Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 148

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wizualizacja danych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Można pomyśleć, że tworzenie prezentacji to temat wszystkim znany, wiele osób twierdzi, że to proste. Nic bardziej mylnego. To właśnie od tego, czy dane zostaną przedstawione dobrze i przekonująco, zależy często rozpoczęcie projektu czy przydzielenie budżetu. Prezentacja to czas, aby udowodnić wszystkim, na przykład zarządowi, że to, co robimy, ma sens. Jak ją przygotować, aby była ciekawa, wartościowa i przejrzysta? (fragment tekstu)
Prezentowanie danych za pomocą przepastnych tabel i raportów, a również opasłych prezentacji .ppt powoduje, że zajęci biznesem i przytłoczeni nadmiarem informacji decydenci zniechęcają się. Dlatego warto wprowadzić zwartą, graficzną formę prezentacji kluczowych danych HR - pulpit menedżerski (ang. Dash Board). (fragment tekstu)
Dane dotyczące pracowników są niezwykle zasobne, szczególnie w dużej organizacji. Samą tylko informację o wynagrodzeniu ciężko przedstawić zarządowi w przystępnej formie, gdy zatrudnienie przekracza 10 pracowników. Jak zagregować i przedstawić dane, żeby pokazać istotne fakty? Jak sprawić, żeby decyzje nie były podejmowane na podstawie błędnie zinterpretowanych wykresów czy tabel? (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie matematycznych podstaw konstrukcji wykresu trójkątnego i podanie wzorów do wykorzystania w standardowym arkuszu kalkulacyjnym, jakim jest np. MS Excel (wszystkie wykresy utworzono za pomocą tego programu), a także ilustracja zastosowań tego wykresu w badaniach ekonomicznych. (fragment tekstu)
Wykresy są bardzo wygodną formą prezentowania wyników badań. Dostępność programów komputerowych, za pomocą których można sporządzać wykresy, sprawia, że są one powszechnie wykorzystywane do prezentacji wyników badań. Używając programów, które często automatycznie, bez większej ingerencji użytkownika, są w stanie poprawnie narysować wykres, nie należy jednak zapominać o możliwości dopasowywania poszczególnych elementów wykresu. Należy także pamiętać, że wykresy mogą być tak rysowane, aby zasugerować pożądany przez sporządzającego wykres odbiór prezentowanego zjawiska. Może to być np. zwrócenie uwagi na pewne cechy zjawiska przez ich wyeksponowanie lub - odwrotnie - ich ukrycie. Możliwe jest również takie zniekształcenie wykresu, aby zasugerować pewne cechy zjawiska, które w rzeczywistości nie istnieją. Dla przypomnienia omówione zostały poniżej dwa główne sposoby sterowania wykresami:1) przekształcenie skali,2) wykorzystywanie złudzeń optycznych.Przekształcania wykresów powinny być jednak stosowane z jednoczesnym wyjaśnieniem wprowadzonych zmian, aby czytelnicy niezorientowani w tematyce wykresów mogli poprawnie odczytać dane z wykresu. W artykule zostaną zilustrowane i omówione sposoby przekształcania skali oraz wpływ złudzeń optycznych na odbiór wykresów. (fragment tekstu)
6
Content available remote The Use of Managerial Dashboards in Manufacturing Companies
80%
Purpose: The aim of the publication is to diagnose the level and to assess the possibility of using managerial dashboards created in an Excel spreadsheet to supervise management processes in enterprises. Design/methodology/approach: The research developed the method of a directed interview with the staff at various management levels. The supervision of technological processes, economic analysis, and the provision of broadly understood services for citizens have been the subject of the research. Findings: Managers show little interest in improving their employees' analytical skills. Training in this area is not planned and the impact of analytical capabilities of the tools available for the functioning of the company are not appreciated. Research limitations/implications: The results of the research are not representative, but they encourage the authors to carry out a broader and more in-depth analysis of the existing situation in enterprises. Practical implications: The research shows the need to rationalize human resources management. This process requires an increased supervision over employee development planning with the use of the appropriate training. This may have a significant impact on efficient management and, consequently, on the company's financial results. Originality/value: The article is to be an element stimulating the management to more thoughtful activities in the field of selection, training, and use of personnel at various levels of management in the company.(original abstract)
