Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 67

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Źródła prawa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W syntetycznej formie zaprezentowano system źródeł prawa międzynarodowego. Wskazano na znaczenie prawa międzynarodowego w stosunkach gospodarczych.
2
Content available remote Świadectwa kultury prawnej w Polsce do 1320 roku
100%
Źródłem poznania dawnego prawa Polski piastowskiej są Księga henrykowska i Księga elbląska. Pierwsza nie jest spisem prawa, lecz daje opis jego funkcjonowania, oprócz dokładnego przedstawienia rozwoju majątku klasztornego, przekazuje informacje o ówczesnym prawie do ziemi poszczególnych grup jej dzierżycieli. Z kolei Najstarszy Zwód Prawa Polskiego tzw. Księga elbląska - jest spisem prywatnym dokonanym przez nieznanego pisarza. Kronika polska Galla Anonima oraz Kronika polska Wincentego Kadłubka to źródła narracyjne. Kroniki te są nie tylko podstawowymi źródłami historycznymi ale również świadectwem kultury prawnej Polski piastowskiej. (fragment tekstu)
3
Content available remote Model teoretyczny instytucji rozporządzenia w doktrynie prawa konstytucyjnego
100%
Artykuł prezentuje genezę i rozwój instytucji rozporządzenia w prawie konstytucyjnym. Rozporządzenie jako źródło prawa ma swoją długą historię sięgającą na kontynencie europejskim czasów XVIII-wiecznych rewolucji w Europie. Współczesne pojmowanie rozporządzenia jako aktu wykonawczego do ustawy, wydawanego przez organ władzy wykonawczej, oparte jest w dużej mierze właśnie na poglądach wypowiedzianych w nauce prawa francuskiego, niemieckiego i angielskiego końca XVIII i początkach XIX wieku. Niniejszy artykuł omawia również poszczególne cechy rozporządzenia jako źródła prawa konstytucyjnego o charakterze wykonawczym w stosunku do ustaw. Przedstawiony został także model kontroli aktów wykonawczych – rozporządzeń zarówno przez organy administracji państwowej, jak i organy sądowe, w tym przede wszystkim Trybunału Konstytucyjnego. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Recepcja prawa w monarchii piastowskiej do 1202 roku : zagadnienia wybrane
100%
Po uformowaniu się państwa pierwszych Piastów i przyjęciu chrześcijaństwa przez Mieszka I nastąpiło stopniowe przejmowanie różnych elementów kultury. Sytuacja ta sprzyjała wpływowi niektórych praw obcych na ustrój prawny Polski. W dotychczasowej praktyce państw słowiańskich system prawny opierał się na plemiennym prawie zwyczajowym, w zasadzie niepisanym. Dokument należy do najważniejszych i najliczniejszych źródeł poznania prawa w omawianym okresie. Od XII i XIII wieku rozszerzała się znajomość prawa rzymskiego i kanonicznego w Polsce. W pracy szczegółowo omówiono zapożyczenia z prawa rzymskiego (Kodyfikacje Justyniańskie) i prawa kanonicznego (Dekret Gracjana) w "Kronice polskiej" Mistrza Wincentego zwanego Kadłubkiem (ok. 1150-1223). Problematyka ta, w niniejszym tekście szkicowo zarysowana, domaga się rozwinięcia, pogłębienia i uzupełnienia w erudycyjnych studiach, prowadzonych wedle nowego, poszerzonego kwestionariusza badawczego. (abstrakt oryginalny)
Konstytucja RP z dnia 2 kwietnia 1997 r. wprowadza rewolucyjne zmiany w stosunku do obowiązującego porządku prawnego, w porównaniu z istniejącym do tej pory prawem powielaczowym. Akt ten jest pierwszą w naszych dziejach Konstytucją, w której w osobnym rozdziale podjęto próbę unormowania źródeł prawa w sposób uporządkowany i kompletny . Systematyka źródeł prawa została ujęta w art 87 ustawy zasadniczej . Celem artykułu jest ukazanie zmian w katalogu źródeł prawa RP i jego hierarchii, jakie zostały spowodowane przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Japoński porządek prawny, będący elementem dalekowschodniej kultury prawnej, charakteryzuje się z jednej strony podatnością na recypowanie i adaptację rozwiązań obcych, natomiast z drugiej - przywiązaniem do rodzimych tradycji prawnych, ściśle powiązanych z cechami kulturowymi i aksjologią społeczną. Powoduje to pewne napięcie między literą prawa a faktycznie funkcjonującymi normami prawnymi, widoczne w kontekście stosunku źródeł prawa stanowionego do zwyczaju i jori, szczególnej roli zaleceń administracyjnych (gyoseishido) czy pozycji mediacji względem sformalizowanych procedur prawnych. W konsekwencji napięcie to, oznaczające otwieranie prawa na normy społeczne, może być potraktowane jako element specyficznej relacji między sferami tatemae i honne. (abstrakt oryginalny)
