Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 142

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Suburbanization
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Procesy suburbanizacji zachodzą w sposób coraz bardziej intensywny wokół polskich aglomeracji. Skala i dynamika tego zjawiska zmusza do wnikliwej obserwacji tego procesu, gdyż niesie on ze sobą wiele negatywnych skutków. Powiat zgierski graniczący z Łodzią - połączony z nią ważnymi trasami krajowymi oraz cechujący się atrakcyjnym środowiskiem przyrodniczym - jest w szczególny sposób narażony na negatywne skutki procesu żywiołowego rozlewania się miast. W celu zbadania skali tego procesu dokonano analizy wielkości i kierunków migracji, wielkości powierzchni gruntów rolnych wyłączonych z produkcji rolnej z uwzględnieniem celu wyłączenia oraz liczby pozwoleń na budowę.(abstrakt oryginalny)
Suburbanizacja jest procesem zachodzącym w ostatnim półtorawieczu, związanym z początkami industrializacji. Proces suburbanizacji w całym okresie ulegał jednak przeobrażaniu i wywoływany był różnymi czynnikami. W artykule przedstawiono podłoże i cechy charakterystyczne dla współczesnej suburbanizacji. Wskazano także na nieuchronność dalszego rozwoju owego procesu, podając kilka tego powodów. W opracowaniu przedyskutowano sześć hipotez dotyczących kształtowania się procesu suburbanizacji w przyszłości. Autor przedstawił także rozważania nad możliwością zastąpienia suburbiów inną forma osadnictwa.(abstrakt oryginalny)
Dyskusja o charakterystycznych cechach procesu urbanizacji zachodzącego na wiejskich obszarach Opola rozpoczęta została bardzo wcześnie, na początku XIX w. Proces urbanizacji był związany z industrializacja obszarów wiejskich i został w tym kontekście określony jako proces semiurbanizacji. Ten proces był paralela suburbanizacji, a wiele przestrzeni było nimi objętych. Dyskusja nad badaniami i naukowymi korzeniami terminu "semiurbanizacja" jest prowadzona zarówno w geografii społeczno-ekonomicznej, polityce regionalnej i polityce rozwoju obszarów wiejskich, jak i w lokalnych ośrodkach badawczych. Szczególna uwaga była poświecona genezie procesu urbanizacji w wiejskich przestrzeniach Śląska Opolskiego i rozwojowi tego procesu (ewolucji) przed okresem transformacji gospodarczej w Polsce. Analizie podlegało także rozprzestrzenianie się tegoż procesu w całym regionie. W opracowaniu przedstawiono cechy charakterystyczne dla procesu urbanizacji na obszarach wiejskich, które można objąć ogólnym terminem semiurbanizacji. Omówiono także - na przykładzie dobrze rozpoznanego i udokumentowanego procesu urbanizacji w strefie aglomeracji opolskiej - trudności w precyzyjnym rozróżnieniu semiurbanizacji i suburbanizacji. Podjęto też próbę sklasyfikowania zjawisk urbanizacyjnych zachodzących na obszarach wiejskich aglomeracji opolskiej i regionu opolskiego w okresie transformacji.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem badania są zmiany w dynamice oraz w pozycji społeczno-gospodarczej miast i gmin wiejskich tworzących bezpośrednie otoczenie konurbacji katowickiej oraz rybnickiej. Zgodnie z koncepcja suburbanizacji A. Lisowskiego i M. Grochowskiego (2007), możemy je interpretować w kategoriach suburbanizacji.(abstrakt oryginalny)
Tereny nieprzepuszczalne to miejsca powstałe głównie w wyniku działalności człowieka, w które nie może infiltrować woda. Do materiałów nieprzepuszczalnych zalicza się m.in. asfalt czy beton, czyli podstawowy budulec miast. W zależności od udziału terenów nieprzepuszczalnych zdefiniować można klasy gęstości tkanki miejskiej. Przykładowo, wartość wskaźnika w przedziale 10-30% świadczy o niskiej gęstości i jest charakterystyczna dla zabudowy jednorodzinnej rozproszonej. Zastosowanie metody analizy zmian tego wskaźnika może być pomocne w określeniu zasięgu suburbanizacji. Aby ocenić przydatność wspomnianej metody, przenalizowałem zmiany w udziale powierzchni nieprzepuszczalnych dla strefy demograficznej suburbanizacji Poznania w latach 1992-2018. W tym celu wykorzystałem otwarte dane satelitarne Landsat. Pobrane zdjęcia poddałem klasyfikacji pikselowej pozwalającej na stworzenie mapy obszarów