Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 75

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Środki chemii gospodarczej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Zdolność piorąca proszków do prania zależny od wielu czynników i zmienia się w zależności od rodzaju tkaniny, zabrudzenia, warunków oraz sposobu prania. W artykule zaprezentowano zmodyfikowaną metodę oznaczania zdolności piorącej proszków do prania, która stanowi uproszczony sposób podejścia do tego problemu.
W pracy przedstawiono badania wpływu stężenia i czasu napowietrzania roztworu myjącego na stabilność piany wykorzystywanej w procesach mycia. Badania przeprowadzono z wykorzystaniem dwóch środków myjących dla czterech stężeń roboczych (1%; 2%; 3%; 4%) i czterech czasów napowietrzania (1 min; 2 min; 3 min; 4 min). Na podstawie badań stwierdzono, że stężenie środka myjącego oraz czas napowietrzania piany mają duży wpływ na jej stabilność. Zbyt mała ilość powietrza powoduje powstawanie piany mokrej, która szybko opada i powstaje duży wyciek. Im wyższe stężenie środka myjącego tym obserwowany był mniejszy wyciek w czasie. (abstrakt oryginalny)
W ramach zimowego utrzymania dróg służby drogowe usuwają z nawierzchni drogowych śliskość zimową. W Polsce, najczęściej stosowanym topnikiem jest chlorek sodu (NaCl), sól drogowa (97% NaCl + 2,5% CaCl2 + 0,2% K4Fe(CN)6), rzadziej chlorek wapnia (CaCl2) oraz chlorek magnezu (MgCl2). Stosowanie chlorków przyczynia się do powstawania uszkodzeń w nawierzchniach drogowych, korozji oraz do nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym. W artykule wskazano stopień migracji środków chemicznych stosowanych w Polsce w sezonie zimowym (luty 2015 r.) oraz zasięg oddziaływania tych środków dzięki oznaczeniu zasolenia gleb przydrożnych metodą konduktometryczną (październik 2014 r., marzec 2015 r.). Badania przeprowadzono na drodze wojewódzkiej nr 282 (obwodnica Nowego Kisielina) na 24 wydzielonych kwaterach w warstwie oblodzenia o powierzchni 0,5 m2 każda oraz na 6 transektach z 5 punktami pomiarowymi zlokalizowanymi na każdym transekcie w odległości 10, 20, 30, 40 i 50 m od każdej z kwater. Badania jednoznacznie wykazały wysokie zasolenie gleb zlokalizowanych w pasie przydrożnym na którym zastosowano sól drogową, z jednoczesnym wskazaniem najwyższego stopnia migracji tego środka w warstwie śliskości zimowej. (abstrakt oryginalny)
Opakowanie proszków do prania winno posiadać taką konstrukcję i cechy barierowe materiału opakowaniowego, który byłby w stanie zabezpieczyć je przed wysypywaniem i zbrylaniem, przenikaniem wilgoci, a przy tym winno wykazywać dużą odporność na nacisk statyczny, umożliwiać dogodne dozowanie proszku w czasie użytkowania oraz posiadać odpowiednie cechy estetyczne.
5
Content available remote Przegląd, systematyka i analiza metod mycia
75%
W artykule uporządkowano i zaproponowano klasyfikację zakresu działań, metod i obiektów, dotyczących mycia w przemyśle spożywczym. Zestawiono i scharakteryzowano obiekty poddawane myciu. Uporządkowano metody i techniki mycia ze względu na sposób i czynniki oddziaływania, organizację procesu, stosowany sprzęt i wyposażenie techniczne oraz sposób realizacji procesu mycia. Opracowane zestawienia i klasyfikację zobrazowano graficznie. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań nad intensywnością sublimacji lodu. Badania przeprowadzono na próbkach schabu dla kilku nastaw mocy promienników podczerwieni. Na podstawie uzyskanych wyników oceniono wpływ mocy promienników na intensywność sublimacji lodu. Obliczono również sprawność procesu. Stwierdzono, że zwiększanie mocy promienników powyżej 50W nie ma już znaczącego wpływu na zwiększenie intensywności sublimacji. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest ocena lakierów opakowalniczych pod względem ich "przyjazności dla środowiska".
Celem pracy było zbadanie wpływu stężenia początkowego substancji powierzchniowo aktywnej i koncentracji mikroorganizmów na biodegradację alkilobenzenosulfonianu sodu liniowego i rozgałęzionego w wodzie rzeki Wisły.
