Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 281

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Świadczenia socjalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Nieuzasadnione jest stwierdzenie, że art. 27 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych może znaleźć zastosowanie tylko w sytuacji, gdy zbieg uprawnień do określonych w tej regulacji świadczeń będzie zbiegiem uprawnień w sensie podmiotowym zarówno co do osoby sprawującej opiekę lub wychowanie, jak i osoby wymagającej opieki. Znaczenie ma bowiem jedynie to, czy osoba uprawniona pobiera już jedno ze świadczeń wyliczonych w art. 27 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Program "Rodzina 500+" w opinii mieszkańców województwa lubelskiego
100%
This article refers to the issue of social policy conducted by the Polish government, namely the "Family 500+" program, which was established to financially support Polish families. The concept of the program is constantly changing due to the growing needs of the society. The main purpose of the article is to obtain feedback on how the inhabitants of the Lubelskie Voivodeship receiving the "Family 500+" benefit perceive this program. The publication presents theoretical considerations as well as empirical research on the "Family 500+" program in the opinion of households that receive the benefit and live in the Lubelskie voivodeship.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej można uznać za rezygnację z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w rozumieniu art. 17 ust. 1 u.ś.r. jako przesłankę przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oraz przedstawienie prezentowanej przez sądy administracyjne wykładni przepisów w tym zakresie. Postawiono zasadniczą tezę, że wykładni pojęcia "rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej" należy dokonać w oparciu o przepisy dotyczące zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej uregulowanych w ustawie z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. Organy pomocowe błędnie dokonują ścisłej wykładni wskazanych przepisów przyjmując, iż w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej "rezygnacją" jest dopiero wykreślenie działalności gospodarczej z właściwego rejestru. Należy wywieść wniosek, że zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest faktycznie okresową rezygnacją z prowadzenia działalności gospodarczej, a zatem jest tożsame z rezygnacją z innej pracy zarobkowej, o jakiej stanowi art. 17 ust. 1 u.ś.r. (abstrakt oryginalny)
W celu rozpoznania zbiorowości wieloletnich świadczeniobiorców korzystających pomocy społecznej przeprowadzono badanie empiryczne. Zostali nim objęci wszyscy korzystający nieprzerwanie przez 10 lat (1992-2001) ze wsparcia udzielanego przez ośrodki pomocy społecznej w obecnym jednym powiecie. Badanie polegało na wypełnieniu przez pracowników socjalnych odpowiednich wykazów (rejestrów), do których dane zostały zaczerpnięte z dokumentacji źródłowej ośrodków. Następnie opracowano zestawienia sumaryczne. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule porównano świadczenia pracownicze w Polsce i na świecie. Zaprezentowano najbardziej popularne świadczenia. Omówiono przykładowy system typu kafeteryjnego.
Z historycznej analizy funkcji socjalnych przedsiębiorstw można wyciągnąć wniosek, że zwykle byty one nakierowane na zaspokojenie potrzeb rodzin pracowniczych. Tezę tę potwierdza zarówno rzeczowy, jak i osobowy zakres świadczeń socjalnych. Już na początku XIX wieku, szkocki fabrykant i reformator Robert Owen przedstawił i zrealizował pierwszą koncepcję idealnego przedsiębiorstwa zaopatrzonego w tzw. "Nową Instytucję" - klasyczny obiekt zakładowej infrastruktury socjalnej przeznaczony dla pracowników i ich rodzin. W "Nowej Instytucji" Owen zorganizował dla dzieci pracowniczych ochronkę i szkołę, kursy dla dorosłych, stołówkę, kantynę oraz miejsce spotkań w czasie wolnym od pracy. Był to jednak eksperyment nieudany; Owen zbankrutował, głównie z powodu