Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 54

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Świadomość polityczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule przedstawiono warunki funkcjonowania ukraińskich mediów informacyjnych w latach 2014-2016. W oparciu o literaturę oraz międzynarodowe raporty dokonano analizy czynników wpływających na ich funkcjonowanie. Ponadto podjęto próbę odpowiedzi na następujące pytania: czy media informacyjne należycie pełniły funkcję edukacyjną oraz jaki miały wpływ na wzrost świadomości odbiorców na temat procesów politycznych zachodzących na Ukrainie. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest charakterystyka zmian orientacji politycznych w elektoracie województwa wielkopolskiego w wyborach do Sejmu w latach 2001-2019. Rozwinięciem podjętych badań jest analiza rywalizacji między głównymi ugrupowaniami politycznymi - Prawem i Sprawiedliwością (PiS) oraz Platformą Obywatelską (lub jej mutacją Komitetem Obywatelskim w 2019 r.) w latach 2007-2019, jak również transgresja supremacji głosujących na PiS. Poza tym podjęto badania rywalizacji w innych płaszczyznach: (a) poprzez określenie roli kobiet-kandydatek na posłanki w wyborach 2015 i 2019 r. oraz (b) ukazanie zachowań elektoralnych w niektórych rodzajach obwodów specjalnych.(abstrakt oryginalny)
5
100%
Jerzy Giedroyc - nie sposób było pozostać obojętnym wobec głoszonych przez niego poglądów i podejmowanych działań. W Polsce międzywojennej, określając się mianem konserwatysty i piłsudczyka, był krytykowany zarówno przez zachowawców (zarzucających mu "socjalizowanie"), jak i adherentów Marszałka (oskarżających go o nieuzasadnione poddawanie w wątpliwość autorytetu Jego następców). Atakowali go również socjaliści i narodowcy, odrzucając tezy jego publicystyki. Po II wojnie światowej - wbrew własnym intencjom - podzielił polską emigrację, ale także antykomunistyczną opozycję w kraju. Jedni komplementowali go jako prawdziwego męża stanu i wizjonera, ukazującego perspektywy dla niepodległej i demokratycznej przyszłości Polski i całej Europy Wschodniej, a zarazem myśliciela poważnie traktującego znane przysłowie o historii jako "nauczycielce życia". Inni krytykowali go za polityczną naiwność - złudną wiarę w możliwość liberalizacji systemu komunistycznego i słabość wobec "nawróconych komunistów". Dla władz tzw. Polski Ludowej był "agentem CIA", tymczasem dla Amerykanów, współpracujących ze środowiskami polskiej emigracji, pozostał "niepokornym Polakiem", pragnącym zachować niezależność finansową i polityczną. Po upadku Związku Sowieckiego i odzyskaniu przez Polskę niepodległości nadal budził kontrowersje z racji podejmowanej przez niego krytyki elit politycznych Trzeciej Rzeczypospolitej. (fragment tekstu)
Tekst jest poświęcony analizie kontekstowej i retorycznej anonimowej broszury Krótkie zebranie rzeczy potrzebnych z strony wolności wydanej w 1587 roku. Bada się w nim użycie zagadnienia "wolności" w politycznej debacie - jak rozumiemy - po śmierci Stefana Batorego. Autor rozważa cele dzieła, które rozumie jako promowanie postawy opozycyjnej, a przede wszystkim aktywności publicznej jako dobra samego w sobie, które służyć ma dobru wspólnemu. Broszura, zdaniem autora tekstu, odsłania niejako "kuchnię" szlacheckiego podejścia do rozumnej polityki: poprzez ukazanie galerii przykładów osobowych wywiedzionych z historii, poprzez przykładowy sposób debaty publicznej (mowy z "wojny kokoszej"), aż po rozważania o wymiarach wolności w Rzeczypospolitej (dobre i złe rozumienie "wolności"). Tekst jest też stonowaną polemiką metodologiczną z tradycyjną szkołą politologiczną (w znaczeniu historia idei); proponuje się w nim retoryczną analizę zastosowań idei w kontekstach historyczno-politycznych. (abstrakt oryginalny)
Autorka wskazuje, iż pełnią wybory wiele funkcji. Tą, na której skupia ona swą uwagę w artykule jest funkcja legitymizacyjna. W pierwszej części charakteryzuje krótko pojęcie legitymizacji, odnosząc się do klasycznej koncepcji Maxa Webera i nawiązuje do ustaleń Davida Eastona i Davida Beethama. W drugiej koncentruje się na problemie legitymizacji demokratycznej, w której istotnym elementem jest legitymizacja wyborcza. W ostatniej wykazuje, że frekwencja wyborcza jest jednym z najistotniejszych czynników legitymizujących władzę i to niezależnie od tego czy mamy do czynienia z systemem demokratycznym, czy niedemokratycznym. (abstrakt oryginalny)