W pracy wybrano do badań detergenty niejonowe, Ukanile, zawierające w cząsteczce łańcuchy węglowodorowe siedmio- i trzynastowęgłowe. Natomiast części hydrofilne cząsteczek tych związków zawierały 5, 6, 7 lub 11 grup polioksyetylenowych. Związki te były produkcji Ugine Kuhlmann Francja o stopniu czystości cz. da. (fragment tekstu)
Mydła są podstawowym i powszechnie stosowanym środkiem higieny osobistej człowieka. Oprócz zdolności usuwania brudu wykazują one również niezbyt silne działanie dezynfekcyjne. Działanie to polega głównie na obniżaniu napięcia powierzchniowego i na uszkadzaniu ściany komórkowej drobnoustrojów. Działanie bakteriobójcze mydeł uzależnione jest w dużej mierze od ich składu oraz od wrażliwości samej bakterii. Sole nienasyconych kwasów tłuszczowych działają silniej na bakterie gram-dodatnie, a sole nasyconych kwasów tłuszczowych wywierają większy efekt na bakterie gram-ujemne. Aktywność bakteriobójcza mydeł wzrasta w podwyższonej temperaturze i zależna jest również w dużej mierze od PH środowiska. Mydła lecznicze zawierają w swym składzie dodatkowo różne substancje o działaniu dermatologicznym. Stosuje się tu zarówno wyciągi z roślin, np. rumianku, tataraku, chmielu, jak również inne substancje chemiczne mające własności lecznicze, np. dziegieć, ichtiol, kwas salicylowy, karbol, siarka, wazelina itp. Wiele z tych substancji wykazuje działanie bakteriobójcze, a zatem ich obecność w mydle powinna zwiększyć działanie bakteriobójcze mydeł leczniczych. Właściwości dezynfekcyjne należą do ważniejszych cech użytkowych mydeł leczniczych, nie zostały jednak dotychczas należycie docenione, a w literaturze fachowej można na ich temat znaleźć bardzo skąpe wiadomości. (fragment tekstu)
Podstawowym wymaganiem skutecznego prania jest doskonała adsorpcja składników detergenta zarówno na zanieczyszczeniu jak i na tkaninie. W wyniku procesu adsorpcji powinno nastąpić zmniejszenie napięcia powierzchniowego i zwiększenie zwiżalności co jest związane z oderwaniem się zanieczyszczenia od powierzchni tkaniny. Ważnym elementem prania jest proces solubilizacji oderwanego zanieczyszczenia z tkaniny w hydrofobowym wnętrzu miceli surfaktantu. Dzięki temu procesowi zanieczyszczenie przechodzi w sposób trwały do fazy ciekłej. Wyniki badań kompleksowych własności fizykochemicznych detergentów krajowych i zagranicznych stanowią podstawę przy ocenie ich własności użytkowych. Celem tych badań było stwierdzenie, który z krajowych środków piorących dorównuje najlepszym środkom zagranicznym. (fragm. tekstu)
Celem pracy było określenie wpływu stopnia twardości wody na zmianę własności fizykochemicznych roztworów handlowych środków piorących. Poszczególne własności fizykochemiczne w zależności od stopnia twardości wody mogą ulec zmianie a tym samym ich wpływ jest różny na skuteczność usuwania zanieczyszczeń z tkanin. (fragm. tekstu)
W opisanych w artykule badaniach pomiaru twardości mydeł zastosowano wgłębnik stożkowy o kącie wierzchołkowym 30°, obciążony obciążnikiem o masie 200 g przez okres 30 sekund. Odczytu penetracji dokonywano bezpośrednio na skali przyrządu. Jednostką miary jest tu stopień penetracji odpowiadający pionowemu zagłębieniu stożka penetracyjnego na głębokość 0,1 mm w badanej próbce mydła. Użyty penetrometr AP 4/2 jest bardzo dogodny w użyciu, gdyż nie wymaga specjalnego ukształtowania próbek, ani też ich zamocowania. Zapobiega to ewentualnemu zniekształceniu struktury mydła. Do badań wytypowano 9 mydeł o zróżnicowanej twardości.
Mydła toaletowe dla dzieci ze względu na specyficzne przeznaczenie muszą spełniać inne wymagania niż mydła używane przez dorosłych. Związane jest to głównie z budową i wrażliwością skóry osób różniących się wiekiem. Dlatego kosmetyki dopuszczone do obrotu przez Państwowy Zakład Higieny muszą spełniać określone wymagania. O jakości kosmetyków decyduje nie tylko spełnienie tych obligatoryjnych ze względu na bezpieczeństwo wymagań, ale również ocena ich właściwości użytkowych.