Współcześnie coraz częściej obserwujemy regresję kulturową i zanikanie czytelnictwa, dlatego dużego znaczenia nabiera komunikacja wizualna, która skuteczniej dociera do odbiorców informacji. Celem artykułu jest przedstawienie praktyk polskich przedsiębiorstw z sektora energetycznego, w zakresie raportowania wizualnego danych niefinansowych, które w coraz większym stopniu stanowią podstawę podejmowania decyzji biznesowych.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie na rosnące zastosowanie wizualizacji w portalach korporacyjnych. Niniejsze opracowanie stanowi kontynuację wcześniejszych publikacji autorki, wynikających z prowadzonych od kilku lat badań związanych z implementacją systemów informacyjno-decyzyjnych, a zwłaszcza rozwiązań informatycznych klasy Business Intelligence. (fragment tekstu)
Dane ekonomiczne są często wielowymiarowe. Jest to konsekwencją tendencji do opisywania badanych obiektów tak precyzyjnie, jak to możliwe. Wiele metod statystycznych jest stosowanych do jedno- lub dwuwymiarowych danych, dlatego też starano się przedstawić pewne aspekty eksploracji i wizualizacji danych wysoce wielowymiarowych. Konsekwentnie położono nacisk na pewnych interesujących związkach z tradycyjnymi metodami analizy wielowymiarowej, które ze swej natury nie służą do wizualizacji. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Spatial Visualization Tools in Business Information Systems
80%
Artykuł prezentuje prototypową aplikację o nazwie Spatial Visualization Tool (SVT), która może być użyta do wizualizowania w postaci interaktywnej mapy danych pochodzących z różnych rodzajów systemów informatycznych i zewnętrznych źródeł, takich jak Internet i bazy dokumentów. Koncepcja artykułu jest oparta na założeniu, że dane w systemach informatycznych mogą być wizualizowane w sposób analogiczny do map geograficznych. Taka wizualizacja może być bardzo czytelna i służyć jako wsparcie procesów decyzyjnych opierających się na dużych ilościach danych. Pierwsza część artykułu prezentuje wybrane aspekty metodologii geograficznych systemów informacyjnych (GIS). Druga część przedstawia teoretyczny algorytm pozyskiwania danych i dokonywania ich wizualizacji przestrzennej. Ostatnia część omawia praktyczny przykład działania aplikacji SVT w rekrutacji kandydatów do pracy. Prototypowe narzędzie zostało skonstruowane przy użyciu pakietu MS Excel i języka Visual Basic for Applications (VBA). Zaprezentowano także koncepcję rozszerzenia funkcjonalności SVT przy użyciu technologii sieci semantycznej w celu rozpoznawania źródeł i typów danych w celu automatyzacji konstruowania wizualizacji.(abstrakt oryginalny)
Metoda wizualizacji wyników klasyfikacji przedstawiona w artykule bazuje na procedurze składającej się z dwóch etapów: 1. W pierwszym etapie dla każdej klasy osobno wyznaczany jest ranking zmiennych ze względu na ich moc dyskryminującą - zdolność do odróżniania obiektów danej klasy od wszystkich innych obserwacji. Przy ocenie siły wpływu poszczególnych zmiennych objaśniających na wynik klasyfikacji wykorzystuje się jedną z metod symulacyjnego przeszukiwania podzbiorów zmiennych - metodę eliminacji. 2. W drugim etapie otrzymane informacje (ranking istotności zmiennych) są w prosty sposób kodowane i przedstawiane w sposób graficzny, umożliwiając badaczowi przeprowadzenie profilowania klas. Zaprezentowane podejście w prosty i intuicyjny sposób łączy wyniki klasyfikacji obiektów z klasyfikacją zmiennych objaśniających. (fragment tekstu)
