Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 100

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Żołnierz
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Po pracach Technologia i wojna przyszłości. Wokół informacyjnej i nuklearnej rewolucji w sprawach wojskowych z 2009 r. oraz Farmakologizacja wojny. Historia narkotyków na polu bitwy z 2012 r. najnowsza książka Łukasza Kamieńskiego jest kolejną arcyciekawą monografią, godną głębokiej refleksji nad potęgą rozumu, obsesyjnym sięganiem do potencjału ludzkiego umysłu i jego sprawdzaniem się w teraźniejszych i przyszłych wojnach, a jednocześnie nad zaskakującą niezdolnością do wyciągania wniosków z jego coraz bardziej katastroficznych efektów. Jednym z produktów wyścigu w posiadaniu coraz to nowych, w domyśle lepszych narzędzi w wojnach XXI w. jest człowiek-żołnierz - obiekt badań w laboratoriach biologów, neurobiotechnologów, biotechnologów, genetyków, mechatroników, fizyków i innych specjalistów z kręgu nauk przyrodniczych i technicznych. (fragment tekstu)
Blacha stalowa odegrała znaczącą rolę w dziejach ludzkości - można powiedzieć, że dzięki niej wygrywano nawet wojny - w myśl powiedzenia Napoleona, iż "żołnierze maszerują na żołądkach". Jakie są jej pochodzenie, najważniejsze cechy oraz znaczenie dla przemysłu opakowaniowego, opowiemy w niniejszym artykule.(abstrakt autora)
Artykuł omawia początki, kształtowanie się struktury organizacyjnej i herarchii MIlicjii Obywatelskiej na Pomorzu Zachodnim, warunki bytowe, status materialny, wykształcenie, kwalifikacje, pochodzenie społeczne i preferencje polityczne szeregowych milicjantów oraz kadry zarządzającej. Scharakteryzowane są obszary działalności milicji w pierwszych latach po drugiej wojnie światowej, kiedy wprowadzano polską władzę na "Ziemiach Odzyskanych". Problemy, w obliczu których stanęła milicja to między innymi: wysiedlenie ludności pochodzenia niemieckiego, pomoc dla nowych mieszkańców Pomorza oraz zagrożenia spowodowane przez bandy rabusiów i żołnierzy Armii Czerwonej. Tekst bazuje na materiałach źródłowych oraz niedawno ujawnionych dokumentach archiwalnych.
4
Content available remote Z prac parlamentu
75%
Do pierwszego czytania w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji do Spraw Służb Specjalnych, Komisji Obrony Narodowej, Komisji Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka trafi ł rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. Projekt dotyczy wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego przez wprowadzenie do wymienionych ustaw rozwiązań - w zakresie zmiany mechanizmu wypłaty wstrzymanych świadczeń w razie niemożności ich doręczenia z przyczyn nieleżących po stronie organu emerytalnego - analogicznych do tych, jakie są przewidziane w powszechnym systemie emerytalnym. (fragment tekstu)
Artykuł koncentruje się na aktywności publicystycznej polskich środowisk republikańskich w odniesieniu do zagadnień powiązanych z szeroko pojętą obronnością państwa. Analizie poddane zostały artykuły ukazujące się na łamach pism "Rzeczy Wspólne" i "Nowa Konfederacja". Ich autorzy koncentrowali się na sprawach takich jak powszechny pobór, obrona terytorialna, reformy armii, zewnętrzne zagrożenia dla Polski. W enuncjacjach tych bardzo wyrażnyjest wątek służby wspólnocie, co wyrażać się musi także w zapewnieniu jej bezpieczeństwa. Wielu z autorów stanowi zaplecze Prawa i Sprawiedliwości, stąd można domniemywać, że tworzona w tych środowiskach myśl ma wpływ na posunięcia rządu sformowanego przez tę partię, w odniesieniu do spraw obronnych.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Odzyskiwanie izolowanego personelu, nowy kierunek w siłach zbrojnych RP
