Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Łowiectwo
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Bieszczady lat 1994 do 1997 to smutny obraz ekologicznych i ochroniarskich niepowodzeń. Eskalacja łowiectwa, prowadząca do systematycznego tępienia grubej zwierzyny, powoduje iż ochrona niedźwiedzi, rysiów, żbików, wilków i części dzikiego ptactwa staje się iluzoryczna, uspokajające zaś statystyki dotyczące ilostanu zwierząt często mijają się z prawdą.
W prezentowanym materiale zwrócono uwagę na historię, ewolucję i organizację łowiectwa, a także na ich ekonomiczne i etyczne aspekty. Na bazie opinii samych myśliwych o stanie łowiectwa wskazano na prognozy łowiectwa w Polsce wynikające z wymogów Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest scharakteryzowanie oraz analiza roli, jaką w erze informacyjnej odgrywa IT w gospodarce łowieckiej szczególnie w aspekcie zachowania różnorodności biologicznej. Praca swoim zakresem obejmuje analizę krajowej, jak i zagranicznej literatury przedmiotu dotyczącej z jednej strony aktualnie panujących warunków przyrodniczych, a z drugiej obowiązującego modelu łowiectwa i jego wpływu na zachowanie różnorodności biologicznej występującej na danym terenie. W tym aspekcie niezwykle istotne wydaje się być zastosowanie szeroko rozumianego IT w gospodarce łowieckiej (w pracy zostały przytoczone przykłady praktyczne zastosowania IT). Jako metodę badawczą w pracy przyjęto analizę literatury przedmiotu oraz case study. W pracy postawiono hipotezę badawczą: "Zastosowanie IT w gospodarce łowieckiej wpływa na efektywność prowadzonych w jej zakresie działań". Na podstawie przeprowadzonych badań udało się wyciągnąć wnioski, z których jednoznacznie wynika, że zastosowanie IT w gospodarce łowieckiej podnosi efektywność prowadzonych działań. W pracy przedstawiono tylko przegląd wybranej literatury przedmiotu, która może stanowić pewien wstęp do badań pilotażowych. Uwzględniono tylko w nim pewien aspekt praktyczny, który z jednej strony umożliwia potwierdzenie postawionej hipotezy, jednakże z drugiej nie daje podstaw do jej uogólnienia na całą gospodarkę łowiecką. W konsekwencji badania powinny być kontynuowane w celu zanalizowania całego zakresu gospodarki łowieckiej i ewentualnych zastosowań IT w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano podstawy prawne działania organizacji ekologicznych i podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy w Polsce występują bądź występowały i były odnotowane przypadki aktów ekoterroryzmu? Analiza ta skłania do wniosku, że w Polsce może występować ekstremizm i to raczej umiarkowany ze względu na metody działania, a efektem tych działań jest tylko niszczenie mienia. Źródła tego zjawiska tkwią zazwyczaj w radykalnych poglądach określonej grupy osób na ochronę przyrody jako taką. Ekologia i ochrona przyrody są tematami często pojawiającymi się w politycznych debatach. Ale zwolennicy m.in zatrzymania wycinki lasów w Puszczy Białowieskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Kozienickiej, Puszczy Nadnoteckiej i w innych rejonach Polski to za mało.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Warunki i efekty działalności łowieckiej w Polsce według województw
75%
