Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 413

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Unemployment rate
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
W europejskiej "piętnastce" stopa bezrobocia na koniec sierpnia 1999 r. wyniosła 9,3 procent Niewielkie zmiany stopy bezrobocia jakie wystąpiły w niektórych państwach UE nie doprowadziły do zasadniczych zmian. Natomiast wzrost bezrobocia odnotowano w Szwecji, Belgii, Niemczech i Hiszpanii.
Przedstawiono dane statystyczne dotyczące bezrobocia w Polsce w latach 1999-2003. Omówiono sytuację na polskim rynku pracy i przeanalizowano dane dotyczące aktywności ekonomicznej ludności.
Reasumując, inwestycja w produkty strukturyzowane z gwarancją zwrotu zainwestowanego kapitału jest to inwestycja przynosząca zysk lub tylko zwrot zainwestowanego kapitału, jednakże jest to niewątpliwie inwestycja alternatywna do dotychczasowych form inwestycji kapitału. Ponadto, jest to niewątpliwie nowoczesna forma oszczędzania pieniędzy, ponieważ zapewnia ochronę kapitału, dając przy tym szansę na zyski wyższe niż odsetki z bankowych lokat(fragment tekstu)
Celem artykułu było zbadanie zależności między zmianami poziomu zatrudnienia i stopy bezrobocia a udziałem form niestandardowych w zatrudnieniu w krajach Unii Europejskiej w perspektywie długoterminowej. Przyjęto hipotezę, że zmiany poziomu zatrudnienia i stopy bezrobocia są związane ze zmianami udziału niestandardowych form zatrudnienia w zatrudnieniu ogółem. Ocena zależności między badanymi wielkościami dotyczy grupy wiekowej 15-64 lata. W celu weryfikacji hipotezy obliczono współczynniki korelacji liniowej i determinacji między badanymi wielkościami w latach 2006-2017. Wyniki badań wskazują na duże zróżnicowanie sytuacji na rynkach pracy różnych krajów, jeśli chodzi zarówno o udział niestandardowych form zatrudnienia, jak i ich reakcji na zmiany w zatrudnieniu i bezrobociu.(abstrakt oryginalny)
Celem badania było ustalenie czy stopy bezrobocia w 8 gospodarkach nowo uprzemysłowionych kształtują się zgodnie z hipotezą stopy naturalnej czy z hipotezą histerezy. W tym celu zastosowano wiele rodzajów testów pierwiastka jednostkowego w odniesieniu danych kwartalnych zebranych między 1 kwartałem 2002 a 1 kwartałem 2017. Podsumowując ustalenia można stwierdzić, że konwencjonalne testy pierwiastka jednostkowego, które nie uwzględniają ani asymetrii, ani zmian strukturalnych, dają najbardziej niejednoznaczne wyniki. Z drugiej strony, testy uwzględniające zmiany strukturalne przy zignorowaniu asymetrii potwierdzałyby hipotezę stopy naturalnej dla przyjętego panelu państw. Jednak jednoczesne uwzględnienie asymetrii i niezauważalnych zmian strukturalnych wydaje się dawać najbardziej wiarygodne wyniki i potwierdza histerezę w przypadku stóp bezrobocia wszystkich państw, za wyjątkiem gospodarek/państw azjatyckich: Tajlandii i Filipin. (abstrakt oryginalny)
Specjalne Strefy Ekonomiczne w Polsce ustanowiono na mocy ustawy z października 1994 r. Są one czynnikiem stymulującym rozwój zdegradowanych regionów. Głównym celem ich tworzenia było dążenie do złagodzenia strukturalnego bezrobocia w wybranych obszarach kraju poprzez ulokowanie tam nowych inwestycji. Poniższy artykuł stara się pokazać, jak duży wpływ wywarły SSE na środowisko, w którym funkcjonują, a szczególnie regionalne i lokalne rynki pracy. W artykule przeanalizowano korelację między wzrostem inwestycji i tworzonych miejsc pracy we wszystkich działających na terenie Polski SSE między 2001 a 2009 rokiem. Na przykładzie dwóch województw pokazano zależność między wzrostem miejsc pracy w SSE a spadkiem stopy bezrobocia.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Stopa bezrobocia - mankamenty pomiaru i próba ich eliminacji
100%
