Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Absencja w pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Mierniki dotyczące poziomu absencji są wymieniane wśród informacji wykorzystywanych do oceny efektywności procesów zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji i stopnia wykorzystania zaangażowanego kapitału ludzkiego. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie na podstawie przeprowadzonej analizy studiów literaturowych stosowanych rozwiązań w zakresie pomiaru i analizy absencji pracowniczej na poziomie organizacji. Rozważania podzielono na cztery części. W pierwszej skoncentrowano się na omówieniu źródeł informacji do pomiaru i analizy absencji. Kolejne trzy dotyczą mierzenia i analizowania odpowiednio: poziomu absencji, jej przyczyn i kosztów. (abstrakt oryginalny)
Nadmierna absencja chorobowa to problem znany szczególnie przez firmy z branży produkcyjnej. Obok rotacji stanowi ona główną przyczynę braków kadrowych. Często z tego powodu trzeba wstrzymać działanie linii produkcyjnej, więc łatwo przewidzieć straty biznesowe. Według danych ZUS tylko w pierwszym półroczu 2017 roku liczba zwolnień lekarskich ogółem wyniosła ponad 10 mln. Zaniedbany problem nieplanowanej absencji może się pogłębiać, powodując paraliż organizacyjny. Jak można temu zaradzić? (fragment tekstu)
Treści zawarte w artykule należy traktować jako wprowadzenie do zarządzania absencjami pracowników w przedsiębiorstwach. W publikacji podano przykładowe koszty i mierniki absencji, a także działania służące zmniejszeniu nieplanowanych absencji pracowniczych wraz z ich korzyściami. Za studium przypadku posłużyło przedsiębiorstwo branży hutniczej. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przeprowadzono badania absencji chorobowej pracowników dojeżdżających do pracy.
Polski pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim średnio 18 dni rocznie. Jak wynika z analiz, w przeliczeniu na jednego pracownika to koszt dla pracodawcy od 3,5 do nawet 5 tys. zł w skali roku. Dlatego też coraz chętniej i bardziej świadomie firmy sięgają po zewnętrzną pomoc w przeprowadzaniu audytu zwolnień chorobowych oraz w dokonywaniu analizy wskaźników i sprawowaniu opieki nad całym procesem absencyjnym. (fragment tekstu)
Temat nieobecności pracowników to zagadnienie dotychczas badane z perspektywy kosztów ponoszonych przez pracodawców. Wydłużająca się przeciętna długość życia sprawia, że w perspektywie najbliższych dwudziestu kilku lat nastąpi znaczące wydłużenie się okresu aktywności zawodowej. Zatem program RTW w kontekście pracowników wracających po nieobecności będzie odgrywać ważną rolę w budowaniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw oraz będzie szansą na rozwój. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wyników analizy bibliometrycznej oraz scientometrycznej zagadnienia dotyczącego programu RTW. Głównym punktem odniesienia są czasopisma i publikacje zamieszczone w bazie Web of Science w latach 1900-2023, szczegółowej analizie poddano zaś prace z ostatniego dwudziestolecia, tj. lata 2000-2021. Pozyskane dane posłużyły wykonaniu analizy scientometrycznej, a w szczególności: liczby publikacji, autorstwa i współautorstwa, liczby cytowań, czasopism, kategorii tematycznych, instytucji, krajów oraz słów kluczowych. W badaniach pod uwagę wzięto 106 publikacji, których częstotliwość cytowania to 1801 razy. Program RTW to zagadnienie najczęściej poruszane przez badaczy z USA, Kanady i krajów Europy Północnej. Najwięcej w tym obszarze publikują pracownicy naukowi Vrije Univesitet Amsterdam, Institute for Work Health, University of Toronto, VU University Medical Center, które stanowią ponad 45% publikacji w tym obszarze.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Praca w czasie choroby - perspektywa pracownika
61%
