Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Żeglarstwo
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
The main aim of the article is to present the current situation on the market of sailing training services in the West Pomeranian Province and to answer the question whether entities that provide such services are necessary when sailing courses are not obligatory anymore. The first part of the article presents the current regulations on the conditions for obtaining sailing license and the statistics on the number of licenses issued in 2009-2016. Then the offer of selected training centers operating in the West Pomeranian Province is described. In addition to study on the supply, the authors carried out study on the demand. This concerned the reasons why respondents chose to attend a sailing course.(author's abstract)
2
Content available remote Wybrane czynniki wpływające na liczbę świadczonych usług w portach jachtowych
100%
Celem artykułu jest identyfikacja i analiza wybranych czynników, wpływających na liczbę usług świadczonych na terenie portów jachtowych. Na potrzeby artykułu postawiono hipotezę, że istnieje zależność pomiędzy liczbą miejsc rezydenckich a liczbą świadczonych przez dany port usług. Poddano ją weryfikacji, wykorzystując metody matematyczno-statystyczne, a także obserwację uczestniczącą. Zastosowano wybrane statystyki opisowe tj. miary tendencji centralnej i zróżnicowania. Zakres terytorialny prowadzonych badań obejmuje porty należące do Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Nie analizowano rodzajów usług, a jedynie brano pod uwagę ich liczbę. (fragment tekstu)
3
Content available remote Potencjał dziedzictwa kultury żeglarskiej dla rozwoju turystyki kulturowej
100%
Artykuł stanowi przegląd atrakcji turystycznych związanych z kulturą żeglarską w Polsce oraz systematyzuje jej aspekty w ramach różnych form turystyki kulturowej. We wstępie zaprezentowano definicję żeglarstwa, kultury i turystyki kulturowej. Kolejna część to wprowadzenie w kulturę żeglarską, z uwzględnieniem źródeł jej powstania, tradycji oraz wpływającej na jej kształt symboliki, a także zasady etykiety i etyki żeglarskiej, które znajdują odzwierciedlenie we wszystkich aspektach kultury żeglarskiej. Poszczególne elementy kultury żeglarskiej podzielone zostały ze względu na poszczególne formy turystyki kulturowej, w które się wpisują. Są nimi: turystyka muzealna, turystyka obiektów przemysłowych i technicznych, turystyka eventowa oraz turystyka kulinarna. W ramach powyższego podziału scharakteryzowano każdą z form poprzez m.in. wystawy muzealne, szlak latarń morskich, statki udostępniane do zwiedzania dla turystów, tawerny oraz różne imprezy żeglarskie (takie jak zlot żaglowców, koncerty szant, pokazy filmów czy targi żeglarskie). Przegląd zamykają tawerny, jako miejsca gastronomiczne ściśle związane z kulturą żeglarską. Poczynione przez autorkę artykułu obserwacje ruchu turystycznego do miejsc związanych z kulturą żeglarską pozwoliły założyć, iż jest to dziedzictwo, które będzie się cieszyło coraz większym zainteresowaniem ze strony turystów. Daje to podstawy do włączania atrakcji związanych z kulturą żeglarską do oferty turystyki kulturowej w Polsce (co może przyczynić się do jej dalszego rozwoju) oraz do wdrażania ciekawych produktów turystycznych, skierowanych zarówno do Polaków, jak i cudzoziemców. (abstrakt oryginalny)
Projekt Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego (ZSŻ) to przedsięwzięcie, które skupia kilkanaście gmin województwa zachodniopomorskiego oraz kluby i stowarzyszenia żeglarskie. Poprzez wspólne działania będą one miały możliwość stworzenia jednolitego produktu turystycznego, a jednocześnie będą dysponowały większą siłą przy zabieganiu o środki finansowe na szczeblu lokalnym, centralnym oraz o środki z Unii Europejskiej. Działania podjęte w ramach projektu w konsekwencji doprowadzą do poprawy stanu infrastruktury portów i marin wodnych w województwie, a także przyczynią się do rozwoju turystyki jachtowej.(fragment tekstu)