75%
W roku 1999 Rzeczpospolita Polska stała się pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Po siedemnastu latach członkostwa bez wątpienia można stwierdzić, że Polska stała się nie tylko państwem bardziej bezpiecznym, ale także odgrywającym istotniejszą rolę na arenie międzynarodowej. Dzięki przynależności do struktur NATO Polska skorzystała z inwestycji infrastrukturalnych, które pozwoliły na modernizację lotnisk czy baz morskich. Jednak członkostwo w NATO to także obrona kolektywna jak i Siły Odpowiedzi NATO (NATO Response Forces). Aby Siły Zbrojne RP mogły w nich skutecznie funkcjonować konieczna była ich transformacja. Konieczne było także stworzenie systemu odzyskiwania izolowanego personelu, który ma zastosowanie do wszelkiego rodzaju operacji prowadzonych przez Sojusz Północnoatlantycki. W artykule przedstawiono podstawową terminologię związaną z odzyskiwaniem izolowanego personelu, obszary działań, w których funkcjonuje system odzyskiwania personelu czy opcje odzyskiwania izolowanego personelu. Istotnym elementem opracowania jest także zakres operacji odzyskiwania personelu oraz kierunki działań Sił Zbrojnych RP w kontekście zdarzeń związanych z izolowaniem personelu. (abstrakt oryginalny)
W artykule zdefiniowano pojęcie "kompetencje". Autorzy wskazali podstawowe kompetencje żołnierzy zawodowych, w szczególności oficerów, bazując na literaturze i własnych badaniach pilotażowych. Omówiono użycie kompetencji nabytych przez żołnierzy w ramach służby wojskowej (na przykładzie programu Amazon Military i firmy IBM). Podano przykład izraelskich sił obronnych (IDF) jako inkubatora kompetencji wykorzystywanych w gospodarce rynkowej. Zastosowano metody badawcze: analizę materiałów źródłowych i aktów prawnych, wywiad oraz obserwację uczestniczącą. Wywiady przeprowadzono w ostatnim kwartale 2019 r. w badaniu pilotażowym w ramach projektu "Strukturalne i procesowe determinanty sprawności organizacji publicznych i gospodarczych". Wzięło w nim udział 26 pracodawców zatrudniających emerytowanych oficerów. Cel artykułu to diagnoza wykorzystania kompetencji zdobytych w trakcie zawodowej służby wojskowej na cywilnym rynku pracy. Problemem badawczym pracy jest pytanie, jakie kompetencje mają żołnierze zawodowi (w szczególności oficerowie Wojska Polskiego). Sformułowano następującą hipotezę: kompetencje zdobyte w ramach służby wojskowej mogą być wykorzystane i są konkurencyjne na cywilnym rynku.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Zróżnicowanie społeczne żołnierzy zawodowych Wojska Polskiego
75%
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych założeń projektowanego postępowania badawczego oraz zainteresowanie szerszego grona odbiorców podejmowaną w nim problematyką. Artykuł składa się z trzech głównych części, poprzedzonych wprowadzeniem. W pierwszej przedstawiłam stan wiedzy z dziedziny wraz z implikacją do własnej dysertacji. W drugiej, w odniesieniu do znanych w literaturze podejść, zaprezentowałam model teoretyczny przyjęty do diagnozy problemu badawczego. Część trzecia to prezentacja założeń metodologicznych i wizualizacja postępowania badawczego. Artykuł podsumowuje kilka zdań zakończenia. (fragment tekstu)
