Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tie-in transaction
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Gospodarstwa domowe w procesie zaspokajania potrzeb konsumpcyjnych niejednokrotnie zwiększają czasowo poziom siły nabywczej, korzystając z najróżniejszych form kredytowania. Operacje te polegają na odpłatnym postawieniu przez bank do dyspozycji kredytobiorcy środków na określony cel, które kredytobiorca zobowiązuje się zwrócić z odsetkami w umówionym terminie. Obszar aktywności banków skoncentrowany na nawiązywaniu stosunków ekonomicznych z podmiotami potrzebującymi środków finansowych i udzielaniu im kredytów stanowi element szerszego segmentu rynku, jakim jest bankowość detaliczna. W procesie obsługi segmentu detalicznego banki i instytucje kredytowe oferują także usługi ubezpieczeniowe, lokacyjne czy obsługę inwestycji w fundusze inwestycyjne. (fragment tekstu)
Sprawy Microsoftu ożywiły dyskusję na temat konkurencji na rynkach nowej gospodarki i podejścia do transakcji wiązanych stosowanych przez przedsiębiorstwa działające na takich rynkach. W Europie sprawa wiązania produktów jeszcze się nie zakończyła. Ale można już zauważyć jej zróżnicowane implikacje przypatrując się decyzji Komisji Europejskiej. Niezależnie jak oceniać rozstrzygnięcie sprawy Microsoftu, jej waga przesądziła o konieczności dogłębnej analizy praktyk stosowanych przez to przedsiębiorstwo.
Narastająca skala zjawiska wiązania transakcji zarówno w handlu krajowym, jak i międzynarodowym jest faktem niezaprzeczalnym. Celem niniejszego artykułu jest prezentacja współczesnych form handlu barterowego oraz korzyści jakie mogą odnieść firmy z jej stosowania. Przedstawiono przykłady transakcji przeprowadzonych przy wykorzystaniu kontraktów typu barterowego. Zaprezentowano także najnowocześniejsze rozwiązania biznesowe w tym zakresie, jakim jest barter wielostronny prowadzony poprzez platformy internetowe. (abstrakt oryginalny)
Autorzy piszą, że dyskryminacja cenowa lub inaczej różnicowanie cen jest strategią przedsiębiorstw, które sprzedają takie samo dobro lub usługę po różnych cenach, pomimo identycznych kosztów wytworzenia i dystrybucji. Tradycyjna analiza strategii różnicowania cen dla poszczególnych klientów lub ich grup pomija koszty jej zastosowania. Wśród tych kosztów można wymienić m.in.: utratę opinii o firmie jako nieustępliwym negocjatorze oraz ujawnienie informacji o kosztach produkcji. W artykule autorzy uzasadniają, że firmy mogą ukryć przed klientami różnicowanie cen poprzez zastosowanie transakcji wiązanych. W rezultacie przedsiębiorstwa są w stanie osiągnąć korzyści z dyskryminacji cenowej przy jednoczesnym uniknięciu kosztów utraty reputacji.
Kontrakty offsetowe są najnowocześniejszą, a jednocześnie najbardziej skomplikowaną formą handlu wiązanego. Po kilku latach praktyki w negocjacjach i realizacji umów tego typu władze gospodarcze Polski wyciągnęły wnioski z wcześniejszych doświadczeń. Głównym celem niniejszego artykułu jest przedstawienie najnowszych zaleceń dla potencjalnych uczestników kontraktów offsetowych. Zaprezentowano nowe narzędzia redukcji różnic w sile negocjacyjnej potencjalnych partnerów oraz środki służące prawidłowemu wypełnieniu postanowień kontraktowych przez wszystkie zaangażowane strony. (abstrakt oryginalny)
Na przykładzie niemiecko-szwajcarskiego porozumienie Wirtschaftsring (tzw. koła gospodarcze) omówiono pozytywne strony stosowania barteru. Zwrócono uwagę na zjawisko dźwigni barterowej, która polega na tym, że koszt nabycia dóbr w barterze jest równy kosztowi wytworzenia dóbr, którymi się płaci. Opisano zalety wewnętrznej waluty barterowej oraz możliwość pozyskiwania kredytów barterowych. Autorzy zauważają, że barter jest innowacyjnym narzędziem, który podnosi płynność finansową oraz pomaga uzyskać przewagę konkurencyjną.
