Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 102

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zabezpieczenie kredytów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Instytucja zastawu rejestrowego, z którą wiązano olbrzymie nadzieje, w praktyce zamiera. Dzięki niemu klienci banków mieli mieć dużo łatwiejszy dostęp do kredytów, tak konsumpcyjnych, jak i na uruchomienie i rozwój biznesu. Funkcjonowanie ustawy wymaga modernizacji. W artykule omówiono zalety i wady instytucji zastawu, oraz drogi uzdrowienia obecnej sytuacji.
Specjalnym zabezpieczeniem zwrotności kredytu ustanawianym jako zabezpieczenie zasadnicze lub uzupełniające - mogą być amortyzatory finansowe (sinking fund - poduszki finansowe, bufory finansowe).(fragment tekstu)
W kontekście controllingu strategicznego polskich przedsiębiorstw zaprezentowano metody zabezpieczenia kredytów bankowych.
Autorka wymienia rodzaje zabezpieczeń kredytów, a następnie omawia wady i zalety często stosowanej formy prawnego zabezpieczenia kredytu jaką jest weksel in blanco.
Uwagi w niniejszym opracowaniu poczynione zostały na podstawie projektu ustawy o bankowym zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów bankowych, przygotowanych przez Komisję ds. Reformy Prawa Cywilnego przy Radzie Ministrów.
Przewłaszczenie jest jedną z form zabezpieczenia kredytu bankowego. Po przewłaszczeniu na ruchomościach może ciążyć zastaw podatkowy z tytułu zaległości podatkowych oraz wystąpić odpowiedzialność nabywcy z art.45 ustawy z 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz.U. z 1993 r. nr 108 poz.486). Artykuł omawia to zagadnienie.
Przedstawiono raport na temat oceny funkcjonowania instytucji zastawu rejestrowego w Polsce opracowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową we współpracy z East-West Management Institute. Wprowadzony w 1998 r. system zastawu rejestrowego i rejestru zastawów zastąpił funkcjonujący dotychczas bankowy zastaw rejestrowy.
Niniejsze opracowanie stanowiło kontynuację badań prowadzonych przeze mnie w ramach projektu Nr 614538/2013. Główną przesłanką zajęcia się tym problemem były zmiany zachodzące w otoczeniu rynku finansowego, w tym pośrednictwa ubezpieczeniowego w Polsce. Głównym cele niniejszego opracowania była analiza skutków prawnych i ekonomicznych dla rozwoju rynku bancassurance przy uwzględnieniu opinii organów państwowych w zakresie dystrybucji produktów inwestycyjnych i ubezpieczeniowych będących zabezpieczeniem kredytów w bankach. W artykule wykorzystano opinie w zakresie dystrybucji tychże produktów. Autor w niniejszym opracowaniu koncentruje się w szczególności na przyszłości kanału bancassurance pod względem ekonomicznym, jak też analizie rekomendacji przygotowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego.(abstrakt autora)
Celem opracowania jest próba zdefiniowania istoty additionality jako miary efektywności działalności gwarancyjnej oraz ukazanie zastosowania tego parametru w ocenie podmiotów zabezpieczeniowych świadczących usługi na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
10
75%
W niniejszym artykule przedstawiony został zarys funkcjonowania funduszy poręczeniowych w Polsce. Nakreślone zostały również źródła stojące u podstaw tworzenia pierwszych funduszy poręczeniowych w Europie. Pierwsze fundusze oraz pierwsze udzielone poręczenia w kraju. Analizie poddano rynek i strukturę ponad 50 polskich funduszy, ze szczególnym uwzględnieniem Podkarpackiego Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. (abstrakt oryginalny)
Udzielanie kredytów przez banki obarczone jest ryzykiem kredytowym, jakim jest brak spłaty zobowiązania przez dłużnika. W tym celu banki wymagają zabezpieczeń, a jedną z głównych form zabezpieczenia kredytu jest ubezpieczenie, w szczególności ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. W praktyce banki wymagają również przeniesienia praw przyszłych przysługujących kredytobiorcy z umowy ubezpieczenia. Również kredytobiorcy narażeni są na różnego rodzaju ryzyka, których zmaterializowanie się może skutecznie utrudnić spłatę kredytu. W związku z tym, kredytobiorcy korzystają z ubezpieczeń w nadziei, że ubezpieczyciel pokryje dług w ramach ochrony ubezpieczeniowej. W artykule autorka przedstawia główne nieprawidłowości występujące w praktyce w dystrybucji ubezpieczeń nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych oraz ocenia warunki cesji praw z umowy ubezpieczenia na bank.(abstrakt oryginalny)
Transformacja gospodarki poczyniła wiele przemian. Zwrócić należy szczególnie uwagę na początkowe działania banków w tym okresie. Zaowocowały one pulą nietrafionych kredytów, co oznaczało wzrost ryzyka i brak oczekiwanych rezultatów w ramach rentowności i wypłacalności przedsiębiorstwa bankowego. Jednak ciągłe przekształcenia stwarzają duże możliwości dynamizowania rozwoju banku i jego otoczenia. Podstawowym warunkiem ich realizacji jest nawiązywanie współpracy z przedsiębiorstwami i wspólne przewidywanie spodziewanych zmian zachodzących w gospodarce. Strategia rozwoju banku w dużym stopniu przesądza o trafności przewidywania zmian, które zachodzą zarówno wewnątrz jak i we współpracy z klientami.Niekiedy jednak przedsiębiorstwa zależne od banków napotykają na liczne trudności formalnoprawne. Duże znaczenie odgrywa także proponowane zabezpieczenie kredytu.Przedsiębiorstwa w ramach tej współpracy też ponoszą ryzyko, jest to jednak ryzyko innego rodzaju. Polega ono na powierzeniu bankowi własnego majątku stanowiącego niekiedy znaczny udział jego aktywów bilansowych. Przejęcie majątku przez bank determinuje przecież realizację finansowanego przedsięwzięcia. Bank natomiast ryzykuje nie tylko własnym majątkiem a także powierzonymi mu środkami depozytariuszy. (abstrakt oryginalny)
Autor omawia następujące zagadnienia: hipoteka jako forma zabezpieczenia, wartość rynkowa jako podstawa określenia wartości nieruchomości, rodzaje wartości rynkowej.