Kadra kierownicza oczekuje od wizualizacji nie tylko realizacji funkcji prezentacyjnej, ale również wspomagania w przeprowadzaniu różnego rodzaju analiz danych, w tym również w procesie eksploracji danych w celu zbadania alternatywnych wariantów rozwiązania problemu decyzyjnego. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie zagadnień wymagających przeprowadzania badań weryfikujących zastosowanie interaktywnej wizualizacji w eksploracji danych. W związku z tym najpierw omówiono proces wizualnej eksploracji danych, następnie scharakteryzowano proces wizualnej analizy danych. Efektywność tych operacji zależy od właściwego doboru metod i technik wizualizacji, dlatego w kolejnym punkcie omówiono typologie metod wizualizacji w kontekście eksploracji danych. Na zakończenie niniejszego artykułu przedstawiono badania prowadzone nad wykorzystaniem mapy pojęć w wizualnej eksploracji danych.(abstrakt oryginalny)
Wyobraź sobie, że ktoś obok ciebie wypowiada słowo Chopin. Co pojawia się w twojej głowie? Charakterystyczny obrys głowy ze specyficznym nosem, koścista ręka na fortepianie, pomnik z Łazienek czy wierzby na mazowieckiej ziemi? A może słyszysz muzykę, czujesz powiew wiatru? Przypuszczalnie jednak w twojej głowie nie pojawiło się słowo, nie pojawiły się litery: C, H, O, P, I, N. Jaki zatem wniosek z tego krótkiego eksperymentu? (fragment tekstu)
Omówiono, w oparciu o dane WIG20, postulat cenowy Walrasa, który jest niejednorodnym równaniem różniczkowym ceny o stałych współczynnikach, a określany jako parametr wirowo-spiralny. Przedstawiono trójwymiarowe wizualizacje wykresów obrazujące zależności wartości i wolumenu indeksu WIG20.
Celem tego artykułu jest wskazanie właściwych kierunków zastosowania wizualizacji, ułatwiającej proces pozyskania potrzebnych informacji do podejmowania decyzji przez kadrę kierowniczą, w rozpatrywanych rozwiązaniach informatycznych. Aby uczytelnić rozważania, najpierw krótko scharakteryzowano system klasy BI oraz wskazano podstawowe wymagania stawiane opracowaniom ekonomicznym przez kadrę kierowniczą. (fragment tekstu)
16
Content available remote Wizualizacja procesów dyskontowania
80%
Dyskontowanie interpretuje się jako operację zamiany bieżących wartości pieniężnych na tzw. wielkości obecne, przypisane ustalonej dacie kalendarzowej. Interpretację wspiera się niekiedy ilustracjami, lecz te nie są pozbawione błędów. Najmniej fortunne jest zaś to, że nie uwypuklają faktu najważniejszego, a mianowicie związku z rzutowaniem, czyli z projekcją. Prezentowanym ilustracjom postanowiono przyjrzeć się dokładniej. W niektórych przypadkach można dopatrzeć się obecności rzutowania, lecz o własnościach preferowanych przez matematyków i inżynierów. Sugeruje się więc, że jeśli trzeba mówić o projekcji, to należy uwzględniać wyłącznie projekcję prostopadłą, określaną też jako ortogonalną lub planimetryczną. Przekonamy się, że sugestie te są po prostu błędne, a rzutowaniem właściwym jest projekcja perspektywiczna. W pracy wykazano, że dyskontowaniu prostemu odpowiada perspektywa liniowa. W odniesieniu do dyskontowania składanego sformułowano zaś hipotezę o istnieniu powiązania z perspektywą nieliniową. Podkreślono jednocześnie, że obrazy perspektywiczne szczególnie nadają się do weryfikacji. Mogą i powinny więc uzupełnić skomplikowane formuły oraz długie kolumny obliczeń. Za pomocą poglądowych przykładów dowiemy się też, jak należy posługiwać się obrazami perspektywicznymi, by stwierdzić, czy są realne oraz czy zawarte w nich informacje nie są zafałszowane. (fragment tekstu)