Z początkiem 2020 r. w państwach członkowskich wejdą w życie zmiany w istotny sposób modyfikujące dotychczasowe zasady opodatkowania VAT wewnątrzwspólnotowego obrotu towarowego. W założeniach zmiany te powinny uprościć i usprawnić rozliczenia VAT oraz wyjaśnić występujące obecnie wątpliwości, ale jednocześnie mogą spowodować dodatkowe utrudnienia w związku z nałożeniem licznych formalnych obowiązków. Naturę tych zmian oddaje powszechnie stosowane określenie ich jako quick fixes, czyli według Cambridge Dictionary "Coś, co wydaje się być szybkim i łatwym rozwiązaniem problemu, ale w rzeczywistości nie jest zbyt dobre lub nie będzie funkcjonować długo". Są to więc "łatki" naprawiające system przejściowy, zanim dojdziemy do modelu docelowego. Funkcjonujący obecnie system przejściowy pierwotnie był założony na 4 lata, a przetrwał ponad 20 lat. System ten zakłada fikcje dwóch transakcji: wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) opodatkowanej przez dostawcę stawką 0% VAT i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) opodatkowanego przez nabywcę na zasadzie odwrotnego obciążenia. Takie zasady towarowych transakcji wewnątrzunijnych spowodowały występowanie na szeroką skalę procederów przestępczych skutkujących wyłudzeniem VAT (tzw. karuzele VAT-owskie bądź innego rodzaju oszustwa oparte na konstrukcji znikających podatników). System ten ma być zastąpiony w ciągu kilku najbliższych lat wypracowanym przez Komisję Europejską modelem docelowym. Polegałby on na likwidacji dwóch sztucznych transakcji (WDT i WNT) i opodatkowaniu dostawy przez sprzedawcę w kraju, do którego towary są dostarczane. Wyjątkiem byłaby dostawa dokonywana na rzecz tzw. certyfikowanego podatnika, który mógłby rozliczyć VAT zamiast sprzedawcy. Zanim jednak dojdziemy do modelu docelowego, od przyszłego roku podatnicy będą musieli dostosować swoje rozliczenia do zmian wynikających z tzw. qick fixes.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest zbadanie, czy w przypadku asymetrii informacji zakupy dóbr kapitałowych przy wykorzystaniu transakcji wiązanych rzeczywiście mogą stanowić dla przedsiębiorstw korzystniejszą formę handlu niż nabycie tych dóbr w wyniku konwencjonalnej transakcji rynkowej. Autorzy proponują własny model handlu, w którym przedsiębiorstwo nabywające technologię o nieznanej jakości może dokonać zakupu albo za pomocą zwykłej transakcji rynkowej, albo poprzez transakcję wiązaną. Na podstawie analizy w ramach tego modelu udowadniają, że w przypadku znacznej niepewności co do jakości nabywanej technologii transakcja wiązana może stać się preferowaną formą wymiany.
Artykuł przedstawia nowy trend w usługach bankowych - tzw. transakcje wiązane - polegające na oferowaniu klientom przez banki dodatkowych usług. Jedną z takich usług jest ubezpieczenie od ryzyka nieuprawnionego użycia karty płatniczej.
Ukazano istotę i genezę transakcji offsetowych oraz dokonano przeglądu najczęściej przywoływanych w literaturze definicji offsetu oraz ich podziału na typy i kategorie. Przedstawiono offset w ujęciu teorii kosztów transakcyjnych, a także zanalizowano koszty offsetu dla sprzedającego. Zbadano zależności między niedoskonałością rynku a transakcjami offsetowymi. Omówiono strategie cenowe stosowane przez offsetodawcę i offsetobiorcę zwracając szczególną uwagę na stosowanie przez sprzedawcę praktyk dyskryminacji cenowej. Zaprezentowano ramy analizy modelowej optymalnego wyboru strategii offsetowych oraz praktyki offsetowe w wybranych państwach.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.