Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Świadczenia rehabilitacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem pracy jest analiza wydatków NFZ na świadczenia zdrowotne z zakresu rehabilitacji leczniczej oraz lecznictwa uzdrowiskowego w ciągu ostatnich 10 lat, a także ocena wykorzystania i dostępu do tych świadczeń zdrowotnych w badanym okresie.(fragment tekstu)
2
Content available remote Rehabilitation in the Polish Health System and its Financing Methods
100%
The aim of this paper is to analyse whether the medical rehabilitation segment is an important part of the entire Polish healthcare system, and if the medical rehabilitation services are provided with adequate levels of financing and management. The study reviews published literature and legal acts, and undertakes an analysis of data acquired from international and national health data repositories. In Poland there exists no coordination between medical, vocational and social rehabilitation or between the rehabilitation delivered by the health resort facilities. There is an observed lack of coordination among public fund payers. The described lack of coordination influences not only patient treatments (it is difficult to measure outputs and outcomes), but also makes summarizing the total expenditures on curative rehabilitation more difficult. Even though numerous countries spend a smaller or comparable amount of money on rehabilitation (per patient), funds allocated to rehabilitation in Poland (expressed in PPS) are over seven times lower than in France, about five times lower than in Austria and Belgium, and three times lower than in the Netherlands. (original abstract)
Nie ma wątpliwości, że trening fizyczny w profilaktyce zdrowia w ogóle, a w chorobach układu krążenia w szczególności, odgrywa rolę kluczową, bez względu na wiek chorego. Znane są mechanizmy wpływu treningu na regulację krążenia centralnego i obwodowego, a odpowiednia jego realizacja przekłada się na wzrost przeżycia chorych, zmniejszenie rehospitalizacji i poprawę jakości życia. Wprowadzenie optymalnego funkcjonowania ośrodków kompleksowej rehabilitacji pozwoli na szybszy powrót chorych do życia zawodowego, co znamiennie wpłynie na zmniejszenie kosztów generowanych przez Państwo. (fragment tekstu)
Ze względu na wzrost liczby osób pobierających świadczenia rentowe z tytułu niezdolności do pracy Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził program prewencji rentowej oparty na rehabilitacji leczniczej. Założeniem programu jest poprawa stanu funkcjonalnego w stopniu, który umożliwi podjęcie pracy osobom, które w wyniku urazu bądź choroby zagrożone są utratą zdolności do pracy, ale rokują odzyskanie jej po odbytej rehabilitacji. Celem niniejszej pracy była ocena skuteczności rehabilitacji odbytej w ramach prewencji rentowej ZUS na przykładzie Szpitala Specjalistycznego SANUS sp. z.o.o. w Stalowej Woli. Ocenie poddano osoby rehabilitowane w ramach prewencji rentowej ZUS w czasie od listopada 2014 do lutego 2015 roku. Badaniem objęto 148 osób, w tym 61 kobiet (41% ). Narzędziem badawczym była autorska ankieta, skierowana do pacjentów uczestniczących w programie. Główną przyczyną kierowania osób do prewencji rentowej ZUS w badanej populacji były choroby kręgosłupa. Ponad 41% respondentów deklaruje swoją gotowość do podjęcia pracy po zakończonej rehabilitacji leczniczej, 39% nie ma pewności czy jest w stanie wrócić do pracy, natomiast 20% zdecydowanie nie jest gotowych do kontynuowania pracy zawodowej. Najgorsze wyniki rehabilitacji odnotowano w grupie osób po przebytych urazach kończyn górnych i dolnych. Rehabilitacja 24-dniowa w ramach prewencji rentowej po niektórych urazach kończyn górnych i dolnych jest zbyt krótka. Należy przeprowadzić analizę pacjentów po tego typu urazach i rozważyć wydłużenie okresu programu dla osób z tego typu dysfunkcjami. Konieczne są działania profilaktyczne skierowane do osób, które odbyły prewencję rentową ZUS po raz pierwszy, bowiem aż 49% badanych pacjentów kierowana jest po raz kolejny na tego typu leczenie. (abstrakt oryginalny)