Wacław Policzkiewicz (1896-1920), syn lubelskiego przemysłowca, uczeń prywatnego gimnazjum męskiego zwanego Szkołą Lubelską, student Politechniki Warszawskiej, harcerz i członek POW oraz Narodowej Organizacji Młodzieży, żołnierz Wojska Polskiego. Podczas służby w 1. Pułku Piechoty Legionów brał udział we wszystkich walkach oddziału. Zginął podczas ofensywy kijowskiej 13 czerwca 1920 r. w Borodiance koło Żytomierza. Mimo starań najbliższej rodziny jego prochy nie zostały sprowadzone do Lublina. Został pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika i odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari V klasy. Rodzina przechowywała pamiątki po młodym żołnierzu, uczestniku walk o niepodległość i granice odrodzonego państwa polskiego.(abstrakt oryginalny)
Legion Młodych (LM) był młodzieżową organizacją piłsudczykowską powstałą w 1930 r. Dotychczas nie doczekał się monografii, co czyni badania naukowe pionierskimi. Nieznana pozostaje nie tylko historia związku, ale i jego oryginalna, a zarazem kontrowersyjna myśl polityczna. Młodolegioniści, począwszy od pierwszej deklaracji ideowej z 1930 r., na piedestale postawili "ideę państwową" i państwo, któremu podporządkowali pozostałe elementy porządku społecznego. Rozwój myśli zależał przy tym od komendanta głównego i składu osobowego Komendy Głównej. W latach 1930-1932 przeważały hasła umiarkowane sprowadzające się do kontynuacji i rozwinięcia idei legionowej Józefa Piłsudskiego. Wraz ze wzrostem wpływów grupy Henryka Dembińskiego z Wilna poglądy polityczne LM ulegały radykalizacji, co znalazło odzwierciedlenie w drugiej deklaracji ideowej z 1932 r. Przyjęte na II Kongresie założenia ponownie czyniły myślą przewodnią państwo, ale młodolegioniści głosili także postulat zorganizowania narodu według hierarchii i dyscypliny, budowy państwa pracą i bronienia krwią, tworzenia elity, którą miał stanowić żołnierz i człowiek pracy. Największymi wartościami stać się miały krew i trud. Myśl państwowa miała zostać zespolona z polskim światem pracy w celu przebudowy gospodarczej, społecznej i politycznej. Realizując założenia ideowe ojca-kreatora Adama Skwarczyńskiego, myślano także o symbiozie marksizmu z syndykalizmem, której amalgamat stałby się fundamentem państwa uspołecznionego. Domagano się ponadto likwidacji ustroju parlamentarnego opierającego się na fikcjach teoretycznych i przekształcenia psychiki społeczeństwa w myśl nowej etyki pracy. W polityce zagranicznej celem miały być zorganizowanie współżycia i współpracy narodów na obszarze międzymorza bałtycko-czarnomorskiego oraz rozbudowa marynarki wojennej i floty handlowej. W następnej fazie rozwoju myśl polityczna się radykalizowała w zakresie zagadnień gospodarczych. Młodolegioniści żądali m.in. wprowadzenia gospodarki trójdzielnej (indywidualnej, uspołecznionej, państwowej), zakazu napływu kapitałów obcych, ingerencji państwa w obroty handlowe z zagranicą, zniesienia tajemnicy gospodarczej, czy też przebudowy ustroju rolnego. Oficjalnie jednak LM popierał działania rządowe. Kolejnym ważnym dokumentem, który ma istotne znaczenie dla analizy myśli politycznej LM, była trzecia deklaracja ideowa z 1935 r., w której złagodzeniu uległy postanowienia poprzedniej. Zniknęły m.in. zapisy o całkowitym upaństwowieniu gospodarki i przeciwstawieniu się instytucji Kościoła katolickiego na rzecz częściowego upaństwowienia i dążenia do zapewnienia każdemu obywatelowi jak najdalej posuniętej wolności sumienia i tolerancji. Legionowi Młodych nie udało się zrealizować deklarowanych założeń ideowych w praktyce, ale jego myśl polityczna miała wpływ na założenia deklaracji ideowo-politycznej Obozu Zjednoczenia Narodowego, co pozwala na konstatację, że - wbrew krytycznym ocenom - nie była ona bezwartościową paplaniną akademików. (abstrakt oryginalny)