wysokich nakładów na pracę, a jego ideę określono jako jedną z mrzonek socjalizmu utopijnego. Wzorzec "dobrego pracodawcy", zapewniającego robotnikom nie tylko wynagrodzenie za pracę, ale także troszczącego się o zdrowie, warunki mieszkaniowe, wypoczynek i rozrywkę, wykształcenie i zaopatrzenie na starość rodzin pracowniczych, odrodził się w drugiej połowie XIX wieku na gruncie chrześcijańskiej myśli społeczno-ekonomicznej i idei solidarystycznej oraz w wyniku poszukiwań nowych czynników efektywności pracy. Schyłek XIX wieku i pierwsze dekady XX wieku przynoszą wiele przykładów rozbudowanej funkcji socjalnej w bogatych, dobrze prosperujących przedsiębiorstwach, których właściciele kreowali role patronów organizujących większość sfer życia rodzin pracowniczych.(fragment tekstu)
Zasadnicza służba wojskowa stanowiła i nadal stanowi jeden z najważniejszych etapów w życiu młodego człowieka i jest podstawową formą obowiązku służby. Czas jej odbycia zawierał się pomiędzy 19. a 24. rokiem życia, czyli w szczególnym okresie dla młodych ludzi. Podejmują oni wówczas decyzje niejednokrotnie ważące na ich dalszym życiu: kontynuowanie nauki, podjęcie pracy zawodowej, stabilizacja rodzinna. Dlatego też powszechny obowiązek obronny budził zawsze wiele emocji. Artykuł jest syntezą szerszego raportu z badania dotyczącego poznania opinii i oczekiwań poborowych wobec służby po zmianie społecznej.(abstrakt oryginalny)
Niepełnosprawność stała się w ostatnich latach jedną z ważniejszych kwestii społecznych państw Unii Europejskiej. Liczba osób niepełnosprawnych charakteryzuje się tendencją wzrostową. Wzrost liczby osób niepełnosprawnych ma wpływ na wzrost kosztów poniesionych na pomoc socjalną. Dlatego też polityka wielu państw wobec osób niepełnosprawnych zmieniła się - ewoluowała od podstawowej opieki medycznej do coraz szerszych form rehabilitacji, wspierania i edukacji osób niepełnosprawnych. Przykładem państwa, w którym zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych jest traktowane jako podstawowe zadanie polityki społecznej są Niemcy. W Niemczech obowiązują przepisy prawne umożliwiające osobie niepełnosprawnej bardziej świadome uczestnictwo w życiu społecznym - każda osoba niepełnosprawna ma prawo do otrzymania środków pieniężnych w ramach tzw. "własnego budżetu". "Własny budżet" umożliwia osobie niepełnosprawnej podjęcie samodzielnej decyzji kiedy, gdzie, jak oraz z kim chce realizować działania mające na celu włączanie jej w życie społeczne. Dzięki "własnemu budżetowi" osoba niepełnosprawna staje się jednocześnie kupującym i pracodawcą. "Własny budżet" wzmacnia samodzielność i umożliwia życie w społeczeństwie na równych prawach z innymi obywatelami. Celem pracy jest przedstawienie rozwiązań obowiązujących w Niemczech, które mogą być przykładem dla innych krajów, w tym dla Polski. "Własny budżet" jest rozwiązaniem, które mogłoby pozytywnie wpłynąć na zwiększenie aktywności osób niepełnosprawnych w Polsce zarówno w sferze społecznej, kulturalnej, edukacyjnej jak również zawodowej. Niemieckie zasady można potraktować jako sprawdzony sposób realizacji przyznawania środków pieniężnych w ramach "własnego budżetu", ponieważ w okresie od 01.07.2004r. do 31.12.2007r. realizowany był w tym zakresie program pilotażowy. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie omawia zasady przyznawania świadczeń z ZFSS z punktu widzenia prawidłowości przetwarzania danych osobowych. Analizie poddano aktualnie obowiązujący w Polsce stan prawny z uwzględnieniem prawa europejskiego - RODO. Ze względu na krajową specyfikę tej instytucji artykuł nie zawiera odwołania do uregulowań obowiązujących w innych krajach. W pracy postawiono dwie tezy. Pierwszą, że przyznawanie przy udziale czynnika społecznego świadczeń z ZFSS, w tym zwłaszcza w zakresie zapomóg losowych, powinno opierać się na zanonimizowanych wnioskach. Dokumenty potwierdzające prawdziwość stanu faktycznego leżącego u podstaw wystąpienia o świadczenie powinny być weryfikowane przez upoważnionego