Do katalogu świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego świadczenie rehabilitacyjne zostało wprowadzone - początkowo pod nazwą renta chorobowa - na mocy przepisów ustawy z 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, poprzez dodanie do ustawy z 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin rozdziału 2a. Renta, o której mowa przysługiwała pracownikowi, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego był nadal niezdolny do podjęcia jakiejkolwiek pracy, ale dalsze leczenie lub rehabilitacja rokowały odzyskanie zdolności do pracy. Jak podniesiono w literaturze przedmiotu, dawało to pewne podstawy do traktowania sytuacji objętej uprawnieniem do tego świadczenia jako szczególnej odmiany ubezpieczeniowego ryzyka, znajdującego się na pograniczu przedłużającej się choroby i inwalidztwa . Uzależnienie prawa do renty chorobowej od niezdolności do jakiejkolwiek pracy plasowało jednak to świadczenie bliżej renty inwalidzkiej, dlatego przepisy określające zasady jej przyznawania włączono do ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Należy przy tym zaznaczyć, że renta chorobowa nie była instytucją nową w polskim prawie ubezpieczeń społecznych, ponieważ zastąpiła istniejące już wcześniej tzw. okresowe zaliczenie do II grupy inwalidów polegające na tym, że ubezpieczony, który wyczerpał zasiłek chorobowy, a wymagał dalszego leczenia mógł być przez komisję do spraw inwalidztwa i zatrudnienia zaliczony na okres nieprzekraczający 6 miesięcy do co najmniej II grupy inwalidów, bez względu na faktyczny stopień inwalidztwa, jeżeli ze względu na stan zdrowia podjęcie przez niego jakiejkolwiek pracy byłoby niewskazane. (fragment tekstu)
6
Content available remote Rehabilitacja zawodowa osób niepełnosprawnych - szanse i zagrożenia
84%
Artykuł zawiera wyniki badań ankietowych dotyczących poczucia integracji z resztą społeczności organizacji osób niepełnosprawnych oraz ich ocenę jakości i dostępności świadczonych im usług medycznych i rehabilitacyjnych oraz potrzeby zwiększenia ich zakresu poprzez zaangażowanie w to przedsięwzięcie pracodawców. (abstrakt oryginalny)
Ochronę zdrowia można zdefiniować jako system społeczno-ekonomiczny i przedsięwzięć medycznych, których celem jest zachowanie i podwyższenie poziomu zdrowia każdego człowieka oddzielnie i populacji jako całości. Szczególnie ważna wydaje się kwestia poprawy stanu zdrowia osób niepełnosprawnych. Zarówno według koncepcji procesu niepełnosprawności stanowiącej podstawę opracowanej przez WHO Międzynarodowej Klasyfikacji, jak i innych modeli klasyfikacji wskazuje się na wieloetapowość procesu niepełnosprawności i jego wielowymiarowość. Zawarte tam koncepcje klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych mają charakter wzajemnych związków pomiędzy różnymi jej członami w ocenie nie tylko klasyfikacji zdrowia, ale relacji zdrowia do czynności życia codziennego i funkcjonowania w środowisku społecznym i fizycznym. (fragment tekstu)
The healthcare system in many countries is characterised by the co-existence of public and private medical services. Patients' decisions regarding the purchase of private health services are made taking into account the trade-off between the price of a treatment and its quality and the waiting time. The aim of this study is to find out which factors impact the willingness to pay for health insurance or the willingness to pay for medical treatment. The study demonstrates that besides socio-demographic characteristics, some negative experiences (e.g. unavailable treatments, long waiting times, long journeys involved) and the experience of already having paid for treatments impact the willingness to pay. The results suggest that negative experiences are likely to cause a change in patients' habits. (original abstract)
W Polsce 45 miejscowości posiada status uzdrowiska, co daje naszemu krajowi w wymiarze ilościowym siódme miejsce w Europie. Najwięcej, bo aż 11 uzdrowisk, znajduje się w województwie dolnośląskim. W teoretycznej części artykułu zaprezentowano definicje i podział uzdrowisk, w oparciu o występowanie naturalnych czynników leczniczych. Badania przeprowadzono w Busku-Zdrój, analizując dostępność komunikacyjną oraz atrakcyjność turystyczną uzdrowiska. Proces badawczy został poprzedzony genezą rozwoju miejscowości, aspektami związanymi z jej lokalizacją oraz zaprezentowaniem walorów leczniczych i turystycznych. W Busku-Zdroju leczone są schorzenia reumatologiczne, neurologiczne, układu krążenia, dermatologiczne, ortopedyczne dzieci i dorosłych oraz mózgowe porażenie dziecięce. W wyniku przeprowadzonych badań dokonano analizy jakości świadczonych usług, źródeł informacji o możliwościach pobytu w uzdrowisku, preferowanych okresów przebywania, najchętniej wybieranych przez kuracjuszy zabiegów oraz hierarchii atrakcyjności obiektów turystycznych i wypoczynkowych.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Działania pedagogiczne i rehabilitacyjne w dystrofii