Celem artykułu jest wyodrębnienie województw o podobnych warunkach i efektach prowadzenia działalności łowieckiej. Jako narzędzia badawcze wykorzystano technikę porządkowania liniowego i grupowania obiektów wielocechowych. W badaniu posłużono się danymi GUS w zakresie łowiectwa za 2015 r. Do doboru zmiennych diagnostycznych uwzględnionych w konstrukcji rankingów oraz grup województw wykorzystano parametryczną metodę Hellwiga. Z badania przeprowadzonego dwiema metodami o różnych sposobach normalizacji zmiennych diagnostycznych oraz odmiennej konstrukcji mierników rozwoju otrzymano podobne wyniki zarówno w zakresie uporządkowania, jak i wyodrębnienia grup województw. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia mediację jako pozaprawną, niesformalizowaną metodę rozwiązywania sporów przydatną nie tylko w sporach prawnych pozasądowych w sferze administracji publicznej, ale także w rozwiązywaniu sporów społecznych, szczególnie w szerokorozumianym procesie prywatyzacji zadań publicznych. Obecnie w Rzeczypospolitej Polskiej mediację można ujmować jedynie w perspektywie postulatu de lege ferenda. Brakuje regulacji ustawowych o rozwiązywaniu sporów administracyjnych i społecznych. Takie regulacje obowiązują chociażby w Stanach Zjednoczonych. Nie ma również w Polsce regulacji na wzór brytyjskiej deklaracji stosowania ADR (Alternatywne Metody Rozwiązywania Sporów - Administrative Dispute Resolution). Mediacja na podstawie art. 47 ust.2 pr. łow., to sposób na szybkie załatwianie spraw stron o spornych interesach, a więc poszkodowanych rolników i dzierżawców oraz zarządców obwodów łowieckich. Takie postępowanie powinno poprzedzać inne procedury prawne w dochodzeniu do odszkodowania za szkody spowodowane przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny. Celem takich postępowań jest szybkie załatwienie sprawy i eliminowanie ewentualnych konfliktów społecznych.(abstrakt oryginalny)
Tradycje rodzinne odgrywają istotną rolę w kształtowaniu zachowań konsumentów. Celem opracowania jest określenie wpływu zwyczajów wyniesionych z domu rodzinnego na zachowania żywieniowe osób spożywających dziczyznę. W pracy przedstawiono wyniki badania jakościowego zrealizowanego metodą IDI wśród producentów dziczyzny oraz badania ilościowego realizowanego metodą CATI z osobami spożywającymi dziczyznę. Dowiedziono, że tradycja konsumpcji dziczyzny jest przekazywana między pokoleniami, a przekazy nieformalne istotnie wpływają na wybór rodzaju mięsa.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest prezentacja i analiza stosowania odpowiedzialności dyscyplinarnej w Polskim Związku Łowieckim jako instrumentu wspierającego realizację celów statutowych stowarzyszenia. W szczególności celu polegającego na powiązaniu między stosowaniem przepisów, a włączeniem PZŁ w system zarządzania środowiskiem i ochrony zwierzyny. Członkom Polskiego Związku Łowieckiego przypisywana jest, zarówno w ustawie jak i odbiorze społecznym, szczególna rola w zakresie troski o środowisko naturalne. Świadomość tego stanu rzeczy wymusza skutecznie zniechęcały do niepożądanych zachowań, przez m.in. przepisy o odpowiedzialności dyscyplinarnej członków PZŁ. Istnieją dwa rodzaje sankcji: sankcje zasadnicze i kary dodatkową. Postępowanie dyscyplinarne składa się z: postępowania prowadzonego przez rzecznika, postępowania przed sądami łowieckimi i postępowania wykonawczego. Podstawy odpowiedzialności dyscyplinarnej członków PZŁ, jak i katalog kar powinny być prezentowane w Prawie łowieckim zamiast w Statucie PZŁ. Sprawowana przez sądy okręgowe kontrola orzeczeń sądów łowieckich powinna odbywać się w myśl przepisów kodeksu postępowania karnego, bowiem te przepisy stwarzają najszersze gwarancje procesowe osobie odwołującej się. (abstrakt oryginalny)
W Polsce zarejestrowanych jest ponad 100 tysięcy myśliwych. Łowiectwo nie ogranicza się jedynie do odstrzału zwierzyny łownej, ale jest powiązane z wypełnieniem rytuałów myśliwskich, ochroną przyrody oraz pracą na rzecz gospodarki łowieckiej. Zostać myśliwym nie jest łatwo, ale mimo niemałej liczby myśliwych rynek sprzętu dla nich uważa się za chimeryczny. Chroni go wysokie cło oraz podatek akcyzowy na broń, co czyni ją towarem luksusowym. Dlatego tylko niewielki odsetek myśliwych w Polsce dokonuje systematycznych zakupów nowinek sprzętowych.