Fundusze poręczeń wzajemnych (Mutual Guarantee Schemes), są instytucjami powoływanymi przez przedsiębiorców (czasem zrzeszonych w federacjach lub izbach przemysłowych), banki i podmioty z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Działają jako prywatne firmy na styku trzech równorzędnych partnerów: przedsiębiorstw, banków i sektora publicznego. Również pośrednio lub bezpośrednio łączą interesy małych i średnich przedsiębiorstw i dają przedsiębiorcom szansę uczestnictwa w zarządzaniu funduszem (a tym samym wpływania na kierunki rozwoju gospodarczego), poprzez poświęcenie swojego osobistego doświadczenia dla rozwoju innych podmiotów.
Autorzy charakteryzują poszczególne rodzaje hipotek: hipotekę zwykłą, hipotekę przymusową, hipotekę ustawową.
Niniejsze opracowanie stanowi wynik badań ankietowych przeprowadzonych w celu zweryfikowania hipotezy zakładającej, że umowa poręczenia w stosunkach z bankami staje się przeżytkiem kulturowo-prawnym. Praca z założenia jest osadzona w realiach życia społecznego. Oparta jest na ankietach opracowanych specjalnie na potrzeby zweryfikowania podanej wyżej hipotezy. (fragment tekstu)
17
Content available remote Znaczenie prawnych zabezpieczeń kredytów w tworzeniu rezerw celowych w bankach
75%
Działalność kredytowa banku narażona jest na ryzyko kredytowe. Bank może się zabezpieczyć przed skutkami takiego ryzyka poprzez tworzenie rezerw celowych, na których wysokość ma wpływ zarówno rodzaj, jak i wielkość przyjmowanych prawnych zabezpieczeń kredytów. Zasadne wydaje się więc dokonanie analizy wpływu przyjmowanych prawnych zabezpieczeń kredytów na tworzone rezerwy celowe. Celem artykułu jest ukazanie prawnych zabezpieczeń kredytów w aspekcie ich oddziaływania na ograniczanie ryzyka kredytowego, na wielkość tworzonych rezerw celowych w świetle obowiązujących uregulowań prawnych. W artykule wykorzystano literaturę krajową z tego zakresu oraz akty prawne, zastosowano metodę analizy, przeprowadzono studium przypadku. Na zakończenie przedstawiono wnioski. Artykuł może być wskazówką nie tylko dla głównych księgowych banku, ale również dla zarządu banku.(abstrakt oryginalny)
Covenants (w języku angielskim "umowy" lub "porozumienia") to część umowy kredytowej, określająca dodatkowe warunki (klauzule), głównie finansowe, stawiane kredytobiorcy lub emitentowi papierów dłużnych. Omówiono istotę i przesłanki stosowania covenants, formy covenants stosowane w umowach kredytowych. Dokonano oceny tego instrumentu ograniczania ryzyka kredytowego.
Omówiono nowelizację Prawa bankowego w zakresie limitów zaangażowania kredytowego banków oraz unormowania Uchwały nr 7/2001 Komisji Nadzoru Bankowego z 12 grudnia 2001 r. Przepisy te wywołują największe wątpliwości i kontrowersje interpretacyjne. Z drugiej strony jako pierwsze podlegają weryfikacji pod kątem zgodności z unormowaniami Unii Europejskiej.
Profil standardowego kredytobiorcy okh [odwróconego kredytu hipotecznego], długoterminowy charakter usługi oraz zależność kosztów usług od wahań stóp procentowych stanowią podstawowe czynniki ryzyka dla beneficjentów dodatkowego finansowania emerytalnego. Z uwagi na charakter usługi, celem regulacji ustawowej powinno być zapewnienie na tyle wysokiego poziomu jej dookreślenia, aby pozwalał niwelować skutki mogących pojawić się zagrożeń generowanych przez czynniki gospodarczo-rynkowe, na które strony umowy okh nie mają wpływu, czynniki ryzyka instytucjonalnego będącego pochodną gwarancji bezpieczeństwa finansowego podmiotów świadczących usługi okh oraz ryzyka kontraktowe pozostające w sferze decyzyjnej stron umowy. Na tym tle powstaje pytanie o zasadność ukształtowania regulacji okh nie tylko w pełnej zgodności z wymogami ochronnego reżimu prawa konsumenckiego, ale ze szczególnym uwzględnieniem roli informacji oraz typowych instrumentów ochrony konsumentów usług finansowych. Wybrane aspekty wskazanej problematyki ryzyka kontraktowego oraz instrumenty prawne służące ich ograniczaniu stanowią przedmiot dalszych rozważań. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.