Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 202

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Właściwości fizykochemiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
W artykule przeanalizowano wpływ własności fizykochemicznych wybranych paliw węglowodorowych na przebieg procesu wtrysku w silniku o zapłonie samoczynnym. Podjęto próbę ustalenia na ile wskaźnik lepkości kinematycznej, gęstość oraz napięcie powierzchniowe paliw może wpływać na przebieg procesu wtrysku. Wyznaczono szereg parametrów wtrysku paliwa takich jak: maksymalne ciśnienie wtrysku, kąta początku wtrysku, kąt końca wtrysku, kąt trwania wtrysku. Wyniki pracy są interesujące z punktu widzenia eksploatacji jednostek napędowych pojazdów trakcyjnych.(abstrakt oryginalny)
W pracy dokonano oceny parametrów fizyko - chemicznych ziarna pszenicy konsumpcyjnej dostarczanej do SR San w Głuchowie. Przeanalizowano zmiany wilgotności, gęstości ziarna w stanie zsypnym, zanieczyszczeń ogółem, zawartości białka, glutenu oraz liczby sedymentacji i opadania za okres od lipca 2015 r. do września 2016 r. Analizy prób pszenicy, przywożonej przez rolników z grupy producenckiej oraz przez rolników z wolnego skupu do magazynu SAN w Głuchowie wykonano w laboratorium Spółdzielni Rolników SAN. W badanym okresie większość rolników dostarczyło ziarno o zanieczyszczeniu do 6%, wilgotności do 14,5% oraz o liczbie sedymentacji od 45 do 55 ml. Zawartość białka, glutenu, gęstości i liczby opadania była zróżnicowana w analizowanych latach. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono porównanie wymagań i parametrów dwukomponentowych klejów poliuretanowych stosowanych w górnictwie węgla kamiennego w Polsce, Niemczech i w Czechach. Porównano doświadczalnie typowe kleje używane w profilaktyce górniczej. Mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa stosowania w zmieniających się warunkach wydobycia oraz zapewnienie wysokiej skuteczności klejenia zostały zaproponowane parametry, które należałoby rozważyć jako nowe wymagania certyfikacyjne. (abstrakt oryginalny)
Badaniami objęto 11 źródeł położonych w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich. W rytmie miesięcznym mierzono wydajność, cechy fizyczne i chemiczne oraz skład chemiczny wody źródeł. W składzie chemicznym wody źródeł dominowały Ca2+ i HCO3, a ze związków biogennych NO3, przy czym te ostatnie występowały w niewielkich stężeniach. Wyniki badań wykazały, że występują sezonowe zmiany większości cech fizycznych i chemicznych wody, ale stwierdzone różnice przeważnie nie były istotne statystycznie (ANOVA). Najwyższe wartości większości cech fizycznych i chemicznych wody występowały zimą, a najniższe wiosną i latem. Występuje także przestrzenne zróżnicowanie cech fizycznych i chemicznych wody. Stwierdzono, że cechy fizyczne i chemiczne wody źródeł kształtowane były przez zróżnicowaną budowę geologiczną zlewni, warunki klimatyczne, proces rozcieńczania oraz aktywność biologiczną zlewni. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Skład chemiczny wód potoków południowego stoku masywu Babiej Góry
80%
Skład chemiczny wód potoków górskich zależy od uwarunkowań naturalnych i antropogenicznych. Celem opracowania jest określenie zmienności cech fizykochemicznych wód potoków w masywie Babiej Góry. Do badań wybrano 14 potoków położonych w Babiogórskim Parku Narodowym oraz w jego otulinie. Na podstawie wyników analiz makroskładników oraz mikroskładników wybranych jonów określono uwarunkowania determinujące parametry fizykochemiczne wód. Znaczenie dla składu fizykochemicznego wód potoków wykazała budowa geologiczna zlewni potoków, proces rozcieńczania, temperatura wody oraz typ zbiorowisk roślinnych i ich sezonowość wegetacji. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Wpływ relaksacji naprężeń na zmiany nacisków powierzchniowych jabłek
80%
W pracy przedstawiono zmiany rozkładów nacisków powierzchniowych w funkcji czasu dla jabłek poddawanych testom relaksacji naprężeń. W pierwszej kolejności przeprowadzono testy ściskania całych owoców w celu wyznaczenia maksymalnych przemieszczeń, prowadząc je aż do zniszczenia materiału. Na podstawie otrzymanych krzywych F = f(ΔL ) ustalono wartości przemieszczeń, powyżej których zachodzą procesy intensywnego niszczenia struktury tkanki miękiszowej jabłek. Przeprowadzono testy relaksacji naprężeń przy przemieszczeniu odpowiadającemu lokalnemu zniszczeniu owocu - na poziomie 20% wartości ΔLmax, rejestrując jednocześnie rozkłady nacisków powierzchniowych. W czasie relaksacji zaobserwowano wyraźne zmiany nacisków powierzchniowych. Proces relaksacji naprężeń charakteryzował się stopniową redukcją maksymalnych nacisków powierzchniowych do poziomu 0,31 MPa oraz wyraźnym ujednorodnieniem ich rozkładu poprzecznego. Wyrównanie rozkładu poprzecznego nacisków powierzchniowych uwidacznia się już po około 300 s od chwili przyłożenia obciążenia - 150 s od rozpoczęcia procesu relaksacji. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Properties of Branched Polyurethanes Modified by Structure Changing