Algorytm pomiaru stopy bezrobocia może być formułowany na różne sposoby. W podstawowym wariancie definiuje się ją jako iloraz liczby osób bezrobotnych i aktywnych zawodowo (bezrobotnych i pracujących), ale niekiedy wskazuje się, że relacja ta opiera się na liczbie osób bezrobotnych i ludności w wieku produkcyjnym. Rozstrzygnięcie tej alternatywności nie wydaje się trudne. O wiele bardziej skomplikowane jest przyjęcie konwencyjnych definicji komponentów stopy bezrobocia, tj. osoby bezrobotnej i pracującej. Odmienne wykładnie znaczeniowe tych pojęć prowadzą do zróżnicowania wartości wskaźnika, który z założenia ma dokładnie opisywać nasilenie zjawiska bezrobocia w danej populacji. Zasadne zatem wydaje się pytanie: co zrobić, by uwiarygodnić krajowe i międzynarodowe statystyki bezrobocia? Próba rozstrzygnięcia tej kwestii określa logiczną sekwencję rozważań artykułu (identyfikacja problemu - rekomendowane rozwiązania).(abstrakt oryginalny)
Celem badań była identyfikacja związków między długotrwałą błędną polityką fiskalną a poziomem bezrobocia. Weryfikacji poddano hipotezę: jednym z negatywnych skutków wieloletniego i zbyt dużego deficytu oraz nadmiernego zadłużenia państwa jest wysoki poziom bezrobocia. Badania prowadzono w latach 2000-2011. Zastosowano metodę analizy porównawczej. Do grupy państw o względnie ustabilizowanych finansach publicznych zaliczono: Holandię, Danię, Finlandię oraz Szwecję, natomiast kraje o zdestabilizowanych finansach to: Grecja, Portugalia, Włochy oraz Belgia. Wyboru dokonano spośród 15 krajów z tzw. starej Unii Europejskiej. W badaniach pozytywnie zweryfikowano hipotezę. Państwa, które charakteryzują się wieloletnim i znacznym przekraczaniem przyjętych norm deficytu finansów i długu publicznego, nie mają niższego poziomu bezrobocia od krajów, które w tym okresie prowadziły stabilną i zrównoważoną politykę fiskalną. Trwała ekspansja fiskalna, która w istocie prowadzi do destabilizacji finansów publicznych, nie chroniła ich przed wysokim bezrobociem. Równocześnie w momencie pojawienia się nieoczekiwanych szoków zewnętrznych (kryzysu) kraje te nie były odpowiednio przygotowane na zniwelowanie ich negatywnych skutków.(fragment tekstu)
Analiza regionalnego zróżnicowania bezrobocia w krajach UE i porównanie tego zjawiska do podobnie kształtujących się warunków w Polsce, to jest rosnącej tendencji do pojawiania się obszarów o trwałym i wysokim bezrobociu.
Zwrócono uwagę na zagadnienie walki z bezrobociem, które w Polsce przekroczyło 18 procent. Przytoczono przykłady zmagania się z bezrobociem w Finlandii, Holandii, Irlandii, Hiszpanii oraz w Niemczech.
11
76%
The Polish rural population is highly differentiated in terms of occupational situation, mainly because of the rural population's involvement in individual farming. The purpose of this paper is to investigate the occupational situation of the rural farming and landless population in 2002, 2016 and 2017 in the context of non-farming job opportunities and unemployment risks. The study consists of two parts; the first one analyses the changes to the occupational situation of the rural population in the labour market; the second one identifies the risk of unemployment in selected groups of rural population. Aggregated weighted data and non-aggregated, non-published non-weighted BAEL (Polish LFS) data was used as source material. The study period witnessed a considerable improvement of the rural population's occupational situation. However, if there is a slowdown in economic growth, the occupational situation of the rural population may deteriorate. In the short and medium term, people involved in individual farming and landless woman, i.e. the group where the real unemployment rate is much lower than equilibrium unemployment, will be particularly severely affected. In the longer term, the adverse impact of business cycles may also deteriorate the situation of landless men if their equilibrium unemployment level "follows" the real unemployment rate. (original abstract)
