Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 167

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tax exemption
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Artykuł przedstawia praktyczne aspekty stosowania art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przepis ten zawiera zwolnienie od podatku od nieruchomości obejmujące budynki gospodarcze lub ich części zajęte na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, natomiast konstrukcja normatywna tego przepisu w sposób istotny ogranicza zakres przedmiotowy zwolnienia podatkowego. (abstrakt oryginalny)
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 1993 r. nr 30 poz. 416 z późniejszymi zmianami) przewiduje szereg zwolnień przedmiotowych od tego podatku. W artykule podano dochody wolne od podatku.
W artykule opisano koncepcje Tax Expenditures (TEs), utraconych wpływów do budżetu państwa wynikających z odstępstw z ogólnych form opodatkowania. Na podstawie danych FADN dokonana próby oszacowania TEs spowodowanych brakiem podatku dochodowego w działalności rolniczej. Obliczenia wskazują, iż TEs dla gospodarstw znajdujących się w polu obserwacji FADN w zależności od przyjętego wariantu wynoszą od 3.791 mld w 2008 roku do 9.152 mld w roku 2007. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostały omówione aspekty podatkowe związane z wypłatą dywidendy pomiędzy polskimi spółkami kapitałowymi. Autorzy dokonali analizy przepisów polskich i unijnych dotyczących wypłaty dywidend oraz stosowania zwolnienia partycypacyjnego pomiędzy polskimi spółkami. W tym zakresie autorzy omówili m.in. problematykę wykładni pojęć należytej staranności płatnika i rzeczywistego właściciela dywidendy. W artykule zaprezentowano również wpływ otrzymywanej dywidendy na ustalenie kosztów uzyskania przychodów oraz na ustalenie wysokości przychodów do celów stosowania obniżonej stawki podatku dochodowego od osób prawnych. Autorzy poza wykładnią przepisów uwzględnili praktykę organów podatkowych i sądów administracyjnych, a także przedstawili kierunki rozwoju przepisów oraz propozycje zmian legislacyjnych w omawianym zakresie.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie różnych opinii badaczy oraz faktów w zakresie korzyści podatkowych, jakie mogą odnieść udziałowcy spółek celowych realizujących inwestycje na zasadach project finance (PF). Korzyści te mogą mieć różny charakter. W literaturze przedmiotu najczęściej akcentuje się korzyści w zakresie podatku dochodowego w postaci odsetkowych tarcz podatkowych związanych z wysoką dźwignią finansową, jaką na ogół wykorzystują spółki celowe realizujące inwestycja na zasadach PF. Dźwignia finansowa stosowana przez spółki celowe przewyższa dźwignie stosowane przez ich założycieli. Próba wyjaśnienia tego zjawiska jest jedną z najczęściej poruszanych kwestii w literaturze przedmiotu. Rysunek l przedstawia rozkład udziału kapitałów obcych w finansowaniu nakładów inwestycyjnych w przedsięwzięciach realizowanych na zasadach PF wyznaczony w oparciu o dostępne informacje na temat 808 spółek celowych realizujących inwestycje w latach 1994-2003 zarejestrowanych w bazie Dealogic ProjectWare. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy strategii podatkowych w aspekcie kosztów i został podzielony na kilka części. Pierwsza część zawiera definicję strategii podatkowych, ich źródła i rodzaje. Następna część opisuje jedną ze strategii podatkowych, którą są koszty strategii podatkowych Następnie przedstawiono wybrane metody amortyzacji i opisano przykłady strategii podatkowych stosowanych w tym zakresie. Zaprezentowano także formy wynagradzania pracowników, szczególnie z uwzględnieniem tych elementów, które zgodnie z aktami podatku dochodowego są zwolnione od podatku. Ostatnia część artykułu przedstawia przykłady strategii podatkowych, które pozwalają zminimalizować koszty, a nie stanowią kosztów podatkowych, i nie zmniejszają podstawy opodatkowania z tytułu podatku dochodowego.
