Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metoda Du Ponta
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Analiza rentowności spółek przemysłu surowcowego indeksu WIG20
100%
Artykuł przedstawia analizę rentowności spółek przemysłu surowcowego indeksu WIG20. Do celów analizy przyczynowo-skutkowej wykorzystano model Du Ponta, który pozwala na dokonanie oceny wpływu marży zysku netto i rotacji aktywów na kształtowanie się rentowności aktywów, z kolei stopa rentowności aktywów wraz z przyjętą przez kadrę zarządzającą strategią długu wpływa na rentowność kapitału własnego. Punktem wyjścia dla rozważań będzie omówienie podstawowych zagadnień związanych z metodą Du Ponta. Dalsza część artykułu poświęcona zostanie analizie zyskowności spółek przemysłu surowcowego indeksu WIG20 z wykorzystaniem wielokryterialnej analizy wskaźnikowej.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Piramida Du Ponta w sektorach niefinansowych w Polsce w latach 2005-2009
100%
Celem tego opracowania jest identyfikacja determinantów wskaźnika rentowności kapitałów własnych w poszczególnych sektorach, dokonana z wykorzystaniem modelu Du Ponta oraz próba ustalenia siły wpływu poszczególnych czynników na wielkość tego wskaźnika, przeprowadzona z wykorzystaniem współczynnika korelacji liniowej Pearsona. W artykule dokonany został również pomiar ryzyka rentowności finansowej dla poszczególnych sektorów z wykorzystaniem odchylenia standardowego.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania było przedstawienie metody analizy rentowności holdingu finansowego, opartej na prostym i kompleksowym modelu skonstruowanym na systemie Du Ponta oraz przedstawienie konstrukcji wskaźników rentowności dla przedsiębiorstw działających w różnych sektorach, uwzględniając specyfikę ich sprawozdań finansowych wynikającą z ustawy o rachunkowości. Przedstawiona metoda badawcza pozwoliła na ocenę specyficznego rodzaju podmiotu gospodarczego jakim jest grupa kapitałowa działająca w sektorze usług finansowych. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia rentowność gospodarstw rolnych, których właściciele pozyskiwali dodatkowe i alternatywne źródła dochodów prowadząc chów strusi i danieli. Szczególna uwaga została zwrócona na wskaźniki ekonomiczne kształtujące rentowność aktywów i kapitałów własnych. Badania wykazały różnice w rentowności kapitałów własnych w gospodarstwach w zależności od kierunku produkcji. Gospodarstwa zajmujące się chowem danieli osiągnęły lepszą rentowność kapitałów własnych. Ponadto w gospodarstwach tych odnotowano wyższą wartość środków trwałych i obrotowych w porównaniu do gospodarstw strusiarskich. Właściciele badanych gospodarstw rolnych usprawnili proces zarządzania kapitałem własnym. Większość z nich wykorzystywała kapitały własne w działalności rolniczej. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu omówiono wyniki przeprowadzonego badania dotyczącego oceny użyteczności w wyszukiwaniu informacji ekonomicznej bazując na wizualizacji sieci semantycznej. Studia te są pierwszą formalną oceną z udziałem użytkowników bazując na aplikacji zawierającej ontologię dla modelu Du Pont. Przedstawiono również procedurę prowadzonego badania, gdzie ocena użyteczności zaproponowanego rozwiązania jest jednym z jej etapów. (fragment tekstu)
Zaprezentowano analizę rentowności kapitału własnego przedsiębiorstwa branży cukierniczej. Do analizy przyczynowo-skutkowej wykorzystano model DuPonta, który został wsparty metodą deterministyczną (różnicowania). Analiza wykazała, że w badanym okresie na poziom ROE zdecydowanie częściej wpływały zmiany rentowności aktywów, aniżeli mnożnik kapitałowy. (abstrakt oryginalny)