Tablice trwania życia są podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez statystyków, demografów, aktuariuszy i wielu innych naukowców badających trwanie życia. Pierwsze tablice trwania życia skonstruowali w XVII wieku John Graunt (1662) i Edmund Halley (1693). Istnieją jednak zapisy sugerujące, że w drugim wieku naszej ery istniała tablica trwania życia, której autorstwo przypisuje się wybitnemu prawnikowi rzymskiemu - Ulpianowi. Zarówno znaczenie zawartych w niej liczb jak i sposób ich obliczenia wzbudzają jednak wiele kontrowersji i nie zostały do dziś jednoznacznie wyjaśnione. Dyskusje na temat tych tablic są rozproszone i niezupełne. Celem artykułu jest zebranie i przedstawienie wszystkich hipotez dotyczących przedstawionych tablic oraz argumentów je potwierdzających.(fragment tekstu)
8
Content available remote Transport samochodowy w świetle krajowych regulacji prawnych
75%
Niniejszy artykuł poświęcony jest źródłom prawa normującym transport kołowy w Polsce. Podział na podrozdziały podyktowany jest odrębnymi regulacjami dotyczącymi poszczególnych aspektów w/w transportu. We wstępie zarysowana została istota transportu oraz nakreślone zostały główne cechy, jakie odróżniają transport kołowy od pozostałych rodzajów oraz przyczyny, dla których nabiera on na znaczeniu w naszym kraju. W części dotyczącej źródeł prawa dotyczącego transportu przedstawiony zostanie zbiór podstawowych krajowych aktów normujących w/w dziedzinę. Poruszony zostaje również fakt, iż istotny wpływ na regulacje mają również źródła prawa międzynarodowego, w tym podpisane umowy międzynarodowe oraz przynależność do organizacji międzynarodowych. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem naszych rozważań w niniejszym opracowaniu będzie miejsce umów międzynarodowych w krajowym porządku prawnym po uchwaleniu konstytucji z 1952 r. Od tej pory przejawia się bowiem ten problem, albowiem do 1952 r. obowiązywała praktyka oparta na art. 49 konstytucji marcowej z 1921 r. która sytuowała umowy międzynarodowe jako jedno ze źródeł prawa wewnętrznego. Ograniczając nasze rozważania do prawa administracyjnego należy stwierdzić, iż podstawowym dla nas problemem w kwestii miejsca umów międzynarodowych jest sprawa obowiązywania i stosowania ich w tej dziedzinie. A zatem, czy umowa międzynarodowa może być (lub jest) źródem prawa administracyjnego. (fragment tekstu)
Artykuł ma charakter naukowo-badawczy, a jego celem jest przede wszystkim określenie prawnego charakteru, źródeł regulacji i głównych cech prawa regulującego postępowanie w międzynarodowym arbitrażu handlowym. Problematyka ta jest analizowana poprzez badanie odpowiednich postanowień aktów międzynarodowych, przepisów prawa krajowego i regulaminów postępowania arbitrażowego czołowych stałych instytucji arbitrażowych. Przyjmuje się, że zastosowane prawo procesowe można rozumieć jako pojedynczy system prawny tylko w pewnym kontekście, w szczególności odwołującym się do zasad proceduralnych lex arbitri. Autorzy uzasadniają również stanowisko, zgodnie z którym - w najszerszym sensie - prawo stosowane w postępowaniu arbitrażowym należy rozumieć jako państwowe prawo procesowe o swoistym charakterze prawnym i określonym celu, wybrane przez strony lub określone przez sąd arbitrażowy lub inny uprawniony organ, przy czym zwykle jest to prawo właściwe ze względu na miejsce arbitrażu (lex arbitri) oraz przepisy proceduralne uzgodnione przez strony poprzez wskazanie w klauzuli arbitrażowej regulaminu postępowania danej instytucji arbitrażowej lub innych podobnych przepisów. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł poświęcony jest ocenie przydatności metody badań nad źródłami prawa i efektami jego stosowania (metody "Fontes") do prowadzenia analizy w dziedzinie prawa karnego. Założenia powyższej metody ulegną porównaniu z dwoma głównymi nurtami interpretacji karnistycznej. Ocena przydatności metody "Fontes" do prowadzenia badań z zakresu prawa karnego dokonana jest częściowo w oparciu o rozważania prowadzone w dwóch artykułach z tej dziedziny, opublikowanych w zbiorowym dziele poświęconym omawianej metodzie. Publikacje te dotyczą nowelizacji przepisu dotyczącego obrony koniecznej oraz dużej nowelizacji prawa karnego z 13.06.2019 r., która ostatecznie została uznana za niekonstytucyjną. Artykuł ma zatem częściowo charakter recenzyjno-polemiczny, stanowiąc zaproszenie do dyskusji autorów, którzy posługują się na co dzień metodą "Fontes" w swoich badaniach.