Celem artykułu jest przedstawienie wyników prowadzonych badań empirycznych dotyczących społecznych uwarunkowań zachowań pracowników w przypadku choroby, szczególnie wykonywania w tym czasie zadań zawodowych. Dla realizacji celu badań przeprowadzono analizę treści opowiadań autobiograficznych na temat odczuwanych lub zaobserwowanych przez autorów kwestii związanych z absencją pracowniczą. Na podstawie uzyskanych wyników uwarunkowania tego rodzaju zachowań absencyjnych podzielono na dwie grupy: związane z działaniami podejmowanymi przez pracodawców oraz wewnętrzne przekonania pracowników. Zauważono również, że w zależności od relacji społecznych i fizycznych warunków pracy panujących w danej organizacji różna jest interpretacja pojęcia chorego pracownika i oczekiwanych od niego zachowań w przypadku choroby.(abstrakt oryginalny)
O ile choroba i związana z nią niezdolność do pracy są zdarzeniami losowymi, niezależnymi od woli człowieka, o tyle absencja chorobowa jest efektem świadomych i rozmyślnych decyzji. Pracownicy różnią się pod względem jej wykorzystania. Przedmiotem artykułu jest absentyzm chorobowy, czyli zjawisko nadużywania absencji chorobowej. Bazując na literaturze przedmiotu i wynikach dotychczas przeprowadzonych badań, autor przedstawia istotę tego problemu, jego rodzaje oraz uwarunkowania. Absencja chorobowa, jak każdy inny przywilej socjalny, jest polem potencjalnych nadużyć. Nadmierne wykorzystywanie zwolnień lekarskich może przyjmować dwojaką postać: pokusy nadużyć oraz przestępstwa socjalnego. Nasileniu występowania tych problemów sprzyjają różne okoliczności, związane z osobistymi cechami pracownika, warunkami środowiska pracy, a także szerokim kontekstem społecznym i instytucjonalnym. Autor wskazuje, że w ramach przeprowadzonych prac badawczych udało się wyodrębnić kilkanaście takich okoliczności, dzięki czemu można skuteczniej zidentyfikować potencjalne nadużycia.(abstrakt oryginalny)
Jak wynika z badań publikowanych w międzynarodowych czasopismach naukowych poziom absencji chorobowej wynika nie tylko z sytuacji zdrowotnej, ale również z sytuacji na rynku pracy. Celem artykułu jest przedstawienie zmian wskaźnika poziomu absencji w Polsce w latach 2005-2014 (okres, dla którego dostępne były dane statystyczne umożliwiające obliczenie wskaźnika absencji w Polsce oraz według województw) oraz zbadanie, w jakim stopniu do tych zmian przyczynia się sytuacja na rynku pracy. Wskazania literaturowe pozwoliły na postawienie hipotezy badawczej, że w Polsce - podobnie do wyników światowych - stopa bezrobocia jest destymulantą poziomu absencji (im wyższa/niższa stopa bezrobocia, tym niższy/wyższy poziom absencji). Hipoteza ta została zweryfikowana pozytywnie. Stopa bezrobocia (zwłaszcza długotrwałego oraz w grupie kobiet w wieku reprodukcyjnym) jest istotną destymulantą poziomu absencji - im wyższa/niższa stopa bezrobocia, tym niższy/wyższy poziom absencji, co wskazuje na inne, niż tylko zdrowotne, motywacje obecności/nieobecności w pracy. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest porównanie, jak absencja chorobowa kształtuje się wśród pracowników z różnych grup wieku. Dodatkowym celem jest zweryfikowanie, czy w Polsce występuje taki sam wzór absencji chorobowej, jaki zaobserwowano w kilku innych krajach, polegający na odmiennym schemacie zachowań absencyjnych wśród młodszych i starszych pracowników. Do pomiaru absencji wykorzystane zostały trzy wskaźniki: (1) średnia częstość absencji w trakcie roku, (2) średnia długość absencji w trakcie roku, (3) średnia długość pojedynczego zwolnienia. Te wskaźniki skalkulowano dla pięcioletnich grup wieku, z uwzględnieniem dodatkowego podziału ze względu na płeć. Do obliczeń wykorzystano dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na temat absencji chorobowej z tytułu choroby własnej za lata 2012-2019. Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, że pracownicy, w zależności od wieku, cechują się odmiennymi zachowaniami absencyjnymi. Chodzi tutaj jednak nie tyle o ogólny poziom absencji, ile o szczegółową jej konfigurację w zakresie poszczególnych parametrów. Przede wszystkim udało się potwierdzić wzór absencji chorobowej w odniesieniu do najmłodszych i najstarszych pracowników: najmłodsi pracownicy najczęściej korzystają ze zwolnień i są one najkrótsze, podczas gdy najstarsi pracownicy najrzadziej korzystają ze zwolnień i są one najdłuższe. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Determinants of Employee Absence Differentiation