Celem artykuły było opracowanie tematyki związanej z wykorzystaniem modelu Du Ponta w ocenie efektywnego zarządzania w wybranych przedsiębiorstwach sektora górniczego. W pracy przedstawiono istotę efektywności zarządzania przedsiębiorstwem, metodykę badań oraz zaprezentowano wyniki analizy przyczynowej. Przedmiotem badań są cztery przedsiębiorstwa: Bogdanka S.A., Kopex Group, Lotos S.A. oraz spółka PKN Orlen w latach 2010-2014. W celu lepszego zobrazowania rentowności kapitału własnego, który jest elementem modelu Du Ponta, w pracy ujęto porównanie średniej sektorowej do największych firm pod względem sprzedaży w latach 2011-2014. Podmioty te są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Dane źródłowe pochodzą z bilansów oraz rachunków zysków i strat. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono znaczenie zarządzania finansami przedsiębiorstwa oraz jego główny ceł - maksymalizację wskaźnika rentowności kapitału własnego. Do jego analizy wykorzystano metodę Du Ponta, która pokazuje zależności przyczynowo-skutkowe pomiędzy zjawiskami mającymi miejsce w przedsiębiorstwie. Metoda ta wykorzystuje zależności pomiędzy marżą sprzedaży, rotacją aktywów oraz dźwignią finansową. Badanie wykonano na przykładzie spółki Grupa Żywiec SA dla okresu 2010-1012.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Płynność i rentowność w zmodyfikowanym modelu Du Ponta - próba weryfikacji
75%
W artykule podjęto próbę zweryfikowania przydatności modelu Du Ponta w jego zmodyfikowanej wersji do obliczenia wskaźników płynności. Próbę badawczą stanowiły spółki akcyjne sektora rolno-spożywczego w latach 2001-2006. Stwierdzono, że zmodyfikowany model Du Ponta nie pozwala na uzyskanie wskaźników płynności identycznych z tymi, które można obliczyć w tradycyjny sposób. Uznano, że nie dyskwalifikuje to jednak zmodyfikowanej wersji modelu Du Ponta, wymaga jednak ostrożności w formułowaniu wniosków i weryfikacji innymi metodami. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest wskazanie czynników kształtujących rentowność kapitału własnego przy wykorzystaniu powszechnie znanego modelu Du Ponta oraz jego "zmodyfikowanej" wersji. Ponadto określono siłę i kierunek wpływu wybranych czynników kształtujących poziom rentowności kapitału własnego w przedsiębiorstwach sekcji przetwórstwa przemysłowego. Do realizacji tak po- 54 stawionego celu wykorzystano metodę analizy regresji wielokrotnej, w której wykorzystano zmienne obliczone na podstawie wyników finansowych sekcji przetwórstwa przemysłowego z 2006 r.1. (fragment tekstu)
Model Du Pont oraz Model MK wskazują na przyczyny wpływające na poziom wskaźnika rentowności kapitału własnego, a więc tej rentowności, która jest w obszarze zainteresowania właścicieli przedsiębiorstwa, w aspekcie produktywności ponoszonych kosztów. Rozumiane to jest jako realny przyrost najbardziej płynnych aktywów obrotowych w stosunku do przyrostu ponoszonych kosztów. Rentowność kapitału własnego (ROE) w powiązaniu z posiadaną płynnością finansową stanowi podstawę do podejmowania decyzji inwestycyjnych przez właścicieli przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Wykorzystanie analizy Du Ponta do oceny rentowności przedsiębiorstw
63%
System oceny przedsiębiorstw można zdefiniować jako celowo określony zbiór elementów podlegających ocenie oraz relacji zachodzących między nimi, służący do sformułowania sądów wartościujących działalność przedsiębiorstw w różnych perspektywach czasu. Analizując wyniki ekonomiczne w grupie przedsiębiorstw dzierżawionych i jednoosobowych spółek AWRSP stwierdzono, że efektywność zaangażowanego kapitału własnego można podnosić przez zwiększenie udziału kapitału obcego i przez to ograniczenie kapitału własnego w finansowaniu majątku. Wykorzystanie zewnętrznych źródeł finansowania w działalności przedsiębiorstw jest uzasadnione dopóki, dopóty marginalna rentowność aktywów ogółem przekracza marginalny koszt kapitału obcego.(abstrakt oryginalny)
Wolny rynek promuje najlepszych przedsiębiorców/rolników, którzy potrafią efektywniej od konkurencji zarządzać zasobami. Efektywność ekonomiczna staje się tu wyznacznikiem wielu decyzji strategicznych. Efektywność rozumiana jako rezultat podjętych działań opisywana jest relacją uzyskanych efektów do poniesionych nakładów. Wymiernym jej efektem jest niewątpliwie wynik finansowy, z którym wiąże się pojęcie rentowności przedsiębiorstwa. Dodatni wynik finansowy oznacza, że przedsiębiorstwo jest rentowne, a ujemny - deficytowe. Wynik ten jest jednym z najważniejszych mierników sprawności (żywotności) jednostek. Ocenie efektywności działania służy analiza piramidalna. Następnie składniki piramidy można wykorzystać do dalszej analizy wielokryterialnej. W pracy szczególnie zaakcentowana została analiza efektywności zaangażowanego kapitału i aktywów. Celem rozważań było podkreślenie istoty szacowania tych wielkości oraz poszukiwanie sposobów ich zwiększania.