Marcin Czechowski w książce "Prawny charakter zatrudnienia żołnierzy zawodowych" opowiada się za utrzymaniem odrębnego pod względem warunków zatrudnienia i systemu zabezpieczenia społecznego statusu prawnego żołnierzy zawodowych. Autor recenzji podejmuje polemikę z tym poglądem, sugerując, że istnieją zawody w Polsce, których wykonywanie w podobnym stopniu naraża na utratę życia lub zdrowia, a nie dotyczą ich przywileje emerytalne. Równie ważnymi powodami zmian w przywilejach są kwestie ekonomiczne oraz społeczne. Ponadto zagadnienie przywilejów należy analizować interdyscyplinarnie. Alternatywą dla utrzymania odrębnego systemu zaopatrzeniowego mógłby być wyraźny wzrost uposażenia żołnierza lub wyodrębnienie i włączenie do powszechnego systemu pracowniczego tych grup żołnierzy, których praca nie wiąże się z tak wysokim ryzykiem. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto tematykę dotyczącą procesu adaptacji żołnierza do służby wojskowej, co jest ważnym elementem mogącym wpłynąć na dalszą służbę a także kształtującym jego postawę i sposób realizacji zadań. Wprawdzie w 2008 roku zniesiona została obowiązkowa służba zasadnicza i obecnie kandydaci są wyłącznie ochotnikami, jednak proces adaptacji jest niezmiennie ważnym etapem służby wojskowej, który - jak wskazuje literatura w tym obszarze - nie jest częstym przedmiotem naukowych rozważań. Dlatego przedstawione w niniejszym artykule dociekania są cenne nie tylko ze względu na tematykę, ale także na ich unikalność, wynikającą z zakresu badania, który obejmuje zarówno żołnierzy zasadniczej służby wojskowej, jak i podchorążych, stanowiących - po zaniesieniu powszechnego poboru - jedno z głównych źródeł zasilania armii. Za cel badania przyjęto dokonanie oceny procesu adaptacji do służby wojskowej wśród nowo powołanych żołnierzy oraz porównanie zmian, jakie miały miejsce na przestrzeni 25 lat w odbiorze tego zagadnienia. Pozwoli to dociec (główny problem badawczy), czy rodzaj służby wojskowej (obowiązkowa zasadnicza służba wojskowa versus dobrowolna zasadnicza służba wojskowa) zmienił postrzeganie tego trudnego okresu przez młodych ludzi, wkraczających w szeregi armii. Założono (hipoteza badawcza), iż rodzaj służby wojskowej miał istotny wpływ na postrzeganie tego trudnego okresu przez młodych ludzi wstępujących w szeregi wojska. W badaniu wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego, obserwację uczestniczącą, analizę, syntezę, wnioskowanie i porównanie. Otrzymane wyniki wykazały, iż problemy związane z adaptacją do służby wojskowej pozostają w znacznej części niezmienne. (abstrakt oryginalny)
W okresie II wojny światowej nastąpiły znaczne zmiany w bardzo złożonej, zawierającej już kilkadziesiąt tysięcy naszych rodaków, strukturze etnicznej Azji Centralnej. Oprócz Polaków deportowanych z terenów okupowanych przez armię radziecką po 17 września 1939 r. znaleźli się tam również zesłańcy w innych rejonów ZSRR, w tym liczna grupa obwinionych o kolaborację z hitlerowskim okupantem narodów kaukaskich. W ramach ustanawiania sowieckich porządków na terenach, które wcześniej należały do II Rzeczypospolitej, oraz anektowanych krajów bałtyckich, w Azji Centralnej osiedlano jeszcze niemal do połowy lat 50. XX wieku polskich, litewskich i innych "wrogów ludu", którzy odbyli wcześniej karę w łagrach. Wśród Polaków byli to głównie żołnierze Armii Krajowej oraz "kułacy", między innymi z Litwy. W porównaniu z wcześniejszymi falami masowych deportacji ten ostatni "kontyngent" był stosunkowo nieliczny i często w naszym postrzeganiu problemu zapominany. (fragment tekstu)
