Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 238

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Żywność funkcjonalna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
1
Content available remote Żywność funkcjonalna w Unii Europejskiej - pojęcie, wymagania i rozwój rynku
100%
Rozwój technologii przyczynił się do pojawienia się na rynkach światowych produktów żywnościowych określanych mianem żywności funkcjonalnej czy bioaktywnej. Produkcja i spożycie takich produktów rośnie głównie w Azji, USA i Europie. Żywność bioaktywna wyróżnia się tym, że wpływa na zdrowie człowieka, a przez to ogranicza i zapobiega występowaniu chorób cywilizacyjnych. Celem artykułu jest określenie charakteru żywności funkcjonalnej, jej klasyfikacji oraz wymogów, jakie musi spełnić, a także wskazanie, jakie są tendencje na rynku takich produktów. Rozwój rynku żywności funkcjonalnej zależy od postępu badań nad produktami spożywczymi i ich składnikami, zmian nawyków żywieniowych konsumentów i zapewnienia bezpieczeństwa żywności. Utrzymujący się trend prozdrowotny sprzyja wzrostowi produkcji i wartości tego rynku. (fragment tekstu)
W artykule przestawiony jest krótki przegląd tematyki aktualnie prowadzonych w świecie badań nad rozwojem różnych nowatorskich technologii utrwalania produktów spożywczych, wywołujących możliwie najmniejsze de-formacje ich składu. Celem jest przedstawienie w skrócie zakresu możliwych zastosowań tych - spośród now-szych - technologii, które zostały już za granicą wdrożone w skali przemysłowej i choć są wielce obiecujące - nie znalazły dotąd u nas szerszego zainteresowania. Informacje tu zawarte mogą stanowić inspirację i zachętę dla młodych pracowników nauki do podejmowania aktualnej i wyjątkowo atrakcyjnej tematyki badawczej, a także dla przemysłu, jako szansy na wprowadzanie innowacyjnych technologii i produkcję poszukiwanej niszowej żywności prozdrowotnej. (abstrakt oryginalny)
3
100%
Celem pracy jest opracowanie receptury na pieczywo, które będzie można sklasyfikować jako żywność funkcjonalną. Oceny wyprodukowanego pieczywa dokonał zespół 10-osobowy: byli to pracownicy opisywanego przedsiębiorstwa, którzy w zakresie swoich codziennych obowiązków mają do czynienia z oceną jakości pieczywa. W pracy udowodniono tezę, że pieczywo funkcjonalne, które zostało opracowane na potrzeby niniejszej pracy, spełnia wymagania jakościowe, które są określone kryteriami w Polskiej Normie numer PN96/A-74108. Ocena pieczywa dała bardzo dobre wyniki, co oznacza, że receptura jest dobrze dopracowana. W pracy przedstawiono także wyniki ankiety dotyczącej wiedzy konsumentów na temat żywność funkcjonalnej. Wyniki badań jednoznacznie wskazują na zwiększenie zainteresowania tematyką żywności i żywienia wśród konsumentów, a także na to, że młode osoby zdecydowanie bardziej przywiązują wagę do sposobu odżywiania się aniżeli osoby w wieku starszym oraz że konsumenci chcieliby zwiększać spożycie prozdrowotnych produktów, które korzystnie wpłyną na ich zdrowie.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było zaprezentowanie nowoczesnych, mało znanych w Europie i w Polsce produktów o wysokiej zawartości błonnika i możliwość wykorzystania ich do projektowania żywności wysoko sycącej. Przedstawiono nowe źródła błonnika pokarmowego pochodzące z egzotycznych owoców i zbóż. Poszukując nowych źródeł błonnika zwrócono uwagę na wykorzystanie błonnika w wytłokach z owoców i warzyw, ponieważ coraz częściej poszczególne frakcje błonnika pozyskiwane z różnych produktów są składnikami preparatów na odchudzanie i żywności funkcjonalnej o właściwościach wysokosycących. Znajomość mechanizmów wpływających na uczucie sytości oraz rola poszczególnych składników odżywczych promujących sytość, może być podstawą do projektowania żywności funkcjonalnej. W dobie rosnącej epidemii otyłości zasadne byłoby rozszerzenie segmentu żywności projektowanej o produkty wspomagające kontrolę masy ciała opartą o indeks sytości. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było przedstawienie rynku żywności funkcjonalnej na Dolnym Śląsku oraz przegląd produktów funkcjonalnych i ich producentów w aspekcie podstawowej definicji żywności funkcjonalnej. Charakterystyki dokonano, kładąc nacisk na najpopularniejszą z reprezentowanych w tym rejonie branż, tj. przemysł piekarski, starając się uwzględniać podział żywności ze względu na spełniane funkcje zdrowotne. Przedstawiono również przewidywaną strategię rozwoju tej branży do roku 2030, co wynikało z wymogów projektu, w ramach którego badania te prowadzono (Identyfikacja potencjału i zasobów Dolnego Śląska w obszarze nauka i technologia na rzecz poprawy jakości życia Quality of Life), oraz wytycznych przyszłych kierunków rozwoju.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Lody jako żywność funkcjonalna - badania konsumenckie
100%
W pracy wyjaśniono pojęcie żywności funkcjonalnej oraz opisano walory żywieniowe i zdrowotne lodów. Omówiono propozycje nowoczesnych technologii w produkcji lodów probiotycznych. Badając kontekst sezonowości spożycia tego wyrobu, przeprowadzono badania ankietowe, na podstawie których wnioskowano o przesłankach decyzji zakupowych przez konsumentów lodów, stanie wiedzy nabywców dotyczącej ich wartości odżywczej i zdrowotnej oraz stopniu zainteresowania nową generacją tego artykułu spożywczego, tj. lodów probiotycznych zaliczanych do żywności funkcjonalnej.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Powstawanie i właściwości żeli inulinowych
75%
Celem pracy było określenie warunków powstawania żeli inulinowych oraz zbadanie ich właściwości, na przykładzie preparatu FRUTAFIT TEX. Zbadano żelotwórcze właściwości inuliny w zależności od: jej stężenia w roztworach wodnych, temperatury (40-90°C) wody stosowanej do rozpuszczania preparatu inulinowego, pH roztworów w zakresie 3-8 oraz stężeń NaCl w zakresie 1-3%. W pracy wyznaczono stopień wytwarzania żelu za pomocą indeksu żelowania VGI, zbadano twardość uzyskanych żeli oraz określono stopień ich odwracalności i temperaturę topnienia. Stwierdzono, że zdolność żelowania była statystycznie istotnie uzależniona od temperatury rozpuszczania oraz stężenia inuliny. Z roztworów o niskich stężeniach preparatu (poniżej 15%) nie wytwarzały się struktury żelowe. Z kolei podwyższenie temp. rozpuszczania do 80°C, przy 15% stężeniu inuliny w roztworze, skutkowało wyraźnym zmniejszeniem zdolności żelotwórczych (VGI = 93,2%), a rozpuszczanie preparatu w temp. 90°C całkowicie uniemożliwiało powstanie żelu (VGI = 0%) po ostudzeniu zolu. Statystycznie istotny był wpływ pH rozpuszczalnika na proces formowania żeli inulinowych. Najsłabiej żele tworzyły się w środowisku kwaśnym (pH 3-4). W tych warunkach, do wytworzenia żelu konieczne było stężenie powyżej 20% preparatu. Również dodatek NaCl istotnie wpłynął na właściwości żelotwórcze inuliny. Twardość żeli inulinowych zależała od stężenia użytej inuliny Nie stwierdzono natomiast istotnego wpływu dodatku NaCl na twardość uzyskanych żeli. Na podstawie otrzymanych wyników stwierdzono ponadto, że inulina może być stosowana jako zamiennik tłuszczu w nieklarownych produktach spożywczych o pH powyżej 5. (abstrakt oryginalny)