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest kontynuacją publikacji dotyczącej problematyki początkowej niemożliwości w prawie rzymskim. Zgodnie z dominującym w literaturze przedmiotu poglądem, teza o nieważności umowy o świadczenie od początku niemożliwe do spełnienia znajdowała w prawie rzymskim swoje potwierdzenie nie tylko w przypadku zobowiązań ex stipulatione, ale także ex venditione. Przyjmuje się, że ważne zobowiązanie z emptio-venditio mogło powstać tylko wtedy, gdy w chwili zawarcia umowy przyrzeczone świadczenie było fizycznie lub prawnie możliwe do spełnienia.(fragment tekstu)
Źródłem poznania dawnego prawa Polski piastowskiej jest "Księga Henrykowska" i "Księga Elbląska". Pierwsza z nich zachowała się jako dzieło podzielone na dwie księgi oraz dodatek, będący najstarszym katalogiem biskupów wrocławskich. Księga pierwsza spisana została około 1269-1273, przez trzeciego z kolei opata klasztoru w Henrykowie - Piotra; zaś księga II której autorem był również zakonnik została doprowadzona do końca 1310 roku. "Księga Henrykowska" nie jest spisem prawa lecz daje opis jego funkcjonowania, oprócz dokładnego przedstawienia rozwoju majątku klasztornego, przekazuje informacje o ówczesnym prawie do ziemi poszczególnych grup jej dzierżycieli. Dzieło to jest źródłem wiadomości o tzw. prawie bliższości oraz pozwala wyjaśnić różnice pomiędzy patrimonium a ziemią uzyskaną drogą kupna czy nadania. Źródła na jakich oparł się opat Piotr, jak i jego kontynuator w księdze II, to informacje pochodzące z autopsji, od naocznych świadków lub osób dobrze poinformowanych (np. notariusz Konrad, rezydent klasztorny - chłop Kwiecik). Ważnym rodzajem źródeł wykorzystanych przez autora są dokumenty znajdujące się w klasztornym archiwum. "Księga Elbląska" - "Najstarszy Zwód Prawa Polskiego" jest spisem prywatnym dokonanym przez nieznanego pisarza, w języku niemieckim na potrzeby zakonu krzyżackiego, pod którego władzą mieszkała ludność polska. Zasada osobowości prawa przestrzegana przez krzyżacki wymiar sprawiedliwości gwarantowała Polakom stosowanie w praktyce własnego prawa zwyczajowego. Zwód prawa powstał najpewniej około 1253-1320 roku. Najnowsze wydanie źródła z 1995 roku Józefa Matuszewskiego i Jacka Matuszewskiego oparte jest na fotokopii fragmentu manuskryptu Holczwesschera. "Najstarszy Zwód Prawa Polskiego" składa się z 29 nienumerowanych artykułów. Pierwsze artykuły przedstawiają organizację sądową (art. 1-3) postępowanie sądowe (art. 4-6), prawo karne (art. 7-20, 26-27), prawo spadkowe (art. 21-22), sądy boże "ordalia" (art. 23-25), problemy związane ze zbiegostwem chłopów (art. 28), ciężary feudalne chłopa (art. 29). (abstrakt oryginalny)
Jaka jest istota nauczania i prawa, jest przedmiotem interpretacji. Punktem wyjścia powinno być pojęcie prawa, które nie istnieje bez normatywności, mocy wiążącej i przewidywalności. Na drodze nauczania prawa w wyżej zarysowanym rozumieniu stoją siły odśrodkowe skutkujące dezintegracją prawa. Należą do nich np.: tworzenie fałszywych źródeł prawa, takich jak: wiążące zalecenia oraz zmienianie treści aktów prawnych aktami niższej rangi, w czym celuje UE; nieformalne wprowadzanie przez prawników Europy kontynentalnej anglosaskiej doktryny stare decisis; wykorzystywanie interpretacji prawa do zmiany prawa; żądanie przez sądy unijne niestosowania prawa krajowego, jeśli dojdą do wniosku, że jest niezgodne z prawem UE - nawet w braku przepisów proceduralnych, które by na to pozwalały. Nauczając prawa, należy wybierać takie teorie i praktyki, które promują spójność systemu prawa. Niestety, nauczający muszą wybierać między sprzecznymi teoriami, co czyni z nich bojowników, a niekiedy męczenników.(abstrakt oryginalny)
Na Kodeks Hammurabiego można patrzeć z perspektywy wielu nauk. Na pewno jest on interesujący dla historyków i prawników. W niniejszym opracowaniu przedstawiam poglądy ekonomisty. Zaskakujące jest to, że ekonomiczna analiza tego tekstu prowadzi do bardzo aktualnych konstatacji.Pierwsze skojarzenie związane z Kodeksem Hammurabiego, wyniesione jeszcze ze szkoły, to: oko za oko, ząb za ząb. Przykład okrutnej kary. Wielkie było moje zdziwienie, gdy w księgarni sięgnąłem po kodeks, zajrzałem do środka i zobaczyłem, że są tam zdumiewająco nowoczesne regulacje prawne. Kupiłem, przeczytałem, zaspo- koiłem swą ciekawość i odłożyłem na półkę na kilka lat. (fragment tekstu)