Rozrastające się współcześnie zbiory pochodzących z różnych źródeł danych (big data), z wykorzystaniem tzw. chmur (clouds) magazynujących je w różnych formatach i układach umożliwiają, przynajmniej potencjalnie, ich wykorzystanie w tworzeniu przewag konkurencyjnych, a nawet w zmianie paradygmatów w myśleniu o organizacji i strategii. Odnowa czy radykalna zmiana w przedsiębiorstwach i kierunkach, w jakich zmierzają, nie wydaje się dziś możliwa bez ich wykorzystania. Powstaje jednak szereg jeśli nie nowych, to egzemplifikowanych problemów charakterystycznych dla np. zalewu informacji, ich filtrowania, priorytetyzacji itd. Celem opracowania jest przedstawienie problemów obrazowania dużych zbiorów danych jako wsparcia w zarządzaniu, identyfikacji problemów organizacji oraz podejmowaniu decyzji. Pytaniem badawczym (P1) zaś jest, czy stosowane obecnie statyczne metody prezentacji utrudniają wykorzystanie potencjału dużych zbiorów danych dla celów związanych z zarządzaniem organizacją.(abstrakt oryginalny)
Pod wpływem zmian społeczno-demograficznych i gospodarczych zmieniają się potrzeby, wymagania oraz zachowania nabywcze współczesnych konsumentów sektora gastronomicznego [Cieślik i in., 2014]. Udział usług w żywieniu wielu społeczeństw z roku na rok wzrasta [Zabrocki, Cordice, 2010], a co za tym idzie coraz więcej osób jest zainteresowanych usługami gastronomicznymi i poszukuje informacji na ich temat. Współczesną gospodarkę kształtują w dużym stopniu nowe technologie komunikacyjne. Rozwijające się dynamicznie media społecznościowe, różnego rodzaju aplikacje komputerowe oraz telefoniczne czy urządzenia mobilne znacząco wpłynęły na funkcjonowanie przedsiębiorstw z praktycznie każdego sektora, w tym również gastronomii. Postępująca cyfryzacja jest kluczowa dla ciągłego wzrostu elastyczności, oferując ogromny potencjał. Przyczynia się to do lawinowego wzrostu ilości danych, a co za tym idzie - do potrzeby szukania efektywnych sposobów na ich przetwarzanie. Duże zbiory danych stały się źródłem innowacji, sklasyfikowanych przez P. Druckera jako zmiany w postrzeganiu rzeczywistości. Mimo że dane są zbierane ze względu na różne potrzeby, to w szczególności ich wtórna ana-liza powinna prowadzić do określenia nowych dróg podnoszenia konkurencyjności [Wieczorkowski, Jurczyk-Bunkowska, 2017]. Istotność i precyzja informacji pochodzących z wyszukiwarek internetowych w identyfikowaniu procesów społecznych i gospodarczych oraz ich prognozowaniu ma potwierdzenie w systematycznie zwiększającym się dorobku naukowym [Jegorow, 2018]. (fragment tekstu)
Informacje o otaczającym nas świecie są zwykle wielowymiarowe. Każdy obiekt można obserwować z wielu punktów widzenia, w różnych przekrojach, rejestrując wiele jego cech i własności. Jednak człowiek ma trudności z percepcją i interpretacją informacji, których wymiar przekracza trzy obserwacyjne wymiary - szerokość, wysokość i głębokość. Jednym z rozwiązań problemu percepcji danych wielowymiarowych jest wizualizacja. Do symbolicznych metod wizualizacji zbiorów danych wielowymiarowych zalicza się między innymi metodę równoległych współrzędnych Inselberg'a. Metoda ta jest wyjątkowo interesująca, ponieważ łączy w sobie elementy czystej wizualizacji zbiorów obiektów wielowymiarowych z ich analizą, jednak w odróżnieniu od innych metod - bez utraty informacji. Celem prezentowanych badań jest krytyczna ocena metody równoległych współrzędnych w wizualizacji zbiorów obiektów wielowymiarowych a także ocena pomocniczych technik redukujących jej ograniczenia. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono metody badań wizualnych (VRM), procedurę zawierającą iteracyjne koło do wykrywania palaczy i niepalących wśród młodzieży i młodych dorosłych. Wykorzystano metody jakościowe i ilościowe do opracowania ram teoretycznych i kwestionariuszy, przeprowadzenia warsztatów, analizy danych i modelowania statystycznego oraz do zbadania i interpretacji wyników. Kontekst wizualny, który rozróżnia osoby niepalące i palaczy, dotyczy norm społecznych i środowiska, postaw, przekonań, wzorców do naśladowania, czynników indywidualnych, kontekstu sytuacyjnego oraz zdrowego i niezdrowego stylu życia. VRM dostarcza precyzyjne wyniki dotyczące tego zjawiska oraz oferuje rzeczowy i odpowiedni sposób na jego zbadanie. Interpretacja wizualnego kontekstu palenia dostarcza cennych informacji dla rozwoju metod zapobiegania paleniu w porównaniu z tradycyjnym kwestionariuszem werbalnym.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.