. Metodyka badań:: W artykule zostały zaprezentowane oraz poddane analizie dane odzwierciedlające przeciętne wysokości płac w Polsce dostępne w bazie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jak również Głównego Urzędu Statystycznego. Wnioski: Na przestrzeni przedstawionego w artykule okresu (2004-2014) wysokość przeciętnych wynagrodzeń realnym systematyczne wzrastała. Jest to pozytywne zjawisko zarówno z punku widzenia indywidualnego pracownika, jak również w odniesieniu do całej gospodarki. Świadczy to o ciągłym rozwoju gospodarczym naszego kraju.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu autor przedstawił czynniki mające wpływ na kształtowanie płac w przedsiębiorstwie na przykładzie Elektrowni im. T. Kościuszki w Połańcu. Autor zaprezentował strukturę elementów z których składa się wynagrodzenie zatrudnionych, oraz projekt widełkowej i wielopoziomowej siatki płac zasadniczych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.