Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ustawa o odpadach
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Omówiono polskie regulacje prawne dotyczące uznania samochodu za odpad oraz wpływ prawa unijnego na uregulowanie ustawy o odpadach z 2001 roku.
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawa o odpadach narzucają pewne rozwiązania w zakresie gospodarowania odpadami. Dotyczy ona nie tylko procesu zbierania, ale także transportu i zagospodarowania odpadów.(abstrakt autora)
Celem opracowania jest wskazanie problemów wynikających z wprowadzenia Ustawy oraz próba oceny zarządzania systemem gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie po okresie trzech lat od wejścia przepisów w życie. (fragment tekstu)
4
Content available remote Zarządzanie gospodarką odpadami w woj. mazowieckim
84%
Ustawa o odpadach wprowadziła w życie obowiązek sporządzania planów gospodarki odpadami. Są one opracowywane na szczeblu krajowym, wojewódzkim, powiatowym i gminnym. W województwie mazowieckim oko o 80% stanowią odpady wytworzone w sektorze gospodarczym, pozostałe 20% to odpady wytworzone w sektorze komunalnym. W artykule przedstawiono uwarunkowania prowadzenia gospodarki odpadami w woj. mazowieckim. (abstrakt oryginalny)
Artykuł obejmuje tematykę związana z gospodarką odpadami komunalnymi. Z uwagi na wejście w życie od połowy roku 2013 Ustawy o odpadach autorzy podjęli próbę porównania i analizy parametrów logistycznych gospodarowania odpadami komunalnymi w wybranych gminach Wielkopolski, znajdujących się w dwóch powiatach: średzkim i śremskim (gminy wiejskie: Dominowo, Nowe Miasto n. Wartą, Krzykosy, Zaniemyśl, Brodnica, Dolsk, Książ Wielkopolski oraz gminy miejsko-wiejskie: Środa Wielkopolska, Śrem). Pod uwagę wzięto gminy o zróżnicowanej wielkości, zarówno pod względem ludności, jak i powierzchni. Analizę oparto na uchwałach rad gminy, które dotyczyły regulaminów utrzymania porządku i czystości oraz na sprawozdaniach gmin jak również Głównego Urzędu Statystycznego. Stąd też porównano: przyjęty sposób segregacji (liczba i rodzaj pojemników), harmonogram odbioru odpadów komunalnych, liczba osób zamieszkałych w gminie.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę oceny efektów nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w polskich gminach na podstawie sprawo-zdania samorządów trzech województw: małopolskiego, opolskiego i śląskiego z realizacji wojewódzkich planów gospodarki odpadami za lata 2011-2013. Wybrany okres analizy obejmuje przełom pomiędzy rządami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w brzmieniu sprzed nowelizacji i tejże ustawy w dużym zakresie zmienionej. Daje to możliwość oceny wpływu nowelizacji na postawy samorządów w stosunku do problemu zarządzania gospodarką odpadami oraz efektów zmiany tych postaw, zgodnie z literą ustawy znowelizowanej. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Waste Management Law by Example of a Small European Commune
84%
The aim of this article was to present the rules governing the waste management system (WMS) and identify the changes emerging as a result of new regulations being introduced by example of Wołomin commune. European, Polish and Czech regulations clearly indicate the value of the hierarchy of waste management (WM). A response to the amended law was the modification of the WMS in communes, including the Wołomin commune. Based on performed analysis and discussions, it can be stated that the municipal waste management system (MWMS) in the commune of Wołomin meets the requirements imposed by the legislator, works efficiently and positively influences the condition of the natural environment. In addition, the information obtained has been generalized and compared with the situation in the Czech Republic (CR).(original abstract)