61%
Celem artykułu jest zbadanie zmian wskaźnika poziomu absencji chorobowej w Polsce w latach 2005-2015 (okres, dla którego dostępne są dane statystyczne umożliwiające obliczenie tego wskaźnika) oraz przede wszystkim jego zróżnicowania terytorialnego w latach 2012-2015. Pytanie badawcze sformułowano następująco: "Jakie czynniki wpływają na zmiany w poziomie wskaźnika absencji chorobowej w czasie na poziomie ogólnokrajowym i jego zróżnicowanie w poszczególnych województwach w Polsce?". W analizach uwzględniono czynniki zdrowotne (między innymi samoocenę stanu zdrowia, subiektywną ocenę warunków i jakości życia oraz poziom śmiertelności z zachorowalności na niektóre choroby) i społeczno-ekonomiczne (strukturę ludności według wieku i płci, wysokość dochodów gospodarstw domowych, subiektywną ocenę sytuacji materialnej, poziom ubóstwa, stopę bezrobocia, strukturę zatrudnienia według klasyfikacji NACE oraz strukturę ludności według poziomu wykształcenia), które mogą wpływać na zmiany w czasie i zróżnicowanie przestrzenne poziomu absencji chorobowej.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule omówiono skutki nieefektywnej obecności w pracy. Zaprezentowano czym jest presenteeism i dlaczego stanowi zagrożenie dla współczesnego pracodawcy. Przedstawiono w jakim stopniu obecne warunki i tempo pracy narażają pracownika na problemy zdrowotne i w jaki sposób wpływa to na jakość jego pracy.
13
Content available remote Absencja pracownicza a diagnoza dysfunkcji zarządzania zasobami ludzkimi
61%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie, na podstawie przeprowadzonej analizy studiów literaturowych, głównych czynników kształtujących poziom absencji chorobowej pracowników oraz próba wskazania możliwości wykorzystania procesu zarządzania absencją do zdiagnozowania dysfunkcji i patologii w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi na poziomie organizacji. (fragment tekstu)
he aim of this study is to capture and scrutinize the nature of managers' unwell-being through an original integrative research model in order to find out how this unwell-being is structured when the four prominent unwell-being factors, namely absenteeism, job alienation, job dissatisfaction, and presenteeism are accounted for. To enable generalizations at the national level, we contacted mid-level managers of the 500 largest businesses of Turkey. A professional consulting firm used our developed questionnaires to collect data from these managers. The two-phase research process pointed out that the model was realistic; there were indeed interactions among all the mentioned unwell-being factors. Further investigations revealed that the three of these factors (presenteeism, job alienation, and absenteeism) had strong and positive connections; whereas the fourth, job dissatisfaction, could pose very weak and negative interactions with the others. We believe that the integrative approach used is the unique contribution of this study as there are theoretical and practical gaps regarding the unwell-being research that consider an aggregation of multiple factors simultaneously. (original abstract)
15
Content available remote Sickness Absence of Employees of the Steel Industry Workers in the Lost Work Time
61%
The article is a continuation of the issue of managing worker absence (Gajdzik, 2015). Theoretical considerations were supplemented with statistical data about sickness absences of workers in the steel industry. The timespan analysis covers the years 2000-2015. The share of absence in the lost work time was determined on the basis of the number of sickness absence hours. The issue of unplanned employee absenteeism is part of the human resource management and work time management in an enterprise. (original abstract)
Przedmiotem artykułu jest analiza ekonomicznych skutków absencji w pracy w Przedsiębiorstwie Przemysłu Mięsnego w Rzeszowie. Obejmuje ona grupę pracowników grupy przemysłowej tj. ok. 60 procent zatrudnionych w latach 1990-1992. Do analizy ekonomicznych skutków absencji wykorzystano model szacowania strat opracowany przez T.Stalewskiego.