Turystyka łowiecka ma szczególne znaczenie wśród form turystyki aktywnej na Węgrzech. Rocznie od 22 do 24 tysięcy myśliwych, zarówno z kraju, jak z zagranicy, płaci za polowania na Węgrzech, co sprawia, że ta forma turystyki stanowi bardzo ważną część turystyki uprawianej na terenach wiejskich. W rejonie Jasz-Nagykun-Szolnok polowanie na kozły-rogacze odgrywa znaczącą rolę, gdyż rocznie przybywa tu ok. 900 myśliwych z zagranicy. Wielkość populacji kozła sarny oraz wysoka jakość trofeów gwarantują, że region ten będzie również w przyszłości odwiedzany przez dużą liczbę myśliwych płacących za uczestnictwo w turystyce łowieckiej. Turystyka łowiecka powinna być zarządzana w sposób zrównoważony, mając na uwadze wyjątkowy charakter tego produktu turystycznego, zmiany w populacji gatunków łownych oraz charakterystykę ich siedlisk. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Status prawny Państwowej Straży Łowieckiej
75%
Państwowa Straż Łowiecka jako umundurowana oraz uzbrojona formacja realizuje zadania m.in. w zakresie ochrony zwierzyny, zwalczania kłusownictwa, szkodnictwa łowieckiego, a także zwalczania przestępstw i wykroczeń w zakresie łowiectwa. Jest ona bezpośrednio powiązana z wojewodą, jemu podległa. Strażnicy Państwowej Straży Łowieckiej mogą używać środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej lub wykorzystywać te środki, czy broń palną. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań IT w szacowaniu szkód łowieckich
75%
Celem pracy jest omówienie roli, jaką w erze informacyjnej odgrywa IT w gospodarce łowieckiej. Praca swoim zakresem obejmuje analizę krajowej i zagranicznej literatury przedmiotu dotyczącej z jednej strony aktualnie panujących warunków przyrodniczych, a z drugiej strony obowiązującego modelu łowiectwa. W tym aspekcie niezwykle istotne wydaje się zastosowanie szeroko rozumianego IT w gospodarce łowieckiej (w pracy został przytoczony przykład praktycznej możliwości zastosowania IT). Jako metodę badawczą w pracy przyjęto analizę literatury przedmiotu oraz studium przypadku. (fragment tekstu)
13
Content available remote Szkody łowieckie w uprawach rolnych
75%
Szkody w uprawach rolniczych wyrządzane przez zwierzynę łowną w ostatnich latach uległy znacznemu zwiększeniu. Bezpośrednią przyczyną zaistniałej sytuacji jest wzrost liczebności zwierzyny grubej, zwłaszcza dzików. Wzrost ten jest przede wszystkim spowodowany zmianami zachodzącymi w agrocenozach, gdzie dominują wielkołanowe uprawy kukurydzy. Powstające straty w uprawach są rekompensowane wypłatami odszkodowań ze strony dzierżawców kół łowieckich. Celem artykułu było przedstawienie kosztów ponoszonych przez dzierżawców obwodów łowieckich z tytułu wypłacanych odszkodowań. Wykazano związek przyczynowo-skutkowy między dynamicznym przyrostem szkód łowieckich a wzrostem pozyskania zwierzyny łownej. Analizę przeprowadzono na podstawie danych zaczerpniętych z Roczników Statystycznych GUS za okres 2000-2013. W pracy zasygnalizowano również problem regresu populacji sarny, który jest wynikiem zwiększonej eksploatacji podyktowanej roszczeniami odszkodowawczymi rolników. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Economic Activity in the Field of Hunting
75%
Purpose: Economic activity in the field of hunting consists in the provision of tourist services involving hunting and in the activities in the field of trade in live animals, as well as carcasses and parts thereof. It should be noted that the protection of natural resources, including wild animal species, is one of the most important obligations of the state. The aim of the article is to analyse the legal regulations in force regarding the conditions for undertaking and conducting economic activity in the field of hunting. Design/methodology/approach: Legal provisions, jurisprudence and literature were analysed in the study. Findings: The article attempts to evaluate the applicable legal regulations and contains proposals for changes in legal provisions relating to the performance of economic activities in the field of hunting. Particular attention was paid to the importance of the adequate manner of controlling entrepreneurs regarding the provision of tourist services involving hunting and economic activity in the field of trade in live game, game carcasses and their parts. Originality/value: The article indicates the issues related to conducting economic activities in the field of hunting. Attention should be paid to the fact that, so far, legal issues related to this type of economic activity have been marginally present in the literature.(original abstract)
Stawiając polskie łowiectwo za wzór dla całej Europy nie należy zapominać, że ma też ono swoje słabości. Do nich można zaliczyć objęcie ochroną gatunkową zwierząt, które na nią nie zasługują. Słabością polskiego modelu łowiectwa jest także mało trafna ocena liczebności zwierząt, a więc przyjęcie potem błędnej oceny ich pozyskania. Szacunki te prowadzić mogą do powstania nadmiernych populacji, lub do spadku liczebności danego gatunku, aż do granicy wymarcia.
