Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wildfires
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Proces gaszenia jest bardzo złożony i dokładne wyznaczenie wymaganej wydajności wody jest raczej niemożliwe. Istnieje jednak około dziesięciu metod, które pozwalają w sposób przybliżony oszacować minimalną wydajność wody, która powinna być podawana do pożaru w konkretnym przypadku. W prezentowanym artykule zostały one pokrótce omówione łącznie z podaniem zależności, na podstawie których można ją wyznaczyć. Przeprowadzono analizę porównawczą przedstawionych metod, w efekcie której uzyskano wykres zależności minimalnej wydajności od powierzchni pożaru. Na jej podstawie sformułowano wnioski końcowe dotyczące obliczeniowych metod szacowania wymaganej wydajności podawania wody niezbędnej do efektywnego gaszenia pożaru. Zarekomendowano jedną z metod (metoda Kamińskiego), która z jednej strony daje wyniki najbardziej zbliżone do większości pozostałych metod, natomiast z drugiej strony jest najlepiej dopasowana do warunków prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Wiosna i znów syreny w strażnicach zaczęły sygnalizować niebezpieczeństwo, które spowodowane jest ludzką ułomnością do podpalania. Nasi przodkowie kiedyś zdobywali tereny do uprawy roli wypalając puszczę porastającą kraj. (abstrakt oryginalny)
Wśród zdarzeń destrukcyjnych jednymi z podstawowych zdarzeń są takie katastrofy, jak pożar, wybuch i uderzenie pioruna. Zdarzenia te powodują negatywne zjawiska społeczne i gospodarcze. Dlatego społeczności starają się im zapobiegać i ograniczać ich skutki, a następnie rekompensować straty. Dla firmy ubezpieczeniowej analiza ryzyka pożaru ma fundamentalne znaczenie. Jeżeli jest to zrobione prawidłowo to składki są naliczane prawidłowo i dzięki temu wynik finansowy zakładu ubezpieczeń jest dodatni(abstrakt oryginalny)
Bezpieczeństwo pożarowe jest zależne od wyboru środków technicznych i ich zastosowania. Wymusza ono wprowadzenie postępu technicznego w danej dziedzinie przez stosowanie różnego rodzaju zabezpieczeń. Jakakolwiek awaria pożarowa lub wybuchowa, bez zawarcia stosownych ubezpieczeń, w wypadku twardych zasad samofinansowania, może i musi doprowadzić do bankructwa przedsiębiorstwa. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pożarowego wymusza na gospodarzach obiektu prowadzenie remontów bieżących i kapitalnych, co rzecz jasna wpłynie na walkę z dekapitalizacją przemysłu.(abstrakt oryginalny)
Poniżej przedstawione zostaną wybrane dane statystyczne o pożarach zgromadzone w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Wskażą one na główne przyczyny powstawania i rozwoju zdarzeń ogniowych oraz rodzaje obiektów, gdzie występują one najczęściej. Podjęta zostanie też próba omówienia wybranych możliwości zmniejszenia poziomu zagrożenia pożarowego. Autor ma nadzieję, że niniejsza praca zainteresuje przede wszystkim przedstawicieli zakładów ubezpieczeń oraz producentów systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych, ale także właścicieli i użytkowników mienia narażonego na zniszczenie przez ogień, odpowiedzialnych za jego zabezpieczenie oraz za zapewnienie bezpieczeństwa przebywających w jego pobliżu ludzi.(fragment tekstu)
Ubezpieczenia ogniowe są trudnym problemem dla firm ubezpieczeniowych. Ewentualne straty w wyniku powstania ognia są bardzo wysokie, zachodzi więc konieczność w miarę dokładnego określenia prawdopodobieństwa powstania pożaru i wielkości strat. Dla tych potrzeb wiele firm na świecie opracowało własne metody do określania ryzyka ogniowego. Autorzy artykułu pragną pokazać użyteczne metody statystyczne, wykorzystywane na świecie, np. w USA, do określenia zagrożenia pożarowego i ryzyka powstania pożaru, a więc również oszacowania kosztów ubezpieczenia.(fragment tekstu)
Poradnik przeznaczony jest głównie dla likwidatorów szkód majątkowych jako materiał pomocniczy we wstępnej likwidacji szkód ogniowych. Zawiera przystępnie opisane podstawowe wiadomości z zakresu fizykochemii spalania, problematykę przyczyn powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów, przeprowadzania oględzin miejsca pożaru oraz zalecany tok postępowania w początkowej fazie likwidacji szkody. Niniejsze opracowanie przekazuje istotny dla likwidatora zakres wiedzy pożarniczej i kryminalistycznej zaczerpniętej z trudno dostępnej literatury oraz z praktyki zawodowej autora.(fragment tekstu)
