Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 96

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Środki ochrony roślin
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Najliczniejszą grupę zarejestrowanych w Polsce środków ochrony roślin stanowią herbicydy - 42%, a kolejną fungicydy - 33%. Insektycydy i inne środki stanowią łącznie około 1/4 wszystkich zarejestrowanych preparatów. Zjawiskami zauważalnymi w rejestracji środków ochrony roślin jest ograniczanie liczby zarejestrowanych zastosowań, w tym zwłaszcza małoobszarowych oraz wzrost liczby preparatów wprowadzanych do obrotu na drodze importu równoległego. Czas rejestracji środka ochrony roślin w Polsce zgodnie z przepisami nie powinien przekraczać 16 miesięcy, w praktyce natomiast wynosi 3 lata i jego skrócenie w najbliższym czasie jest mało prawdopodobne. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Postęp w dziedzinie chemicznej ochrony roślin w Polsce i jego determinanty
100%
Chemiczna ochrona roślin jest podstawowym elementem procesów produkcji współczesnego rolnictwa. Znaczenie chemicznych środków ochrony roślin w rolnictwie wynika z faktu, że ich stosowanie jest bardzo skutecznym czynnikiem plonochronnym. W wyniku postępu w dziedzinie chemicznych środków ochrony roślin nastąpił dynamiczny rozwój produkcji rolniczej, wzrost plonów z jednostki powierzchni oraz poprawa jakości produktów i surowców rolniczych. Przedmiotem studiów niniejszej pracy jest wyodrębnienie składowych postępu w badanej dziedzinie. Szczegółowej analizie poddano postęp techniczny w zakresie środków ochrony roślin i sprzętu do ich aplikacji oraz postęp organizacyjny w gospodarstwach rolnych. W pracy przedstawiono ponadto determinanty postępu w dziedzinie chemicznej ochrony roślin w Polsce. Znajomość istniejącego stanu w analizowanych w pracy zakresach może być wykorzystywana w poszukiwaniu nowych rozwiązań, kreowania postępu i innowacyjności w krajowym rolnictwie. (abstrakt oryginalny)
Można oczekiwać, że dodatek sulfotlenku dwumetylowego wywiera istotny wpływ na szybkość reakcji metylowania oraz alkalicznej solwolizy. Celem pracy jest ilościowe określenie tego wpływu na przebieg powyższych reakcji w rozpuszczalniku wodnometanolowym o ułamku molowym metanolu równym 0,7. (fragment tekstu)
Celem badań było przedstawienie nakładów na chemiczną ochronę upraw pszenicy i rzepaku przed szkodnikami oraz określenie ekonomicznej efektywności przeprowadzania zabiegu ochronnego. Analizowane uprawy mają duże znaczenie gospodarcze w Polsce. Powierzchnia robocza zwalczania szkodników w tych uprawach osiąga rocznie wielkość ponad 2,2 mln ha. Materiał badawczy opracowano na podstawie analizy pionowej i poziomej, a opłacalność zwalczania szkodników określono za pomocą wskaźników E1 i E2. Badania wykazały, że na pokrycie kosztów zabiegów w rzepaku należało przeznaczyć od 2,06-7,62% plonu, a w pszenicy od 3,1-7,8%. Kształtowanie się wskaźników opłacalności było zróżnicowane, a wpływ na jego wielkość miały uzyskiwane plony oraz ceny środka i ceny zbytu produktu chronionego. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem badań było omówienie prawodawstwa unijnego i polskiego w zakresie integrowania ochrony roślin, która staje się obowiązującą dyrektywą od 2014 roku. Omówiono legislację europejską i krajową, która w sposób precyzyjny określa obowiązki przede wszystkim rolników, ale też podmiotów gospodarczych funkcjonujących w sferze obrotu, stosowania i zapobiegania negatywnym skutków stosowania środków ochrony roślin. Przez pryzmat regulacji prawnych przedstawiono poziom stosowanych środków ochrony roślin oraz rozwój gospodarstw ekologicznych, które są traktowane jako wolne od stosowania chemicznych środków produkcji. (abstrakt oryginalny)
