Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 257

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wizerunek miasta
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Pojmowanie miasta jako produktu, dobra rynkowego należy do kanonu studiów z zakresu ekonomiki miasta i innych obszarów badawczych. Ostatnio opublikowano wiele prac, które opisują różne przypadki kształtowania wizerunku miast. W artykule na podstawie dotychczasowego dorobku w tej materii przedstawiono propozycje systematyzowania i porządkowania zagadnień z zakresu konstruowania i utrzymywania na rynku wizerunku miasta. Uwzględniono następujące elementy: marka geograficzna, strategiczna misja miasta, tworzenie znaku graficznego, oddziaływanie na odbiorcę oraz monitorowanie skuteczności podejmowanych działań rozpatrywane w kontekście sztuki, nauki i praktyki(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Wizerunek Słupska w świetle przeprowadzonych badań
100%
W dzisiejszym globalnym świecie każde miejsce musi konkurować z innymi o udział w uwadze i szacunku konsumentów, turystów, inwestycji, kapitału. Coraz częściej o przewadze konkurencyjnej miasta może zdecydować jego wizerunek, wytworzony w świadomości odbiorców. Większego znaczenia nabiera umiejętność oddziaływania na własny wizerunek. Celem artykułu jest prezentacja wyników badań wizerunkowych przeprowadzonych na przykładzie Słupska. Działania podejmowane w procesie budowania wizerunku powinny być szczegółowo zaplanowane i kontrolowane w trakcie realizacji pod kątem osiągania założonych celów.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera analizę dwóch wizji eowiktoriańskiego Londynu: Petera Ackroyda w powieści pt. Golem z Limehouse oraz Alana Moora i Eddiego Campbella w powieści graficznej pt. Prosto z piekła. Szczególną uwagę poświęcono sposobom przedstawienia angielskiej stolicy i jej najbardziej charakterystycznych elementów. Ponadto, artykuł traktuje o uosobieniu miasta bądź jego traktowaniu jako siły napędowej ludzkich czynów, a także subiektywizacji miasta i traktowaniu go jako tekstu. Zwrócono również uwagę na superpozycję późnego wieku XIX z późnym wiekiem XX, tj. czasu akcji obu tekstów i czasu, w którym powstały, co stanowi punkt wyjścia do refleksji nad ich znaczeniem w drugiej dekadzie XXI wieku. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Does Gentrification of the Praga Północ District in Warsaw Really Exist?
80%
Research on gentrification has been conducted for over 50 years by representatives of many disciplines. Modern gentrification is a process somewhat different from that originally described by R. Glass in 1964. Authors do not agree how to measure the process, nor how to explain its meaning (Bourne, 1993). Creating the right indicators is very difficult, especially if it is widely believed that gentrification, as a process identifying changes over time and a way of measuring dynamics, should enable the comparison of data from multiple years (Lees, 2010). The aim of this study was to identify the socio-spatial changes taking place in the Warsaw district of Praga Północ and to determine if it can be described as gentrification. The study area is a district stereotypically perceived as neglected, dangerous and deteriorated (e.g. Dudek-Mańkowska, 2011), at the same time subject to strong functional changes. Praga Północ is also an area of interest to many artists, creative industries and developers, and is undergoing gradual regeneration through municipal urban revitalization programs. It is also an area that the media portray as undergoing the process of gentrification. The results show that social and residential changes actually take place but the overall gentrification has not been felt by residents. (original abstract)
Pozytywny wizerunek miasta czy kraju przekłada się na wszystkie sfery gospodarcze zarówno samych jednostek terytorialnych, jak i działających na ich terenie przedsiębiorstw. Zastosowanie przez miasta narzędzi wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa jest zatem niezbędnym czynnikiem rozwoju i konkurencyjności. Celem niniejszego artykułu jest zdiagnozowanie obecnego wizerunku miasta Rybnik oraz sformułowanie zaleceń dotyczących dalszych działań wizerunkowych. (fragment tekstu)