5
Content available remote Wodowanie i slipowanie jachtów jako wyzwanie logistyczne w portach jachtowych
100%
Celem opracowania jest zaprezentowanie teoretycznych, technicznych oraz organizacyjnych aspektów wodowania i slipowania jachtów. Aby go zrealizować, posłużono się głównie metodą obserwacji, badaniami literaturowymi oraz studium przypadku. (fragment tekstu)
6
100%
W artykule przedstawiono ogólne zasady regulujące rynek szkoleń żeglarskich w Polsce, a następnie w sposób syntetyczny zaprezentowano sytuację na nim w województwie zachodniopomorskim. W opracowaniu przeanalizowano oferty wybranych organizatorów szkoleń żeglarskich działających na tym terenie oraz przedstawiono dające się zaobserwować w ostatnich latach trendy związane z tymi usługami. Celem artykułu jest przedstawienie wymogów formalnoprawnych dotyczących osób uprawiających żeglarstwo, a także tego, jak wygląda oferta podmiotów przeprowadzających szkolenia w tym zakresie.(fragment tekstu)
Rozwój turystyki wodnej jest uzależniony od stanu infrastruktury, stąd też kluczowe znaczenie mają inwestycje w rozbudowę i modernizację portów i przystani jachtowych. Inwestowanie w infrastrukturę hydrotechniczną w obszarach nadmorskich jest bardzo kapitałochłonne i przekracza możliwości finansowe podmiotów prywatnych i samorządów terytorialnych. Wiele inwestycji infrastrukturalnych nie mogłoby być zrealizowanych bez wsparcia z zewnątrz, dlatego inwestorzy sięgają po środki z Unii Europejskiej. Celem artykułu jest zestawienie i ocena inwestycji rozwijających turystykę wodną w województwie zachodniopomorskim, współfinansowanych z Unii Europejskiej. W opracowaniu zawarto informacje na temat rozwoju turystyki wodnej w regionie Pomorza Zachodniego oraz wskazano projekty, w ramach których realizowane były inwestycje. (abstrakt autora)
8
Content available remote Perspektywy rozwoju jachtingu w regionie Pomorza Zachodniego
75%
Celem artykułu jest przedstawienie realizacji projektu "Zachodniopomorski Szlak Żeglarski - sieć portów turystycznych Pomorza Zachodniego", która pozwoli na lepsze warunki do uprawiania jachtingu. Jachting utożsamiany jest z masowym użytkowaniem indywidualnych i zbiorowych jednostek pływających wyposażonych w pędniki żaglowe wykorzystujące energię wiatru, w śruby napędowe lub - rzadziej - koła łopatkowe, które wykorzystują moc generowaną przez silniki spalinowe, a także silniki elektryczne. Jednostki te spełniając funkcje obiektów rekreacyjnych, turystycznych lub sportowych, mogą być użytkowane na akwenach żeglownych, na brzegach których zlokalizowane są porty i przystanie.(fragment tekstu)
Artykuł dotyczy kwestii bezpieczeństwa uprawiania turystyki żeglarskiej. Autorzy wyszli z założenia, że bezpieczeństwo wpływa na atrakcyjność danego akwenu i przekłada się na jego popularność wśród żeglarzy. W opracowaniu przedstawiono propozycję klasyfikacji czynników wpływających na bezpieczeństwo żeglugi na danym akwenie, a następnie dokonano charakterystyki wybranych z nich. Omówiono również organizację systemu ratownictwa, bazując na przykładzie województwa zachodniopomorskiego. W kolejnej części artykułu zawarto analizę przyczyn wypadków z udziałem jachtów, które miały miejsce w latach 2010-2015 na wodach województwa zachodniopomorskiego. Z przedstawionych danych wynika, że najczęściej zdarzenia te były następstwem awarii technicznych jednostek, a także błędów ludzkich(abstrakt autora)
W artykule omówiono następujące czasopisma morskie należące do Związku Harcerstwa Polskiego: "Wilk Morski", "O hej", "Wiatr od Morza", "Żeglarz". Przedstawiono główne problemy związane z pisaniem artykułów harcerskich dotyczących żeglarstwa morskiego.