O modelu łowiectwa rozstrzygają przyjęte zasady jego organizacji. W trwającej dyskusji na temat ewentualnych zmian w organizacji łowiectwa są prezentowane różnorodne poglądy, jednak dotyczą one w istocie zakresu reorganizacji obecnie funkcjonującego modelu. Tymczasem spadek liczebności niektórych gatunków zwierząt w lasach, innych zaś nadmiar powoduje, iż przyjęte rozwiązania nie są dostateczne.
17
Content available remote Szkody łowieckie - nowe podejście do problemu
63%
Problematyka szkód w uprawach i płodach rolnych w ostatnich latach dość mocno zyskała na znaczeniu. Rosnące niezadowolenie poszkodowanych w zakresie procedur szacowania, jak również wielkości odszkodowań, przyczyniło się do zmiany obowiązującego prawodawstwa w tym zakresie. Według nowych zasad, zaproponowanych od 1 stycznia 2017 r., szacowania dokonywać mieli przedstawiciele wojewodów właściwych ze względu na wystąpienie szkody, przy udziale poszkodowanych oraz przedstawicieli dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich, na terenie których szkody wystąpiły. Jednak ze względów technicznych i ekonomicznych termin obowiązywania nowych przepisów został przesunięty na 1 stycznia 2018 r. Środki finansowe na pokrycie zobowiązań z tego tytułu zapewnić mają składki odprowadzane przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich na specjalnie w tym celu stworzony Fundusz Odszkodowawczy. Roczna wielkość tych składek stanowić będzie zryczałtowaną kwotę ilości poszczególnych gatunków zwierzyny, za którą przewidziana jest odpowiedzialność odszkodowawcza, zaplanowanej do odstrzału w danym roku, pomnożoną przez wskaźniki kwotowe ustalone dla poszczególnych gatunków. Według stanu z ostatniego sezonu łowieckiego wielkość tych składek wynosiłaby prawie 90 mln złotych. Koszty szacowania, które dotychczas ponoszone były przez myśliwych, pokrywane będą ze środków budżetowych Skarbu Państwa. (abstrakt oryginalny)
Umowa dzierżawy obwodu łowieckiego jest jednym z instrumentów ochrony środowiska. W ramach dzierżawionych obwodów łowieckich koła łowieckie są zobowiązane do prowadzenia gospodarki łowieckiej. Konstrukcja przepisów normujących instytucję umowy dzierżawy obwodów łowieckich powoduje, że w doktrynie i judykaturze nadal nie wypracowano jednolitej koncepcji w przedmiocie jej charakteru prawnego. (abstrakt oryginalny)
Z formalnego punktu widzenia zwierzęta leśne stanowią majątek państwa, a więc dobro wszystkich obywateli. Chociaż część kosztów utrzymania bogactwa naturalnego obciążą każdego podatnika, to już nie każdy ma prawo z tego bogactwa korzystać. Myślistwo jest w naszym kraju stosunkowo elitarnym hobby; w liczbie myśliwych przegrywany z Czechami, Niemcami i Włochami.
Ustawa z 13.10.1995 r. (wraz z późniejszymi przepisami) reguluje sprawy związane z prawem łowieckim i koncesjami w zakresie obrotu w kraju i za granicą dziką zwierzyną lub jej tuszami oraz sprzedażą usług turystycznych polegających na udostępnianiu lasów dla polowań.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.