84%
Autorka w niniejszym opracowaniu porusza pojęcie dystrofii. Cechą wspólną dla wszystkich tych chorób jest symetryczny rozkład osłabienia mięśni, charakterystyczny wzorzec zaników mięśniowych i brak zaburzeń czucia, zachowane są odruchy ścięgniste. Dystrofia wnika w życie rodzinne i staje się podstawowym problemem rodziców, dziecka i rodzeństwa. Od tego, jaka pomoc jest udzielona i czy jest ona długofalowa, czy tylko sporadyczna, zależy sprawność psychofizyczna dziecka, a także jego "pogodzenie" z zaistniałą sytuacją - z nieuleczalną chorobą. (abstrakt oryginalny)
Od zarania dziejów człowiek wykonywał pracę na rzecz dobra własnego oraz innych. Początki działalności gospodarczej człowieka sięgają okresu rewolucji neolitycznej, w której to transformacja obejmowała przejście z formy zbieractwa płodów dziko rosnących roślin oraz łowiectwa do opanowania sztuki rolnictwa i produkcji żywności. Proces ten, dokonujący się w długim okresie czasu, nazywany jest neolityczną rewolucją rolniczą. Podział pracy i rozwój nowych rzemiosł wymagały powstania pewnych form wymiany, co wpłynęło znacząco na ewolucje działalności gospodarczej. (fragment tekstu)
W artykule omówiono możliwe zalety rozwiązań telemedycznych w opiece i rehabilitacji. Na podstawie danych statystycznych i przeglądu literatury wykazano, że teleopieka i telerehabilitacja mogą poprawić samopoczucie ludzi, szczególnie w starzejących się społeczeństwach, i częściowo złagodzić problem niedoboru pracowników medycznych i opiekuńczych. Dodatkowo omówiono bariery technologiczne, prawne i inne utrudniające szersze wdrożenie telemedycyny. Na koniec opisano kilka przykładów udanego wdrożenia zdalnie zapewnionego leczenia i rehabilitacji wdrożonych lub przetestowanych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Wszelkiego rodzaju zdarzenia losowe zagrażające życiu człowieka, jego zdrowiu, mieniu lub działalności powodują często nieodwracalne straty, których nie można wyrównać we własnym zakresie. Istotą ubezpieczeń jest kompensacja finansowa skutków szkód powstałych w wyniku działania zdarzeń losowych, oparta na specjalnym funduszu ubezpieczeniowym tworzonym ze składek zagrożonych podmiotów. Ubezpieczenie społeczne zabezpiecza ludzi przed ryzykiem braku środków na utrzymanie w okresie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, jej następstwami, wypadkiem przy pracy czy z powodu starości. Jest to system zagwarantowanych ustawowo i związanych z pracą świadczeń o charakterze roszczeniowym, pokrywający straty spowodowane zdarzeniami losowymi przez zobowiązane do tego instytucje oraz finansowany na zasadzie rozłożenia ciężaru tych świadczeń w całości lub w części na zbiorowość osób do nich uprawnionych. W Polsce powszechne ubezpieczenie społeczne jest realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). (fragment tekstu)
Since 2010, the Agency for Health Technology Assessment and Tariff System (AOTMiT) has issued its opinions on health policy programs (PPZ), including therapeutic rehabilitation. Of 1,813 opinions submitted on the programs, 6.9% (126 opinions) have concerned therapeutic rehabilitation. The purpose of the study is to evaluate the proportion of and determining factors of the negative opinions presented by the AOTMiT. It has been demonstrated that nearly a quarter (23.5% in 2017) of the projects in the field of therapeutic rehabilitation are negatively assessed by the Agency, the most common reason for the negative opinion (72.4%) being inadequate project preparation. The new scheme of PPZ developed by the Agency should make it easier for local governments to design a program, thus significantly reducing the number of negative opinions on therapeutic rehabilitation programs. (original abstract)