8
100%
Artykuł poświęcony jest problematyce budowy i rozwoju powszechnej świadomości politycznej obywateli Ukrainy. Charakterystyka świadomości politycznej i kultury politycznej postrzegane są przez autorów nie tylko jako indykator poziomu rozwoju demokracji na poziomie społecznym na Ukrainie, ale także przypisuje się im istotną rolą w kształtowaniu wartości życia demokratycznego. Studia nad historycznymi przejawami funkcjonowania ukraińskiego społeczeństwa i uwzględnienie współczesnej kondycji politycznej świadomości ukraińskich obywateli pozwala określić cechy ogólne powszechnej świadomości, w ramach których szczególne miejsce zajmują pragmatyzm, marginalizacja, etatyzm, paternalizm ze strony państwa, ambiwalentność, niski poziom konsolidacji i identyfikacji. (abstrakt oryginalny)
W swojej sztandarowej publikacji na temat kontrkultury Theodore Roszak porządkuje anarchiczny i niezborny zakres zjawisk, jakie ujawniły się w społeczeństwie amerykańskim lat sześćdziesiątych XX w., by w postawie życzliwego towarzyszenia obserwowanym procesom (fellow traveller) dokonać uporządkowania przedmiotu badawczego. Lata sześćdziesiąte w całym rozwiniętym świecie zachodnim stanowiły okres utrwalania się dobrobytu, jaki nastał po zakończeniu II wojny światowej. Oznaki kryzysu gospodarczego miały objawić się dopiero dekadę później. Przeciętny mieszkaniec zachodniego świata na sytuacji własnej rodziny doświadczał stałego, liniowego podnoszenia się poziomu życia. Do powszechnego użytku wkraczały wynalazki czyniące egzystencję mniej uciążliwą przyjemniejszą.(fragment tekstu)
10
100%
Artykuł prezentuje wyniki badań przeprowadzonych w 2015 r. przed i po wyborach prezydenckich na grupie studentów wybranych kierunków Uniwersytetu Łódzkiego. Głównym celem badania była diagnoza postaw politycznych studentów. Uzyskane wyniki zostały następnie skonfrontowane z wynikami różnych badań ogólnopolskich, przeprowadzonych na reprezentatywnych próbach młodego pokolenia Polaków. Badanie potwierdziło tendencje z badań reprezentatywnych: z jednej strony - o dokonującym się przesunięciu orientacji politycznych młodych ludzi w kierunku poglądów konserwatywnych, popierających partie prawicowe, z drugiej - znaczącą ich apolityczność.(abstrakt oryginalny)
Definiowanie własnej roli w procesie uczestnictwa politycznego decyduje o sposobie jej realizacji, a zatem o postawie, jaką przyjmie działający podmiot w szeroko rozumianej wspólnocie politycznej. Może to być postawa aktywnego aktora współodpowiedzialnego za kierunek i jakość realizowanej polityki lub pozbawionego poczucia sprawstwa klienta. W przypadku osób niepełnosprawnych przyjmowanie pierwszej z nich jest utrudnione zarówno ze względu na obiektywne bariery związane z percepcyjno-motorycznymi ograniczeniami, jak i z uwagi na subiektywne, głęboko zakorzenione w społeczeństwie i wśród samych niepełnosprawnych stereotypizujące sposoby myślenia o funkcjonowaniu tej kategorii społecznej w społeczeństwie. Wyjście poza ten schemat wymaga urzeczywistnienia społecznego modelu niepełnosprawności, w którym osoby niepełnosprawne stają się aktywnymi uczestnikami życia społecznego, przyczyniając się do jego rozwoju. Celem wystąpienia jest zaprezentowanie dynamiki zmian w zakresie postrzegania przez osoby niepełnosprawne w Polsce ich podmiotowości w wymiarze politycznym. Analizie poddane zostaną takie kwestie, jak: zainteresowanie polityką, zaufanie do instytucji politycznych i uogólnionych innych oraz własny potencjał w zakresie współkreowania polityki. Dane, do których odwołają się referenci, pochodzić będą z Europejskiego Sondażu Społecznego (2002-2014).(abstrakt oryginalny)
This paper describes perception of the left and right-wing values by Polish community. They are analyzed in three dimensions: ideological and doctrinal, constitutional and economical as well as social. The outcome of the analysis was the creation of the map of actual perception of left and right wing by people with certain ideological auto-identification. The added value is a comparative analysis of the results obtained in 2012 with the data obtained from own studies conducted in 2007 that shows the dynamics of changes in the political consciousness of Polish society. (original abstract)