Pojawienie się w systemie prawa wojskowych przepisów dyscyplinarnych, wprowadzających kategorię tzw. czynu stykowego (tj. czynu, który jest wojskowym przewinieniem dyscyplinarnym realizującym jednocześnie znamiona czynu zabronionego, penalizowanego w innej ustawie, np. w ustawie z 06.06.1997 r., Kodeks karny) uruchomiło szereg pytań o wzajemną relację zachodzącą między posiadającą represyjny charakter odpowiedzialnością karną, a quasi-represyjną wojskową odpowiedzialnością dyscyplinarną. Do kategorii czynu stykowego expressis verbis odnosi się przepis art. 17 ust. 1 oraz art. 17 ust. 2 pkt 2-3 ustawy z 09.10.2009 r. o dyscyplinie wojskowej. Popełnienie przez żołnierza wojskowego przewinienia dyscyplinarnego, które jednocześnie realizuje znamiona przestępstwa penalizowanego w k.k., daje możliwość podwójnego (tj. karnego i dyscyplinarnego) ukarania żołnierza za de facto ten sam czyn. Dlatego zastanowić się trzeba, czy taka praktyka czyni zadość konstytucyjnej zasadzie ne bis in idem (zakazującej ponownego karania osoby za ten sam czyn), czy też może wręcz przeciwnie - praktyka ta godzi w standardy konstytucyjne. Analiza dokonana w niniejszym artykule jest próbą udzielenia odpowiedzi na to pytanie. Rozważania mają charakter dogmatyczno-historyczny przy zastosowaniu metody wykładni systemowej i językowej.(abstrakt oryginalny)
Przygotowany tekst jest próbą zaprezentowania modelu kariery wojskowej w okresie PRL. Opracowanie pokazuje przetartą drogę Włodzimierza Musia od niewielkiej wsi Telatyn po pobliski Tomaszów Lubelski, gdzie działał w tamtejszej komórce KPZU, skąd w 1939 r. wraz z grupą miejscowych komunistów Aleksandrem Żebruniem i Adamem Humerem, późniejszym osławionym wicedyrektorem Departamentu Śledczego MBP przedostał się na wschód. Trafił do Moskwy. Tam po otrzymaniu sowieckiego paszportu wstąpił w szeregi Armii Czerwonej, z którą walczył m.in. w obronie Leningradu. Służbę w LWP rozpoczął pod koniec lipca 1943 r. w 2. Samodzielnym Dywizjonie Przeciwpancernym gdzie z czasem został zastępcą dowódcy dywizjonu do spraw polityczno-wychowawczych. Po zakończeniu działań wojennych został zastępcą dowódcy 11. DP do spraw polityczno-wychowawczych. W 1947 r. po ukończeniu kursu dowódców pułku w Centrum Wyszkolenia Piechoty w Rembertowie został skierowany do służby w KBW, gdzie w maju 1951 r. w wieku 33 lat został dowódcą tej jednostki. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza zagadnienie statusu "małych zielonych ludzików", czyli rosyjskich żołnierzy biorących udział w konflikcie zbrojnym na Ukrainie. Po przedstawieniu stanu faktycznego autorka analizuje stan prawny i próbuje odpowiedzieć na pytanie o charakter konfliktu zbrojnego na Ukrainie oraz status osób biorących w nim aktywny udział. Tezą artykułu jest stwierdzenie, że wydarzenia na Krymie stanowią okupację i w konsekwencji zastosowanie znajduje międzynarodowe prawo humanitarne właściwe dla międzynarodowych konfliktów zbrojnych. Natomiast konflikt zbrojny na wschodniej Ukrainie stanowi co najmniej niemiędzynarodowy konflikt zbrojny, do którego zastosowanie znajdują wspólny art. 3 i II Protokół dodatkowy oraz odpowiednie normy prawa zwyczajowego. W razie wątpliwości co do charakteru konfliktu zbrojnego należałoby uznać go za międzynarodowy, a tym samym przyznać osobom w nim uczestniczącym oraz tym, które takiego udziału nie biorą lub go zaprzestały, status jeńca wojennego, a co za tym idzie - większą ochronę wynikającą z międzynarodowego prawa humanitarnego mającego zastosowanie do międzynarodowych konfliktów zbrojnych.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Trzy obrazy Żołnierzy Wyklętych w propagandzie kinowej PRL z lat 1960-1989