14
Content available remote System wskaźników rentowności kapitału własnego - propozycja metodyczna
63%
Celem pracy było przedstawienie propozycji metodycznej dekompozycji wskaźnika rentowności kapitału własnego (ROE). W opracowanym modelu dekompozycji ROE uwzględniono dziewięć czynników: wskaźnik wartości dodanej, wskaźnik kosztów amortyzacji, wskaźnik kosztów wynagrodzeń, wskaźnik pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych, wskaźnik przychodów i kosztów finansowych, wskaźnik zdarzeń nadzwyczajnych, wskaźnik efektu podatkowego oraz rotację aktywów i dźwignię kapitałową. Ponadto, na podstawie metody deterministycznej, dokonano analizy zmian poziomu rentowności kapitału własnego na przykładzie krajowego sektora produkcji mebli w okresie 2009-2013. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Analiza rentowności kapitału w rolnictwie
63%
W artykule zaprezentowano analizę zróżnicowania rentowności kapitału własnego w gospodarstwach rolnych UE według krajów, wielkości ekonomicznej oraz typów rolniczych gospodarstw. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Czynniki determinujące rentowność kapitału własnego w rolnictwie
63%
W artykule zaprezentowano wyniki analizy czynników wpływających na rentowność kapitału własnego w gospodarstwach rolnych. W badaniach wykorzystano zmodyfikowany model Du Ponta oraz analizę regresji. Materiał źródłowy stanowiły dane rachunkowości gospodarstw rolnych FADN. Analizę przyczynowo-skutkową oraz regresji przeprowadzono w UE ogółem oraz według wielkości ekonomiczne i typów rolniczych. Zbudowane modele regresji wykazały, że najważniejszym czynnikiem wpływającym na rentowność kapitału własnego w rolnictwie jest generalnie niska sprawność operacyjna wyznaczona przez niską rentowność sprzedaży i wolne tempo obrotowości kapitału, która ponadto jest dodatkowo silnie pogłębiana przez niewystępowanie korzystnego efektu dźwigni finansowej.(abstrakt oryginalny)
Metoda Du Ponta jest oparta na relacjach ekonomicznych, opisujących zależności przyczynowo-skutkowe pomiędzy kapitałami firmy a efektami gospodarowania, tj. zyskiem, sprzedażą i majątkiem. W artykule przedstawiono próbę zastosowania tej metody do analizy przestrzennej wyników finansowych przedsiębiorstw jednej branży.
18
63%
Przedstawiono modele analityczne podstawowych wielkości ekonomicznych, tzn. rentowności kapitału własnego, posiadanych aktywów oraz produktywności aktywów ogółem, w celu ich wykorzystania w syntetycznej ocenie działalności gospodarczej przedsiębiorstw. Modele te zanalizowano w kontekście modelu Du Ponta, który służy ocenie kondycji finansowej przedsiębiorstwa i jest źródłem oceny bieżącej działalności gospodarczej firmy w porównaniu z okresami poprzednimi oraz tworzenia nowej działalności z punktu widzenia stawianych prognoz.
W artykule podjęto próbę wykazania znaczenia rentowność przedsiębiorstwa i jej prawidłowego pomiaru dla efektywnego zarządzania firmą i podejmowania właściwych decyzji. Praca prezentuje również główne zagadnienia dotyczące analizy rentowności przedsiębiorstwa.
W artykule zaprezentowano wyniki analizy zróżnicowania rentowności kapitału własnego w przedsiębiorstwach przemysłu przetwórczego w Polsce w okresie 2004- -2007. W badaniach wykorzystano model Du Ponta i metodę regresji krokowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.