6
Content available remote Marka w tworzeniu turystycznego wizerunku miasta Ełk
80%
W artykule przybliżono zagadnienie marki miejsca. Zaprezentowano etapy budowy i sposoby komunikowania tego typu marki na przykładzie Ełku. Przedstawiono też wyniki badań dotyczące znajomości marki i korzyści z jej stosowania z punktu widzenia mieszkańców oraz turystów.(abstrakt oryginalny)
Badania dotyczące budżetu obywatelskiego skłaniają do wielu przemyśleń. Jedni badacze uważają, że dzięki budżetowi mieszkańcy biedniejszych dzielnic (Wampler, 2007) mają wpływ na decyzje samorządowe, inni uważają, iż jest narzędziem promującym władze miasta. Celem niniejszego artykułu jest przeanalizowanie wpływu budżetu obywatelskiego na wzmocnienie pozytywnego wizerunku miasta Częstochowy wśród jej mieszkańców. Postawiono następujące tezy badawcze: liczba składanych wniosków świadczy o zaangażowaniu obywateli w sprawy społeczne, a tym samym wzmacniany jest pozytywny obraz miasta, liczba obywateli biorących udział w głosowaniu to osoby skupione wokół wspólnych idei, zaangażowane w sprawy Częstochowy, kompatybilne z miejscem zamieszkania. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Działalność inwestycyjna w kontekście kształtowania wizerunku Olsztyna
80%
Tworząc warunki rozwoju gospodarczego i lokalizacji inwestycji na obszarze miasta, decyduje się o zatrudnieniu i sytuacji na rynku pracy. W ten sposób stymulowane są jednocześnie podstawy bytu materialnego i zawodowego olsztynian. Celem pracy było przedstawienie rozwoju inwestycji w mieście, jak również preferencji mieszkańców Olsztyna co do kierunku rozwoju ich miasta. Analiza wyników badań pozwala stwierdzić, iż w mieście powinny być dokonywane inwestycje w branży turystycznej oraz działalności naukowo-badawczej, ponieważ te dziedziny w dużej mierze przyczyniają się do rozwoju lokalnego. Generalnie większość respondentów pozytywnie ocenia dotychczasowe działania inwestycyjne, wskazując na ich niewielki wymiar, jednocześnie preferując te inwestycje, które zmierzają do rozwoju miasta jako pełniącego funkcję ośrodka turystyczno-rekreacyjnego.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Atrakcyjność turystyczna Olsztyna
80%
W artykule przedstawiono wyniki badań, których celem była ocena atrakcyjności turystycznej Olsztyna. Dokonano jej na podstawie wypowiedzi 100 turystów przebywających w okresie lipca i sierpnia 2009 r. na terenie miasta. Badani respondenci stwierdzili, że najistotniejszym atutem miasta jest jego położenie. Liczne jeziora znajdujące się w jego obrębie i bezpośredniej okolicy oraz krajobraz zwiększają atrakcyjność pobytu i stwarzają dogodne warunki do uprawiania turystyki aktywnej. Wśród atrakcji wymieniano również imprezy kulturalne i sportowe organizowane na terenie miasta. Jako wady Olsztyna najczęściej wymieniano czynniki zaliczane do sfery zależnej od człowieka, czyli infrastrukturę komunikacyjną, zły stan dróg, brak miejsc parkingowych oraz brak zagospodarowania brzegów jezior.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest zatem próba przedstawienia czynników opisujących atrakcyjność miasta. Za obiekt zainteresowania wybrano Łódź, drugie co do wielkości miasto (i aglomeracja) w Polsce. Łódź znajduje się w bardzo trudnej sytuacji i poszukuje rozwiązań dla zajęcia miejsca na ścieżce szybkiego rozwoju społecznego i gospodarczego. Miasto musi stać się atrakcyjne, aby skutecznie konkurować z innymi dużymi miastami w Polsce. (fragment tekstu)
Wśród narzędzi marketingowych adaptowanych do potrzeb lokalnych, wizerunek (suma opinii o gminie) ma decydujące znaczenie. Jest on bowiem jedną z podstawowych determinant podejmowania decyzji przez mieszkańców i przedsiębiorców. Na skuteczne kształtowanie wizerunku można wpływać przy pomocy instrumentów marketingowych, zwłaszcza z zakresu promocji. Działania promocyjne w tym ujęciu nie zastępują programów rozwoju, strategii gospodarczych czy też opracowanych polityk wykorzystania zachęt ekonomicznych, lecz wręcz przeciwnie, bazują na efektach tych programów. Działania promocyjne polegają na systematycznym kształtowaniu wizerunku gminy jako miejsca najbardziej korzystnego dla działalności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Kreowanie, wdrażanie i komunikacja marki regionu na przykładzie miasta Szczecina