Celem artykułu jest analiza efektywności finansowej oraz ekonomicznej projektu Zachodniopomorski Szlak Żeglarski - sieć portów turystycznych Pomorza Zachodniego. Analiza efektywności zawarta w studium wykonalności projektu jest warunkiem koniecznym przy ubieganiu się o dofinansowanie ze środków unijnych. (fragment tekstu)
W regionie Morza Bałtyckiego podejmowane są różne inicjatywy mające na celu promocję wybranych grup morskich portów jachtowych. Realizowane są także projekty zmierzające do tworzenia sieci marin wokół pewnego akwenu, np. South Baltic Four Corner i Baltic Sailing lub lokalnych grup portów i przystani, np. zalewów: Szczecińskiego, Wiślanego, Kurońskiego. Na tym tle południowe wybrzeże Bałtyku stanowiło swoistą "białą plamę". Oprócz lokalnych działań promocyjnych, brakowało wspólnych międzynarodowych przedsięwzięć promujących porty jachtowe oraz morską turystykę żeglarską tego regionu. W ramach transgranicznego projektu Marriage opracowano dlatego koncepcję marki South Coast Baltic, której celem jest promocja południowego wybrzeża Morza Bałtyckiego od wyspy Rugia w Niemczech, przez wybrzeże polskie i rosyjskie (w granicach Obwodu Kaliningradzkiego), aż po Zalew Kuroński na Litwie. W artykule przedstawiono koncepcję marki, sposób jej opracowania oraz rozwoju, a także zrealizowane pod jej "parasolem" działania promocyjne morskich portów jachtowych oraz morskiej turystyki żeglarskiej.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono i porównano funkcjonowanie rynku czarterów jachtów w Chorwacji i w Polsce. Chorwacja jest główną europejską destynacją turystyczną, w której turystyka żeglarska jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. W kraju tym obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące prowadzenia działalności czarterowej. Z kolei w Polsce od kilkunastu lat można obserwować dynamiczny rozwój turystyki żeglarskiej, choć tak naprawdę dopiero nabiera ona znaczenia dla gospodarki. Nie obowiązują tu żadne specjalne regulacje odnoszące się do funkcjonowania firm czarterujących jachty. Rozwiązania stosowane w Chorwacji potraktowane zostały jako przykład "dobrych praktyk", na podstawie których sformułowano rekomendacje dla Polski. W artykule przedstawiono podstawowe pojęcia dotyczące czarterów jachtów, opisano regulacje dotyczące firm czarterujących jachty obowiązujące w Chorwacji i Polsce oraz zaprezentowano dane dotyczące oferty czarterowej w obu krajach. Całość uzupełniono wnioskami. Badania opierają się na metodzie analizy literatury, zasobów internetowych i obserwacji.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono obecnie obowiązujące przepisy prawne dotyczące uprawiania sportów wodnych - żeglarstwa i sportów motorowodnych oraz współczesne metody rezerwacji i czarteru jachtów.(abstrakt oryginalny)
15
75%
W pierwszej części opracowania przedstawiono podstawowe informacje dotyczące turystyki żeglarskiej w Chorwacji. Zaprezentowano ofertę dla żeglarzy, uwzględniającą zarówno walory naturalne, jak i infrastrukturę reprezentowaną przez porty jachtowe oraz omówiono znaczenie turystyki żeglarskiej dla gospodarki kraju oraz przyjęty model zarządzania. Druga część artykułu poświęcona jest czasowej dostępności transportowej Chorwacji dla polskich żeglarzy. W tym aspekcie poddano analizie wybrane połączenia lotnicze i drogowe pomiędzy wybranymi miastami polskimi i chorwackimi, koncentrując się na destynacjach o szczególnym znaczeniu dla turystyki żeglarskiej. W dalszej części opracowania opisano możliwości czarterowania jachtów w Chorwacji, a także dokonano porównania cen za postoje w polskich i chorwackich portach jachtowych. Głównym celem analiz i rozważań zawartych w artykule było przedstawienie oferty turystycznej Chorwacji kierowanej do żeglarzy w aspekcie jej atrakcyjności i dostępności dla żeglarzy polskich.