W ostatnich latach w Polsce notowanych było ok. 80 - 90 tys. pożarów rocznie. W 1995 r. zaistniało 95.595 pożarów, w 1996 r. 109 tys. Powstają w tym miejscu pytania: jakie są ich przyczyny, z jakich powodów i w jakich okolicznościach tak duża liczba procesów palenia powstaje wbrew woli człowieka lub wymyka się spod jego kontroli? Odpowiadając na te pytania należy oprzeć się na faktach.(fragment tekstu)
W artykule porównano właściwości alkoholu metylowego i benzyny w aspekcie zagrożeń pożarowo-wybuchowych. Scharakteryzowano budowę zbiorników magazynowych na metanol oraz przedstawiono sposób ich zabezpieczeń. Określono skutki pożarów metanolu i benzyny w zbiorniku o średnicy 31,4 m oraz rozlewiska o powierzchni 700 m2 . Przeprowadzone w programie ALOHA 5.4.2.1 symulacje zdarzeń awaryjnych wskazują, że mniejsze zagrożenie w przypadku pożarów powierzchniowych generuje metanol. Wyznaczone zasięgi stref zagrożenia w przypadku benzyny były co najmniej 2 razy większe. (abstrakt oryginalny)
Przewóz i dystrybucja towarów niebezpiecznych, takich jak: produkty ropy naftowej, chlor, środki ochrony roślin, materiały radioaktywne, chemiczne i petrochemiczne, bezpośrednio wiąże się z możliwością wystąpienia wypadków powodujących pożary, wybuchy lub skażenia toksyczne. Wzrost liczby wypadków w transporcie towarów niebezpiecznych notowany jest w całym świecie. Ich negatywne oddziaływanie na ludzi i środowisko powinno wpływać na podniesienie świadomości przedstawicieli rządów, przemysłu i społeczeństwa. W opracowaniu przedstawiono podstawowe zasady zintegrowanego podejścia do ocen ryzyka związanego z transportem niebezpiecznych towarów/substancji, uwzględniając uwarunkowania wynikające z rodzaju i ilości przewożonych towarów/substancji niebezpiecznych, stanu istniejącej sieci dróg oraz zastosowanych rozwiązań technicznych i ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
Podziemne obiekty tunelowe stwarzają poważne zagrożenie także z punktu widzenia prowadzenia tam działań ratowniczo-gaśniczych. Pożary powodują zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, szczególnie że ze względu na możliwość wystąpienia paniki, trudności podczas ewakuacji oraz innych utrudnień w tego typu obiektach związanych z dotarciem ekip ratowniczych do poszkodowanych. Występujące w tych obiektach materiały palne, także w postaci znajdujących się w nich pojazdów powodują zwiększenie szybkości rozprzestrzeniania się ognia oraz wzrost intensywności powstawania dymu. Całkowite wyeliminowanie wypadków i pożarów w tego typu obiektach wydaje się niemożliwe. Dlatego bardzo ważne jest stworzenie odpowiednich warunków do prowadzenia skutecznej akcji ratowniczo-gaśniczej: likwidacji pożaru, prowadzenia ewakuacji i ratowania życia oraz mienia. W prezentowanym artykule zostały omówione podstawowe problemy oraz specyfika prowadzenia działań ratowniczo - gaśniczych podczas wypadków w tunelach drogowych. Poruszone zostały również organizacyjne aspekty podejmowanych działań ratowniczych z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników. Na podstawie przeprowadzonej analizy sformułowano wnioski końcowe. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono znaczenie elektrowni wiatrowych w ogólnym bilansie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz zagrożenia, które wynikają ze zdarzeń jakimi są pożary występujące w tych elektrowniach. Występowanie pożarów związane jest głównie z konstrukcją elektrowni wiatrowych, urządzeń znajdujących się w ich wnętrzu i zastosowanych materiałów eksploatacyjnych i konstrukcyjnych oraz warunków fizycznych występujących podczas eksploatacji. Omówiono rozwiązania techniczne wchodzące w skład przeciwpożarowej ochrony bierniej i czynnej. Ponieważ gondola zawiera podstawowe mechanizmy elektrowni i środki palne, najbardziej jest narażona na wybuch ognia. Ze względu na to, że jest ona niedostępna dla działań straży pożarnej, zostały zaproponowane najbardziej użyteczne rozwiązania, nadające się do zwalczania tam ognia. Przeanalizowano udział procentowy ilości pożarów w całkowitej ilości zdarzeń występujących w elektrowniach wiatrowych w latach 2000 - 2012 i stwierdzono, że udział ten zmalał. Jest to wynik instalowania coraz doskonalszych systemów zabezpieczających elektrownie wiatrowe przed zapaleniem się. (abstrakt oryginalny)