Przeanalizowano kształt regulacji Unii Europejskiej, związanych ze stosowaniem podatku od wartości dodanej w działalności bankowej. Autor skoncentrował swoją uwagę na trzech zasadniczych aspektach tego zagadnienia, tj. zakresie usług zwolnionych z podatku od wartości dodanej, dopuszczalnych metodach dokonywania odliczeń podatku naliczonego oraz możliwości stosowanego wspólnego rozliczenia podatku przez grupę podatników powiązanych finansowo, kapitałowo i organizacyjnie.
W krajach europejskich stosuje się różnorodne mechanizmy opodatkowania dochodów osób prywatnych uzyskanych z zysków kapitałowych. Polegają one m.in. na zróżnicowanej polityce ulg i zwolnień podatkowych, co z kolei przekłada się na wysokość efektywnych obciążeń podatkowych tychże dochodów. W artykule przedstawiono ulgi podatkowe i innego rodzaju subsydia w wybranych krajach wspomagające rozwój młodych przedsiębiorstw. Mają one na celu stymulację rozwoju lokalnej gospodarki i przedsiębiorczości, a długoterminowo wiążą się z oczekiwaniami wzrostu wpływów do budżetu Skarbu Państwa. (abstrakt oryginalny)
Zwolnienie w systemie podatkowym wiąże się z brakiem zapłaty podatku. Autor analizuje w artykule konsekwencje zwolnienia w podatku Vat na podstawie obowiązujących w Polsce przepisów. jednocześnie stara się wskazać pożądane kierunki zmian w zakresie zwolnień podatkowych , uwzględniając najnowsze badania dotyczące podatku VAT, prowadzone przez grupę roboczą przy Komisji Europejskiej. Opracowanie podzielono na trzy części. W pierwszej opisano ogólnie konsekwencje zwolnień przy prozliczeniu podatków(. Druga i trzecia odnosi się odpowiednio do konsekwencji zwolnień podmiotowych orza przedmiotowych. W części trzeciej analiza opiera się na transakcjach obejmujących świadczenie do których zaproponowano alternatywną doobecnie obowiązującej, metodę ich opodatkowania. (fragment tekstu)
Zwolnienie usług finansowych w podatku od towarów i usług (VAT) niesie ze sobą negatywne konsekwencje związane z dodatkowym obciążeniem instytucji finansowych oraz możliwością zaistnienia kaskady podatkowej. W oczywisty sposób znajduje to odzwierciedlenie w kosztach świadczonych usług. W związku z tym na świecie rozwinięto szereg alternatywnych metod opodatkowania świadczenia takich usług. Przedmiotowe opracowanie analizuje metodę stosowaną w Polsce z uwzględnieniem przepisów Unii Europejskiej w tym zakresie oraz prezentuje alternatywne rozwiązania występujące w innych krajach. W konkluzji odnosi się do możliwości modyfikacji obowiązującego systemu w kierunku rozwiązań minimalizujących dodatkowe koszty opodatkowania. (abstrakt oryginalny)
Zmieniając konstrukcję zwolnienia podatkowego dotyczącego odszkodowań pracowniczych, ustawodawca stworzył kolejną lukę prawną, pozwalającą na omijanie opodatkowania. Prawdopodobnie wkrótce stanie się to nowym źródłem sporów między podatnikami a organami podatkowymi.(fragment tekstu)
Tekst przedstawia zasady opodatkowania nieruchomości szkolnych. Autor podkreśla, że ustawodawca w przedmiotowym zakresie wprowadził nowe regulacje prawne mocą ustawy z 19.03.2009 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz zmianie niektórych innych ustaw. Ustawa nowelizująca usunęła dotychczasowe, choć nie wszystkie, mankamenty ustaw: o podatkach i opłatach lokalnych, podatku rolnym i podatku leśnym w zakresie opodatkowania gruntów i budynków zajętych na działalność oświatową. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy postępów w realizacji planu działania w sprawie VAT w związku z propozycją Komisji dotyczącą podstawowych zasad, na których opierałby się jednolity unijny obszar VAT oraz pewnych krótkoterminowych środków mających na celu poprawę bieżącego funkcjonowania obecnego systemu VAT do czasu, aż docelowy system zostanie w pełni uzgodniony i wdrożony. Artykuł wyjaśnia problemy dotyczące funkcjonowania obecnego, tymczasowego systemu VAT, przedstawia przeanalizowane przez Komisję opcje co do kierunku reformy oraz rozwija uzasadnienie dotyczące preferowanej opcji. Artykuł następnie prezentuje najważniejsze punkty propozycji: podstawowe zasady ostatecznego systemu VAT oraz środki krótkoterminowe dotyczące tzw. call-off stock, numeru identyfikacji VAT, transakcji łańcuchowych oraz dowodu wewnątrz wspólnotowego transportu towarów. Przedstawia on również pojęcie podatnika certyfikowanego, dotyczące kategorii godnych zaufania przedsiębiorstw, wprowadzone w propozycji Komisji. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Efektywność funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji na wybranych przykładach
75%
Mija ponad 25 lat od powstania Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce. To bogate doświadczenie zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla polskiej gospodarki. Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. zmieniła instrumenty zwolnienia z podatku dochodowego (CIT lub PIT) w celu dostosowania przepisów do aktualnej sytuacji rynkowej i potrzeb przedsiębiorcy. Głównym celem artykułu jest pokazanie na przykładach, że zwolnienie z podatku jest obecnie dostępne na terenie całej Polski dla firm realizujących nowe inwestycje, zarówno na gruntach publicznych, jak i prywatnych. Na podstawie danych z ministerstw autor wskazuje wielkość nakładów inwestycyjnych, zatrudnienie oraz liczbę wydanych decyzji o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problematykę związaną z dobrowolną częścią systemu emerytalnego w Polsce. Omówiono w nim najważniejsze czynniki, które wpływają na rozwój dobrowolnych form oszczędzania emerytalnego, jak: indywidualna przezorność przyszłych emerytów, zakres i stabilność regulacji prawnych, czynniki ekonomiczne oraz demograficzne. W końcowej części artykułu wskazane zostały potencjalne zagrożenia rozwoju dobro-wolnych programów emerytalnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problematykę zwolnienia z podatku od towarów i usług przewidzianego dla drobnych przedsiębiorców w świetle rozwiązań unijnych i krajowych. Dokonano oceny zgodności przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dyrektywą UE 112/2006 w tym zakresie, a także zaprezentowano zwolnienie z podatku od towarów i usług w Polsce na tle innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Wnioski sformułowano na podstawie badań literatury oraz analizy przepisów zawartych w krajowych i unijnych aktach prawnych.(abstrakt oryginalny)
Publikacja jest omówieniem zasad opodatkowania darowizn określonych w ustawie o podatku od spadku i darowizn.
Celem artykułu jest zbadanie, czy gminy wprowadziły nowe zwolnienia w podatku od środków transportowych, na podstawie przepisów rozporządzenia z 2008 r. Przedmiotem zainteresowania autorki jest też to, czy samorządy (np. sąsiadujące ze sobą) poprzez zwolnienia w tym podatku starają się być bardziej konkurencyjne od innych gmin i na swój teren przyciągnąć inwestorów zachęconych nowymi regulacjami. Badaniem objęto gminy województwa lubelskiego. Jest to jeden z najbardziej zacofanych regionów Unii Europejskiej. Szczególnie w tym regionie władze publiczne powinny zachęcać przedsiębiorców do inwestowania, stosując instrumenty dopuszczone we wspólnocie europejskiej. Tym bardziej że podmioty gospodarcze przypisują, jak wynika z badań Fliegera (2009), ulgom i zwolnieniom z podatku od środków transportowych dosyć wysoką ocenę spośród instrumentów finansowych wspierania przedsiębiorczości przez gminy. Do badania posłużyły uchwały gmin województwa lubelskiego w zakresie zwolnień w podatku od środków transportowych. Okresem analizy objęto te uchwały, które były wydane i opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego po wprowadzeniu nowego rozporządzenia (tj. po 27 sierpnia 2008 r.) do połowy grudnia 2009 r. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.