75%
Autor artykułu opisuje obraz podziemia niepodległościowego w Polsce w latach 1944-1945. Autor omawia przykłady propagandy politycznej w polskich filmach wojennych z lat 1960-1989, wskazując na trzy najważniejsze motywy: dramat nieufności między komunistyczną władzą a podziemiem, mit jedności narodowej między komunistami a podziemiem w okresie wojny oraz obraz wykluczenia i anonimizacji podziemia. Problem opisano w kontekście komunistycznego modelu propagandy w państwach podległych ZSRR.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono sytuację Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w kontekście postanowień konferencji w Jałcie w 1945 r.
19
Content available remote Motywowanie w miejscu pracy w wojsku polskim
75%
Głównym celem opracowania było przedstawienie wybranych zagadnień dotyczących systemów motywacyjnych stosowanych dla żołnierzy zawodowych. W ramach celów szczegółowych skupiono się na poznaniu czynników motywacji ekonomicznej i pozaekonomicznej, poznaniu znaczenia stosowanych kar oraz poznaniu opinii żołnierzy o stosowanych w miejscu zatrudnienia systemach motywacyjnych. Dane do badań zgromadzono przy pomocy opracowanego kwestionariusza ankiety. Informacje uzyskano od żołnierzy z dwóch sąsiadujących jednostek zatrudniających łącznie 1000 żołnierzy. Te jednostki to Batalion Walki Radioelektronicznej, w którym służy 550 żołnierzy oraz Centrum Szkolenia Logistyki, w którym zatrudnia się 450 żołnierzy. (fragment tekstu)
20
Content available remote Rekonwersja jako aspekt aktywizacji zawodowej żołnierzy na cywilnym rynku pracy
75%
Na współczesnym rynku pracy miejsce znajdują pracownicy o różnych zawodach, a więc specyficznej wiedzy, odmiennych umiejętnościach, doświadczeniu, a także mentalności społecznej. Specyficzną grupę zawodową stanowią żołnierze zawodowi, których kwalifikacje a także przyzwyczajenia ze służby wojskowej nie są specjalnie poszukiwane na rynku pracy. Swoiste cechy wymagają odpowiedniego podejścia do nich, jako do pracowników i stosowania właściwie ukierunkowanych rozwiązań mających na celu zagospodarowanie tego potencjału. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom żołnierzy, ustawodawca przewidział rekonwersję, czyli pomoc udzielaną żołnierzom zawodowym, którzy odchodzą ze służby wojskowej. Podjęty w opracowaniu problem rekonwersji w korpusie zawodowej służby wojskowej i jej wpływ na pracę zawodową po ukończeniu służby jest zagadnieniem bardzo ważnym i mającym znaczenie nie tylko w obszarze służby wojskowej ale też poza nią w cywilnych obszarach gospodarki. Celem prezentowanych badań jest ocena działań rekonwersyjnych w środowisku żołnierzy zawodowych, które prowadzą do podejmowania zatrudnienia na cywilnym rynku pracy. Badania służące realizacji celu przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem techniki badań ankietowych i narzędzia jakim jest kwestionariusz ankietowy. Objęto nimi pracowników, którzy przeszli z czynnej służby zawodowej w wojsku do cywila. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.