przepuszczalnych i nieprzepuszczalnych. W pierwszym kroku wyłączyłem z analizy obszary wodne, roślinność oraz większość gleb, używając metody progowania wskaźników spektralnych NDVI (pokazujących kondycję roślinności), NDWI (pozwalających na detekcję obiektów wodnych) oraz DBSI (pozwalających na odróżnienie gleb od powierzchni nieprzepuszczalnych). Pozostałe obszary poddałem klasyfikacji z wykorzystaniem algorytmu maszyny wektorów nośnych (SVM). Wyniki zostały zagregowane do siatki 25 ha heksagonów. Porównanie rezultatów dla dwóch okresów pozwoliło na wskazanie, w których miejscach poziom zainwestowania rósł najszybciej. W tych obszarach występowała suburbanizacja. Dla Poznania powierzchnie nieprzepuszczalne przyrastały najintensywniej na obszarze znajdującym się za jego zachodnią granicą. Przedstawiona metoda okazała się przydatna w określeniu zasięgu występowania procesów suburbanizacyjnych. Wskaźnik nieprzepuszczalności nie może być jednak stosowany jako samodzielny wskaźnik rozlewania się miast, gdyż pokazuje tylko jeden z wymiarów tego zjawiska(abstrakt oryginalny)
Ostatnie lata w Polsce charakteryzują się odmiennymi trendami w rozwoju ludnościowym. Magnesem przyciągającym ludzi stały się duże miasta i ich sąsiedztwo tworzące aglomeracje. Miasta małe i średniej wielkości charakteryzują się odmiennymi procesami rozwoju ludnościowego. Postrzega się tutaj wyludnianie się miast. Jest to wynikiem ujemnego przyrostu naturalnego oraz ujemnego salda migracji. Celem opracowania jest identyfikacja zjawisk zachodzących w rozwoju ludnościowym - zwanych suburbanizacja - na przykładzie Jeleniej Góry i otaczających ją gmin wchodzących w skład jeleniogórskiego powiatu ziemskiego(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest analiza niektórych zmian demograficznych, jakie nastąpiły w aglomeracji poznańskiej (miasto Poznań i powiat poznański) w latach 1988-2007. Uwaga została skupiona na dynamice zmian w natężeniu wybranych wskaźników demograficznych, ich zróżnicowaniu przestrzennym oraz tendencjach przemian w okresie transformacji społeczno-gospodarczej w ostatnich latach. Szybki rozwój zabudowy jednorodzinnej i niskiej wielorodzinnej, który rozpoczął się w późnych latach dziewięćdziesiątych XX w. powodował bardziej intensywny przypływ rezydentów do aglomeracji poznańskiej, w rezultacie czego obszar ten, a szczególnie jego wiejskie jednostki, zanotowały szybki wzrost liczby ludności. W opracowaniu przedstawiono proces suburbanizacji i jego rezultaty w okresach zmian demograficznych mających miejsce podczas transformacji społeczno-ekonomicznej.(abstrakt oryginalny)
The Poznań Conurbation is a place where the suburbanisation process is appearing. The spatial transformation of suburban areas indicates that the application of research-based solutions, which in theory are supposed to reduce unfavourable trends, in practice appears to be a complicated task. Problems that remain unresolved for many years, as well as mistakes that often cancel efforts to solve these problems, are the obvious confirmation of that thesis. An important factor, which affects the poor spatial situation in suburban areas, is the lack of central urban planning indices. Although each municipality that is part of the Poznań Conurbation has its own up-to-date statutory land use policy study and other documents defining the local spatial planning policy, their records frequently contain solutions that are not beneficial to the public interest or sustainable development. Problems that are mentioned in producing them, as well as the unachieved aspirations and needs of space users, contribute to increased criticism of complex urban structures, while the strong position of developers in suburban areas raises the question as to whether the area of land dedicated to new buildings, especially residential ones is not too excessive when compared with current needs. This paper presents the results of research that concerns the relationship between the depopulation of Poznań and the increase of the built-up area in the neighbouring village of Skórzewo, which is a place of massive development of residential buildings and rapidly developing enterprises. The aim of this research is to introduce a tool for a more precise prediction of future spatial development in suburban areas.(original abstract)
