Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Spółdzielnie inwalidów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Spółdzielnia inwalidów Pinokio powstała w 1953 r. Produkowała kilkadziesiąt wzorów drobnej, drewnianej galanterii ze sklejki. W 1970 r. jedynym praktycznie odbiorcą jej wyrobów został zagraniczny koncern. W artykule przeanalizowano sytuację spółdzielni inwalidów Pinokio, po tym jak zagraniczny kontrahent zapowiedział wycofanie się ze współpracy. Nieudolność działań podjętych przez prezesa i zarząd doprowadziła do zgłoszenia wniosku o upadłość. Obecnie syndyk jest w trakcie upłynniania masy upadłościowej tej spółdzielni.
Celem artykułu jest ocena tendencji zmian w rozwoju spółdzielczości w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Do analizy przyjęto następujące kraje: Polskę, Czechy, Węgry, Bułgarię i Litwę. Wybór krajów podyktowany był tym, że można je podzielić na dwie grupy: pierwsza, do której należą: Polska, Czechy i Węgry, tzn. państwa, które charakteryzują się stosunkowo wysokim poziomem rozwoju gospodarczego; ponadto są to kraje członkowskie UE, druga, która obejmuje Bułgarię i Litwę, czyli państwa słabiej rozwinięte ekonomicznie, nie będące członkami UE. Przedmiotem analizy będą zmiany w podejściu administracji publicznej do spółdzielczości oraz ich wpływ na rozwój tej formy organizacji.(fragment tekstu)
Spółdzielczość w krajach UE funkcjonuje jako jeden z równouprawnionych (a niekiedy nawet uprzywilejowanych przez państwo) podmiotów działalności rynkowej. W Polsce w okresie transformacji nastąpiło załamanie się sektora spółdzielczego. Autor omawia stan obecny spółdzielczości w kraju, wykazując potrzebę istnienia tego sektora, podobnie jak to się dzieje w państwach zachodnich. W materiale zawarto szereg wskaźników, np. udział spółdzielni w PKB, zatrudnienie i rozmieszczenie przestrzenne oraz liczbowe spółdzielni według branż itp.
W artykule zawarto podstawowe informacje na temat organizacji spółdzielczych, które funkcjonowały w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz znalazły swoje miejsce po transformacji gospodarczej lat 90. Istniejące w latach 20. podmioty spółdzielcze przenikały każdy sektor życia gospodarczego w przeciwieństwie do tych, które zaczęły się rozwijać tuż po odzyskaniu przez polskich przedsiębiorców możliwości tworzenia niezależnych organizacji gospodarczych, w tym również tych opartych o przepisy prawa spółdzielczego. Podstawowym celem artykułu jest więc wykazanie, że spółdzielczość może mieć istotny wpływ na rozwój gospodarczy nie tylko lokalnych wspólnot, ale również całych regionów, prowadząc do poprawy sytuacji materialnej mieszkańców - dzięki sięganiu do rozwiązań przedwojennych, mimo ograniczonego wsparcia rozwoju tego sektora na początku transformacji gospodarczej oraz osłabienia organizacyjnego sektora spółdzielczego po upadku wojewódzkich związków rewizyjnych działających do początku 1990 r. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Social Cooperatives of Disabled Persons in Poland : Postulates and Reality
63%
Osoby niepełnosprawne są zagrożone wykluczeniem z rynku pracy, które może prowadzić do marginalizacji społecznej, a nawet - wykluczenia społecznego. Wykorzystując różnego rodzaju instrumenty prawne, podejmuje się próby przeciwdziałania temu zjawisku. Istotną rolę w aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych mogą odgrywać spółdzielnie socjalne, zaliczane do podmiotów ekonomii społecznej. Działalność spółdzielni socjalnych osób niepełnosprawnych w Polsce napotyka jednak bariery, które sprawiają, że rola spółdzielni socjalnych w procesie inkluzji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych jest ograniczona. Aktualna sytuacja w sposób znaczący odbiega od postulatów formułowanych w uzasadnieniach projektów ustaw, których uchwalenie miało przyczynić się do rozwoju spółdzielczości osób niepełnosprawnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.