The monoculture vegetable production systems practiced by Zimbabwean farmers has resulted in major disease outbreaks, causing major production constraints. There is need to determine the intensity of pesticides usage and methods of alternative disease management strategies. This study was carried out using 250 randomly selected vegetable farmers by administering questionnaires. The study objectives were to determine farmers' perceptions on vegetable disease incidence and severity in relation to prevailing weather conditions, and determine common control methods practiced to manage fungal and bacterial disease outbreaks. The results indicated significant increases in fungal and bacterial disease incidence of 84.6% (within community cropping fields) and severity of 73.1% (within individual farmer fields) over the past 5-10 years (P £ 0.05). It also revealed disease incidence being highest [30.8%] during winter (May - July) and rainy months [23.1%] (November - February). Results further indicated 96.2% of the respondents relied on chemical methods, 53.8% used cultural control, and 11.5% used natural control methods. However, none of the farmers used bio-pesticide/biological control methods. In conclusion: farmers are aware of the disease shifts in response to different climate variability but seem unaware of the negative effects of extensive chemical use, nor existence of alternative bio-pesticide/biological disease management strategies. (original abstract)
Stosowanie pestycydów rolnictwie generuje problemy zarówno w sferze ekonomicznej, ale także, a może przede wszystkim środowiskowej. Coraz częściej zwraca się uwagę na bezpieczeństwo konsumentów i ochronę środowiska naturalnego. Liczne badania wskazują, iż stosowanie pestycydów stwarza coraz więcej problemów, ponieważ działają one toksycznie w stosunku do wszystkich organizmów żywych. Mimo wprowadzania wielu regulacji w zakresie stosowania pestycydów (m.in. Dyrektywa 2009/128/WE, w Polsce ustawa o środkach ochrony roślin, wprowadzenie zasad Integrowanej Ochrony Roślin w 2014 r.) można zaobserwować w większości krajów UE wzrost ich sprzedaży. Wzrost sprzedaży następował we wszystkich grupach asortymentowych. Najwyższy wzrost ogółem w UE dotyczył środków grzybobójczych i owadobójczych. W latach 2010-2014 sprzedaż żadnej grupy środków nie uległa zmniejszeniu. Analizując szczegółowo zmiany sprzedaży pestycydów w poszczególnych krajach UE można zauważyć, iż są kraje takie jak m.in. Włochy, Wielka Brytania czy Francja, w których następuje spadek stosowania pestycydów.(fragment tekstu)
8
75%
Autor przedstawia stan rynku środków ochrony roślin na świecie i panujące na nim główne trendy. Omawia procesy globalizacyjne i kluczowe regulacje prawne wpływające na rozwój rynku pestycydów w Unii Europejskiej i Polsce. (abstrakt oryginalny)
W latach 2000-2009 wymagania prawne dotyczące rejestracji środków ochrony roślin ulegały licznym zmianom. Zmiany te były w dużej mierze powiązane z dostosowywaniem przepisów prawa polskiego do wymogów Unii Europejskiej. Za zmianę najistotniejszą z punktu widzenia bezpieczeństwa środowiska należy uznać wprowadzone w 2003 wymaganie, że do stosowania w ochronie roślin mogą być dopuszczone tylko te substancje aktywne, które zostały na szczeblu Wspólnoty ocenione i uznane za bezpieczne. Poza tym istotny dla bezpieczeństwa środowiska był wzrost wymagań dotyczących przedrejestracyjnych badań badań środka. W analizowanym okresie obserwowano również wzrost wymagań dotyczących kwalifikacji operatora wykonującego zabiegi ochrony roślin i nadzoru nad sprawnością techniczną stosowanego sprzętu. (abstrakt oryginalny)
Koncepcja zrównoważonego rozwoju, szeroko wdrażana w różnych gałęziach przemysłu, ma największe znaczenie dla rolnictwa, ponieważ to produkcja rolna korzysta z bezpośredniego dostępu do zasobów naturalnych środowiska. W pracy przedstawiono problem stosowanie środków chemicznych w rolnictwie w odniesieniu do koncepcji zrównoważonego rozwoju. Wyróżniono trzy aspekty stosowania środków chemicznych: w nawożeniu, środkach ochrony roślin oraz stosowaniu leków weterynaryjnych. Właściwe użytkowanie rolnicze gleby nie powinno prowadzić do jej degradacji oraz negatywnie wpływać na środowisko. Racjonalne nawożenie powinno zaspokajać potrzeby pokarmowe roślin i równocześnie nie kumulować nadmiaru składników pokarmowych w glebie. Zarówno nawożenie jak i stosowanie środków ochrony roślin oraz stosowanie leków weterynaryjnych powinno być stosowane tylko wtedy gdy jest to uzasadnione względami ekonomicznymi oraz społecznymi. (abstrakt oryginalny)