80%
Można zauważyć, że obecnie jednostki samorządu terytorialnego coraz częściej podejmują działania w celu wykreowania marki danego miasta/regionu. Jest to istotny element wyróżnienia wśród innych regionów. W artykule przybliżono proces kreacji marki oraz jej wdrażania, podkreślając rolę komunikacji, dla miasta Szczecina. Należy pamiętać o tym, że jest to proces wieloetapowy i na każdym etapie bardzo istotna jest komunikacja. Nie jest bowiem możliwe wdrożenie marki bez akceptacji otoczenia, jej odbiorców. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Rola władz samorządowych w kreowaniu wizerunku miasta Lublin
80%
Turystyka jest ważnym sektorem gospodarki i jednym z czynników rozwoju społeczno-gospodarczego. Według raportu Światowej Organizacji Turystycznej międzynarodowe obroty handlowe związane z turystyką wynoszą ok. 2 mld dolarów dziennie. W sferze turystyki zatrudnionych jest 255 mln osób na całym świecie, czyli 10% wszystkich pracowników. W rozwiniętych rekreacyjnie i turystycznie krajach dochody z turystyki dostarczają ok. 50% wszystkich wpływów do lokalnych budżetu. Turystyka tworzy około 6% światowego dochodu brutto i jest niezbędną częścią składową rynku światowego. Zajmuje drugie miejsce w ekonomice światowej po przemyśle elektronicznym i komputerowym, wyprzedzając takie dziedziny gospodarki, jak przemysł petrochemiczny czy samochodowy. (fragment tekstu)
Purpose: Explore the recent evolution of the European Capital of Culture (ECoC) program in terms of both selection criteria and the profiles of the cities nominated to become a one-year cultural capital of Europe Design/methodology/approach: The case study was used as the research method. In this research, the case of the ECoC program was presented as a chance for European cities aiming at creating their competitive position based on culture and creativity. The authors have identified three subsequent periods in the evolution of the ECoC and concentrated on identifying the differences between them, referring to selection criteria and the characteristics of the awarded cities. Findings: The evolution of the ECoC formula shifts toward European cities with better recognition of intangible heritage, smaller size, and lower administrative status. Possessing the tangible heritage assets is not the leading advantage anymore, and the chances of success are bigger for locations which had not been recognized before as cultural centers. Research limitations/implications: The study is based on desk research, and no qualitative research was conducted. Therefore, the interviews with the city marketers involved in the celebration of the ECoC should be included in further studies for deepening the issue. Practical implications: The paper draws some implications for practice for city marketers aiming at improving the international recognition of the city under the cultural label. The call for the next nominations of the ECoC is open for Czech, French, Polish, and Swedish cities, and soon it will be a case for Cyprus, Belgium, Malta, Spain, Bulgaria, Denmark, the Netherlands, and Italy. Originality/value: The paper identifies the current trends in designation of the ECoC; it covers the unique description of the nominated cities from the selected categories, which enables to assess the chances to be nominated in the incoming calls.(original abstract)
Stale rosnąca konkurencja między miastami wzmaga zainteresowanie kształtowaniem wizerunku miasta poprzez dobór odpowiednio skomponowanych instrumentów strategii tożsamości. Problem ten jest nadal metodologicznie słabo rozpoznany, gdyż większość władz miast polskich nie prowadzi badań nad determinantami tożsamości miasta. Celem podstawowym opracowania jest identyfikacja instrumentów budowania tożsamości miasta oraz wskazanie pożądanych zmian w zakresie ich stosowania w kierunku kształtowania pozytywnego wizerunku miasta. Opierając się na studiach literatury i badaniach własnych, w niniejszym opracowaniu podjęto próbę określenia miejsca strategii tożsamości w systemie celów i strategii rozwoju miasta, identyfikacji i oceny doboru instrumentów strategii tożsamości w kształtowaniu wizerunku miasta oraz zidentyfikowania głównych ograniczeń w procesie budowania tożsamości miasta. (fragment tekstu)