(abstrakt autora)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie zagadnienia kształcenia kadr na potrzeby portów jachtowych. Szczególną uwagę zwrócono na szkolenia jako sposób na doskonalenie i rozwój pracowników portów jachtowych. Problem zaprezentowano na przykładzie specjalistycznego kursu dla pracowników i operatorów marin. Został on przygotowany według procesu szkolenia - procedury opartej na wybranych technikach badawczych, takich jak CAWI, grupa nominalna i interaktywna. Analiza całego procesu szkolenia przedstawionego w artykule pozwoliła na sformułowanie wniosków. Wykazano, że występuje zapotrzebowanie na kursy doszkalające pracowników portów jachtowych, uwzględniające w programie kształcenia różne bloki tematyczne. Jednakże muszą one być zgodne z aktualną sytuacją i trendami obserwowanymi w turystyce żeglarskiej.
17
Content available remote Koncepcja utworzenia platformy internetowej dla portów jachtowych
75%
Internet zmienił całkowicie oblicze działalności handlowej. Globalna sieć oraz nowe technologie informacyjno-komunikacyjne stały się nieodłącznym elementem współczesnego i dynamicznie rozwijającego się rynku [Smul 2013, s. 88]. Na całym świecie istnieje obecnie ponad 1,24 mld stron WWW i liczba ta sukcesywnie rośnie [Vpnmentor 2018]. Konsumenci w procesie wyboru i zakupu produktu mają do czynienia z coraz większą liczbą informacji. Powoduje to, że zachodzi konieczność ich sortowania i filtrowania, w celu selekcji oraz takiego uporządkowania, aby mogły być wykorzystane w procesie planowania i zakupu [Smul 2013, s. 91]. Przedsiębiorstwa z różnych branż zaczęły skupiać swoją działalność internetową, tworząc platformy internetowe, które pełnią funkcję pośredników między różnymi stronami rynku chcącymi dokonać transakcji. Dzięki umiejscowieniu w jednym miejscu różnych informacji na dany temat oraz koncentracji ofert wielu przedsiębiorców, użytkownicy otrzymują przejrzystą informację o aktualnej ofercie rynkowej wraz z całym szeregiem dodatkowych funkcji. Dzięki wygodnej komunikacji maleją koszty dotarcia do konsumentów ponoszone przez sprzedawców oraz koszty poszukiwania informacji o produktach i usługach ponoszone przez konsumentów [Śledziewska, Włoch, Słok- Wódkowska 2017, s. 18]. Podstawowym celem artykułu jest przedstawienie koncepcji utworzenia platformy internetowej dla portów jachtowych. (fragment tekstu)
18
Content available remote Zastosowanie platform internetowych w turystyce żeglarskiej
75%
Podstawowym celem artykułu jest przedstawienie wyników badań dotyczących wykorzystania platform internetowych w turystyce żeglarskiej. Jednocześnie sformułowano hipotezę badawczą, że tego typu rozwiązanie mogłoby być użyteczne dla żeglarzy. Realizacji celu podporządkowano procedurę badawczą, która została przeprowadzona według przygotowanego algorytmu. W pierwszym etapie podjęto próbę odnalezienia i analizy zawartości platform internetowych, z których mogłyby korzystać osoby planujące rejsy żeglarskie. Metodę wyszukiwania oparto na słowach kluczowych, które zidentyfikowano w wyniku przeprowadzonego badania sondażowego w grupie osób związanych z żeglarstwem. Wybrane w ten sposób platformy internetowe poddano wielokryterialnej analizie pod względem ich zawartości, rozpatrując kryteria, będące reprezentacją informacji potrzebnych osobom planującym rejsy żeglarskie. Celem szczegółowym tej części badania było podjęcie próby przedstawienia stanu obecnego w zakresie platform internetowych związanych z turystyką żeglarską, a tym samym występujących w tym zakresie braków. W ramach kolejnego etapu przeprowadzono indywidualne wywiady pogłębione z ekspertami, do których zastosowano przygotowany kwestionariusz. Celem szczegółowym tej części procedury badawczej było głównie uzyskanie oceny w zakresie potencjalnych funkcji platformy internetowej dla portów jachtowych. Jednocześnie w ten sposób podjęto się weryfikacji sformułowanej hipotezy badawczej. (fragment tekstu)