Konsumenci wobec nowej żywności reprezentują dość sceptyczne postawy i mimo, że wartością najbardziej przez nich cenioną jest zdrowie, to wykazują umiarkowane zainteresowanie żywnością, która wyposażona jest w dodatkowe atrybuty świadczące o jej funkcjonalnym i korzystnym dla zdrowia charakterze. Przykładem żywności innowacyjnej jest m.in. żywność funkcjonalna, wobec której zauważa się dość silne zróżnicowanie jej zakupem wśród ogółu konsumentów, którzy bardziej niż korzystny wpływ na zdrowie cenią sobie aspekty hedonistyczne. Wyniki badań zrealizowanych w Projekcie "BIOŻYWNOŚĆ - innowacyjne, funkcjonalne produkty pochodzenia zwierzęcego", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka27 oraz badań własnych Zakładu Badań Konsumpcji SGGWZ, zarówno jakościowych jak i ilościowych, zauważa się, że konsumenci najbardziej zainteresowani są "naturalną żywnością; bez ulepszaczy, taką jaką znają z dzieciństwa". Bardziej są skłonni akceptować zmiany w żywności, polegające na zmniejszaniu zawartości niektórych, negatywnie konotowanych w aspekcie zdrowotnym, składników odżywczych, aniżeli wzbogacanie żywności. Stąd też w komunikowaniu marketingowym wobec produktów innowacyjnych należy unikać treści takich jak "wzbogacone, czy ulepszone". Odnotowano też, że młodzi konsumenci, reprezentujący wyższy relatywnie poziom wykształcenia są bardziej skłonni do akceptacji zmian w żywności, jak również w większym stopniu są zainteresowani zakupem innowacyjnych produktów żywnościowych, zwłaszcza w kategorii jogurtów probiotycznych i innych przetworów mlecznych, upatrując w nich przykładu funkcjonalnej żywności (abstrakt oryginalny)
Wprowadzenie. Skład ilościowy i jakościowy ludzkiej mikrobioty jelitowej zależy od wielu czynników. Wśród nich najczęściej wymieniane są determinanty genetyczne i środowiskowe. Ostatnie badania duży nacisk kładą na fakt, iż struktura populacji mikrobioty jelitowej różni się nie tylko regionalnie, ale i lokalnie. Jej prawidłowy układ warunkuje odpowiednie funkcjonowanie całego organizmu. W celu ko-rzystnej kolonizacji jelit, można wdrożyć terapię probiotykami, które istotnie modulują skład mikrobioty jelitowej. Z uwagi na korelację różnorodności genetycznej bakterii kwasu mlekowego z ich miejscem występowania, istnieje potrzeba izolacji drobnoustrojów potencjalnie probiotycznych z otaczającego środowiska. W dostępnych na rynku preparatach zawierających bakterie probiotyczne, często spotykana jest zbyt mała liczba drobnoustrojów lub mniejsza liczba gatunków, niż jest to deklarowane na opakowaniu. Celem pracy było określenie przeżywalności środowiskowych bakterii z rodzaju Bifidobacterium spp. oraz bakterii fermentacji mlekowej, charakterystycznych dla gospodarstw w województwie świętokrzyskim, w serach twarogowych wyprodukowanych z niskopasteryzowanego mleka, przechowywanych w temperaturze 3 ± 2°C, przez okres 14 dni. Analizy mikrobiologiczne przeprowadzono zgodnie z normami ISO. Wyniki i wnioski. Sery twarogowe zapewniały wysoką liczbę drobnoustrojów z rodzaju Bifidobacterium spp. oraz bakterii fermentacji mlekowej, spełniając wymagania postawione produktom probiotycznym. Środowiskowe bakterie z rodzaju Bifidobacterium spp. charakteryzowały się bardzo dobrą przeżywalnością w wyprodukowanych serach, przewyższając po 14 dniach przechowywania swoją początkową liczbę. Twarogi były zbliżone do siebie pod względem ogólnej akceptowalności podczas analizy sensorycznej, w ciągu całego okresu przechowywania. Badane sery wpisują się w obecne trendy żywieniowe, ukierunkowane na wzbogacenie diety w produkty naturalne, zawierające mikroorganizmy charakterystyczne dla danego środowiska. (abstrakt oryginalny)