Bezrobocie stanowi jeden z najtrudniejszych problemów społeczno- -gospodarczych współczesnej gospodarki. W ostatnim dwudziestoleciu nastąpił znaczny wzrost bezrobocia w krajach gospodarczo rozwiniętych. Naturalna stopa bezrobocia jest to stopa bezrobocia, przy której rynki pracy i rynki produktów znajdują się w równowadze. Mówiąc dokładniej, naturalną stopą bezrobocia jest ta stopa bezrobocia, przy której siły oddziałujące na wzrost bądź spadek cen i płac równoważą się. Przy stopie naturalnej inflacja płac i cen jest stabilna; nie występują tendencje wskazujące bądź na przyspieszenie, bądź na spadek inflacji. We współczesnej gospodarce, nastawionej na zapobieganie wysokiej stopie inflacji, naturalna stopa bezrobocia oznacza ten jej najniższy poziom, który można utrzymać. Wyraża najwyższy dający się utrzymać poziom zatrudnienia i odpowiada potencjalnemu poziomowi produktu w danym kraju. Stanowi ona ten najniższy jego poziom, który dany kraj może utrzymywać nie ryzykując przyspieszenia inflacji w stopniu nie do przyjęcia. Przybliżonym synonimem naturalnej stopy bezrobocia jest NAIRU (stopa bezrobocia nieprzyspieszająca inflacji). Została ona zaproponowana przez amerykańskiego ekonomistę Miltona Friedmana w 1968 r. Oznacza długoterminową stopę bezrobocia, przy której inflacja cen nie wzrasta, ani nie spada. W związku z tym, istotnym zagadnieniem jest modelowanie i problem mierzal- ności naturalnej stopy bezrobocia. W opracowaniu została oszacowana naturalna stopa bezrobocia jako nieobserwowalna składowa w przestrzeni stanów fazowych problemu filtracji z dyskretnym w czasie filtrem Kalmana. (fragment tekstu)
Zachowanie regionalnych stóp bezrobocia w Hiszpanii jest analizowany od 1976 do 2000 za pomocą bezwzględnych i względnych indeksów rozpraszające. Wyniki wskazują na brak zbieżności stóp regionalnych i cyklicznych wahań w zależności od różnych ewolucji regionalnych stóp i kryzysów. Można wyróżnić indywidualne zachowanie każdej stawki regionalnej w porównaniu do średniej krajowej i ponownie obliczyć indeksy dyspersyjne z uwzględnieniem regionów. Widzimy, że od 1984 nie jest istotna zmiana w ewolucji absolutnej dyspersji. Główne amplitudy wahań indeksu dyspersji względnej są mniejsze. (abstrakt oryginalny)
Unia Europejska to prawie pół miliarda obywateli zamieszkujących 27 państw członkowskich. Od roku 2006 w Unii Europejskiej zaczęto obserwować tendencję do ograniczania poziomu bezrobocia. I tak stopa bezrobocia, która jeszcze w roku 2006 wyniosła 8,2%, w roku 2007 zmniejszyła się do 7,1%, a w 2008 do 7,0%. Rok 2009 charakteryzował się wzrostem stopy bezrobocia we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej, jednakże jego skala była zróżnicowana w poszczególnych państwach. Jej największy wzrost (6-10%) zaobserwowano w krajach bałtyckich, a także w Irlandii i Hiszpanii, natomiast najmniejszy w Belgii, Niemczech, Luksemburgu oraz Holandii, gdzie nie przekroczył on 1%. (abstrakt oryginalny)
Wykorzystywanie metod statystycznych i ekonometrycznych pozwala na analizowanie procesów przestrzennych zmian w zależności od lokalizacji. Modele przestrzenne pozwalają uchwycić niemierzalne impulsy zewnętrzne oraz śledzić transmisję ich efektów zarówno w czasie, jak i przestrzeni. Przedstawienie graficzne zmian lokalnych z uwzględnieniem zmian w sąsiedztwie pozwala zdiagnozować istnienie zgrupowań przestrzennych (klastrów) oraz tworzenie obszarów o zbliżonych wartościach badanej cechy. W artykule podjęto próbę analizy zmian stopy bezrobocia w powiatach w okresie od stycznia 2008r. do marca 2009 r.