Artykuł opisuje zmiany przedmieść największych miast w Czechach. Na początku lat 90. w czeskich miastach emigracja zaczęła dominować nad imigracją. Duży wzrost migracji odnotowano w dzielnicach Praga Wschód i Praga Zachód, powiecie Brno oraz w północnych i południowych dzielnicach Pilzna. Rosnący proces suburbanizacji na przedmieściach Pragi spowodował, że stolica stała się regionem o największej względnej utracie ludności spowodowanej migracją. Ludzie wyprowadzali się poza Pragę, natomiast z powodu narastającego procesu suburbanizacji wzrost migracji ludności z wyższym wykształceniem został osłabiony. Dotyczy to szczególnie zamożnej populacji, która zaczęła opuszczać bloki z wielkiej płyty w miastach i przenosi się do nowo wybudowanych domów rodzinnych w okolicznych wioskach. Ten proces jest silniejszy w czasach wzrostu gospodarczego. Migracja prowadzi do rozbudowy małych osiedli i wraz z suburbanizacją komercyjną zaburza struktury przestrzenne tych osiedli, obniżając jakość środowiska. Procesy suburbanizacji są regulowane przez miejscowe plany gmin i współpracę między administracją publiczną, inwestorami, deweloperami i społecznością lokalną. Samorząd musi dbać o harmonijny przyszły rozwój tych miast i rozwiązywać nowe problemy związane z napływem ludności.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Procesy urbanizacji w strefie zewnętrznej Białegostoku
80%
Cel - Przedstawienie wybranych zagadnień związanych z urbanizacją strefy otaczającej miasto na podstawie literatury przedmiotu oraz analiza procesów suburbanizacji na obszarach stanowiących strefę zewnętrzną Białegostoku ze względu na zmiany ludnościowe, użytkowanie gruntów i rozwijającą się tam działalność gospodarczą. Metoda badań - W artykule wykorzystano metodę opisową i metody statystyczne. Wnioski - Wskazanie funkcji terenów podmiejskich Białegostoku oraz określenie charakteru procesu suburbanizacji. Oryginalność /wartość - Artykuł eksponuje problematykę strefy zewnętrznej miast, co wpisuje się w dostrzeganą obecnie potrzebę szerszych analiz tego typu obszarów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł obejmuje analizę wpływu suburbanizacji na sferę społeczną, kulturową, funkcjonalno-przestrzenną, gospodarczą oraz na środowisko naturalne Polski. Opracowanie rozpatruje konsekwencje zjawiska z perspektywy suburbiów oraz miasta centralnego. Dla celów niniejszej publikacji dokonano analizy publikacji krajowych opisujących badania procesu w miastach Polski oraz publikacji zagranicznych. Pozycje anglojęzyczne obejmowały badaniami skutki suburbanizacji w miastach Europy, Azji, Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej oraz Afryki. Na podstawie przeglądu literatury przedmiotu zaproponowano kategoryzację konsekwencji suburbanizacji. Kategoryzacja obejmuje skutki gospodarcze, funkcjonalno-przestrzenne, społeczno-kulturowe oraz przyrodnicze.(abstrakt oryginalny)
Proces suburbanizacji jest zjawiskiem dobrze rozpoznanym w literaturze polskiej oraz zagranicznej. Dzięki temu mamy dostęp do szerokiego wachlarza literatury, który pozwala spojrzeć na problem suburbanizacji z wielu perspektyw badawczych na przestrzeni długiego okresu, a jego uwarunkowania są najchętniej wskazywaną grupą w większości opracowań poświęconych problemowi. Dla potrzeb artykułu dokonano przeglądu i analizy zagranicznych i krajowych opracowań literaturowych poświęconych zagadnieniu sub- urbanizacji. Rozpoznany obszar badań dotyczy aspektów suburbanizacji na wszystkich zamieszkanych przez człowieka kontynentach, co daje bardzo różnorodny przegląd obszarów badawczych. Kwerenda literatury pozwoliła na wyodrębnienie łącznie 274 różnych szczegółowych przyczyn, które według autorów odpowiadają za powstawanie zjawiska suburbanizacji. Znaczna złożoność uwarunkowań pozwoliła na pogrupowanie i wydzielenie 10 głównych kategorii przyczyn zachodzenia suburbanizacji.(abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje zagadnienie suburbanizacji, czyli procesu, który stanowi jedną z głównych faz w rozwoju miast. Proces ten charakteryzuje się rozbudową strefy podmiejskiej przy jednoczesnym opuszczaniu centrum jako miejsca zamieszkania. Opisane zostały przypadki dwóch małych miast - Działdowa oraz Pruszcza Gdańskiego. Ośrodki te różnią się od siebie pod kątem uwarunkowań takich jak: położenie w relacji z dużymi aglomeracjami miejskimi, odległość od nich, znaczenie aglomeracji jako ośrodka ponadlokalnego czy też liczba ludności samej miejscowości. Działdowo jest ośrodkiem w większym stopniu oddalonym od miasta wojewódzkiego, Pruszcz Gdański położony jest natomiast w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Różnice wynikają nie tylko z odległości od tych ośrodków, ale też od ich stopnia rozwoju i występujących trendów. Głównym celem niniejszego artykułu jest analiza stanu istniejącego i zdefiniowanie czynników mających wpływ na rozwój przedmieść w miejscowościach położonych w zasięgu oddziaływania ośrodków o randze wojewódzkiej w zależności od relacji i powiązań występujących pomiędzy nimi. Metodą badań jest między innymi analiza elementów tkanki urbanistycznej, takich jak: rozmieszczenie zabudowy mieszkaniowej oraz ukształtowanie sieci komunikacyjnej. Przeanalizowane zostały także uwarunkowania społeczno-ekonomiczne miast, które mają bardzo duży wpływ na proces suburbanizacji. Przedstawione zostały również metody wykonania niniejszych badań oraz ogólne wnioski, które zostały zsyntezowane na ich podstawie. Głównym źródłem wiedzy były własne obserwacje na temat działania określonych w temacie artykułu ośrodków, jak i literatura pomocnicza, odnosząca się do ogółu zagadnień, dotyczących suburbanizacji i relacji występujących pomiędzy ośrodkami miejskim. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Problemy pozyskania gruntów na cele inwestycyjne na obszarach wiejskich
61%
Aktualne użytkowanie gruntów prawie zawsze jest kompromisem pomiędzy społecznymi, gospodarczymi, przestrzennymi i środowiskowymi potrzebami. Celem badań było przedstawienie ilościowe i jakościowe gruntów wyłączonych z produkcji rolnej i leśnej w ostatnich dziesięciu latach w województwie mazowieckim oraz analiza przydatności gruntów pod zabudowę na przykładzie wybranych obrębów zlokalizowanych na terenie Obszaru Metropolitalnego Warszawy. Do badań wykorzystano dane dotyczące jakości gleb, ewidencję gruntów i budynków oraz ortofotomapy. Uwzględniono procedurę wyłączenia gruntów z produkcji wynikającą z ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, wilgotność, nośność gruntów, strukturę własności i kształt działek ewidencyjnych. Z przeprowadzonych badań wynika, że pozyskanie terenów pod zabudowę powinno być wsparte analizami oceniającymi predyspozycje terenu oraz bardzo często regulacją stosunków własnościowych(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Przeobrażenia morfologiczne wsi w strefie podmiejskiej Wrocławia
61%
Zasadniczym celem opracowania jest identyfikacja głównych kierunków przeobrażeń morfologicznych, jakim podlegają miejscowości leżące w strefie podmiejskiej Wrocławia. Stwierdzono, że głównymi skutkami intensywnego ruchu budowlanego na tym obszarze są: transformacja pierwotnych układów przestrzennych podmiejskich wsi, zmiany fizjonomiczne związane z wprowadzeniem na obszary podmiejskie nowej, odmiennej dla wsi zabudowy i powstanie nowego typu krajobrazu - krajobrazu podmiejskiego. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Dyskurs metropolitalny na przykładzie Trójmiasta
61%
Dyskurs metropolitalny może być interpretowany jako ciągły proces negocjacji znaczeń związanych z komunikacją ważnych dla interesariuszy procesów metropolitalnych, podczas gdy znaczenia te budowane są poprzez sprzężenie zwrotne między stwierdzeniami a ich kontekstem. Artykuł omawia dyskurs na temat Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot na przykładzie dwóch zagadnień: zmian w nomenklaturze związanych z kształtującym się obszarem metropolitalnym oraz problemu suburbanizacji (rozlewania się miast), "rozlewania się" poza miasto główny obszar rozwoju metropolitalnego. Jako przykład uczestnictwa w dyskursie metropolitalnym autor przedstawia własne rekomendacje skierowane do interesariuszy procesu metropolizacji.