Autor poddaje analizie problemowe aspekty systematyzacji arsenału ustawodawczego przeciwdziałania przestępczości zorganizowanej oraz handlu ludźmi przez pryzmat odwoływania się do kwestii doktryny prawa karnego i przedmiotu regulacji karnoprawnych. W pracy zwrócono szczególną uwagę na to, że znajdujący się w trakcie ewolucji system prawny Kazachstanu w obecnej chwili jawi się jako naturalny produkt syntezy podejść doktrynalnych oraz tradycji prawnych prawa zwyczajowego (muzułmańskiego), przedrewolucyjnego (z okresu Imperium Rosyjskiego), radzieckiego i współczesnego prawa globalizującego się. Autor, opierając się na doświadczeniu współpracy międzynarodowej podczas przygotowania podręczników, odwołuje się do cech charakterystycznych dynamicznego rozwoju prawa karnego w jego trzech współzależnych odsłonach (gałęzi ustawodawstwa, nauki oraz dyscypliny naukowej) oraz aktualnego i adekwatnego uzmysłowienia doktrynalnego, a także jego odzwierciedlenia w świetle procesów globalistycznych, modernistycznych oraz innowacyjnych. Tandemowi doktryny prawa karnego i nauki kryminologicznej powierza się szczególne zadanie wspólnego wypracowania odpowiednich środków przeciwdziałania współczesnym wyzwaniom - zorganizowanej, zawodowej, terrorystycznej przestępczości itp. używając w tym celu osiągnięć technologicznych czwartej rewolucji industrialnej, włącznie z wszechobecną cyfryzacją. Zauważalne już są pierwsze wyniki: regulacje prawnokarne zmieniają swoją konfigurację nie tylko poprzez implikację norm innych gałęzi prawa, ale również odrębnych systemów prawnych, co liczni eksperci określają jako konwergencja. Kryje się w niej potężny potencjał, który otwiera szerokie horyzonty dla rozwoju doktryny prawa karnego, ustawodawstwa oraz praktyki stosowania prawa.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Political and Law Thought of Magister Vincentius Kadłubek
75%
Mistrz Wincenty prezentuje podstawy prawa rodzinnego łącząc je z funkcjonowaniem chrześcijańskiej rodziny monarszej i w związku z Kościołem i relacjami z hierarchizowanej społeczeństwem zorganizowanym jako Rzeczypospolita. Podstawy prawne wyrastają z jednej strony z prawa zwyczajowego, reformującego się prawa kanonicznego i odkrywanego na nowo prawa rzymskiego. (abstrakt oryginalny)
Podstawą do przeprowadzenia rozważań wskazanych w tytule jest sprawa Eugen Schmidberger Internationale Transporte und Planzüge przeciwko Republice Austrii. Głównym celem opracowania nie jest analiza dogmatyczna, ale rozważania o charakterze teoretycznym. Rozstrzygnięcie sądowe sprawy miało już miejsce, co oczywiście daje wyobrażenie o sposobie myślenia i uzasadnienia dokonanego przez Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu (ETS lub Trybunał) w przedmiocie zapowiadanej w tytule artykułu kolizji. W związku z nim pojawia się jednak szereg pytań. Czy rozstrzygnięcie Trybunału było prawidłowe, czy istniała alternatywna albo alternatywne możliwości rozwiązania zaistniałej kolizji. Jakie konsekwencje dla systemu źródeł prawa wspólnotowego wynikają z wyroku, który jest, a jakie mogłyby wynikać z wyroku, który mógł być wydany. Analiza obejmuje w zasadzie wyłącznie przedmiotową sprawę. (fragment tekstu)
Evolution through subsequent practice is particularly marked in international human rights law, where international human rights bodies produce abundant practice. Here, the question arises as to whether the practice of these bodies alone suffices to determine the content of international human rights obligations or whether organ practice must be backed up by state practice or forms of implicit state consent. This question shall be analysed with regard to the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities (CRPD) of 13 December 2006 and the Committee on the Rights of Persons with Disabilities established under 34 CRPD. Although the Convention is only ten years old, its Committee has already produced quite an important corpus of practice, and it has shown its willingness to construe the Convention in a rigorous way which makes important parts of current domestic state practice with regard to persons with disabilities illegal. (original abstract)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.