The objective of this paper is to analyse the political activity of the local community of the Opolskie Province in the local government elections in 2018 and to identify the characteristic features determining its specificity. The attempt to identify the electoral specificity of the region will consist in presenting a characterization of the region in terms of its size and population as well as its administrative and social aspects. An analysis of the elements inseparably connected with the election process, such as geography, voting turnout, the number of electoral registers and candidates, the types of electoral committees, is equally important. And finally, comments on the election results are significant as well. The local government elections of 2018 were held in a specific atmosphere, largely related to the amendment of the election law. Undoubtedly, the most characteristic aspect for the Opolskie Region is its last position among other provinces with regard to size and population, but it should not be forgotten that it is a borderland region inhabited by a high percentage of the German national minority, which actively shapes the image of not only the local communities at every level, but also the entire Opolskie Region as such. (original abstract)
Parlament Europejski (PE) jest jedynym organem instytucjonalnym Unii Europejskiej wybieranym w powszechnych wyborach bezpośrednich. Pierwsze wybory bezpośrednie do PE odbyły się 7-10 czerwca 1979 r. (wcześniej, tj. w latach 1958-1979, posłowie byli mianowani przez parlamenty narodowe państw członkowskich). Data ta jedną z symbolicznych dat w rozwoju wspólnot europejskich. Wprowadzenie wyborów bezpośrednich było jedynie etapem prac nad procedurą wyborczą do PE. Ich uwieńczeniem, zgodnie z założeniami traktatów założycielskich, miało być uchwalenie jednolitej ordynacji, zastępującej krajowe ordynacje wyborcze. [...] Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie regulacji prawnej wyborów do PE na szczeblu unijnym, a także propozycji ich zmian. (fragment tekstu)
Autor postuluje wprowadzenie nowych programów edukacji obywatelskiej do polskich szkół. Zwraca uwagę na dorobek i doświadczenie w dziedzinie edukacji politycznej Republiki Federalnej Niemiec. Przedstawia jeden z programów przydatnych do kształcenia młodego pokolenia, zaprezentowany na konferencji międzynarodowej specjalistów kształcenia politycznego w Europie.
Przedstawiono wizerunek wroga jako instrumentu polityki. Opisano problem wrogości na tle praw człowieka, narodowości oraz grup społecznych. Za najważniejszą sprawę uznano znalezienie sposobów i metod ograniczenia, eliminowania i przezwyciężania wrogości.
The paper describes political support for Polish political parties as aggregated into four principal options (left-wing, liberal, populist, and right-wing) as well as flux in the electorate in Małopolskie voivodship in the last two decades in order to show regions of electoral stability that tend to do favour the four principal social and political options. Stabilization of cultural and political identity and gradual changes therein are shown by comparing dominant political options with selected social and economic data. The comparison should also allow for a reasonable prediction of future gains and losses for each political option. (original abstract)
This article establishes how ordinary people understand classical categories of political thought. By interpreting qualitative data, we show how contemporary Polish society conceives such fundamental concepts of political philosophy as 'the individual,' 'society,' and 'the state.' Finally, we point out the implications of our findings for political science and political sociology, especially in regard to popular political culture. (original abstract)
W latach 2000-2011 Instytut Pamięci Narodowej realizował przede wszystkim misję poszerzania społecznej świadomości historycznej, której podstawowym elementem było z jednej strony "odzyskanie" pamięci wydarzeniach ocenzurowanych i usuniętych z dziejów w konsekwencji celowych działań reżimu. Z drugiej natomiast strony dekonstruowanie reżimowej propagandy historycznej. Zarazem od 2006 roku realizował politykę historyczną (politykę pamięci) - rozumianą jako promowanie tematów wybranych ze znacznie szerszej palety przedsięwzięć edukacyjnych realizowanych przez IPN czy wyników prowadzonych przez jego historyków badań naukowych. Dynamika tych działań wyraźnie załamała się po 10 kwietnia 2010 roku. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.