W obliczu zmian klimatycznych i coraz cieplejszego lata w Polsce bezpieczeństwo pożarowe lasów stanowi istotne zagadnienie. W artykule zaprezentowano najczęstsze przyczyny pożarów oraz podstawowe sposoby zapobiegania pożarom, w tym m.in. monitoring, punkty czerpania wody i pasy przeciwpożarowe. Przedstawiono przyczyny pożarów w Polsce oraz wielkość obszarów objętych ich zasięgiem w ostatnim kilkuleciu. Omówiono metody określenia stopnia ryzyka zagrożenia pożarowego: określenie ryzyka pożarowego oraz metodę IBL. Przedstawione metody w znacznym stopniu zmniejszają ryzyko powstania pożaru, dzięki czemu maleją straty ekonomiczne, ekologiczne oraz społeczne. (abstrakt oryginalny)
Działalność gospodarcza człowieka narażona jest na różne niebezpieczeństwa, które mogą zakłócić normalny przebieg podejmowanych czynności, zahamować lub zniweczyć osiągnięte rezultaty. Losowe i nieszczęśliwe wypadki mogą zdarzyć się nawet przy zachowaniu niezbędnej ostrożności i to w warunkach stosowania środków prewencyjnych i represyjnych. Dlatego też formą pokrywania ujemnych zdarzeń losowych są ubezpieczenia gospodarcze, które w przypadku wystąpienia szkód losowych pozwalają na kompensację strat. Pełna kompensacja strat stwarza u ubezpieczającego poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.(abstrakt oryginalny)
Celem jaki postawili sobie autorzy metody APELL było dostarczenie odpowiednich informacji decydentom, politykom na szczeblu rządowym i samorządowym oraz decydentom związanym z przemysłem, informacji niezbędnych do prac prewencyjnych, a także lepszego przygotowania do reagowania w sytuacjach stwarzających zagrożenie. Zaprezentowane tutaj metody wiążą się z identyfikacją zagrożeń, ocen i hierarchizowaniem ryzyka związanego z technicznymi wypadkami, w tym w transporcie morskim. Do takich wypadków możemy zaliczyć: duże pożary, wybuchy, wycieki trujących substancji, przynoszących szkodę środowisku lub klęski żywiołowe, mogące przyczynić się do powstania awarii technicznej. Metody zaprezentowane w tym programie można zastosować właściwie do każdego zdarzenia wywołującego zagrożenie kinetyczne. Stanowią one podstawowe narzędzie zarządzania ryzykiem. (abstrakt oryginalny)
Recurrent wildfires in Ukraine exert severe impacts on the environment, human health and security as well as damage to private and public assets. From 2007 to 2020, the frequency of large wildfires has increased and reached a level that has not occurred previously. The period during April-October 2020 was the worst in modern Ukrainian history for the occurrence of catastrophic fires, e.g. in the Chernobyl Exclusion Zone (67 000 ha), Zhytomyr oblast (43 000 ha), Lugansk oblast (35 000 ha) and Kharkiv oblast (8 000 ha). In Ukraine there is the additional problem of open burning, mainly burning agriculture residues, which covers two million hectares (ha) annually. State forestry enterprises who are responsible for the management of 71% of the Ukrainian forests (7.6 million ha)and agricultural holdings are also responsible for the management of 41.3 million ha of croplands. The remaining forest users manage forest areas of 3.1 million ha within reserves and national nature parks. This article presents a brief overview of the problem of forest fires as well as of fires in other landscapes in Ukraine, and includes a critical reviews of the current wildfire management system and a description of the main features of the national wildfire management strategy. It also highlights the results of a survey of numerous stakeholders conducted on landscape fires in Ukraine. Based on the review of global and regional experiences, as well as existing fire risks in Ukraine, recommendations were developed for implementing an integrated landscape level national fire management approach.(original abstract)