Specjaliści do spraw marketingu zgodni są co do tego, że w bardzo wielu przypadkach właściwe opakowanie może zwiększyć sprzedaż. Nic więc dziwnego, że projektanci opakowań dokładają wszelkich starań, by tworzyć opakowania jak najbardziej atrakcyjne dla potencjalnego konsumenta. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2 września 2003 r. w sprawie oznakowania opakowań substancji niebezpiecznych, opakowania takich produktów "nie mogą mieć kształtu lub dekoracji graficznej, które mogą przyciągać uwagę i ciekawość dzieci lub wprowadzać konsumentów w błąd", a także nie mogą mieć "wyglądu lub oznaczenia stosowanego dla środków spożywczych lub środków żywienia zwierząt, leków lub kosmetyków". W niniejszym artykule zostaną przedstawione wyniki badania psychologicznego, zrealizowanego we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Roślin, pozwalające na rozwiązanie konfliktu pomiędzy dążeniem do tego, by opakowanie produktu było jak najbardziej atrakcyjne, a koniecznością istnienia pewnych elementów "odstraszających" przed niewłaściwym użyciem. Prawdopodobieństwo błędnego zaklasyfikowania jakiegoś środka służącego do ochrony roślin do kategorii produktów spożywczych w dużym stopniu zależy od tego, jak bardzo opakowania obu typów produktów są do siebie podobne. Elementy graficzne obecne na opakowaniach produktów są często takie same, np. owoce, jednak przeznaczenie tych produktów jest zupełnie inne. Potencjalne pomyłki pomiędzy obydwoma kategoriami produktów w dużej mierze zależą także od doświadczenia potencjalnego użytkownika. Szczególnie narażone na negatywne skutki takiej pomyłki są dzieci, które nie zawsze potrafią odróżnić produkt szkodliwy od produktu spożywczego. Z psychologicznego punktu widzenia niezmiernie ważna jest więc identyfikacja elementów opakowania środków ochronnych, pozwalających potencjalnym odbiorcom -- dorosłym i dzieciom -- na zakwalifikowanie tych produktów do kategorii środków niebezpiecznych.(abstrakt oryginalny)
Na światowych rynkach zbóż, w tym szczególnie w Unii Europejskiej, coraz większe znaczenie ma jakość ziarna oferowanego do sprzedaży. Wysoki plon dobrej jakości, można uzyskać poprzez umiejętne stosowanie środków ochrony roślin. Celem pracy było określenie wysokości kosztów ochrony i opłacalności zwalczania organizmów szkodliwych. Ścisłe doświadczenia poletkowe prowadzono na pszenicy ozimej uprawianej w centralnej Polsce w latach 2004-2009. W badanym okresie najbardziej stabilne były koszty ochrony. Bardzo zróżnicowany był plon ziarna, zależny często od warunków pogodowych. Stwierdzono, że koszty miały wpływ na wielkość plonu, natomiast nie miały większego wpływu na wysokość cen ziarna zbóż. Powodowało to niestabilność zysków dla producentów. (abstrakt oryginalny)
Wśród środków ochrony roślin największa jest podaż preparatów chwastobójczych. Zajmują one prawie połowę wszystkich produktów stosowanych do ochrony roślin. Preparaty grzybobójcze to ponad 34,4 procent rynkowej oferty, a owadobójcze 8 procent Jednakże zużycie środków ochrony roślin w Polsce sukcesywnie maleje.
Dyrektywą 2009/128/WE 1 stycznia 2014 roku wprowadzono w Unii Europejskiej obowiązek stosowania zasad integrowanej ochrony roślin. Celem artykułu było zbadanie stanu wiedzy producentów owoców jagodowych na temat integrowanej ochrony roślin po roku jej obowiązywania. Badania przeprowadzono pod koniec 2014 roku przy użyciu kwestionariusza ankiety. Grupę badawczą stanowiło 60 właścicieli małych i średnich gospodarstw z terenu województwa lubelskiego. Z badań wynika, że około 78% badanych producentów deklarowało, że zna zasady integrowanej ochrony roślin, niestety jedynie około 40% z nich potrafiło je podać. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono analizę zmian dostaw środków ochrony roślin oraz czynników, które wpłynęły na wielkość ich zużycia na przestrzeni kilkunastu lat. Ukazano zmiany struktury asortymentowej stosowanych preparatów oraz stopień ochrony najważniejszych upraw. (oryg. streszcz.)