Plany gospodarowania odpadami stanowią jeden z podstawowych instrumentów osiągnięcia przez państwa członkowskie Unii Europejskiej celów założonych w polityce zrównoważonego rozwoju. Mimo że obowiązek ich uchwalania wynika z prawa unijnego, żaden z przepisów prawa nie definiuje planu gospodarki odpadami, jak również nie określa jednoznacznie jego charakteru prawnego. Brak doprecyzowania wskazanych zagadnień od lat stanowi w Polsce impuls do dyskusji i sporów, rozstrzyganych przez sądy administracyjne. Prezentowany artykuł zawiera analizę przepisów dotyczących wojewódzkich planów gospodarki odpadami w świetle ustawy z 19.07.2019 r. zmieniającej ustawę o odpadach oraz ich wpływu na sytuację przedsiębiorców działających w branży odpadowej, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości otrzymania i zmiany decyzji administracyjnych koniecznych do prowadzenia działalności w tym sektorze gospodarki. (abstrakt oryginalny)
Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Białymstoku w wyroku z dnia 9 czerwca 2020 r., oddalając skargę Spółki z o.o. w H. na zarządzenia pokontrolne Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Białymstoku z dnia 6 listopada 2019 r., uznał konieczność realizacji obowiązku wynikającego z art. 25 ust. 6a ustawy o odpadach, tj. prowadzenia wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania odpadów, obowiązującego w opinii WSA od lutego 2019 r. pomimo braku wydania aktów wykonawczych przez właściwego ministra. Określenie wymagań dla prowadzenia wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów, minimalnych wymagań dla urządzeń technicznych wizyjnego systemu kontroli oraz wymogów przechowywania i udostępniania zapisanego obrazu, kierując się koniecznością umożliwienia sprawowania nadzoru nad działalnością w zakresie gospodarowania odpadami, nastąpiło mocą przepisów rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 2019 r., które weszło w życie w grudniu 2019 r. W opinii WSA przepisy wynikające z ustawy o odpadach nie muszą być jednak spełnione łącznie z przepisami wydanymi na podstawie rozporządzenia, gdyż normy aktu wykonawczego są jedynie dopełnieniem warunków ogólnych wynikających z przepisów ustawowych. (abstrakt oryginalny)
Co do zasady regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie jest skutecznym instrumentem gospodarki i gospodarowania odpadami. Przede wszystkim pozwala dostosować ogólne zasady gospodarki i gospodarowania odpadami do potrzeb lokalnych, a tym samym zapewnić elastyczność, która jest jednym z gwarantów skuteczności. Wspólnota samorządowa, uwzględniając uwarunkowania lokalne, może kształtować gospodarkę i gospodarowanie odpadami w sposób elastyczny, oczywiście w granicach upoważnienia ustawowego. Ustawodawca jednak utracił świadomość, że jest to akt prawa miejscowego, który ogranicza prawa i wolności jednostki, a tym samym powinien spełniać konstytucyjnie określone standardy takiego ograniczenia. Jak wskazano, standardy te nie w każdym przypadku zostały zachowane. Dowodzi to jedynie tego, że określone intencje i zamiary ustawodawcy nie zawsze dadzą przełożyć się w sposób właściwy na regulacje ograniczające prawa i wolności jednostki. Pozostanie jedynie zapytać, co jest priorytetem, czy gospodarowanie odpadami według określonych reguł technicznych i proceduralnych, czy też zachowanie standardów ochrony praw i wolności jednostki. Gdyby ustawodawca osiągnął poziom uwzgledniający tę ostatnią kwestię, to regulamin spełniłby pokładane w nim jurydyczne nadzieje.(abstrakt oryginalny)
14 marca 2017 r. odbyła się długo oczekiwana debata Parlamentu Europejskiego w sprawie gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). W jej podsumowaniu przyjęte zostało sprawozdanie włoskiej eurodeputowanej Simony Bonafe. W dokumencie tym stwierdza się, że: "Zapotrzebowanie gospodarki światowej na surowce może wzrosnąć o dalsze 50% w ciągu następnych 15 lat. W celu odwrócenia tej tendencji musimy przyjąć model rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym, który utrzymuje surowce i ich wartość w obiegu. To jedyne rozwiązanie, które jest w stanie pogodzić zrównoważony rozwój i wzrost gospodarczy". (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Nowe zasady segregacji odpadów już od 1 lipca 2017 roku