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu określenie relacji pomiędzy rynkiem nieruchomości a gospodarką wodno-ściekową na przykładzie Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego (LOF ). Praca składa się z dwóch części. W pierwszej części skupiono się na charakterystyce miejskich obszarów funkcjonalnych (MOF ) zarówno w kontekście założeń teoretycznych jak i praktycznych aspektach ich implementacji w ramach polityki spójności 2014-2020 w warunkach polskich, a także problemów rozwojowych MOF wynikających z nasilenia zjawisk towarzyszących suburbanizacji. W drugiej części artykułu dokonano charakterystyki LOF oraz poddano analizie relacje pomiędzy przyrostem zasobów mieszkaniowych i rynkiem nieruchomości w gminach LOF, a ich uzbrojeniem w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. Przedstawiono także problemy jakie niesie niekontrolowany przyrost terenów zabudowanych w kontekście prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodno-ściekowej na terenach posiadających wysokie walory dla prowadzenia gospodarki rolnej w sferze przestrzennej, społeczno-gospodarczej, jak i środowiskowej. (abstrakt oryginalny)
Rozwój infrastruktury stacji i przystanków kolejowych na terenach objętych procesem suburbanizacji odgrywa istotną rolę centrotwórczą w strukturze osadniczej aglomeracji. Szczególne znaczenie ma wielofunkcyjne zagospodarowanie i planowanie zmian w ich otoczeniu. Celem opisanego w niniejszym artykule badania było rozpoznanie i zobrazowanie aktualnego oraz planowanego zagospodarowania otoczenia wybranych kolejowych węzłów przesiadkowych. Zakres przestrzenny niniejszego opracowania objął 4 węzły przesiadkowe położone w aglomeracji krakowskiej: Wieliczka Park, Wieliczka Rynek-Kopalnia, Skawina i Zabierzów. Zbadana i zobrazowana została aktualna funkcjonalność węzłów oraz zabudowy w zakresie m.in. usług publicznych w strefie rzeczywistej dostępności pieszej do peronów kolejowych. Analizie poddany został również projektowany w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego rozwój tych obszarów, obejmujących m.in. centra miejscowości. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Gniazda przedsiębiorczości w strefie podmiejskiej metropolii
61%
Problem suburbanizacji jest wciąż aktualny w analizach rozwoju miast. Przybiera często formy spontanicznego rozlewania się miast (urban sprawl). Badacze tego problemu skupiają się przeważnie na rozwoju funkcji mieszkaniowej w strefach podmiejskich. Specyficzny charakter polskiego procesu suburbanizacji polega na równoległym rozwoju klasycznej suburbanizacji osiedleńczej oraz rozwoju mikro- oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Badania autorów prowadzone dla Obszaru Metropolitalnego Gdańsk - Gdynia - Sopot wykazują korelację tych dwóch nurtów. Terytorialny rozkład funkcji gospodarczych uległ przewartościowaniom. Nastąpiła zmiana orientacji przestrzennej i rozmycie koncentracji funkcji przemysłowej (głównie przetwórczej). Sektor MŚP stał się jednocześnie istotnym tworzywem rozwoju terytorialnego, także dyfuzji innowacji. Przebadano ten proces, wykorzystując dane empiryczne uzyskane z 251 przedsiębiorstw. Wyprowadzono wnioski dotyczące uwarunkowań oraz analiz struktury zabudowy(abstrakt oryginalny)
This article presents changes in the distribution of economic activity in Wrocław and its suburbs in the period 2008-2016. The study is based on the analysis of data from the REGON database. Additionally, the article presents the impact of migration of economic entities attributed to suburbanisation of economic entities on the changes noted in the distribution of economic entities in the Wrocław agglomeration. The article also presents the characteristics of migrating economic entities as part of the suburbanisation of economic entities in terms of numbers and types, as well as legal and capital status. Suburbanisation of economic entities was demonstrated to have a significant impact on the distribution of economic entities, both in Wrocław and in its suburban area, throughout the period of analysis.(original abstract)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.