W Polsce jednym z najbardziej zaniedbanych działań z zakresu ochrony środowiska jest zagospodarowanie odpadów. Poziom odzysku surowców wtórnych odpadów jest bardzo mały, brakuje miejsc zajmujących się utylizacją, dlatego jesteśmy narażeni na wiele zagrożeń, w tym pożary miejsc magazynowania i składowania odpadów. Pożary na składowiskach to nie problem lokalny, ale krajowy i globalny, który dotyczy całego społeczeństwa. To zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego. Skuteczne rozwiązywanie występujących problemów wymaga od administracji publicznej podejmowania wielu zakrojonych na szeroką skalę działań przy jednoczesnym zapewnieniu ich skuteczności. Jednym z nich są dostosowania prawne m.in. nowelizacja ustawy o odpadach oraz ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska. W artykule przedstawiono istotę zarządzania gospodarki odpadami w kontekście pożarów miejsc magazynowania lub składowania odpadów oraz możliwości zmian z w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
W warunkach gospodarki rynkowej ważne miejsce zajmuje logistyka. Z obszernej problematyki logistyki ciągle aktualnym jest funkcjonowanie łańcuchów dostaw. Funkcjonowanie łańcuchów dostaw może być zakłócone przez różne rodzaje zagrożeń. Jednym z zagrożeń są pożary. Podstawowym ogniwem łańcucha dostaw są magazyny. W artykule wskazujemy na skalę pożarów magazynów w Polsce. Każdy pożar powoduje zatrzymanie pracy magazynów, straty bezpośrednie a także straty w kooperacji z przedsiębiorstwami, produkcją, instytucjami finansowymi. W artykule przedstawiamy skalę pożarów i częstość występowania. (abstrakt oryginalny)
W dniach 19-26 kwietniu 2020 r. miał miejsce największy pożar w historii Biebrzańskiego Parku Narodowego (BbPN), który przyniósł niepowetowane straty tutejszej przyrodzie [7]. W artykule pamiętając o stratach, w oparciu o materiały BbPN, zaakcentowano odradzanie się środowiska przyrodniczego w okresie roku od ugaszenia pożaru. Ponadto przedstawiono realizowaną od lat kampanię "Stop pożarom traw", ukierunkowaną na edukację jako podstawowe narzędzie zapobiegania pożarom łąk, torfowisk nieużytków i lasów w Polsce. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Stan techniczny leśnych dróg pożarowych na przykładzie Nadleśnictwa Kłobuck
63%
W niniejszej pracy analizie stanu technicznego poddano blisko 50 kilometrów dróg uznanych za dojazdy pożarowe w jednym z państwowych nadleśnictw południowej Polski. W wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji stwierdzono, że pod względem rodzaju nawierzchni drogowej największy odsetek stanowią drogi gruntowe - jest ich prawie 68%. Jednocześnie zauważono, iż ich stan techniczny nie odbiega w rażący sposób od wymagań stawianych obowiązującym w tym zakresie polskim prawem. Niemniej jednak działania remontowe, o różnym charakterze i zakresie, należałoby przeprowadzić w trybie pilnym łącznie na ponad 4,5 km dróg, co stanowi 9,6% długości wszystkich dróg pożarowych. Prace te głównie dotyczyć powinny remontów i modernizacji nawierzchni, budowy mijanek oraz oczyszczania skrajni drogowych. W trakcie prowadzenia prac terenowych zauważono pilną potrzebę uzupełnienia oznakowania dróg pożarowych. Dotyczy to miejsc, w których następuje znaczna zmiana kierunku ich przebiegu, np. na skrzyżowaniach z innymi drogami. Wynikiem analizy zebranej dokumentacji było również zalecenie skierowane pod adresem nadleśnictwa, aby zwiększyć skuteczność prowadzenia inwestycji remontowych i modernizacyjnych dróg leśnych. Zasugerowano zaniechanie wykonywania profilowania nawierzchni gruntowych na rzecz ich wzmacniania tanim materiałem kamiennym, np. łupkiem przywęglowym. Zmiana sposobu remontowania i modernizowania dróg przez nadleśnictwo przyczyni się do zmniejszenia wysokiego odsetka dróg pożarowych o niskonośnej i podatnej na działanie warunków atmosferycznych nawierzchni gruntowej, a w konsekwencji doprowadzi do utworzenia sieci wysokonośnych dróg pożarowych, którą bez obaw o szybkie zniszczenie, będzie można wykorzystywać również do transportu drewna. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.