Artykuł dotyczy praktycznych zagadnień związanych z jednym ze świadczeń oferowanych przez państwowego ubezpieczyciela w Polsce, a mianowicie rehabilitacji leczniczej, która wchodzi w zakres szerszego programu - prewencji rentowej. Rehabilitacja lecznicza polega na intensyfikacji czynności leczniczych wobec osoby czasowo niezdolnej do wykonywania pracy. (abstrakt oryginalny)
Wystąpienie pandemii Covid-19 wpłynęło na wszystkie sektory i gałęzie działalności gospodarczej. Jednym z sektorów, który najbardziej odczuł skutki pandemii jest system opieki zdrowotnej. W ramach tego systemu rehabilitacja medyczna jest tym zakresem świadczeń zdrowotnych, który został dotknięty przez pandemię Covid-19 w bardzo znacznym stopniu, ale w przypadku którego wpływ i skutki tej pandemii na razie nie są być może zbytnio dostrzegane czy akcentowane, w przyszłości mogą jednak doprowadzić do bardzo negatywnych konsekwencji, wpływając na znaczne pogorszenie stanu zdrowia populacji oraz wzrost liczby osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych. (fragment tekstu)
Charakteryzując status pracowników w związku z chorobą zawodową autorka omawia tryb stwierdzania występowania choroby zawodowej oraz obowiązki, jakie w związku z tym obciążają pracodawców. Szczególną uwagę zwraca na obowiązek pracodawcy przeniesienia pracownika do innej pracy. W dalszej części opracowania autorka analizuje świadczenia należne poszkodowanym.
18
67%
To model and analyse stroke care and assistance provision in the Portuguese context from the network perspective. We used the network theory as a theoretical foundation for the study. The model proposed by Frey et al. (2006) was used to elicit and comprehend possible interactions and relations between organisations expected to be involved in the provision of care and assistance to stroke patients in their pathway to rehabilitation. Providers were identified and contacted to evaluate the nature and intensity of relationships. Network analysis was performed with the NodeXL software package. Analysis of 509 entities based on about 260 000 entries indicates that stroke care provision in the evaluated context is best captured in the coalition-collaboration setting, which appears to best demonstrate the character of the network. Information from analysis of the collaboration stage was not sufficient to determine the network dynamics. Application of the network theory to understand interorganisational dynamics of the complex health care context. Empirical validation of the model proposed by Frey et al. (2006) in terms of its operationalisation and the way it actually reflects the practical context. Examination and analysis of interorganisational relationships and its contribution to management of compound health care context involving actors from various sectors. (original abstract)
19
Content available remote Polski system zabezpieczenia społecznego osób niepełnosprawnych
67%
Na początku artykułu szczegółowo opisano system zabezpieczenia społecznego osób niepełnosprawnych. Przedstawiono osobę niepełnosprawną jako podmiot tego systemu oraz aspekty związane z orzecznictwem o stopniu niepełnosprawności i niezdolności do pracy. Następnie omówiono kwestie związane z ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym, rehabilitacją zawodową oraz zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Na koniec ukazano źródła finansowania i cele pomocy społecznej.
Starzenie się społeczeństw jest poważnym problemem dotyczącym zarówno państw wysoko rozwiniętych, jak i rozwijających się. W Polsce w 1995 roku ludzie w wieku 65 lat i powyżej tego wieku stanowili 11,2% całej populacji. Odsetek ten rośnie i według prognozy na rok 2020 ma osiągnąć wartość 15,9%. Wobec znacznego zwiększenia populacji ludzi starszych i wydłużenia życia ludzkiego celem polityki zdrowotnej jest poprawa jakości życia ludzi starych, czyli spowodowanie, aby mogli oni jak najdłużej funkcjonować w miarę samodzielnie we własnym środowisku. Stąd w wielu krajach ponawiane są próby zbudowania skutecznego modelu opieki geriatrycznej, który spełniałby kryteria: ciągłości, kompleksowości i dostępności. Taki model, dzięki wczesnemu wykrywaniu schorzeń, pozwoliłby na skuteczne zapobieganie hospitalizacji i instytucjonalizacji opieki nad ludźmi starymi, a tym samym umożliwiłby istotne oszczędności. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.