Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przemysł optyczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczące szkła tlenkowego tellurowego domieszkowanego jonami gadolinu. Ocenę własności magnetycznych badanych materiałów przeprowadzono określając dominujący rodzaj uporządkowania magnetycznego,przez pomiary stałopolowej podatności magnetycznej. Własności magnetooptyczne określono w oparciu o pomiary efektu Faraday'a i obliczenia stałej Verdeta na podstawie wartości kąta skręcenia płaszczyzny polaryzacji światła. Wyniki badań podatności magnetycznej wskazują na zmianę charakteru uporządkowania magnetycznego wywołanego domieszkowaniem badanego szkła jonami Gd 3+. Domieszkowanie szkła tellurowego jonami gadolinu zmienia znak podatności magnetycznej, co świadczy o przejściu w uporządkowanie diamagnetyczne. Zmiana uporządkowania magnetycznego powoduje pogorszenie własności magnetooptycznych. Obserwowany na podstawie wcześniejszych badań PALS [1] wzrost defektów punktowych i wzrost rozmiarów defektów objętościowych, może mieć w tym przypadku, przy małej wartości podatności magnetycznej, wpływ na takie zachowanie się efektu magnetooptycznego. Otrzymane wyniki mogą stanowić ważne wskazania do opracowania nowych materiałów o dobrych własnościach magnetooptycznych dla zastosowań w urządzeniach optoelektronicznych. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Badania wybranych systemów lokalnego pozycjonowania w przestrzeni
100%
Współcześnie jest wiele opracowywanych i testowanych systemów śledzenia i lokalizacji osób oraz obiektów. Ich użyteczność sprawia, że zaczęto opracowywać systemy dedykowane dla obiektów zamkniętych. Jednymi z najdokładniejszych współcześnie stosowanych systemów, pozwalających uzyskać niepewność wyznaczania współrzędnych na poziomie poniżej 1mm są laserowe systemy optyczne (np. tachimetry śledzące), ale warunkiem uzyskania pomiaru tą metodą jest konieczność "widzenia" celu. Często warunki pomiaru, np. przemieszczający się ludzie sprawiają, że pojawiają się "martwe" strefy pomiaru [10]. Drugi rodzaj systemów wykorzystuje fale radiowe bądź podczerwone, które dobrze funkcjonują w przestrzeniach otwartych. We wnętrzach mogą występować błędne odczyty położenia, wskutek wielokrotnych odbić fal elektromagnetycznych. Ostatnia grupa systemów lokalnego pozycjonowania to systemy wykorzystujące fale ultradźwiękowe. Są one przedmiotem opracowań w wielu ośrodkach naukowych.(abstrakt oryginalny)
Powłoki złożone w głównej mierze z SiO2 z dodatkami modyfikującymi właściwości zostały otrzymane z zastosowaniem metody zol-żel. Roztwory prekursorów na bazie ortokrzemianu etylu TEOS z dodatkami w postaci kwasu krzemowego, 1,2-glikolu propylenowego, Poly(ethylene glycol)-block-poly(propylene glycol)- block-poly(ethylene glycol), MgF2, acetyloacetonianów (Zr, Ti, Sn, Ce, W, Mo, Co) w rozpuszczalnikach organicznych były nanoszone na powierzchnię szkła sposobem zanurzeniowym lub natryskowym. Otrzymane powłoki były w większości porowate i w badaniach metodami GID-XRD oraz SEM/EDS wykazały charakter nanostrukturalny polikrystaliczny lub amorficzny. Porównanie uzyskanych parametrów spektrofotometrycznych wskazuje, że zastosowane materiały prekursorów i procedury powlekania pozwalają uzyskać właściwości optyczne w znacznym stopniu zbliżone do popularnych komercyjnych ochronnych filtrów dla obiektywów aparatów fotograficznych. (abstrakt oryginalny)
Zamieszczono charakterystykę rynku soczewek okularowych. Przedstawiono łańcuch dostaw producenta soczewek okularowych w Polsce oraz łańcuch dostaw producenta soczewek okularowych w Europie Zachodniej.
W pracy przedstawiono badania dotyczące wpływu tlenku baru na właściwości szkieł tellurowych z układów TeO2-BaO-Na2O (TBN) oraz TeO2-BaO-WO3 (TBW). Wykazano, że szkła tellurowe z układu TBW charakteryzują się wyższą gęstością w stosunku do szkieł z układu TBN. Wyznaczono właściwości optyczne szkieł takie jak: współczynnik załamania światła, transmisja w zakresie widzialnym i w podczerwieni oraz współczynnik absorpcji. Na podstawie przeprowadzonych badań elipsometrycznych stwierdzono, że szkła TBW charakteryzują się wyższym współczynnikiem załamania światła w stosunku do szkieł TBN. Wyniki badań transmisji oraz współczynnika absorpcji wykazały wysoką przepuszczalność badanych szkieł tellurowych. Uzyskane parametry optyczne są interesujące z punktu widzenia konstrukcji układów optoelektronicznych. (abstrakt oryginalny)
Polski przemysł optyczny niedawno wydobył się z zapaści i walczy o utrzymanie pozycji na rodzimym rynku. Jego chłonność szacuje się na 6-7 mln par okularów rocznie. Coraz większym zagrożeniem dla krajowych producentów staje się zagraniczna konkurencja i niekontrolowany, walizkowy import okularów ze wschodu. Nie czuje się na szczęście zagrożony polski rynek mikroskopów, zmonopolizowany przez PZO w Warszawie. Producent ten bacznie obserwuje jednak zagraniczną konkurencję.
Materiały typu szkło-ceramika łączą w sobie zalety ośrodka szklistego oraz cechy ośrodka krystalicznego. W artykule przedstawiono wyniki badań mających na celu opracowanie na bazie InF3 materiałów typu szkło-ceramika, zawierających w ich fazach krystalicznych pierwiastki aktywne (Pr+3 i Tm+3) o właściwościach pozwalających na użycie tych nowych produktów do budowy elementów optoelektronicznych. Określono technologiczne warunki tworzenia się faz krystalicznych, a także wyznaczono luminescencyjne charakterystyki powstałych materiałów. (abstrakt oryginalny)
Prawie we wszystkich państwach członkowskich UE niezwykle dynamicznie wzrosła ostatnio sprzedaż okularów, szkieł optycznych i oprawek. Wynika to z dwóch powodów: starzenia się społeczeństw oraz szybko zmieniającej się mody. W efekcie odsetek ludności noszącej okulary na ogół przekracza 50 procent przeciętna zaś częstotliwość wymiany modeli okularów lub soczewek spadła ostatnio poniżej 3 lat.
Przemysł optyczny jest jednym z nielicznych sektorów w Polsce, w którym obowiązują wszystkie normy unijne. Od niedawna ma on także własną organizację branżową: Stowarzyszenie Polskich Producentów na Rzecz Ochrony i Korekcji Wzroku. Tymczasem kraj nasz dosłownie zalewa rzeka gotowych, tanich okularów z importu, głównie z Dalekiego Wschodu. Polacy kupują ich ponad dwukrotnie więcej, niż przepisanych oficjalnie przez lekarzy-okulistów i wykonywanych na specjalne zamówienie.
Osłabienie koniunktury w krajach członkowskich UE wpłynęło niekorzystnie na wyniki przedsiębiorstw wytwarzających okulary i artykuły optyczne. Zależność między ogólnym stanem gospodarki a sytuacją tego sektora nie jest wprawdzie tak silna, jak w przypadku przemysłu jubilerskiego, ale także daje o sobie znać, co doskonale daje się zauważyć, chociażby na rynku niemieckim.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.