Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Teoria bezrobocia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Autor przedstawia teorię dotyczącą zjawiska bezrobocia mieszczącą się w nurcie ekonomii neoklasycznej.
2
Content available remote Unemployment : Walras's Voluntary and Keynes's Involuntary
100%
This paper shows that Keynes's involuntary unemployment derives from Walras's voluntary unemployment by means of changing the characteristic of the aggregate supply curve (function) of labour. On the one hand, when the original aggregate supply function is a strongly increasing function, as in Walras's approach, there might only be voluntary unemployment, and its magnitude is the difference between the available quantity of labour and the equilibrium point. On the other hand, if the supply curve of labour is a weakly increasing one, which means that the supply function may have a horizontal segment, then there might be involuntary unemployment if the equilibrium point is located between boundary points of the horizontal segment, and the magnitude of involuntary unemployment is the difference between the right boundary point of the horizontal segment and an equilibrium point. According to Walras's approach, "forced unemployment" might also might be considered, which is the result of the intervention of external forces (government, monopoly, trade unions, and so on) into the market, and is therefore a disequilibrium phenomenon. Finally, in reality there are many types of labour, hence a suggested comprehensive approach of employment might be a useful tool for policy-making and the planning of economics. (original abstract)
W artykule przedstawiono zjawisko aktywizacji osób biernych zawodowo jako szansy dla pracowników. Ogólna poprawa sytuacji na rynku pracy i mniejsze bezrobocie spowodowały trudności ze znalezieniem pracowników. Rozwiązaniem tej sytuacji może być aktywizacja osób biernych zawodowo, dlatego warto podjąć działania mające na celu aktywizację tej grupy.
Artykuł jest próbą syntetycznego ujęcia podstawowych kwestii spornych w zakresie badań nad bezrobociem występującym w teorii ekonomii.
6
Content available remote Bezrobocie instytucjonalne w teorii i praktyce gospodarowania
75%
Głównym celem tej pracy jest określenie charakteru, a także przyczyn i skutków tzw. bezrobocia instytucjonalnego. Zjawisko to jest analizowane na podstawie głównej tezy i założeniach teorii instytucjonalnej w nauce ekonomii.
W artykule przedstawiono różne teorie bezrobocia. Pokazują one, iż zmiany zachodzące na rynku pracy do końca nie pozostają rozpoznane. Ich autorzy w różny sposób definiują determinanty bezrobocia, co zależne jest nie tylko od charakteru prowadzonych analiz, lecz też subiektywnych ocen własnych. Niemniej jednak każda z tychże koncepcji pozwala na zidentyfikowanie nowych spostrzeżeń, które mogą zostać wykorzystane do badania polskiego rynku pracy.
8
Content available remote Trudności na rynku pracy w opiniach absolwentów wyższych uczelni
63%
Masowość oraz instrumentalizacja wszystkich rodzajów wyższych studiów jest bezdyskusyjnym faktem, podobnie jak faktem społecznym jest roszczeniowa i zmitologizowana ideologia edukacyjna kształtująca świadomość potoczną i dyskurs publiczny w obszarze relacji między kształceniem na poziomie wyższym i sytuacją absolwentów na rynku pracy. Równocześnie coraz wyraźniejsze są objawy nasycenia rynku pracy ludźmi posiadającymi dyplomy, przy dobitnie artykułowanym przez pracodawców zapotrzebowaniu na umiejętności pracowników na ogół niewymagające kształcenia na poziomie wyższym, a zwłaszcza uniwersyteckim. Absolwenci wyższych uczelni mają trudności ze znalezieniem pracy odpowiadającej ich oczekiwaniom ukształtowanym przez swoistą mitologię wyższego wykształcenia. Jak postrzegają przyczyny tych trudności absolwenci polskich uczelni z różnych roczników? Na ile odzwierciedlają się w ich świadomości niektóre ze współczesnych mitów edukacyjnych dotyczące przyczyn trudności absolwentów na rynku pracy? Te i inne jeszcze, bardziej szczegółowe pytania zainspirowały przeprowadzone wiosną 2012 r. badanie socjologiczne wśród absolwentów wyższych uczelni mieszkających i pracujących w mieście średniej wielkości. Rezultaty badania przeprowadzonego techniką wywiadu kwestionariuszowego - na próbie celowej, kontrolowanej pod względem płci i grup wiekowych - ukazały demograficzne (także pokoleniowe) zróżnicowanie postrzegania przyczyn obecnych trudności na rynku pracy oraz roszczeniowe obciążenie świadomości edukacyjnej w zakresie wyższego wykształcenia. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wyjaśnienie, jaką rolę we wzroście bezrobocia w Unii Europejskiej ogółem i największych krajach członkowskich odegrały zmiany struktury popytu na pracę. Analiza zmian sektorowej dynamiki zatrudnienia z wykorzystaniem indeksu niedopasowań strukturalnych oraz przesunięć krzywej Beveridge'a prowadzi do wniosku, że dominującym źródłem wzrostu bezrobocia w Unii Europejskiej latach 2008-2013 był szok agregatowy, a rosnące bezrobocie miało w przeważającej mierze charakter cykliczny. Spośród sześciu największych krajowych rynków pracy, znaczący wzrost stopy bezrobocia strukturalnego wydaje się mieć miejsce przede wszystkim w Hiszpanii, a w mniejszym stopniu również we Francji. Nie znaleziono natomiast dowodów świadczących o nasileniu tego zjawiska w Niemczech, Włoszech, Polsce i Wielkiej Brytanii. Należy jednak zaznaczyć, że tendencje na rynkach pracy nie wykluczają nasilenia procesów restrukturyzacji przedsiębiorstw w okresie niskiej koniunktury, które mogą oddziaływać w kierunku wzrostu bezrobocia strukturalnego. (abstrakt oryginalny)
Poniższe opracowanie zawiera próbę wyjaśnienia za pomocą teorii histerezy bezrobocia zależności między wysokim poziomem bezrobocia równowagi w Polsce a faktycznym poziomem bezrobocia rejestrowanego. Ponadto w opracowaniu omówiono współczesne teorie bezrobocia oparte na ekonomii neokeynesowskiej i ekonomii klasycznej. W konkluzji artykułu przedstawiono wnioski z przeprowadzonych badań, dotyczących oddziaływania histerezy bezrobocia na bezrobocie równowagi w polskich realiach. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę wyników badania determinant oczekiwania na pracę takich jak: płeć, wiek i wykształcenie bezrobotnych. W badaniu wykorzystano metody analizy przeżycia, trwania, przejścia, niezawodności, bezawaryjności, a także czasu niepowodzeń. Do zbadania wpływu potencjalnych zmiennych na czas oczekiwania na pracę przyjęto model proporcjonalnego hazardu Coxa. Zastosowano jednoczynnikowy model Coxa w celu ustalenia istotności, a zatem możliwości włączenia analizowanych zmiennych do modelu wieloczynnikowego.
