Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  APARCH model
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Zastosowanie wybranych modeli zmienności w analizie ryzyka cen akcji
100%
Celem artykułu była specyfikacja wybranych modeli zmienności, a także analiza wyników ich zastosowania w odniesieniu do wybranych indeksów giełdowych. W opracowaniu przedstawiono wyniki zastosowania modeli ARMA, służących eliminacji zależności liniowych oraz modeli GARCH, APARCH oraz EGARCH, zarówno z normalnym warunkowym rozkładem błędu, jak i rozkładem t Studenta i skośnym rozkładem t Studenta. Analiza została przeprowadzona dla trzech indeksów giełdowych: WIG20, SP500 oraz FTSE250 i obejmowała okres 3.10.1994-31.10.2012 roku. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Testing Day of the Week Effect on Precious Metals Market
100%
Efektywność rynku zakłada, że ceny aktywów powinny cechować się losowością i nieprzewidywalnością tak, aby potencjalni uczestnicy rynku nie byli wstanie generować ponadprzeciętnych zysków. Oznacza to, że w szeregach czasowych nie powinno występować zjawisko sezonowości, które jednoznacznie wyznacza pewien wzorzec zachowań aktywów finansowych. W referacie podjęto próbę weryfikacji efektu dnia tygodnia na rynku metali szlachetnych. Wybór obszaru badawczego nie jest akcydentalny. Metale szlachetne stanowią alternatywę dla klasycznych inwestycji kapitałowych, zwłaszcza w przypadku kryzysów finansowych i gospodarczych. Ponadto literatura przedmiotu wykazuje lukę w obszarze analiz dynamiki na rynkach towarowych w porównaniu z aktywami rynku kapitałowego. Wyniki nie są jednoznaczne. Efekt dnia tygodnia zaobserwowano przede wszystkim dla stóp zwrotu złota i palladu (cały okres i okres wzrostu) oraz sporadycznie dla stóp zwrotu srebra (okres trendu spadkowego). Badanie wykazało, że w kontekście kryteriów informacyjnych należy stosować modele AR-APARCH z gruboogonowymi rozkładami prawdopodobieństwa dla reszt. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych przez autorów nad przydatnością różnych najnowszych modeli giełdowych do opisu danych dla spółek wziętych z giełdy szwajcarskiej (z indeksami SMI). Omówiono modele GARCH oraz modele tej klasy uwzględniające asymetrię danych. Autorzy zauważają, że decydującym kryterium dopasowania modelu do danych giełdowych jest ich skośność czyli asymetria.
4
100%
Celem badań było porównanie skuteczności zarządzania wybranymi polskimi funduszami inwestycyjnymi w różnych fazach koniunkturalnych na rynku papierów wartościowych. Wartość zagrożona i warunkowa wartość zagrożona zostały wykorzystane do konstruowania wskaźników efektywności zarządzania funduszami. Fundusze inwestujące w instrumenty finansowe charakteryzowały się najbardziej stabilną oczekiwaną stopą zwrotu i najmniejszym ryzykiem we wszystkich analizowanych okresach, co przełożyło się na wysoką efektywność zarządzania tymi funduszami. Ponadto, w artykule zostały wykorzystane alternatywne metody estymacji VaR i CVaR. Zauważono, że zarówno dla VaR i CVaR oszacowanych metodą danych historycznych, jak i przy wykorzystaniu modeli APARCH, uzyskano podobne wyniki. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Selected GARCH-type Models in the Metals Market - Backtesting of Value-at-Risk
80%
Analiza ryzyka na rynku finansowym wymaga poprawnej oceny zmienności zarówno cen, jak i stóp zwrotu interesujących inwestora aktywów. Szumy informacyjne, sytuacja gospodarcza oraz polityczna, a także zwykła spekulacja powodują istotne trudności w stawianiu trafnych prognoz. Z punktu widzenia inwestora kluczowym zagadnieniem jest minimalizacja ryzyka dużych strat. W artykule podjęto próbę zastosowania wybranych modeli zagnieżdżonych klasy ARMA-GARCH oraz ARMA-APARCH do oceny zmienności stóp zwrotu wybranych aktywów notowanych na rynku metali. Do oceny ryzyka inwestycji wykorzystano wartość zagrożoną VaR, natomiast jakość tej oceny z faktycznie zaobserwowanymi stratami zweryfikowano za pomocą wybranych testów przekroczeń. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.