przedstawiciela pracodawcy odpowiadającego za działalność socjalną. Zgodnie z drugą tezą, kopie dokumentów potwierdzających zasadność występowania o świadczenia socjalne, w tym zwłaszcza w zakresie zapomóg, powinny być przechowywane przez administratora danych - a więc pracodawcę - przez okres, w którym organy skarbowe i ZUS mogą weryfikować prawidłowość stosowania prawa daninowego - w tym przypadku nieodprowadzania od przyznanych świadczeń podatku oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Wnioski wynikające z postawionych tez mają istotne znaczenie dla praktyki stosowania prawa, a ponieważ są one kontrowersyjne, mogą być podstawą do dalszego dyskursu naukowego.(abstrakt oryginalny)
Poszukiwanie sposobu na pogodzenie wsparcia finansowego ze środków publicznych dla osób o niskich dochodach z utrzymaniem motywacji do pracy oraz z gotowością do posiadania i wychowywania dzieci doprowadziło w Wielkiej Brytanii do wypracowania systemu świadczeń zwanych tax credit. System wykazuje jednak wysoki stopień skomplikowania i nie dociera do istotnej grupy potencjalnie uprawnionych. Jako element szerszego zbioru świadczeń budzi wiele wątpliwości wśród uprawnionych, czy warto z niego korzystać przez wzgląd na możliwość utraty praw do innych świadczeń. Również sposób ustalania wysokości dochodu osiągniętego przez wnioskującego o świadczenie i decydującego o kwocie przyznanego świadczenia jest skomplikowany w stopniu uniemożliwiającym w większości przypadków samodzielne określenie tej wysokości przez wnioskodawcę. (abstrakt oryginalny)
Autorzy podejmują analizę, jakiego rodzaju logika kryje się w systemie świadczeń rodzinnych i prorodzinnych ulg podatkowych we współczesnej Polsce i jakie założenia dotyczące beneficjentów są weń wpisane. W ich opinii trudno powiedzieć, czy świadczenia, o których tu mowa mają służyć dochodowemu wsparciu rodzin, albowiem istniejący test dochodowy dotyczący świadczeń rodzinnych czy ulgi podatkowe sprawiają, że niemała część świadczeń trafia do osób względnie dobrze sytuowanych. Konkludują, że być może tego typu niekonsekwencje stanowią swoisty koszt demokracji, a polityka społeczna – zwłaszcza polityka rodzinna – nie powinna wręcz być nadmiernie racjonalna. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie struktury wybranych świadczeń - pieniężnych lub niepieniężnych - w systemie pomocy społecznej oraz zidentyfikowanie kluczowych w Polsce trendów w tym obszarze w latach 2012-2018. Przeprowadzone na potrzeby artykułu analizy sygnalizują, że zapowiedź odejścia od transferów pieniężnych na rzecz świadczeń pozapieniężnych, aktywizacji społecznej czy zawodowej ma jedynie charakter deklaratywny. W analizowanym okresie wystąpił negatywny trend polegający na zwiększeniu się liczby odbiorców świadczeń realizowanych w formie pieniężnej przy spadku liczby osób objętych wsparciem w formie pozapieniężnej. Rosła także liczba świadczeń przyznawanych z powodu dysfunkcji zdrowotnych i niepełnosprawności, malała zaś liczba świadczeń z powodu bezrobocia i ubóstwa. Ponadto nastąpiło zwiększenie zatrudnienia w sektorze pomocy społecznej, ale przy jednoczesnym spadku zatrudnienia pracowników socjalnych.(abstrakt oryginalny)
Tekst prezentuje dane statystyczne dotyczące specjalnych świadczeń nieskładkowych funkcjonujących w polskim systemie ubezpieczeń społecznych, a mianowicie: renty socjalnej, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego oraz świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. (abstrakt oryginalny)
Aby gwarancje określone w Traktacie Wspólnotowym mogły być w pełni realizowane, migrujący obywatele państw członkowskich objęci zostali szczególnym rodzajem ochrony, ustanowionym na poziomie wspólnotowym. Chodzi o koordynację systemów zabezpieczenia społecznego, tj. mechanizm umożliwiający nabywanie, zachowanie i odzyskiwanie prawa do świadczeń z zabezpieczenia społecznego przez osoby, których kariera zawodowa kształtowała się, bądź dalej kształtuje, na terytorium co najmniej dwóch państw członkowskich.