Motivation: The scale of presence of non-standard forms of employment in the different economies depends on the laws in force, the offer on the demand side (employers), and the interest in that offer on the supply side (employees). Non-standard employment is more beneficial to employers than to employees because it often involves worse working conditions and lower wages. The evaluation of the relationship between the level of unemployment and the share of non-standard employment forms in Visegrad Group countries includes a comparison of the changes in the unemployment level and the share of non-standard employment forms in employment in the 15-64 age group. In order to verify the hypothesis, the coefficients of correlation and determination between the unemployment rate and the employment in non-standard forms were calculated. Aim: The purpose of the article is to study the relationship between the unemployment rate and the share of non-standard forms in employment in a selected group of countries in the long term. The hypothesis is that changes in the unemployment level are related to changes in the share of non-standard forms in employment. Results: The hypothesis of the article was not confirmed in most of the analyzed cross-sections. Although a statistically significant relationship was observed between the unemployment rate and part-time employment, in a half of the studied countries the relationship was positive and in the other half - negative. The only exception was Poland, due to the very high correlation between the unemployment rate and all the analyzed non-standard employment forms, which was confirmed by high determination coefficient. (original abstract)
W gospodarce każdego kraju istnieje wiele funkcyjnych, wielowymiarowych zależności ekonomicznych typu y = f(x1, x2, ..., xn). W ostatnim dwudziestoleciu coraz częściej dokonuje się identyfikacji zależności ekonomicznych z użyciem sztucznych sieci neuronowych1. Neuronowe modele zależności funkcyjnych są modelami samouczącymi się, które potrafią dopasować powierzchnię neuronowego modelu do posiadanych próbek uczących - realizują więc proces samoadaptacji. I tak przykładowo, opracowano model neuronowy dla stopy bezrobocia w Polsce oraz neuronowy model dla produkcji sprzedanej przemysłu.(fragment tekstu)
We współczesnej debacie na temat zmian poziomu aktywności gospodarczej w długim okresie zwraca się uwagę na niemonetarny i szokowy charakter ich przyczyn. Phelps [11] oraz Phelps i Zoega [12] formułują hipotezę strukturalnych wzrostów i spadków tej aktywności (structural booms and slumps), które przejawiają się długotrwałą zależnością pomiędzy cenami akcji a stopą bezrobocia oraz chwilowymi odchyleniami od tej zależności, wywołanymi nagłymi i niespodziewanymi zmianami produktywności, wynikającymi albo z pojawienia się nowych możliwości zastosowania kapitału, albo ze zniknięcia niektórych z dotychczas istniejących. Wzrost aktywności przebiega w sposób następujący. Oczekiwany w niedalekiej przyszłości wzrost produktywności - jeśli zostanie uznany za trwały - skłoni inwestorów do zweryfikowania w górę swoich dotychczasowych ocen przyszłych stóp zwrotu z posiadanych aktywów, co sprawi, że zwiększy się ich wycena rynkowa. To z kolei dopóty będzie pobudzać zatrudnienie (zmniejszać bezrobocie), dopóki nie zmaterializuje się wzrost produktywności, zwiększający koszt inwestowania. Spodziewany spadek produktywności spowoduje skutki odwrotne: zmniejszenie wyceny aktywów i aktywności inwestycyjnej, oraz - w konsekwencji - spadek zatrudnienia (wzrost bezrobocia)... Celem niniejszej pracy jest weryfikacja hipotezy strukturalnych wzrostów i spadków aktywności gospodarczej w odniesieniu do Polski oraz charakteru tych zmian. Za jej postawieniem przemawia członkostwo naszego kraju w OECD i Unii Europejskiej, skutkujące podobieństwem struktur oraz przebiegu procesów. (fragment tekstu)
Prezentowane opracowanie jest próbą podsumowania dotychczasowych i wskazania pewnych kierunków dalszych badań rynku pracy województwa śląskiego. Ze względu na specyficzny, cykliczny rozwój stopy bezrobocia jej modelowanie nie jest zadaniem łatwym, klasyczne metody polegające na ekstrapolacji trendów nie dają bowiem zadowalających rezultatów. Opisywanie tej zmiennej w ramach modeli wielorównaniowych również przysparza wiele trudności, nie tylko ze względu na jej zachowanie, ale także z powodu niedostatku informacji na temat podstawowych zmiennych determinujących rynek pracy. Z tych powodów konstruowane modele wielorównaniowe mają często charakter symptomatyczny, zawierają zmienne skorelowane ze zmienną objaśnianą niebędące jej przyczynami.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono poziom stopy bezrobocia rejestrowanego w gminach województwa małopolskiego w końcu roku 2009 oraz jego zmiany w odniesieniu do 2002 r. W analizach uwzględniono typ gminy oraz płeć bezrobotnych, a także zróżnicowanie bezrobocia na obszarach miejskich i wiejskich. Posłużono się metodami analizy statystycznej oraz modelowania ekonometrycznego. Zwrócono uwagę na względną stabilność zjawiska w badanym okresie. Poruszaną problematykę przedstawiono na tle całego kraju. Dla Polski (1997 - 2009) i dla Małopolski (IV kwartał 2001 - IV kwartał 2009) oszacowano ekonometryczne modele opisujące stopę bezrobocia rejestrowanego, uwzględniające kwartalną sezonowość zmian jej poziomu. Wyniki analiz przedstawiono w postaci tabel i wykresów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.