16
Content available remote Kreowanie wizerunku miasta o funkcji turystycznej
80%
W dzisiejszych czasach turystyka jest jednym z najważniejszych sektorów przyczyniających się do wzrostu gospodarczego krajów. Wpływa ona na wzrost dochodów społeczeństwa, na zwiększenie zatrudnienia, a także oddziałuje na inne sektory gospodarki, powiązane bezpośrednio i pośrednio z branżą turystyczną. Ponadto, co jest rzadko podkreślane w literaturze, turystyka generuje większe zainteresowanie inwestorów danym miastem/regionem, a także przyczynia się do napływu nowych mieszkańców. (fragment tekstu)
Ruda Śląska to blisko 145 tys. miasto leżące w centrum konurbacji górnośląskiej. Dzięki nowoczesnym ciągom komunikacyjnym (autostrada A4, Drogowa Trasa Średnicowa i rozwiniętej sieci połączeń kolejowych) oraz powiązaniom gospodarczym, razem z pozostałymi 14 miastami GZM tworzy 2 milionowy organizm miejski. Szczególnymi podmiotami w tym związku, ze względu na swój potencjał ekonomiczno-społeczny, są Katowice, Gliwice i Sosnowiec, ale pozostałe 11 miast posiada podobny status funkcjonalno-gospodarczy. Skutkiem tego, charakterystyczny dla obszaru Górnośląskiego Związku Metropolitalnego jest fakt, że oferta mieszkaniowa tychże terenów jest w dużej części podobna. Oznacza to, że niezależnie od miasta, cena metra kwadratowego powierzchni mieszkalnej (z wyjątkiem Katowic i Gliwic), poziom bezpieczeństwa publicznego czy dostępność komunikacyjna kształtują się na podobnym poziomie, dlatego bardzo ważną rolę w procesie podejmowania decyzji przez mieszkańców aglomeracji o wyborze miejsca zamieszkania pełni subiektywne postrzeganie specyficznych cech danego miasta. Uznając ten fakt, władze miasta Ruda Śląska zdecydowały o rozpoczęciu, rozpatrywanego w perspektywie kilku lat, procesu kształtowania wizerunku miasta, mającego na celu stworzenie marki "Ruda Śląska". (fragment tekstu)
18
Content available remote Promocja jako narzędzie kreowania wizerunku miasta na przykładzie Rzeszowa
80%
W artykule wskazano na zróżnicowanie instrumentów komunikacji marketingowej, które wykorzystywane są przez ośrodki miejskie w procesie kształtowania wizerunku. Przedstawiono zarówno istotę oraz złożoność tego procesu, jak również potrzebę integrowania podejmowanych działań promocyjnych. Egzemplifikacji dokonano na podstawie stolicy województwa podkarpackiego.(abstrakt autora)
19
Content available remote Logotyp jako podstawowy element identyfikacji wizualnej miasta - wybrane problemy
80%
Miasta jako podmioty gospodarki rynkowej coraz częściej prowadzą zintegrowaną komunikację marketingową oraz starają się w profesjonalny sposób zarządzać swoim wizerunkiem, także w sferze identyfikacji wizualnej. W artykule dokonano analizy wybranych problemów dotyczących logotypu miejskiego - jako podstawowego elementu corporate identity (CI) polskich miast, w zakresie ich znaczenia dla zarządzania komunikacją marketingową i pozycjonowania się jednostek miejskich względem siebie, a także poddano ocenie wybrane obszary funkcjonowania logotypów tych miast.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki kreowania wizerunku miasta i znaczenia komunikacji wewnętrznej w realizacji tego procesu. W części pierwszej artykułu dokonano przeglądu definicji i pojęć związanych z kreowaniem wizerunku, koncentrując analizę na wizerunku miasta. Zwrócono uwagę, że na skuteczność działań podejmowanych w tym zakresie mają wpływ nie tylko forma przekazu czy treść zawarta w komunikacie, ale także wykorzystane kanały informacyjne. Omówiono trudności, jakie mogą się pojawić przy tworzeniu wizerunku miasta, np. wybór unikatowych cech, które wyróżnią je spośród innych czy stworzenie spójnego wizerunku, kierowanego do różnych grup docelowych, np. mieszkańców, turystów czy inwestorów. W drugiej części artykułu zaprezentowano wyniki badań empirycznych, przeprowadzonych w 2010 roku, dotyczących kreowania wizerunku Lublina. Rezultaty przeprowadzonej analizy pozwoliły na sformułowanie wniosków, będących sugestiami do wprowadzenia korekt w realizacji strategii komunikacji wewnętrznej w kreowaniu wizerunku Lublina.(abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.