Środki myjące są wodnymi lub wodno-alkoholowymi roztworami mieszanin detergentów, zwykle z dodatkiem substancji dezynfekujących. Przeznaczone są do mycia pomieszczeń, naczyń i narzędzi, a ich zadaniem jest usuwanie zabrudzeń i resztek produktów spożywczych, którymi w trakcie użytkowania ulegają zabrudzeniu. Podstawowymi składnikami płynnych środków do ręcznego mycia naczyń zwykle są anionowe środki powierzchniowo czynne oraz niejonowe środki powierzchniowo czynne. Płyny do mycia naczyń są tym skuteczniejsze w działaniu im lepiej emulgują składniki zabrudzeń w wodzie, czyli im są lepszymi emulgatorami. Funkcję emulgatorów spełniają substancje powierzchniowo czynne, które zmniejszają napięcia powierzchniowe na granicy faz i adsorbują się na powierzchni cząstek fazy rozproszonej z utworzeniem naładowanej elektrycznie warstewki adsorbcyjnej. Warstewka ta powoduje elektrostatyczne odpychanie cząstek fazy rozproszonej oraz mechanicznie przeciwdziała ich łączeniu, co stabilizuje i zapewnia trwałość emulsji. Rozkładowi emulsji towarzyszy zmiana jej lepkości. W pracy omówiono metodykę wiskozymetrycznego badania środków myjących.
Ian Troop przez 4 lata pełnił funkcję dyrektora generalnegp P&G w Polsce. W wywiadzie omawia dość obszernie rozwój koncernu.
W pracy analizowano funkcjonalne cechy handlowych płynów do ręcznego mycia naczyń. Badano zdolność myjącą, zdolność do emulgowania zabrudzeń tłuszczowych i właściwości pianotwórcze. Rezultaty odnoszono do ceny produktów handlowych. Stwierdzono, że preparaty o wyższej cenie jednostkowej mają zazwyczaj korzystne właściwości detergencyjne. Cena nie ma natomiast większego wpływu na właściwości pianotwórcze. W obrębie poszczególnych grup cenowych stwierdzono występowanie preparatów znacząco odbiegających właściwościami od pozostałych produktów. Wskazuje to, że na rynku mogą istnieć płyny, których skład został tak zaprojektowany, aby maksymalnie wyeksponować daną cechę użytkową. W takich wypadkach istnieje niebezpieczeństwo obniżania bezpieczeństwa stosowania takich produktów. (abstrakt oryginalny)
Preparaty chemii gospodarczej pełnią ważną rolę w gospodarstwach domowych. Można je podzielić na środki służące do czyszczenia i pielęgnacji: podłóg, dywanów, okien, mebli, łazienek i kuchni itp. Każdy z nich ma odrębne właściwości i przeznaczenie. Wśród tych preparatów coraz większe zastosowanie wykazują preparaty do pielęgnacji powierzchni wyrobów drewnianych. Preparaty przeznaczone do pielęgnacji wyrobów drewnianych powinny charakteryzować się odpowiednimi właściwościami. Należą do nich: usuwanie brudu, kurzu, zabezpieczanie powierzchni przed wilgocią oraz zwiększenie połysku. Tego typu preparaty powinny być przede wszystkim bezpieczne dla drewna. Rynek preparatów do pielęgnacji powierzchni drewnianych w Polsce nieustannie się rozwija. Spowodowane jest to silną konkurencją. Firmy produkujące określone produkty chemii gospodarczej współzawodniczą ze sobą i w ten sposób powodują ciągły wzrost zapotrzebowania na coraz to nowsze produkty. W niniejszym artykule zaprezentowano analizę rynku preparatów do pielęgnacji powierzchni wykonanych z drewna obejmującą: liczbę produktów, formy preparatów, dostępne wielkości przykładowych opakowań oraz cenę. (abstrakt oryginalny)
Efekt detergencyjny jest sumą efektów cząstkowych. Ogólnie można je podzielić na efekty fizyczne i chemiczne. Do efektów fizycznych biorących udział w procesie prania i czyszczenia należą towarzyszące temu procesowi zjawiska mechaniczne i cieplne. Natomiast do efektów chemicznych zalicza się oddziaływanie wywołane przez najważniejsze składniki detergentów. Można wyróżnić trzy zasadnicze grupy chemiczne składników detergentów. Pierwszą stanowią substancje, które oddziaływują na granicy faz, a więc takie jak surfaktanty, inhibitory zapobiegające powtórnemu osadzeniu się zanieczyszczeń na tkaninach, wybielacze fluorescencyjne i regulatory piany. Do drugiej grupy należą substancje biorące udział w reakcjach wybielających i enzymatycznych. Trzecią grupę stanowią substancje działające w roztworze piorącym takie, jak nierozpuszczalne w wodzie wymieniacze jonowe i stabilizatory nadboranów. (fragm. tekstu)
W pracy przedstawiono wyniki badań nad otrzymywaniem, właściwościami i aplikacją stałego, niepylistego preparatu subtilizyny z B.subtilis IBTC-3 o nazwie Protogal N, który wytworzono z mieszaniny karboksymetylocelulozy i koncentratu enzymu o aktywności ponad 108 mjA/cm ³, użytych w proporcji wagowej 1:1,3. Protogal N wykazuje aktywność proteolityczną sięgającą 140 mjA/cm ³, optymalne pH 9,8 i temperaturę działania 60-65 °C. Z powodzeniem może być wykorzystywany do produkcji proszków piorących. (oryg. streszcz)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.