Bezrobocie instytucjonalne zaliczane jest przy tym (obok bezrobocia strukturalnego) do tzw. bezrobocia równowagi, które "nie znika" nawet w warunkach wzrostu gospodarczego i występuje w punkcie równowagi gospodarczej. Podstawowym celem artykułu jest analiza osiągnięć mysli instytucjonalnej dotyczących kwestii bezrobocia, a z drugiej - próba wskazania przyczyn i uwarunkowań tego typu zjawiska w Polsce. (fragment tekstu)
W opracowaniu rozważaniom poddano białoruskie doświadczenia profilowania bezrobotnych, które pozwalają na określenie indywidualnego ryzyka bezrobocia długotrwałego już na etapie rejestracji bezrobotnych. Technika profilowania bezrobotnych w Białorusi oparta została na trzech kryteriach: typ regionalnego rynku pracy i jego intensywność, indywidualny potencjał bezrobotnego i jego motywacja. Profilowanie bezrobotnych pozwala na wybór indywidualnego programu aktywizacji zawodowej i ograniczenie okresu trwania bezrobocia. Profilowanie bezrobotnych przyczynia się do redukcji negatywnych konsekwencji długotrwałego bezrobocia w regionie i sprzyja rozwojowi gospodarki narodowej. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono istotę, przyczyny oraz rodzaje bezrobocia a także niektóre formy przeciwdziałania temu zjawisku.
15
63%
W artykule zdefiniowano pojęcie "centra usług offshore" oraz zaprezentowano offshoring jako element "nowej gospodarki". Ponadto określono związek pomiędzy offshoringiem jako elementem "nowej gospodarki" a jego wpływem na spadek bezrobocia w grupie wiekowej 15-34 lat w Polsce. W badaniach stwierdzono wzrastający udział zatrudnionych w centrach usług offshore w ogólnej liczbie zatrudnionych w sektorze nowoczesnych usług. Najwyższy udział zatrudnionych w centrach usług offshore odnotowano w Krakowie, a największy przyrost zatrudnienia w centrach usług offshore na przestrzeni lat 2008-2010 we Wrocławiu. Nie stwierdzono silnej korelacji pomiędzy udziałem zatrudnionych w centrach usług offshore w ogólnej liczbie zatrudnionych w sektorze nowoczesnych usług biznesowych, a udziałem bezrobotnych w grupie wiekowej 15-34 lat w ogólnej liczbie bezrobotnych. Związek ten nasilił się w 2010 roku w porównaniu do 2008 roku. Wskazuje to, że centra usług offshore zyskują na znaczeniu jako pracodawcy dla młodych ludzi. (abstrakt oryginalny)
Główne przesłanki teoretyczne bezrobocia i rynków pracy w kontekście zbliżającego się rozszerzenia Unii Europejskiej i toczących się negocjacji między Polską i UE. Jednym z głównych motywów rozważań teoretycznych jest wyjaśnienie pojęcia bezrobocia i przyczyn jego wzrostu.
Artykuł zawiera charakterystykę przestrzennego zróżnicowania struktury rynku pracy w Polsce przy wykorzystaniu dwóch koncepcji niedopasowania strukturalnego rynku pracy: 1) koncepcja, która wiąże występowanie niedopasowania z pojawieniem się krótkookresowych zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki; 2) koncepcja niedopasowania spowodowanego brakiem równowagi na mikrorynkach.
Celem artykułu jest przedstawienie teoretycznych koncepcji bezrobocia występujących w stanie równowagi oraz prezentacja szacunków tego typu bezrobocia w wybranych krajach. Analiza zjawiska bezrobocia pozwala tu zarazem na określenie wielu zmian, jakim powinien sprostać polski rynek pracy w okresie dostosowań do integracji z krajami Unii Europejskiej. W artykule przybliżono koncepcję nowej ekonomii keynesistowskiej - NAIRU oraz teorię bezrobocia strukturalnego.
W pracy poruszono problematykę bezrobocia i bezrobotnych. Ukazano definicje bezrobocia, klasyfikacje bezrobocia, jego skutki, instrumenty polityki zatrudnienia oraz sposoby przeciwdziałania bezrobociu. Zaprezentowano dane statystyczne dotyczące liczby pracujących w Polsce, liczby ofert pracy, liczby bezrobotnych zarejestrowanych, stopy bezrobocia i liczby absolwentów szkół wyższych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.