80%
Rozgałęzione poliuretany o długich łańcuchach są jedną z grup polimerowych charakteryzujących się wysoką rozpuszczalnością, niską lepkością, zwiększonym pęcznieniem i lepszą elastycznością niż poliuretany liniowe. W zależności od liczby punktów rozgałęzień właściwości te ulegają zmianie. Tendencja poliuretanów do tworzenia wiązań wodorowych i związana z tym różna krystaliczność silnie wpływają na wspomniane właściwości. Poliuretany, oparte na tych samych substratach, ale o innym stosunku, zostały zsyntetyzowane i zbadane. Uzyskano je metodą dwustopniową. Segmenty giętki zbudowano z mieszanki dwóch oligomerycznych dioli - syntetycznego amorficznego poli([R,S]-3-hydroksymaślanu) i polikaprolaktonodiolu i trzyfunkcyjnego polikaprolaktonotriolu. Twarde segmenty były wynikiem syntezy 4,4'-dicykloheksylodiizocyjanianu metylu i 1,4-butanodiolu. Oceniono właściwości termiczne, gęstość, twardość oraz sorpcję wody i oleju dla otrzymanych rozgałęzionych poliuretanów. Stwierdzono, że wzrost ilości punktów rozgałęziania obniżyły krystaliczność poliuretanu i zwiększyły jego sorpcję wody. Natomiast zwiększenie ilości hydrofobowych łańcuchów polikaprolaktonu w strukturze poliuretanu zwiększyło sorpcję oleju roślinnego. Zaś zwiększenie stosunku molowego NCO:OH w prepolimerze zwiększyło krystaliczność segmentów giętkich i twardość próbki. Wyniki badań wykazały, że dzięki zmianie struktury rozgałęzionych poliuretanów można uzyskać materiał o różnych właściwościach sorpcyjnych i fizykochemicznych. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Mikrofalowo-próżniowe odwadnianie drożdży gorzelniczych
61%
W badaniach przeprowadzono mikrofalowo-próżniowe suszenie drożdży gorzelniczych Saccharomyces cerevisiae immobilizowanych na nośnikach pochodzenia naturalnego (płatkach owsianych, otrębach pszennych, sianie i słomie). Zastosowano nagrzewanie mikrofalami niskiej mocy (180 W) przy jednocześnie obniżonym ciśnieniu (4-6 kPa). Stwierdzono, że w zastosowanych warunkach mikrofalowo-próżniowych woda z komórek drożdży odprowadzana była w sposób łagodny, bez uszkadzania struktur komórkowych, a uzyskany w czasie 30 minut susz wykazywał wysoką żywotność (84-95%) i aktywność enzymatyczną po ponownym uwodnieniu.(abstrakt oryginalny)
W badaniach polowych oceniano plonowanie, skład chemiczny oraz wybrane parametry jakości bulw odmian ziemniaka skrobiowego, różniących się długością okresu wegetacji: Pasat, Zuzanna, Jasia, Hinga i Skawa. Plon ogólny bulw kształtował się w zakresie od 19,9 do 37,8 t·ha-1, natomiast plon skrobi od 3,23 do 6,68 t·ha-1, w zależności od odmiany oraz roku badań. Oceniane odmiany charakteryzowały się stosunkowo małą zawartością skrobi w bulwach (15,8-18,4%) oraz dużą zawartością białka (2,08-2,41%). Największą zawartością tych składników odznaczała się odmiana Skawa, a najmniejszą Jasia. Nadmierna ilość opadów w okresie wegetacji ziemniaka wpływała niekorzystnie na wielkość plonu ogólnego i handlowego bulw, zawartość skrobi, a w konsekwencji - na plon skrobi z jednostki powierzchni oraz średnią masę bulwy.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote A modern method of obtaining organic seeds of onion and radish
61%
Opracowano technologię przygotowania nasion do siewu na plantacje ekologiczne i wybrano metody obróbki po zbiorze nasion rzodkiewki i cebuli zwyczajnej. Celem pracy było opracowanie procedury pozyskania materiału siewnego tych nasion o wysokiej jakości, zgodnej z normami nasiennymi. Opracowane procesy obejmują: separację hydrauliczną, mycie, suszenie oraz kalibrację. Przed siewem należy wykonać otoczkowanie nasion ekologicznych. Podczas otoczkowania nasion inokulowano powierzchnię nasion zarodnikami grzyba Polyversum i Trichoderme viride w ilości 10 szt. zarodników na nasiono lub zaprawiano chitosanem w ilości 1% do masy nasion. Suszenie nasion inokulowanych powinno odbywać się w temperaturze obniżonej do 35oC, co wynikało z badań nad przeżywalnością mikroorganizmów. Uzyskano ekologiczny materiał nasienny zgodny z obowiązującymi wymaganiami jakościowymi, który skierowano do handlu.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.