15
Content available remote Influence of Social Benefits for Economic Situation of Farming Families
76%
Farmer insurance contributions are lower than non-agricultural insurance contributions. Old-age pensions and pensions for farmers are lower than old-age pensions and pensions from non-agricultural social insurance system. Social benefits significantly influence the financial situation of farming families. The role of social benefits in the average farming family budget increases. Under conditions of European integration Poland is not obliged to introduce new insurance system, neither new social benefits nor to change the rules of calculating the amount of benefits. KRUS has become the institution co-operating with the relevant institutions from countries of European Union. This article includes also description of farmer's insurance in Poland called KRUS and its influence on income situations of polish farmers. It was made by using descriptive analysis. Organization structure, tasks and KRUS' rules of action as well as pension and retirement importance in income was described. This analysis shows also polish insurance system in comparison with another EU's countries. Polish farmers are covered by farmer's insurance system, which is serviced by an institution established solely for that purpose, that being the Agricultural Insurance Fund (KRUS). (original abstract)
Przedmiotem opracowania jest ewolucja systemu socjalnego w RFN. Charakterystyka procesu rozbudowy świadczeń socjalnych została poprzedzona krótkim rysem historycznym ustawodawstwa socjalnego. Wywód podporządkowano hipotezie, mówiącej, że rozbudowa państwa socjalnego w ramach społecznej gospodarki rynkowej przekroczyła granice efektywności ekonomicznej, a utrzymanie systemu gospodarczego zdolnego do dalszego finansowania świadczeń wymaga głębokich reform systemowych.(fragment tekstu)
17
Content available remote Liberalne państwo dobrobytu wobec najsłabszych grup społecznych
76%
Modele państwa dobrobytu różnią się pod względem priorytetu dawanego odpowiednio państwu, rynkowi lub rodzinie w zapewnianiu ochrony przed różnymi rodzajami ryzyka socjalnego. Model liberalny charakteryzuje się preferencją rozwiązań rynkowych w odniesieniu do problemów społecznych i stosowaniem selektywnych świadczeń ukierunkowanych na jednostki najbardziej potrzebujące pomocy. Teoretycznie selektywność jest bardziej efektywna niż uniwersalizm świadczeń: mniejsze wydatki są ponoszone w celu osiągnięcia lepszego rezultatu. W rzeczywistości selektywne podejście w polityce społecznej raczej pogarsza niż polepsza status najsłabszych grup społecznych. Za niską skuteczność liberalnego państwa dobrobytu w zmniejszaniu ubóstwa wśród tych grup odpowiedzialne są głównie: pasywna polityka społeczna, ogromne luki w ochronie socjalnej i stygmatyzacja. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule autorka, wykorzystując dane z najnowszego Europejskiego Badania Warunków Życia Ludności (EU-SILC), próbuje odpowiedzieć na pytanie czy w Polsce transfery socjalne docierają do najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących. Przede wszystkim analizuje rozkład sumy transferów socjalnych (w podziale na rodzaje) pomiędzy decylowe grupy dochodowe. Informacje o otrzymywaniu wybranych rodzajów świadczeń zestawia również z innymi informacjami dotyczącymi sytuacji życiowej członków gospodarstw. Okazuje się, że znaczna część większości badanych rodzajów świadczeń trafia do relatywnie bogatych gospodarstw, zaś w przypadku świadczeń takich jak: dodatki mieszkaniowe, pomoc dla niepełnosprawnych oraz świadczenia związane z wykluczeniem społecznym, nie tylko do osób najbardziej potrzebujących. (abstrakt oryginalny)
Punktem wyjścia dla autora jest teza, że teoria świadczeń społecznych jest zaniedbywana na gruncie teorii polityki społecznej, jak również teorii zabezpieczenia społecznego. Autor podważa znaczenie zasady wzajemności dla polityki społecznej, a także pokazuje, jak do celów teoretycznych można zaadaptować koncepcję transakcji w społeczeństwie F.L. Pryora oraz wywodzi na tej podstawie kilka zasadniczych podziałów klasyfikacyjnych wymian i transferów społecznych. Następnie, po wskazaniu na możliwość wyróżnienia świadczeń podatkowych i rozważeniu kwestii zatrudnienia subsydiowanego jako transferu społecznego, autor konstruuje całościową logikę działania systemu transferów społecznych. W ostatniej części rozważone zostają teoretyczne możliwości błędów i problemów, jakie ukazuje perspektywa zintegrowanego systemu transferów społecznych. (abstrakt oryginalny)
Motivation: The results presented in this paper constitute an element of the research performed as part of the project entitled 'Institutional Efficiency vs. Local Economic Development: Modifying Factors and Interactions'. In particular, they refer to the partial objective consisting in identification and evaluation of factors that influence the institutional efficiency at the local level. Aim: The objective is to verify the hypothesis that communes manifesting greater activity in the financing of social services more frequently exceed the standard set of obligatory social services, undertake more advanced measures to improve their quality and availability and are able to accomplish the designated effects to a greater degree. Results: The hypothesis was verified on the basis of secondary data (from the Local Data Bank) and primary data (collected in the course of questionnaires circulated in the sample of 1,220 communes). Using the k-means procedure, financial activity coefficient, participation coefficient, task implementation coefficient, effect coefficient and Pearson's coefficient, the research hypothesis was partially confirmed. (original abstract)
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.