67%
Od 1 lipca 2017 r. wejdą w życie nowe zasady segregacji odpadów komunalnych, które będą obowiązywały na terenie całego kraju. Według rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. 2017 poz. 19) od 1 lipca 2017 r. odpady będą dzielone na cztery frakcje. (abstrakt oryginalny)
Selektywna zbiórka odpadów u źródła ich powstawania jest jednym z systemów prawidłowej gospodarki odpadami. Segregacja odpadów oraz powtórne ich użycie przyczynia się do zmniejszenia ogólnej masy odpadów trafiających na składowiska. Aktualne poziomy odzysku i recyklingu osiągane są dzięki dyrektywom narzucanym przez Unię Europejską. Wyniki zestawione zostały dla Wrocławia oraz województwa dolnośląskiego na przestrzeni sześciu lat, czyli od 2007 do 2012 roku. Zrównoważony rozwój gospodarki odpadami jest jednak w dalszym ciągu bagatelizowany przez polskie władze, a wdrażane ustawy są w niewłaściwy sposób stosowane przez społeczeństwo. Trendy związane z recyklingiem oraz odzyskiem odpadów w nieznacznym stopniu są utrzymywane. Zauważalny jest nieznaczny rozwój ochrony przyrody oraz zasobów naturalnych w gospodarce odpadami. (abstrakt oryginalny)
Podstawą prawną do określenia obowiązków obciążających przedsiębiorców wprowadzających na rynek krajowy produkty w opakowaniach wielomateriałowych oraz po środkach niebezpiecznych, a dotyczących ich odzysku i recyklingu, jest obowiązująca od 1 stycznia 2014 r. ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1863 z późn. zm.) o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (zwana dalej "Ustawą") wdrażająca postanowienia dyrektywy 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.U. UE.L. 1994.365.10 z późn. zm.). (abstrakt oryginalny)
Ustawa o odpadach z dnia 27 kwietnia 2001 r.19 w ogólnych założeniach i postulowanej hierarchii działań jest zgodna z regulacjami Unii Europejskiej w dziedzinie gospodarowania odpadami. Regulacje unijne zakładają głównie minimalizację ilości generowanych odpadów i ich ponowne wykorzystanie. Deponowanie odpadów na składowiskach jest traktowane jako ostateczne rozwiązanie dla odpadów, których nie udało się zebrać w sposób selektywny i zagospodarować w inny sposób. W praktyce jednak wciąż ponad 92% zebranych odpadów komunalnych w Polsce jest składowanych na wysypiskach. Wynika to głównie z nieefektywnych rozwiązań administracyjno-prawnych, które sprzyjałyby selektywnej zbiórce odpadów i poddawaniu ich bardziej zaawansowanym metodom unieszkodliwiania. Koszty wybudowania nowoczesnych obiektów są bardzo wysokie w porównaniu z kosztami funkcjonowania wielu dotychczasowych, prymitywnych wysypisk, Nawet jeżeli uda się zdobyć fundusze na pokrycie części kosztów inwestycyjnych (na przykład z programów pomocowych UE, funduszy ochrony środowiska), istnieje ryzyko, że ze względu na relatywnie wysokie opłaty za usługi w nowoczesnych obiektach popyt na ich usługi będzie niewystarczający, aby przedsięwzięcie było rentowne.(fragment tekstu)
Artykuł przedstawia obowiązujące akty prawne, określające obowiązki przedsiębiorców w zakresie odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych. Podane zostały stawki opłat oraz poziomy odzysku i recyklingu opakowań w latach 2007-2009. Pokazano przykłady wyliczeń opłaty produktowej za lata 2007, 2008 i 2009, którą ustawa nakłada na przedsiębiorców. W artykule omówiono przepisy, jakie powinni stosować przedsiębiorcy, którzy pakują produkty i wprowadzają je na rynek. Przedstawiono realizację powinności wynikających z ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej na terenie województwa podkarpackiego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.