In the article, an attempt was made to determine the level of sailors' confidence in personal life-saving appliances and buoyancy aids when practising sports and recreational sailing at sea. The article presents results of the research conducted on a sample composed of 40 seagoing sailors aged 18+, who participated in the IX International Sailing Regatta Eljacht Cup 2018. The method used to carry out the research was the method of a diagnostic survey. The applied research technique consisted of a questionnaire. As the conducted research has shown, in Poland, this sport is more popular among men than women. The vast majority of sailors have received higher education. The majority of people who enjoy sailing live in cities ranging from 100,000 to 200,000 inhabitants. Sailing as a water sports discipline is becoming an activity which is relatively easy to be taken up by women as well as men of all ages. In Poland, the model of sailing tourism itself has undergone significant transformations over the last two decades. The reason for these changes is an increase in the society's affluence. Even at the beginning of the 20th century, sailing was still an activity that was quite an elite sport and was practised as part of sailing clubs. Nowadays on the commercial market, there are companies that specialize in yacht charter and are ready to make their vessels available on any water and during any season. The number of private ship owners is also on the rise. Yacht crews are obliged to follow many procedures once they board the vessel. Safety on the yacht is the most important factor. Without going into details, it depends on the way a vessel has been constructed and how it is equipped, the qualifications and training of its crew, as well as the observance of good seamanship. Good seamanship - "good seamanship is: the whole of written and, especially, unwritten general recommendations for conduct, which may be considered the embodiment of a sailor's common" (Monsarrat, 1988). (original abstract)
The aim of the present paper is to show the impact of the diversity of social capital of the international sailing environment on the development of tourist services around the Szczecin Lagoon and Dąbie Lake. The target group are Polish and German participants in nautical tourism in the cross-border research area. Materials for the article were collected during field studies conducted in 2009-2012. The questionnaire method was mainly used to obtain information. The paper uses elements of social capital for the purpose of creating the image of the place and promotional activities of the region. The sources of capital were: motivations for sailing, additional leisure time activities, form of sailing activity, individual choice of a place of rest as well as the most frequently chosen domestic and international destinations, as well as personal data like gender, age and nationality of respondents. Understanding capital as a resource allowed it to be used for the development of the research area. The analysis of the research results allowed to specify one characteristic which was positively evaluated by two groups of respondents and these are landscape conditions of the Szczecin Lagoon. Contact with nature turned out to be the most important motivation for sailing. On the other hand, the heterogeneity of the Polish and German sailing environment is clear in the context of age, sailing qualifications, property status, which determines the direction of cruises undertaken and other activities accompanying sailing. All the above-mentioned elements of social capital bring benefits for the research area, observed in the economic and social dimension. Based on them, promotional and infrastructural changes were proposed for the needs of the tourist services sector, including, among others, nature, cultural or qualified tourism.(original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.