Żywność funkcjonalna (bioaktywna) jest jedną z kategorii żywności nowej generacji. Wprowadzenie nowych produktów bioaktywnych na rynek wiąże się z koniecznością opracowania odpowiedniej kampanii komunikacyjnej. Celem artykułu jest przedstawienie wyzwań stojących przed twórcami komunikacji marketingowej wspierającej wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów żywnościowych - żywności bioaktywnej, ze szczególnym uwzględnieniem wygodnej żywności bioaktywnej. Rozważania prowadzone są na podstawie wyników badań preferencji konsumentów prowadzonych w ramach projektu "Nowa żywność bioaktywna o zaprogramowanych właściwościach prozdrowotnych" POIG 01.01.02-00-061/09, a także w oparciu o źródła wtórne.(abstrakt oryginalny)
Szybki rozwój ilościowy i jakościowy rynku żywności funkcjonalnej w Polsce powoduje, że producenci poszukują dogłębnych informacji o zachowaniach konsumentów dokonujących zakupów analizowanych produktów. Napotykają oni jednak na wiele problemów, związanych między innymi z występującą w dalszym ciągu trudnością w identyfikacji produktów żywności funkcjonalnej przez konsumentów. W artykule podjęto próbę prezentacji zastosowania zróżnicowanych technik badawczych, pozwalających określić motywacje zakupowe konsumentów na rynku żywności funkcjonalnej.(abstrakt oryginalny)
Żywienie to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie człowieka. Spożywanie żywności - zawierającej naturalnie lub celowo wzbogacanej w substancje bioaktywne - może wspomagać prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu, a przede wszystkim być ważnym elementem profilaktyki wielu niezakaźnych chorób przewlekłych czy warunkować ogólnie dobre samopoczucie. Celem badania było porównanie zachowań wobec żywności funkcjonalnej wybranej grupy osób młodych. Badanie przeprowadzono wśród celowo dobranych 153 młodych konsumentów z Polski i Niemiec na przełomie marca i kwietnia 2015 roku. W badaniu posłużono się kwestionariuszem ankiety. Do analizy statystycznej wykorzystano program IBM SPSS Statistics ver. 23, test Chi2 (p < 0,05). Wśród ankietowanych dominowały osoby, które nie znały terminu "żywność funkcjonalna". Większość uczestników badania deklarowała kupowanie, jak i spożywanie produktów de facto należących do tej grupy. Głównym źródłem informacji na temat żywności funkcjonalnej był Internet. Podczas zakupu produktów funkcjonalnych, ankietowani z obydwu krajów kierowali się przede wszystkim ich ceną, jakością i składem. Uzyskane wyniki wskazują na potrzebę upowszechniania - w oparciu o wiarygodne źródła - informacji na temat żywności funkcjonalnej, celem budowania świadomości żywieniowej. Posiadana przez konsumentów wiedza jest bowiem podstawą pozytywnego postrzegania i akceptacji żywności prozdrowotnej oraz dokonywania racjonalnych wyborów żywieniowych. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach rośnie zainteresowanie żywnością funkcjonalną i tradycyjną. Konsumenci poszukują produktów zawierających składniki prozdrowotne. Celem badań była ocena wybranych właściwości zalewy solankowej oraz soków z ogórków kiszonych. Wykonano oznaczenia zawartości witaminy C, chlorku sodu, pH, kwasowości oraz przeprowadzono obserwacje drobnoustrojów w badanych roztworach. Wszystkie badane roztwory charakteryzowały się podobnymi parametrami. Stwierdzono, że zarówno zalewa solankowa, jak i sok z ogórka kiszonego miały wysoką zawartość chlorku sodu. Jedynie zalewa solankowa charakteryzowała się istotną różnicą zawartości kwasu askorbinowego w porównaniu z sokami z ogórków kiszonych. Wykazano, że zarówno sok z ogórka kiszonego, jak i zalewa solankowa zawierają substancje prozdrowotne. Witamina C, bakterie kwasu mlekowego i ich metabolity, takie jak kwas mlekowy, mają pozytywny wpływ na organizm człowieka. Jednakże osoby, które mają problemy z nerkami lub nadciśnieniem, powinny ograniczyć spożycie tego typu napojów ze względu na wysoką zawartość soli.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Directions of Functional Food Market Development in Light Of New Consumer Trends