Zasadniczym celem artykułu jest odpowiedź na pytanie: jak skutecznie, a przy tym bezpiecznie dla ludzi i środowiska, zwalczać ustawicznie nękające nasze lasy gradacje szkodników owadzich? Pierwszym krokiem w tej walce jest rozpoznanie szkodnika, kolejnymi dobór odpowiedniego środka ochrony roślin oraz uzyskanie pisemnej zgody, wydanej przez odpowiednie departamenty Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Zdrowia, na zastosowanie wybranego preparatu.
Celem pracy była analiza zużycia środków ochrony roślin w Polsce w latach 2005-2012. Środki ochrony roślin należą do najważniejszych środków produkcji dla rolnictwa. Stwierdzono stały wzrost zużycia tych środków. Rośnie sprzedaż środków importowanych, a maleje krajowych. Wzrost sprzedaży dotyczy prawie wszystkich grup środków, z wyjątkiem pozostałych oraz regulatorów wzrostu. Głównie wzrost zużycia dotyczył herbicydów i insektycydów. Polscy rolnicy uważają, że ceny środków ochrony roślin są wysokie. Poprawa relacji ich cen do produktów roślinnych w latach 2010-2012 uległa zahamowaniu na skutek obniżki cen niektórych produktów rolnych. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Sezonowość cen środków ochrony roślin w wybranych krajach Unii Europejskiej
75%
Środki ochrony roślin wyróżniają się na tle innych środków produkcji dla rolnictwa niewielką dynamiką cen. W artykule analizowano występowanie oraz wielkość i rozkład sezonowych wahań cen środków ochrony roślin w wybranych krajach Unii Europejskiej. Z uwagi na dostępność danych badano ceny środków ochrony roślin w Polsce, Francji, Irlandii i Grecji. Analizę wahań sezonowych przeprowadzono metodą dekompozycji sezonowej. Przeprowadzone badania nie wskazują jednoznacznie na występowanie sezonowości cen środków ochrony roślin na analizowanych rynkach. Sezonowość cen środków ochrony roślin obserwowano jedynie na rynku w Polsce i we Francji, przy czym amplituda wahań sezonowych była niewielka. Sezonowe wzrosty cen obserwowano w przypadku rynku polskiego od marca do czerwca, czyli w okresie zwiększonego popytu na środki ochrony roślin. W drugiej połowie roku ceny zazwyczaj malały. Wielkość oraz rozkład sezonowych zmian cen na rynku francuskim były podobne. (abstrakt oryginalny)
19
75%
Przemysł chemiczny dysponuje szerokim asortymentem środków ochrony roślin, ich stosowanie jest najskuteczniejszym czynnikiem plonochronnym. Głównym celem niniejszego artykułu jest przedstawienie struktury sprzedaży i zużycia środków ochrony roślin w Polsce w latach 2000-2012. Sprzedaż środków ochrony roślin systematycznie wzrasta. W naszym kraju w 2000 roku ogółem sprzedaż środków ochrony roślin w masie towarowej wynosiła 22 tys. t, a w 2012 roku była prawie 3-krotnie większa i wynosiła 61,5 tys. t. W strukturze sprzedaży dominowały herbicydy, następnie fungicydy, insektycydy, a najmniejszy procentowy udział przypadał na rodentycydy i regulatory wzrostu. Zużycie środków ochrony roślin w 2012 roku w kg substancji aktywnej na 1 ha zasiewów wynosiło ponad 2 kg . ha-1 , podczas gdy w 2005 roku wynosiło 1,3 kg ha-1.
Ochrona roślin stanowi istotną część technologii uprawy zbóż. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej nastąpiły znaczne zmiany, dotyczące stosowania środków ochrony roślin. W pracy przedstawiono czynniki determinujące końcowy efekt ekonomiczny stosowania zabiegów ochrony roślin w uprawie zbóż. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.