W wielu przedsiębiorstwach zarządzanie absencją jest podyktowane regulacjami prawnymi w tym zakresie oraz pragmatyką menedżerską sprowadzającą się głównie do kontroli nieobecności i dyscyplinowania pracowników. W ostatnich latach podejście firm do pracowników zmienia się. Dbałość o ich kondycję, zaangażowanie i satysfakcję z pracy nie jest już postrzegana jako obowiązek, ale jako szansa. Brakuje jednak uniwersalnej metodyki zarządzania absencją integrującej podejście holistyczne i interdyscyplinarne, łączące różne sfery i perspektywy. Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji systemu zarządzania absencją w przedsiębiorstwie, ukierunkowanego na ograniczenie absencji chorobowej i poprawę wyników przedsiębiorstwa. Przyjęto tezę, że polityka i działania operacyjne podejmowane w ramach zarządzania absencjami prowadzą do tworzenia wspólnej wartości dla przedsiębiorstwa i pracowników. Przedstawiona koncepcja systemu zarządzania absencją chorobową obejmuje pięć elementów: cele i podmioty zarządzania, diagnozowanie przyczyn i skutków absencji, działania profilaktyczne, pomiar efektywności działań oraz analizę i ocenę wpływu tych działań na wyniki firmy, a także weryfikację metod procesu zarządzania absencjami. Do realizacji tak nakreślonego celu wykorzystano metody badawcze: analizę wyników badań poprzedników oraz rezultaty własnych badań empirycznych nad warunkami humanizacji pracy i czynnikami motywacji pracy. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano obszernej analizy absencji chorobowej pracowników w krajach Europy. W tym celu skonstruowano i przetestowano trzy miary absenteizmu: globalny wskaźnik absencji, wskaźnik częstości absencji i surowy absolutny wskaźnik absencji. Do obliczenia wskaźników wykorzystano dane pochodzące z baz mających otwarty dostęp, m.in. Eurostatu, OECD, WHO. W artykule uwzględniono długookresową trajektorię (1970-2020) oraz wpływ zróżnicowania regionalnego na absencję chorobową pracujących. Wykorzystując współczynniki korelacji i analizę wariancji, przetestowano odporność miar oraz przedstawiono ograniczenia proponowanego podejścia. Wyniki dowodzą, że proponowane wskaźniki stanowią unikalne narzędzie służące ocenie i monitorowaniu stanu absencji chorobowej w krajach europejskich. Co więcej, miary dają pewną elastyczność i możliwość ich stosowania w kontekście porównywalności i dostępności danych statycznych. Wybór indeksu powinien być jednak determinowany celem badań nad absencją chorobową, ze względu na zróżnicowany potencjał interpretacyjny i aplikacyjny mierników. (abstrakt oryginalny)
Od 2010 r. wydatki na świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, w tym związane z okresową niezdolnością do pracy, znacząco wzrastają. Zwiększa się też ich udział w strukturze ogółu wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Fundusz chorobowy od ponad dekady pozostaje deficytowy. Składki pokrywają mniej ni mniej niż 3/4 wydatków na świadczenia z tego funduszu. Wzrasta liczba zaświadczeń lekarskich o okresowej niezdolności do pracy (e-ZLA). W artykule przedstawiono informacje ilustrujące wybrane aspekty absencji chorobowej osób ubezpieczonych w ZUS w 2022 r. Za punkt wyjścia wybrano informacje o e-ZLA, które mają kluczowe znaczenie dla możliwości monitorowania liczby, skali i przyczyn okresowej niezdolności do pracy. Wskazano zmiany dotyczące liczby i długości wystawianych e-ZLA oraz najczęściej występujące grupy chorób; w tym choroby związane z COVID-19. Przedstawiono informacje o kosztach absencji chorobowej i ich dynamice. Przytoczono dane dotyczące kontroli korzystania ze zwolnień lekarskich. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Absencja chorobowa - szacunek niewytworzonego PKB
61%
Koszty pośrednie spowodowane absencją chorobową bądź prezenteizmem pracowników w polskich analizach ekonomicznych są uwzględniane sporadycznie. Nie szacuje się wielkości utraconego PKB na skutek chorób, przedwczesnych zgonów, długiego dochodzenia do zdrowia oraz nie uwzględnia w wycenach farmakoekonomicznych. Brakuje jednolitej metodologii obliczania kosztów pośrednich. Celem opracowania jest oszacowanie, ile gospodarka narodowa Polski traci rocznie PKB z powodu absencji pracujących. Do obliczeń zastosowano metodę kapitału ludzkiego, wykorzystując informacje statystyczne publikowane przez GUS i ZUS. Wielkość utraconego PKB z powodu absencji chorobowej pracujących w badanych latach 2009-2012 wyceniono na ok. 70-90 mld PLN.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.