Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Źródła bezrobocia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule omówiono istotę, przyczyny oraz rodzaje bezrobocia a także niektóre formy przeciwdziałania temu zjawisku.
Przedstawiono kształtowanie się poziomu bezrobocia na wsi w latach 1992-2001. Omówiono przyczyny jawnego, jak i ukrytego bezrobocia mieszkańców polskiej wsi związane z popytową, podażową i instytucjonalną strona rynku pracy.
Wprowadzone z początkiem 1990 roku nowe reguły funkcjonowania gospodarki, zmierzające do transformacji gospodarki centralnie kierowanej w gospodarkę rynkową, zmieniły w istotny sposób sytuację na rynku pracy w Polsce. Począwszy od stycznia 199(1 roku mamy do czynienia z pojawieniem się i narastaniem w kolejnych latach zjawiska bezrobocia. We wrześniu 1993 roku stopa bezrobocia przekroczyła 15%, zaś liczba bezrobotnych sięgnęła 2830 tys. osób. Część przyczyn tworzących bezrobocie w Polsce ma swoje korzenie w przeszłości. Gospodarka rynkowa jedynie je obnaża. Są to zaniedbania rozwojowe, m.in. wysoka dekapitalizacja środków produkcji, nieprzygotowanie przedsiębiorstw do efektywnego gospodarowania w warunkach gospodarki rynkowej, konkurencji i ryzyka. Czynnikami pogłębiającymi bezrobocie są także: niedorozwój całych regionów gospodarczych przy jednoczesnym ukrytym bezrobociu agrarnym, niedostosowanie poziomów i struktury kształcenia do potrzeb rynku pracy. W głównej jednak mierze bezrobocie jest rezultatem recesji gospodarczej, która dotyka wszystkie sfery działalności, nie tylko nieefektywne. Utrata tradycyjnych rynków zbytu w ramach rozwiązanej również RWPB, demonopolizacja gospodarki, wystawienie jej na konkurencję z zewnątrz powodowały wzrost bezrobocia. (abstrakt oryginalny)
Gospodarka w ujęciu globalnym, jak i w poszczególnych krajach, w długim okresie wykazuje tendencję wzrostową, zaś w krótszych okresach podlega wahaniom, czyli wzrostom i spadkom. Wahania te powtarzają się co pewien czas i nazywają się cyklami koniunkturalnymi. Cykle te mają charakter powtarzalny, lecz nieregularny. Cykliczne spadki produktu krajowego brutto, trwające co najmniej dwa kolejne kwartały, nazywane są recesją, która może mieć przebieg płytki i łagodny, bądź gwałtowny i głęboki. Przejawia się ona tak że spadkiem eksportu, popytu konsumpcyjnego i inwestycyjnego oraz dynamicznym wzrostem bezrobocia. Od zakończenia II wojny światowej obecnie trwająca recesja jest jedenastą w USA, szóstą w Niemczech i piątą w Wielkiej Brytanii. Jest ona największym załamaniem gospodarki światowej w tym okresie, które nastąpiło najpierw w finansowo-bankowym sektorze gospodarki ściśle powiązanym z jej sektorem realnym. Obecny kryzys gospodarczy ma charakter globalny i jest największy od ponad 70 lat, czyli od wielkiego kryzysu lat trzydziestych ubiegłego wieku, który spowodował ogromne straty i zniszczenia: gospodarcze, społeczne i polityczne. Mimo że rozprzestrzenia się dość szybko, to poszczególne kraje obejmuje w różnym czasie i w różnym stopniu oddziaływuje na ich gospodarkę i sferę życia społecznego, w tym na wzrost bezrobocia. To zróżnicowanie kryzysu między poszczególnymi krajami jest uwarunkowane różnymi czynnikami. Głównie ich siłą ekonomiczną i poziomem rozwoju, udziałem w międzynarodowych ugrupowaniach gospodarczych oraz rynkach regionalnych i światowych, a także aktywnością rządów, organizacji gospodarczych i społecznych w walce z kryzysem. (fragment tekstu)
Omówiono społeczne skutki transformacji systemowej gospodarki polskiej, a w szczególności rosnące bezrobocie, sytuację na rynku pracy, źródła bezrobocia i politykę rządu w walce z nim.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.