75%
Celem przewodnim artykułu jest przedstawienie kierunków rozwoju żywności funkcjonalnej w Polsce i na świecie na tle zmieniających się wzorców zachowań konsumentów. Punktem wyjścia rozważań jest przedstawienie pojęcia i funkcji spełnianych przez tę kategorię produktową. Następnie przedstawiono nowe trendy konsumenckie w ostatnim dziesięcioleciu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zmiany preferencji konsumentów żywności i rolę w tym procesie działań marketingowych. Ostatnia część opracowania odnosi się do kierunków rozwoju żywności funkcjonalnej w Polsce na tle rynku światowego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie obaw i potrzeb konsumentów względem żywności funkcjonalnej, z uwzględnieniem jej znaczenia zdrowotnego, prawodawstwa i szans dla rozwoju tego segmentu rynku. Wykonano analizę wyselekcjonowanych publikacji skupiających się na problematyce żywności funkcjonalnej z ostatnich dwóch dekad. Dane wskazują na rosnącą świadomość konsumentów względem zdrowego żywienia i zainteresowanie rynkiem żywności funkcjonalnej. Jednak istnieją obawy względem tych produktów w aspekcie realizowania zaleceń prawidłowego żywienia. Konsumenci wykazują niewielką zdolność do identyfikacji takich produktów oraz brak pełnego zaufania do przemysłu. Producenci żywności, z uwagi na wątpliwości i potrzeby konsumentów, mają szansę zwiększyć popyt na żywność funkcjonalną, prowadząc szeroko pojęte działania marketingowe, produktowe i edukacyjne.(abstrakt oryginalny)
W skład mikroflory układu pokarmowego wchodzi wiele gatunków bakterii. Pełnią one różne ważne funkcje, które umożliwiają zachowanie homeostazy organizmowi ludzkiemu. Wprowadzenie dodatkowych, korzystnych dla gospodarza szczepów bakteryjnych może uzu­pełnić ewentualne niedobory mikroflory oraz zapobiegać chorobom przewodu pokarmowego. Lactobacillus, Bifidobacterium, Escherichia, Enterococcus, Bacillus, Streptococcus oraz nie­które szczepy Saccharomyces stanowią grupę najczęściej używanych probiotyków. Możliwo­ści manipulowania i oddziaływania na mikroflorę gospodarza stanowią ważny środek prewencyjny niektórych schorzeń. Celem pracy jest przedstawienie nowych faktów dotyczących zastosowania probiotyków w stanie zdrowia i choroby organizmu ludzkiego. (abstrakt oryginalny)
Odkrycie mikroRNA stanowiło przełom w rozwoju biologii molekularnej. MiRNA pełnią regulacyjną rolę wielu ważnych procesów biologicznych takich jak cykl komórkowy, różni­cowanie, proliferacja komórek, procesy metaboliczne. Przykładami są cząsteczki MiR-33a i miR-33b, które regulują metabolizm cholesterolu i lipidów lub miR-103 oraz miR-107 regu­lujące metabolizm glukozy i insuliny. W ostatnich latach odkryto wiele cząsteczek miRNA. Są one obecne zarówno w komórkach organizmu ludzkiego, jak również w surowicy i osoczu. MiRNA reguluj ą funkcje genów odpowiedzialnych za karcynogenezę, mogą pełnić rolę przekaźników międzykomórkowych oraz markerów niektórych chorób. Wyniki najnowszych badań potwierdzają fakt, iż miRNA spożywanych roślin jest bezpośrednio wchłaniane do krwiobiegu przez nabłonek jelitowy. Odkrycie to sugeruje, iż miRNA może stanowić funkcjo­nalny składnik żywności. Celem pracy jest przedstawienie nowych faktów dotyczących miRNA oraz jego funkcji. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było zastosowanie spektroskopii w zakresie bliskiej podczerwieni (NIR) do oceny jakości odżywek białkowych dostępnych w polskich sklepach i siłowniach. Oceny tej dokonano na podstawie wyznaczenia zawartości protein w poszczególnych odżywkach metodą Kjeldahla, a następnie skorelowaniu jej ze zmierzonymi widmami NIR, stosując odpowiednią metodę chemometryczną. Materiał do badań stanowiło piętnaście białkowych odżywek dla sportowców różnego typu: WPI (izolat białka), WPC (koncentrat białka) i WPH (hydrolizat białka) oraz ich mieszanki. Otrzymane widma NIR odżywek białkowych charakteryzowały się zbliżonym do siebie kształtem pasm. W zależności od rodzaju odżywki można było zaobserwować różną intensywność absorpcji poszczególnych pasm. Przeprowadzona analiza głównych składowych (PCA) wykorzystana została do rozróżnienia próbek na podstawie zmierzonych widm. Niestety ze względu na różny skład mieszanek białkowych nie udało się zaobserwować charakterystycznego rozmieszczenia próbek w zależności od ich rodzaju. Korelację widm z wyznaczoną zawartością protein w próbkach przeprowadzono stosując metodę regresji najmniejszych kwadratów (PLS) oraz różne przekształcenia matematyczne danych spektralnych. Analiza otrzymanych modeli regresji wykazała, że możliwe jest wykorzystane widm w bliskiej podczerwieni do przewidywania zawartości protein w odżywkach białkowych. Najlepszy rezultat otrzymano w zakresie widma 9401 ÷ 5548 cm-1 oraz po zastosowaniu pierwszej pochodnej wraz z multiplikatywną korektą rozproszenia (MSC) jako przekształcenie matematyczne. Na podstawie otrzymanych wyników udowodniono, że zastosowanie widm NIR wraz z chemometryczną analizą pozwala na szybką ocenę jakości omawianych produktów. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Change in Food Perception Change - from Traditional to Functional Food
75%
W zmieniającym się świecie koncepcja żywności również ulega licznym zmianom. Wraz z postępem cywilizacji, rozszerzeniem wiedzy, pojawieniem się rewolucji przemysłowej oraz nowatorskich technik przetwórczych i konserwujących rola żywności w społeczeństwach zachodnich nabrała zupełnie nowego znaczenia. Obecnie światowy rynek żywności funkcjonalnej wynosi 34 mld euro, co oznacza, że przez długi czas w cywilizacji zachodniej perspektywa zarobków będzie kształtować nawyki konsumentów. Powszechnie wiadomo, że spożycie żywności funkcjonalnej jest środkiem zaradczym dla przytłaczającej liczby przypadków chorób cywilizacyjnych, które są bezpośrednio związane z stylem życia. Celem tego artykułu było omówienie zmian w sposobie przetwarzania żywności i wpływu świadomości społecznej na zdrowie produktów spożywczych przetworzonych na cechy produktów żywnościowych.(abstrakt oryginalny)
Rozwój technologii i potrzeby konsumentów przyczyniły się do wzrostu sprzedaży żywności funkcjonalnej w wymianie międzynarodowej. Żywność taka nie jest jednoznacznie definiowana i różne produkty spożywcze są zaliczane do tej kategorii. Celem artykułu jest zbadanie definicji i cech żywności funkcjonalnej oraz rynku takich produktów. Badania nad żywnością funkcjonalną odnoszą się do określenia pojęcia i podziałów tej żywności, jej wpływu na zdrowie ludzi oraz warunków zapewnienia bezpieczeństwa konsumenta. Podstawową metodą badawczą jest analiza raportów dotyczących rynku żywności funkcjonalnej i danych statystycznych oraz studia literaturowe. Zmiany na rynku żywności funkcjonalnej zależą od postępu badań nad produktami spożywczymi i technologiami produkcji oraz prozdrowotnych zachowań konsumentów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.